تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - مطالب هفته سوم اردیبهشت 1396

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

بازتاب انتخابات ایران در رسانه های خارجی-9/ پایبندی به برجام وچالش بر سر منافع اقتصادی آن

تاریخ:شنبه 16 اردیبهشت 1396-12:55 ب.ظ

با برگزاری دومین مناظره میان 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری، رسانه های مهم جهان در کنار حجم انبوه رسانه های مجازی وشبکه های اجتماعی، این مناظره را از زوایای مختلف بررسی و هر یک گمانی زنی ها و تحلیل های خود را ارائه کرده اند.

در نهمین گزارش خود بازتاب های دومین مناظره 6 نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را در رسانه های خارجی ارائه می کند:

***واشنگتن پست: همه نامزدهای ریاست جمهوری ایران به برجام پایبند می مانند
روزنامه واشنگتن پست درگزارشی از مناظره جمعه شب نامزدهای ریاست جمهوری ایران نوشت: همه 6 نامزد ریاست جمهوری ایران در مناظره تلویزیونی قول دادند که به برجام پایبند بمانند.
به گزارش ایرنا، واشنگتن پست افزود: حسن روحانی که با پنج رقیب در این انتخابات برای دور دوم ریاست جمهوری خود رقابت می کند، با انتقادهای نامزدهای مخالف برجام روبه رو شد که می گفتند این توافق پیشرفتی در اقتصاد ایجاد نکرده است.
به نوشته این روزنامه، روحانی در پاسخ به منتقدان گفت: در صورت نبود برجام، به جای دو میلیون بشکه صادرات نفت، تنها قادر به صدور 200 هزار بشکه بودیم.
واشنگتن پست همچنین با اشاره به دعوت روحانی از منتقدان برای بیان صریح موضع خود در قبال برجام، نوشت: در نهایت هیچ کدام از نامزدها صحبتی از لغو این توافق نکردند. ابراهیم رئیسی گفت: هر دولتی که به قدرت برسد باید به برجام پایبند باشد این توافق با وجود کاستی هایش یک سند ملی است.
واشنگتن پست همچنین به گفته رئیسی در خصوص دیپلماسی اشاره کرد که به اعتقاد وی باید در خدمت 'اقتصاد مقاومتی' و تشویق تولید داخلی باشد و نوشت: رئیسی و قالیباف که مهمترین مخالفان روحانی هستند، او را متهم به جذب سرمایه های خارجی به قیمت از بین رفتن تولید داخلی می کنند.

*** یورونیوز: به چالش کشیدن روحانی
پایگاه اینترنتی شبکه یورونیوز در گزارشی عنوان کرد: «رقبای تندرو حسن روحانی در مناظره تلویزیونی دیگر پیش از انتخابات، رئیس جمهوری فعلی ایران را به چالش کشیدند.»
به گزارش ایرنا، در این گزارش یورونیوز آمده است: «در این مناظره میان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ایران، رقبای تندرو حسن روحانی وی را به دلیل عدم احیای وضعیت اقتصادی از زمان حصول توافق هسته ای ایران با قدرتهای بزرگ جهان به چالش کشیدند. حسن روحانی در حالی توانست در انتخابات پیشین ایران پیروز شود که قول داده بود به انزوای بین المللی ایران پایان دهد.
یورونیوز اضافه کرد: ابراهیم رئیسی یکی از کاندیدای محافظه کار (اصولگرا) در انتخابات ریاست جمهوری ایران در این مناظره از حسن روحانی پرسید: ' از زمان حصول توافق هسته ای چه چیزی در زندگی روزمره مردم تغییر کرده است؟ رئیس جمهوری فعلی ایران نیز در این مناظره به انتقادها مبنی بر اینکه ایرانی های کمی از توافق هسته ای سال 2015 ایران با غرب سود محسوسی برده اند، پاسخ داد و گفت از زمان حصول توافق هسته ای صادرات نفت از سر گرفته شده و مطمئنا در سالهای آتی اشتغال زایی و سرمایه گذاری اجرایی می شود.
تمامی مخالفان رئیس جمهوری ایران اعلام کرده اند که آنها پذیرفته اند توافق هسته ای امری لازم و ضروری برای آینده ایران است. در این مناظره یکی از کاندیدهای محافظه کار حسن روحانی را به ناکامی در مقابله با بیکاری متهم کرد.
یورونیوزنوشت: تحلیل گران بر این باورند که به رغم آسیب پذیری حسن روحانی در مساله اقتصاد، رئیس جمهوری فعلی ایران از شانس قوی برای انتخاب دوباره در این سمت برخوردار است همزمان با اینکه وی تنها رقیب اصلی حمایت شده توسط جبهه حامی اصلاحات بوده در حالیکه محافظه کاران (اصولگرایان) در ایران در ایجاد اتحاد بر روی یک کاندیدای واحد ناکام بوده اند.

***خبرگزاری فرانسه: روحانی از رقبای محافظه‌‌کار (اصولگرا) انتقاد کرد
خبرگزاری فرانسه گزارش داد:حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی ایران و نامزد انتخابات پیش‌رو با انتقاد از رقبای محافظه کار (اصولگرای) خود آنها را به تلاش برای تخریب توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ متهم کرد.وی در یک انتقاد نادر، نسبت به نوشتن پیامی خصمانه علیه اسرائیل (رژیم صهیونیستی) بر روی موشک های بالستیک در جریان آزمایش های اخیر موشکی، ابراز تاسف کرد.
این رسانه فرانسوی افزود: روحانی در مناظره تلویزیونی که روز جمعه با حضور هر 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: شاهد بودیم که برای سنگ اندازی در مسیر توافق هسته ای چگونه شعارهایی را بر روی موشک‌ها نوشتند. وی محافظه کاران (اصولگرایان) رقیب خود را به داشتن ارتباط با افرادی متهم کرد که در صدد تخریب این توافق هستند.
خبرگزاری فرانسه نوشت: روحانی افزود:هنگامی که دیپلمات ها در حال مذاکره بودند، شما پشت پرده چه کار می کردید؟ برخی از این افراد، نقش مخالف را برای ملت ایران بازی کردند.
این رسانه فرانسوی تصریح کرد: ابراهیم رئیسی روحانی محافظه کار (اصولگرا) و رقیب رئیس جمهوری ایران در جریان مناظره، دولت را به ضعف درمقابل قدرت های خارجی متهم کرد و گفت این توافق به منزله چکی است که دولت نمی تواند آن را نقد کند.
خبرگزاری فرانسه افزود: 6 نامزد در انتخابات ریاست جمهوری با یکدیگر رقابت می کنند. سه تن از این افراد (حسن روحانی رییس جمهوری ، اسحاق جهانگیری معاون وی و مصطفی هاشمی طبا وزیر سابق) جزو میانه روها و رئیسی، قالیباف و مصطفی میرسلیم نیز نماینده جریان محافظه کار (اصولگرا) هستند.

