تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - مطالب هفته دوم مرداد 1396

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

محیط زیست در دولت یازدهم؛ باید‌ها و نبایدها

تاریخ:پنجشنبه 12 مرداد 1396-07:07 ب.ظ

روزنامه شرق دریادداشتی به قلم معصومه ابتکار،‌نوشت:اما در ایران و در دولت یازدهم پس از دو دوره بی‌توجهی مطلق به مباحث محیط زیست، اهمیت موضوع مورد تأکید قرار گرفت و در صدر برنامه‌های توسعه نشست. البته این مهم به پشتوانه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست و حمایت خاص رئیس‌جمهور روحانی رخ داد که در بسیاری زمینه‌ها حرف آخر را زد. پس از اصلاح فرایند ارزیابی زیست‌محیطی، بازنگری شیوه‌نامه و اصلاح آیین‌نامه دولت در تنظیم سازوکار نهاد نظارتی ارزیابی در سال‌های ٩٢ و ٩٣، تلاش برای تعیین تکلیف برخی پروژه‌هایی که متأسفانه بدون ارزیابی، پیشرفت فیزیکی داشتند، آغاز شد.

این فرایند جدی و مؤثر ارزیابی زیست‌محیطی مانع از احداث ١٩ سد فاقد توجیه و بسیاری از طرح‌های انتقال آب و توقف یا بازنگری آنها شد. همچنین برخی موارد به دلیل عدم ارائه مطالعات کافی به تکمیل ارزیابی زیست‌محیطی موکول شدند. درباره شهرک‌های صنعتی داخل شعاع ١٢٠کیلومتری تهران و ٥٠کیلومتری اصفهان هم موارد اختلافی زیادی به دلیل دورانی از بی‌قانونی در دولت‌های نهم و دهم وجود داشت که مورد مداقه قرارگرفته و بحث لیست سریالی این شهرک‌ها پس از طرح مجدد در دولت با نظر قاطع سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت قوی رئیس‌جمهور از دستور خارج شد.

از طرفی درباره معادن نیز کارگروه مشترکی برای تعامل، ذیل شورای عالی معادن با حضور و استدلال قوی سازمان حفاظت محیط زیست، تشکیل شد تا تکلیف بسیاری از معادن روشن شود. برخی معادن متوقف شدند و تعدادی نیز مشروط به رعایت شرایط، اجازه فعالیت گرفتند. در کارگروه ماده ٢، ده‌ها طرح دارای ارزیابی مجوز گرفتند. یعنی تلاش دشواری برای برقراری تعادل میان توسعه و محیط زیست صورت گرفت که هم‌زمان مخالفت‌های فراوانی را از سوی متولیان و ذی‌نفعان پروژه‌ها تجربه کرد.

جالب اینجاست که این مخالفت‌ها با وجود پیشبرد برنامه‌های ایجاد اشتغال، فقط برای حدود هفت درصد پروژه‌ها بوده که توصیه یا ارزیابی زیست‌محیطی ندارند و رد می‌شوند. حال سؤال اینجاست که در معادله فرایند توسعه پایدار، ضمن اینکه سازمان حفاظت محیط زیست ضابطه و مقررات برای سازگاری پروژه‌ها و طرح‌ها را وضع می‌کند، آیا در مواقعی حق «نه»گفتن دارد یا نه؟ آیا محیط زیست می‌تواند به همان حدود هفت درصد طرح‌هایی که در فرایند ارزیابی زیست‌محیطی مخرب تشخیص داده و ضرر آنها را بیشتر از منافعشان می‌بیند، رأی منفی بدهد؟این موضوع در دوران دولت یازدهم به‌وضوح اتفاق افتاد.

فشار سنگینی بر دولت از ناحیه کسب مجوز برای بی‌قانونی‌های گذشته و تأییدیه‌های زیست‌محیطی وارد آمد که سازمان حفاظت محیط‌زیست در تمام موارد بر اجرای موازین قانونی و ارائه راه‌حل‌های پایدار اصرار ورزیده است. این تصور که سخت‌گیری‌های محیط زیست مانع توسعه شده یا تعبیر محیط ایست برای سازمان غیرمنطقی بوده، در شرایطی است که سیاست‌های کلی محیط زیست را مقام رهبری ابلاغ کرده‌اند و فصل‌الخطاب نیز رئیس‌جمهوری است که دولت خود را دولت محیط‌زیست خوانده و تکلیف را روشن کرده است.