*** آسوشیتدپرس: جر و بحث کاندیداهای انتخابات ایران در مناظره دوم در مورد توافق هسته ای
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در مورد دومین مناظره انتخاباتی عنوان کرد: کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در مورد نتایج بدست آمده از حصول توافق هسته ای جر و بحث کردند.
به گزارش ایرنا، در این گزارش آسوشیتدپرس آمده است: یکی از کاندیداهای محافظه کار انتخابات ریاست جمهوری ایران طی مناظره تلویزیونی حسن روحانی را به دلیل مساله توافق هسته ای ایران و غرب به چالش کشید در حالی که رئیس جمهوری فعلی ایران نیز آنها را به تلاش برای منحرف کردن توافق هسته ای متهم کرد.
آسوشیتدپرس نوشت: حسن روحانی در حالی در انتخابات پیشین ایران پیروز شده بود که تندورها در ایران امیدوارند ابراهیم رئیسی بتواند حسن روحانی را از قدرت کنار بزند.
این خبرگزاری آمریکایی افزود: رئیسی در این مناظره گفت که توافق هسته ای منفعتی برای مردم عادی ایران به همراه نداشته است. رئیسی در این مناظره گفت: ' مردم عزیز! سوال من این است که آیا چرخ اقتصاد می چرخد؟ تجار ایرانی! آیا می توانید کسب و کار کنید؟
آسوشیتدپرس در ادامه این گزارش تصریح کرد: حسن روحانی در این مناظره گفت که رقبایش امیدوار بودند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای را پاره خواهد کرد.

*** گاردین: نادرترین انتقاد حسن روحانی در عرصه عمومی
روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: رئیس جمهوری ایران در اقدامی نادر، به خرابکاری در برجام اشاره کرد و برجام را راه امید خواند.
به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین در گزارشی به مناظره تلویزیونی جمعه شب نامزدهای ریاست جمهوری ایران پرداخت و نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مناظره تلویزیونی گفت: آمدند چگونه شهرهای زیرزمینی نشان دادند تا برجام را به هم بزنند، برای اینکه ما نتوانیم 100 درصد استفاده کنیم.
این روزنامه انگلیسی نوشت: این یکی از نادرترین انتقادات در عرصه عمومی بود که نشان دهنده ناامیدی رئیس جمهوری از نهادهایی بود که مستقل از دولت عمل می کنند.
گاردین با تاکید بر اینکه هیچ یک از نامزدها از لغو برجام صحبت نکردند، به انتقاد ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف مبنی بر اینکه 'این توافق دستاورد اقتصادی ملموسی برای ایران نداشته' پرداخت.
گاردین همچنین نوشت: قالیباف گفت که این توافق فقط برای 4 درصد ثروتمندان جامعه نه برای 96 درصد دیگر مفید بوده است. روحانی در پاسخ به وی گفت که این حرف الگو برداری از شعار «ما 99 درصد هستیم» مربوط به جنبش اشغال وال استریت است.
گاردین همچنین به انتقادات رئیس جمهوری ایران از مخالفان برجام پرداخت و نوشت که روحانی گفت: همانند مخالفین مردم ایران که صهیونیست ها و وهابی ها و تندروهای آمریکا مخالف بودند... همه شما مخالف بودید وقتی ترامپ آمد خوشحال بودید که برجام را پاره می کند.
این روزنامه انگلیسی ادامه داد: روحانی افزود اگر برجام نبود نفت ما به جای یک میلیون بشکه می شد 200 هزار بشکه به صراحت به مردم بگویید در برابر برجام چه می کنید..آیا دوباره تحریم بر می گردد تقابل بر می گردد یا نه؟
گاردین همچنین به همراهی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با روحانی اشاره کرد که به نوشته این روزنامه 'انتظار می رود در دقایق پایانی به نفع روحانی کنار بکشد.
در گزارش این روزنامه انگلیسی آمده است: قالیباف که به نظر می رسد مهم ترین رقیب روحانی باشد، در بسیاری مسائل داخلی از وی انتقاد کرد. او ادعا کرد که دختر یکی از وزیران که بیکار بوده از ایتالیا لباس قاچاق کرده و روحانی در مقابل، این ادعا را رد کرد.
این روزنامه همچنین بر تاکید روحانی به آزادی های اجتماعی و انتقاد او از تلویزیون به دلیل حذف مشهورترین خواننده سنتی محمد رضا شجریان اشاره کرد.

*** رویترز: روحانی به دلیل حمایت اصلاح طلبان همچنان بخت اول انتخابات است
خبرگزاری رویترز نوشت: با وجود انتقاد همه جانبه رقیبان روحانی از سیاست های اقتصادی دولت وی، روحانی همچنان به دلیل حمایت اصلاح طلبان از او بخت زیادی برای پیروزی دارد.
به گزارش ایرنا، رویترز در تحلیلی از مناظره امروز نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نوشت: روحانی با انتقادهای نامزدهای مخالف خود علیه برجام روبه رو شد که می گفتند عده کمی از این توافق نفع برده اند.
رویترز نوشت: ابراهیم رئیسی یکی از نامزدهای محافظه کار (اصولگرا) گفت: 'از زمان توافق چه چیزی تغییر کرده است؟ چه چیزی در زندگی روزمره مردم عوض شده است؟' این در حالی است که همه رقیبان روحانی پذیرفتند که برجام برای آینده ایران ضروری است.
رویترز همچنین به انتقاد محمد باقر قالیباف اشاره کرد و نوشت: قالیباف، روحانی را متهم به موفق نبودن در رفع مشکل بیکاری کرد.
این خبرگزاری افزود:روحانی درپاسخ گفت که ثمره ارتباط دوباره ایران بااقتصاد جهانی به مدد برجام در افزایش صادرات نفت دیده می شود. روحانی همچنین گفت که ما امروز 2 میلیون بشکه نفت می فروشیم . در حالی که در نبود این توافق تنها قادر به صادر کردن 200 هزار بشکه نفت بودیم.
رویترزنوشت: براساس گزارش صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال 2016 بین 4 تا 5.5 درصد بوده که در مقایسه با 1.3 درصد مربوط به دوران پیش از توافق هسته ای رشد خوبی بوده است.
این خبرگزاری انگلیسی ادامه داد: درموضوع مساله بیکاری، درباره وعده های رئیسی و قالیباف مبنی بر ایجاد هر ساله میلیون ها شغل، اقتصاددانان گفته اند چنین وعده هایی 'غیرواقع بینانه' است.
رویترز همچنین نوشت: روحانی گفت که این وعده ها فقط شعار است و رسیدن به رشد 25 درصدی در یک سال امکانپذیر نیست. برای پیشرفت اقتصادی و ایجاد شغل نیاز به سرمایه گذاری است.
در گزارش رویترز آمده است: تحلیلگران می گویند بسیاری از شرکت ها در وارد شدن به بازار ایران تردید دارند که از جمله دلایل تردید آنان، تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران است.
رویترز نوشت: با وجود ضعف های اقتصادی، تحلیل گران بر این باورند که روحانی به دلیل اینکه تنها نماینده مورد حمایت اصلاح طلبان است، همچنان بخت زیادی برای پیروزی دارد؛ این در حالی است که تندروها موفق نشده اند بر حمایت از یک نامزد واحد اجماع کنند.

*** «جو لیبرمن»: پیروزی هیچ نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران به نفع آمریکا نیست
«جو لیبرمن» سناتور سابق آمریکایی که به رویکرد جنگ طلبانه علیه ایران شهرت دارد، معتقد است پیروزی هیچیک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران برای آمریکا دلخواه نیست چرا که هر دولتی در تهران بر سر کار بیاید، دشمنی سرسختانه ایران با واشنگتن همچنان ادامه خواهد داشت.
به گزارش ایرنا از تارنمای رسمی رسانه«جوئیش اینسایدر» (Jewish Insider)، «لیبرمن» درباره انتخابات ریاست جمهوری 29 اردیبهشت ماه ایران و سرنوشت توافق هسته ای ایران و غرب (برجام) در دولت بعدی تهران گفت: درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران برای آمریکا گفت: «باید بگویم که متاسفانه هیچ نتیجه ای که به دیگری ترجیح داشته باشد برای آمریکا به دست نخواهد آمد.
«لیبرمن» سپس «سید ابراهیم رئیسی» یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری کنونی ایران را «حریف اصلی روحانی» دانست و افزود: «به نظر می رسد رئیسی به لحاظ دینی محافظه کارتر باشد.»
این سناتور سابق درباره سرنوشت توافق هسته ای ایران و غرب در دولت بعدی ایران گفت: «من فکر می کنم هرکس در انتخابات ایران پیروز شود، همچنان و به همین میزانی که تاکنون به توافق هسته ای پایبند بوده، متعهد خواهد ماند چرا که از آن سود می برد. مشکل این است که آنها تاکنون آشکارا میلیاردها دلار از این توافق عایدشان شده و در حال تقویت توان سیاسی و نظامی خود هستند. بنابراین تغییر خاصی (در دولت بعدی ایران) روی نخواهد داد.»
لیبرمن که در زمان حضور خود درکنگره در تدوین تحریم های ایران نقش مهمی ایفا کرده است، در ادامه با اشاره به رویکرد انتقادآمیز «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «رکس تیلرسون» وزیر خارجه وی در خصوص توافق هسته ای، خاطرنشان کرد:
«ما می توانیم روی تیم ترامپ برای اعمال فشار بر ایران برای پایبندی کامل آنها به توافق حساب کنیم. البته این فقط در مورد توافق نیست بلکه ایرانی ها در بسیاری از موضوعات از روح توافق هسته ای تخطی کرده اند.»
وی در خصوص چگونگی رفتار آمریکا با ایران در دولت بعدی تهران بر لزوم وضع تحریم های جدید علیه ایران تاکید کرد و گفت:
«اولین ومهم ترین کاری که کنگره و رئیس جمهوری باید انجام دهند این است که تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کنند؛ دولت آمریکا نه تنها باید تحریم های جدید را بپذیرد و آنها را امضا کند بلکه باید آنها را اجرا کند.»

*** روزنامه فرانسوی لوفیگارو: انتخابات آتی ایران، همه پرسی برای روحانی است
پایگاه اینترنتی روزنامه فرانسوی 'لوفیگارو' نیز در گزارشی، انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران را نوعی همه پرسی برای دولت روحانی عنوان کرد.
در این گزارش آمده است: انتخابات نوزدهم مه (29 اردیبهشت) ایران، یک همه پرسی درباره سیاست های حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تلقی می شود، روحانی میانه رویی که از ورود ایران به اقتصاد جهانی حمایت کرد و محدودیت هایی را بر فعالیت هسته ای کشورش در ازای کاهش تحریم ها پذیرفت.
لوفیگارو نوشت: روحانی در حالی بار دیگر در انتخابات شرکت کرد که به سبب سیاست های اقتصادی اش با انتقاداتی از جانب محافظه کاران (اصولگرایان) روبه رو است.
این روزنامه فرانسوی در تارنمای خود نوشت: در دومین مناظره از سه مناظره تلویزیونی میان روحانی و پنج رقیب دیگر وی، موضوع اصلی، سیاسی و فرهنگی بود. در ابتدای این مناظره تلویزیونی، محمد باقر قالیباف بدون پاسخ دادن به پرسش مجری این برنامه، دولت میانه رو حسن روحانی را به چالش کشید.
لوفیگارو افزود: در واقع می توان گفت که درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران چندین پرسش مطرح است. اول: چه کسی به عنوان رقیب اصلی محافظه کار (اصولگرا) روحانی ظاهر شد؟ در حالی که نتیجه گیری از یک مناظره دشوار است، تحلیلگران بر عملکرد محمد باقر قالیباف شهردار تهران تاکید کردند. این نامزد محافظه کار (اصولگرا)، صریح ترین فرد در انتقادات از روحانی است. قالیباف درباره این سخن رئیس جمهور ابراز تردید کرد که فضای کسب و کار بهبود یافته است. قالیباف، روحانی را به ایجاد نکردن آن تعداد فرصت شغلی که قولش را داده بود متهم کرد.
لوفیگارو افزود: قالیباف، آشکارا به عنوان رقیب اصلی روحانی ظاهر شده است.
این رسانه فرانسوی ادامه داد: پرسش بعدی این است که موضوع اصلی مناظره چه بود؟ در حالی که در ابتدای برنامه، موضوعات فرهنگی- سیاسی به عنوان موضوع اصلی معرفی شد، گفت و گوها به سرعت به طرف چالش های اقتصادی تغییر یافت. یکی ازنامزدهای محافظه کار (اصولگرا)، روحانی را متهم کرد قول خود را مبنی بر ایجاد فرصت های شغلی کافی فراموش کرده است و رئیس جمهوری را در وضعیت دفاعی قرار داد. در نظر سنجی که مؤسسه «ایران سنجش» مستقر در شهر تورنتوی کانادا این ماه برگزار کرد، بیش از 50 درصد سؤال شوندگان گفتند اولویت اصلی بعدی رئیس جمهور باید کاهش بیکاری باشد.
این رسانه فرانسوی با طرح پرسش بعدی مبنی بر اینکه روحانی چطورعمل کرد؟ نوشت: روحانی که سخنوری ماهر و سیاستمداری باتجربه است، همچنان از سابقه و دستاوردهای اقتصادی خود دفاع می کند که شامل نرخ تورم زیر 10 درصد برای نخستین بار در مدت بیش از یک دهه است. با وجود این، روحانی این بار چندان خوب نبود، جواب هایش تند و نیز خلاصه نبودند.
لوفیگارو ادامه داد: پرسش دیگر این است که آیا در این مناظره موضوعی وجود داشت که موجب غافلگیری شود؟
این روزنامه فرانسوی پاسخ داد: بله. اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهوری که به جای مبارزه انتخاباتی علیه روحانی، در حمایت از وی کار می کند، دفاع جانانه ای از روحانی و سیاست هایش کرد و دفاعیاتش بسیار تند بود. حضور جهانگیری، به منحرف شدن برخی حملات به رئیس جمهوری کمک کرد و این دقیقا همان راهبردی بود که جهانگیری در مناظره نخست در پیش گرفته بود.
این رسانه فرانسوی سپس در پاسخ به این پرسش خود که آیا جهانگیری توانست آرایی را از روحانی بگیرد؟ نوشت: در دو مناظره انجام شده، عملکرد جهانگیری که وقتی به عنوان نامزد ثبت نام کرد، جدی گرفته نشد، فراتر از انتظارات بود. اگر جهانگیری به نفع روحانی کناره گیری نکند، موجب تقسیم آرای لیبرال ها، شهر نشین ها و اصلاح طلبان می شود و این وضعیت، بالقوه زمینه را برای پیروزی یک نامزد محافظه کار (اصولگرا) مهیا می کند و اصلاح طلبان و میانه روها توانایی تحمل این وضع را ندارند. احتمالا «مصالحه ای مصلحت گرایانه» پیش از روز انتخابات وجود خواهد داشت.
لوفیگارو سپس این پرسش را مطرح کرد که بعد چه اتفاقی می افتد؟ و نوشت: قرار است مناظره دیگری برگزار شود. اگر هیچ کسی در دور نخست انتخابات نوزدهم مه (29 اردیبهشت) بیشتر از 50 درصد آراء را به دست نیاورد، دور دوم انتخابات بین دو نامزد اصلی برگزار می شود.

*** بلومبرگ: روحانی دستاوردهای برجام را در رشد اقتصادی و ایجاد شغل، ملموس نشان دهد
تارنمای بلومبرگ نیز در تحلیلی نوشت: در صورتی که روحانی نتواند دستاوردهای توافق هسته ای را در رشد اقتصادی و ایجاد شغل ملموس نشان دهد، با شکست روبه رو خواهد شد.
به گزارش روز جمعه ایرنا، تارنمای بلومبرگ در نوشتاری با اشاره به مناظره هفته پیش میان 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری، به تحلیل موقعیت نامزدهای پیشتاز پرداخت.
بلومبرگ به خاستگاه طبیعی طرفداران حسن روحانی که طبقه متوسط در حال رشد در شهرهای بزرگ بوده اشاره کرد و نوشت: توافق هسته ای که روحانی موفق شد در سال 2015 میان ایران و 6 قدرت جهانی منعقد کند، سبب جذب 12 میلیارد دلار سرمایه خارجی و جهش در تولید نفت شد.
این تارنمای آمریکایی افزود: براساس اعلام صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی در ایران در سال گذشته با وجود 1.6 درصد کاهش نسبت به سال پیشتر، به 6 درصد رسید.
این گزارش ادامه داد: این در حالی است که محافظه کاران (اصولگرایان ) و هم پیمانانشان در تلاشند اینطور القا کنند که روحانی با تمرکز بر جذب سرمایه گذاری خارجی، نسبت به طبقه فقیر غفلت کرده است.
بلومبرگ نوشت: پیروزی جناح محافظه کار (اصولگرا) می تواند تنش موجود میان ایران و دولت ترامپ را افزایش دهد.
این تارنمای آمریکایی به انتقاد قالیباف از روحانی مبنی بر اینکه او'به وعده هایش در خصوص ایجاد شغل عمل نکرده است' اشاره کرد و افزود: کسانی که در تلاشند روحانی را شکست دهند به این مطلب تاکید می کنند که دستاوردهای توافق هسته ای به صورت عادلانه توزیع نشده است.
بلومبرگ نوشت: در دو هفته آینده تلاش روحانی باید در این جهت باشد که نشان دهد قشر فقیر اگر اکنون از تحولات پسابرجام بهره مند نشده باشد، در دوره بعد بهره مند خواهد شد.
بلومبرگ افزود: احمدی نژاد با اعطای یارانه نقدی به مردم ایران، توجه ها را از تورم فزاینده که از 40 درصد نیز فراتر رفت و همچنین از کاهش یارانه سوخت منحرف کرد.
این تارنما براساس آمار صندوق بین المللی پول افزود: با وجود رشد اقتصادی پس از برداشته شدن تحریم ها، اقتصاد غیر نفتی که اصلی ترین منبع ایجاد شغل است در سال 2015 افت کرد. همچنین آمار بیکاری در ایران در سال 2016 میلادی به 12.5 درصد رسید که 2.5 درصد نسبت به سال های 2014-15 رشد داشته است.

*** برلینرسایتونگ: روحانی گفت که عده ای قصد داشتند مانع از توافق هسته ای شوند
روزنامه برلینر سایتونگ چاپ آلمان نیز نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران جمعه شب در مناظره انتخاباتی اعلام کرد که عده ای در کشور قصد داشتند تا به هر طریقی مانع از توافق هسته ای شوند.
این روزنامه به نقل از حسن روحانی افزود: عده ای در کشور قصد داشتند به هر طریقی که شده مانع توافق هسته ای شوند، برای مثال با آزمایش موشکی .

***بلومبرگ: فیلم انتخابات رئیسی عملکرد اقتصادی روحانی را نشانه گرفت
تارنمای بلومبرگ نوشت: ابراهیم رئیسی با انتشار یک فیلم تبلیغاتی، فاصله طبقاتی و عدم موفقیت روحانی در رفع نیازهای ضروری طبقه کم درآمد را نشانه گرفت.
به گزارش روز جمعه ایرنا، تارنمای آمریکایی بلومبرگ با اشاره به انتشار یک ویدئوی انتخاباتی از ابراهیم رئیسی، به برجسته کردن بخش هایی از این فیلم پرداخت.
بلومبرگ نوشت:'در این فیلم، تصاویری از کودکان کار و خانه های فرسوده در کنار برج های بلند، ویلاهای رویایی با استخرهای شنا و آپارتمان های شیک به سبک غربی را در کنار هم نشان داد.'
این تارنما همچنین با اشاره به تصاویری د این فیلم 'از مراکز فروش برندهای خارجی که به قیمت ورشکسته شدن تولیدکنندگان داخلی و بیکار شدن ایرانیان تبلیغ می کنند'، افزود: 'در حالی که روحانی برای پیروزی در دور دوم تلاش می کند، رقیب هایش از او انتقاد می کنند که با وارد کردن شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی، در رفع نیازهای ضروری قشر فقیر ایران ناموفق بوده است.'
این تارنما همچنین در توصیف صحنه دیگری از این فیلم نوشت: ' پیرمردی در خانه ای که پنجره هایش شکسته و دیوارهایش سوراخ است، نشان داده می شود در حال که روی زمین نشسته و دست هایش را به آسمان بلند کرده و می گوید: هیچ درآمد و بیمه ای ندارم و تنها نان برای خوردن دارم. پیرمرد ادامه می دهد: فقط با دیوار می توانم درد دل کنم، کس دیگری هم هست که صدایم را بشنود؟'
تارنمای بلومبرگ افزود: 'سپس صدای موسیقی بالا می رود و رئیسی با عمامه سیاه که نشان از سیادت دارد، وارد می شود. این روحانی 56 ساله مردم را خطاب قرار می دهد: 38 سال از انقلاب اسلامی ایران که مردم آرزوهایشان را به آن بسته بودند، می گذرد. اما هنوز فقر و بیکاری رفع نشده است. وی می افزاید: می خواهم مردم را از این وضع نجات دهم.'
بلومبرگ در این گزارش نوشته است: حسام الدین آشنا مشاور رسانه ای حسن روحانی از این فیلم به دلیل 'سیاه نمایی' از جمهوری اسلامی 'تنها با هدف رای جمع کردن' انتقاد کرده است.

*** الجزیره:حقوق شهروندی وجه غالب دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران
شبکه خبری الجزیره به مناظره روز جمعه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران اشاره کرد و نوشت: مسائل مربوط به حقوق شهروندی، اقلیت های مذهبی و حقوق هسته ای وجه غالب در دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست بود.
الجزیره افزود: حسن روحانی رئیس جمهوری و نامزد دوازدهمین دوره انتخابات در این مناظره، خواستار برابری حقوق شهروندی در جامعه شد و به موانعی اشاره کرد که محافظه کاران در برابر انتصاب افرادی از قومیت های مختلف در مناصب مهم درکشور، وضع کرده‌اند. وی در جریان این مناظره گفت: ایران متعلق به همه ایرانیان است و اگر می خواهیم به وضع سیاسی متناسبی دست یابیم، باید احزاب و گروه های سیاسی به لحاظ حقوقی با یکدیگر برابر باشند.
این رسانه افزود: از سوی دیگر محمد باقر قالیباف دیگر نامزد ریاست جمهوری نیز گفت که حضور زنان و اقلیت ها در شهرداری تهران بیش از 13درصد است.
عبدالقادر فائز رییس دفتر الجزیره در تهران در گزارشی اعلام کرد: سطح گفت و گو میان اصلاح طلبان و محافظه کاران بالاست. مسائل مربوط به حقوق شهروندی بر فضای مناظره سایه افکنده است.
الجزیره افزود: نامزدها از توافق هسته ای با کشورهای غربی به عنوان یک سند ملی و بین المللی حمایت کردند اما در چگونگی برخورد با آن و عبور از مشکلاتی که مانع اجرای کامل آن می شود، با هم اختلاف دارند.محافظه کاران (اصولگرایان) می گویند این توافق خوب است اما در اجرا چنین نیست.

*** رسانه های دولتی ترکیه: انتقاد تند نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران از یکدیگر
رسانه های دولتی ترکیه همچون خبرگزاری آناتولی و شبکه تی.آر.تی با انتشار بخش های مهم مناظره روز جمعه نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، دومین دور مناظره کاندیداها را عرصه انتقاد تند آنها از یکدیگر عنوان کردند.
به گزارش ایرنا، شبکه خبری تلویزیونی تی.آر.تی به نشر پرسش ها از نامزدها در خصوص وحدت ملی، انسجام اجتماعی و نحوه تعامل با احزاب و جریان های مختلف و میزان نقدپذیری دولت و پرسش در خصوص راهکار موثر برای حفظ حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای و رفع تحریم ها با توجه به توافق برجام و چگونگی مقابله با بد عهدی آمریکا و خلاصه ای از پاسخ نامزدها پرداخت.

*** الیوم السابع: نامزدهای ریاست جمهوری ایران از وجود نیروهای ایرانی در سوریه دفاع کردند
پایگاه خبری الیوم السابع نوشت: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از وجود نیروهای ایرانی در سوریه دفاع کردند وحسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت: که رزمندگان ایرانی در سوریه در حال احیای حقوق باقیمانده ما در آنجا هستند.
به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، روحانی در دومین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری افزود: ایران با قدرت دیپلماسی خود امروز برای حل بحران سوریه مذاکره می کند و دیپلمات های ما در کنار رزمندگانمان در حال احیای حقوق باقیمانده ما هستند.
الیوم السابع به نقل از وی ادامه داد: ما نباید تصور کنیم نیروی دیپلماسی ما ضعیف است. ما امروز به دلیل قوت دیپلماسی خود در حال مذاکره برای سوریه هستیم . روحانی تاکید کرد ما مستشاران عزیزی داریم که به سوریه رفتند وشهدایی در این راه تقدیم کردیم واگر بخواهیم از مسائل منطقه ای خوب استفاده کنیم باید قادر به حل برخی موضوعات در میز مذاکره باشیم و ناچار دیپلمات های ما در کنار رزمندگان مان باید حقوق باقیمانده مان را احیا کنند.
پایگاه خبری الیوم السابع نوشت: ابراهیم رئیسی نامزد محافظه کار (اصولگرا) ریاست جمهوری ایران گفت: مستشاران تهران در سوریه از امنیت ملی دفاع می کنند.

*** یک رسانه افغان: 4 نامزد انتخابات ریاست جمهوری سخت به دولت حمله کردند
یک رسانه افغانستان گفت: 4 نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران سخت به «حسن روحانی» رئیس جمهوری فعلی و «اسحاق جهانگیری» معاون اول وی که هر دو در این انتخابات نامزد شده اند، حمله کردند.
به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز» افغانستان روز شنبه در اخبار بامدادی خود با نشان دادن تصاویری از دومین مناظره 6 نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت که «سید ابراهیم رئیسی»، «محمدباقر قالیباف»، «مصطفی میرسلیم» و «مصطفی هاشمی طباء» برنامه های اقتصادی دولت را مورد انتقاد شدید قرار دادند.
این شبکه تلویزیونی افزود: این نامزدها در دومین مناظره خود همچنین از دولت حسن روحانی در قبال اجرای برنامه جامع اقدام مشترک یا «برجام» میان 5 کشور عضو دائمی شورای امنیت و آلمان با ایران انتقاد کردند.
طلوع نیوز گفت: اما روحانی و جهانگیری از برجام دفاع کردند و نسبت به بازگشت کشور به دوران «محمود احمدی نژاد»، رئیس جمهوری پیشین این کشور هشدار دادند.


**روزنامه النهارلبنان: روحانی رقبای خود را به تخریب توافق هسته ای متهم کرد
روزنامه «النهار» لبنان نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نامزد انتخابات ریاست جمهوری 19 مه (29 اردیبهشت) در مناظره با رقبای محافظه کار خود آنها را به تلاش برای تخریب توافق هسته ای متهم کرد.
النهار به این جمله روحانی در مناظره که «دیدیم چطور شعارهایی بر روی موشک ها نوشتند تا در برابر توافق هسته ای کارشکنی کنند»، اشاره کرده است.
به نوشته این روزنامه، ایران معتقد است آزمایش های موشکی ضربه ای به توافق هسته ای با 6 کشور (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) وارد نمی کند اما آن زمان این آزمایش ها تنش با واشنگتن را افزایش داد.
النهار افزود: روحانی رقیبان خود را متهم به داشتن ارتباط با کسانی کرد که می خواهند توافق هسته ای را تخریب کنند.
در همین حال روزنامه «الدیار» به سخنان روحانی درباره سوریه اشاره کرد و نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت که نیروهای ایرانی در سوریه حقوق باقیمانده ما را در آنجا احیا می کنند.
دومین مناظره میان 6 نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران عصر جمعه 15 اردیبهشت ماه برگزار شد. دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه 29 اردیبهشت برگزار می شود.
ژ"
نظرات() 

پوشش حداکثری وزرا برای دولت برای رئیس جمهور/ پاسخگویی تمامی دستگاه‎های اجرایی به اظهارات و ابهامات مناظره دوم

تاریخ:شنبه 16 اردیبهشت 1396-12:51 ب.ظ

مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حالی به پایان رسید که در حین برگزاری آن انبوهی از اطلاعیه ها و بیانیه های سازمان های دولتی در واکنش به سخنان دیگر نامزدها منتشر شد.

در حین برگزاری این مناظره که با حضور دو نماینده از دولت مستقر یعنی حسن روحانی بعنوان رئیس جمهور و اسحاق جهانگیری بعنوان معاون اول وی برگزار شد، کابینه دولت در بیرون از محل مناظره ها با صدور بیانیه و پاسخ در پی حمایت از دولت یازدهم خود برآمدند.

سید مصطفی میرسلیم که در مناظره دوم با لحنی صریح تر از مناظره قبلی ظاهر شد، نوک پیکان انتقادات خود را متوجه دولت یازدهم نمود و با انتقاد از سیاست های هسته ای دولت در موضوع برجام گفت: چگونه می توان حقوق ملت ایران را در چارچوب برجام احقاق کرد، با توجه به اینکه طرف های مقابل هیچکدام به تعهدات خود عمل نکرده اند. بسیاری از تاسیسات را تعطیل کرده ایم و دانشمندان را بیکار کرده ایم اما تحریم ها سر جای خود باقی مانده است.

بلافاصله پس از این اظهارات میرسلیم، و در حالی که مناظره کماکان در حال برگزاری بود، سازمان انرژی اتمی با صدور بیانیه ای به اظهارات میرسلیم واکنش نشان داد.

در مناظره دوم درحالی که بسیاری از انتقادات ۴ نامزد غیردولتی متوجه سیاست خارجی  دولت یازدهم و برجام بود، وزارت امور خارجه نیز با صدور بیانیه ای نسبت به سخنان نامزدها در نقد برجام واکنش نشان داد.

زمانی که توقف رشد علمی کشور در دولت یازدهم بعنوان یکی از نقاط ضعف دولت مطرح شد، وزارت علوم نیز با صدور بیانیه ای اعتراض خود نسبت به اظهارات نامزدها و حمایت از عملکرد دولت یازدهم را اعلام کرد.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم نیز در واکنش به سخنان سید مصطفی میرسلیم که از او بدلیل رفتار پرخاشگرانه نسبت به یک خبرنگار انتقاد کرده بود؛ با صدور بیانیه ای، نسبت به اظهارات میرسلیم واکنش نشان داد.

اما در حالی که حسن روحانی در مناظره دوم نمایش شهرهای موشکی و رزمایش های موشکی را اقدامی برای به نتیجه نرسیدن برجام برشمرد، سردار حسین دهقان  وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در خصوص اظهارات مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: دوره دولت یازدهم  شکوهمند ترین دوره درتوسعه کمی وکیفی برنامه های موشکی ودفاعی کشوربوده است.

وزارت اقتصاد و دارایی نیز با صدور بیانیه ای اظهارات منتسب به طیب نیا را تکذیب کرد.

معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد نیز در پاسخ به سخنان میرسلیم در خصوص قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، با صدور بیانیه ای واکنش نشان داد و نقش دولت یازدهم در اجرای این قانون را پررنگ ارزیابی کرد.


پاسخ آخوندی به میرسلیم: جناب میرسلیم آیا این گونه می‌خواهید از آزادی دفاع کنید؟

واکنش وزیر دفاع به اظهارات یکی از کاندیداها در مناظره‌ دوم

واکنش به اتهام نامزد ریاست‌جمهوری به کارکنان نظام بانکی

دومین بیانیه‌ وزارت‌علوم در واکنش به اظهارات یکی از کاندیداهای انتخابات

پاسخ وزارت رفاه به اظهارات میرسلیم/ مهار روند صعودی طلاق در دولت یازدهم

جوابیه سازمان انرژی اتمی به اظهارات میرسلیم

واکنش معاون امور مطبوعاتی به سخنان میرسلیم

پاسخ وزارت خارجه به ادعاهای مطرح شده از سوی برخی کاندیداها درباره برجام

وزارت علوم هم درباره مناظره دوم بیانیه داد

تکذیب نقل قول طیب نیا در خلال مناظره انتخابات ریاست جمهوری


در کنار این بیانیه ها، نهادهایی مانند کانون بانک های خصوص کشور، شورای اطلاع رسانی تبلیغات بانکی، مدیرکل دفتر امور آسی های اجتماعی وزارت کار و رفاه، شورای هماهنگی بانک ها و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز از دیگر نهادهای دولتی بودند که هرکدام با انتشار بیانیه و اطلاعیه ای نسبت به اظهارات نامزدها در مناظره دوم واکنش نشان دادند.

در حالی که پیش از شروع تبلیغات انتخاباتی بسیاری اسحاق جهانگیری را کاندیدایی پوششی برای دفاع از عملکرد دولت یازدهم و شخص حسن روحانی عنوان کرده بودند، آنچه امروز مشاهده می شود این است که جهانگیری نیز توانایی لازم را برای دفاع از عملکرد دولت یازدهم ندارد و بیشتر مشغول خواندن بیانیه بود.


ژ"
نظرات() 

وزیر کشور: توهین به کاندیداها در جریان مناظره های انتخاباتی پی‌گیری می‌شود

تاریخ:شنبه 16 اردیبهشت 1396-12:34 ب.ظ

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیرکشور در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مناظره‌های تلویزیونی و اتهامات وارده به برخی کاندیداها گفت: کمیسیون تبلیغات انتخابات در قانون پیش بینی شده و اعضای آن هم مشخص شده است، بنده خودم در 6 جلسه آن حاضر شدم.

وی با اشاره به مناظره‌ها گفت: از نظر شکلی الحمدالله مناظره‌ها خوب و با عدالت برگزار شده است. قانون هم اجرا شده است. البته در جلسه گذشته  شکایتی از نامزدها و ستادهای آنان درباره زمان اضاف که مطرح شده بود به دست ما رسید که در مناظره دوم به دوستان  انتقال داده شد. مسائل مربوط به توهین هم گروه تعیین شده بررسی میکنند و در جلسه آخر مناظره به تصمیات اتخاذ شده عمل خواهد شد.

وزیر کشور درباره تبلیغات پدیده شاندیز گفت: اجازه تبلیغات آن به صداوسیما داده شد. صدا و سیما چند وقت است که کار تبلیغات را انجام می‌دهد. با تلاش وزارت کشور و با همکاری تمام دستگاه‌ها این موضوع پیچیده را که 500 هزار نفر در این پروژه درگیر بودند، حل می‌کنیم.


ژ"
نظرات() 

تحلیل مناظره دوم کاندیداهای انتخابات؛

تاریخ:شنبه 16 اردیبهشت 1396-12:32 ب.ظ

سعید لیلاز عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به مناظره دوم کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار داشت: مناظره شبیه بازی استقلال و پرسپولیس است و اگر در یک بازی، تیمی بد بازی کند یا خوب بازی کند، طرفداران خود را از دست نمی‌دهد بلکه طرفدارانش عصبانی می‌شوند.

وی افزود: من فکر می‌کنم روحانی و جهانگیری در مناظره دوم خیلی بهتر ظاهر شدند و از طرفی «رئیسی» و بخصوص «قالیباف» نهضت عدد نشناسی خود را ادامه دادند بدون اینکه برنامه روشنی داشته باشند و سیاست خودشان را بر روی فشار آوردن و انتقاد از طرف مقابل گذاشتند.

لیلاز با بیان اینکه بنده به دلیل اینکه طرفدار روحانی و جهانگیری هستم داور خوبی برای قضاوت در این موضوع نیستم، اظهار داشت: بنده دولت روحانی را از هر لحاظ بسیار موفقتر از آنچه که در ابتدا از دولت یازدهم انتظار داشتم، می‌دانم و فکر می‌کنم در حوزه‌های اجتماعی، معیشتی، اقتصادی و سیاسی پیشرفتهای قابل قبولی داشته است و طبیعی است که در مناظره دوم هم موفق‌تر عمل کردند.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران متذکر شد: این بازی خطرناکی است که مدام شکافهای طبقاتی و اجتماعی ایران را بزرگ جلوه دهیم. اگر بخواهیم محدودیت‌های اجتماعی بین طبقات مختلف را باز کنیم معلوم نیست که چگونه بسته می‌شود و به همین دلیل بود که مقام معظم رهبری، احمدی‌نژاد را از حضور در صحنه رقابت‌ها نهی کرد چراکه با آمدن احمدی‌نژاد فضای جامعه دوقطبی می‌شد و این عین تلاش امروز قالیباف است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تأکید کرد: من فکر می‌کنم که اینها هیچ تصوری از فردای انتخابات و خودشان باور ندارند که شاید پیروز انتخابات شوند وگرنه اینطور به شکافهای طبقاتی موجود دامن نمی‌زنند چراکه در صورت پیروزی این کار به ضرر خودشان تمام می‌شود و این یک بی‌مسئولیتی بزرگ بود که آنها سر زد حتی آقای رئیسی که احترام زیادی به ایشان به واسطه سابقه و شغل ایشان دارم نباید این کار را کنند.

وی افزود: از نظر بنده بازی کردن با شکافهای اجتماعی مانند بازی کردن با دم شیر خفته است. من بعید می‌دانم کسی به ایران و رهبری علاقه داشته باشد و تنها به خاطر رسیدن به پست ریاست جمهوری دست به این کار بزند.

سلیمی‌نمین: سیاست‌خارجی به نقطه ضعف دولت در مناظره دوم تبدیل شد
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: تصور آقایان این بود که بحث سیاست خارجی نقطه قوت این دولت است، ولی دیدیم که درست تبدیل به نقطه ضعفش تبدیل شد.

عباس سلیمی نمین تحلیلگر مسائل سیاسی و مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، در تحلیل خود از برخی اظهارات در دومین مناظره کاندیدای انتخابات ریاست جمهور دوازدهم، گفت: مناظره نشان داد که دولت بر خلاف چیزی که عنوان می‌کند دولتی نیست که به خاطر خطاهایش از ملت ایران عذرخواهی بکند، بلکه با شیوه بسیار تند و غیر مودبانه با منتقدین برخورد می‌کند. 

وی با اشاره به واردات یک محموله پوشاک توسط دختر وزیر آموزش و پرورش دولت فعلی بیان کرد: واردات کالای خارجی آن هم در حوزه‌ای که می‌تواند نقطه قوت اقتصاد ما یعنی توانمندی ما در عرصه تولید پوشاک محسوب شود، کاری اشتباه است.

سلیمی نمین افزود: وقتی وزیر یک دولت به زیان تولیدکنندگان داخلی عمل و به نفع تولیدکنندگان خارجی کار می‌کند، هر دولتی بود عذرخواهی می‌کرد، اما آقای روحانی نه تنها در معرض ملت ایران عذرخواهی نکرد، بلکه منتقد در این عرصه را به بداخلاقی و عدم رعایت اخلاق متهم ساخت. 

سلیمی نمین با اشاره به صحبت روحانی مبنی بر این که هنوز واردات کالا توسط دختر وزیر آموزش و پرورش اثبات نشده است، تصریح کرد: آقای روحانی در حالی این حرف را می