ضمن اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید حتما آنجا که توسعه، آسیب ‌جبران‌نشدنی به طبیعت وارد می‌کند، ایستادگی ورزد و جلوی چنین طرح‌هایی را که ابتدا با عنوان کلنگ‌زنی طرح می‌شود، بگیرد. اما به‌این‌ترتیب همیشه اقلیتی باقی می‌مانند که از ممنوع‌شدن طرح‌های انتقال آب، سدسازی، توسعه فعالیت‌های صنعتی در شعاع ممنوعه شهرها، فعالیت معادن شن و ماسه و بهره‌برداری بی‌رویه از تالاب‌ها و جنگل‌ها ناراضی هستند و به دنبال راه‌حل‌هایی برای رسیدن به برنامه‌ها و اهدافشان می‌گردند.

نگاه این ناراضیان که حامیانی هم دارند، نه‌تنها نهاد قدرتمند محیط زیست را برنمی‌تابد، بلکه خواهان سازمانی ضعیف، تشریفاتی و تزیینی هستند که فقط نام و ژست آن باشد و در عمل نتواند در موارد بحرانی جلوی طرح‌های مخرب را بگیرد و متوقف کند.اما در دولت یازدهم هیچ طرح مشمولی، بدون ارزیابی زیست‌محیطی مجوز نگرفت، جلوی بسیاری از طرح‌های انتقال آب گرفته شد، تالاب‌ها بر سدها مقدم شمرده شدند و در هیچ‌کدام از مناطق حفاظت‌شده مجوزی برای تخریب و ساخت‌وساز گرفته نشد.

با وجود دشواری‌های فراوان این دوره و فشار سنگین برای اشتغال و توسعه، محیط زیست تلاش کرد آنجا که باید، با اقتدار و منطق «نه» بگوید و ارزش ذاتی و اقتصادی طبیعت، تالاب، جنگل، مرتع، منطقه حفاظت‌شده و سواحل را مقدم بر توسعه بداند و برخی کماکان در وجود یک نهاد قدرتمند نظارتی و حاکمیتی محیط زیست تردید دارند.


ژ"
نظرات() 

گزیده سخنان رئیس جمهوری در مراسم تنفیذ

تاریخ:پنجشنبه 12 مرداد 1396-07:05 ب.ظ

روحانی: مردم با زبان رای دوباره با نظام، رهبری، دولت و منتخب خود تجدید پیمان کردند؛ ما هم دوباره آمده ایم برای اعتلای اسلام، سربلندی ایران، اقتدار نظام و خدمت به همه ایرانیان
ژ"
نظرات() 

استعفای رئیس بیمارستان شهید بهشتی آستارا

تاریخ:سه شنبه 10 مرداد 1396-11:32 ق.ظ

استعفای رئیس بیمارستان شهید بهشتی آستارا
پس از موافقت با استعفای «سید حسین احمدی» از سمت ریاست بیمارستان شهید بهشتی شهرستان آستارا یکی از پزشکان عمومی مقیم شهرستان رشت با حکم رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان به عنوان سرپرست جدید بیمارستان شهید بهشتی این شهرستان منصوب و معارفه شد.

رئیس مستعفی بیمارستان شهید بهشتی شهرستان آستارا عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: پس از تحویل مدیریت شبکه بهداشت و درمان این شهرستان در اسفند ماه سال گذشته، استعفای خود را از ریاست بیمارستان شهید بهشتی تقدیم دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان کردم.

سید حسین احمدی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان آن موقع به دلیل نیاز به انتقال بیمارستان جدیدالافتتاح به مکان جدید و هدایت امورات این بیمارستان با استعفای من مخالفت کرده بودند، تصریح کرد: اکنون پس از گذشت پنج ماه استعفای من مورد موافقت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان قرار گرفته است.

به گزارش فارس، پس از موافقت با استعفای «سید حسین احمدی» از سمت ریاست بیمارستان شهید بهشتی شهرستان آستارا، «علی‌اکبر الله‌خواه» یکی از پزشکان عمومی مقیم شهرستان رشت با حکم رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان به عنوان سرپرست جدید این بیمارستان منصوب و معارفه شد.

مراسم تکریم و معارفه رئیس جدید بیمارستان شهید بهشتی شهرستان آستارا روز گذشته خارج از این شهرستان در محل کار رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با حضور نماینده مردم شهرستان آستارا و مدیر شبکه بهداشت و درمان این شهرستان برگزار شد.

ژ"
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo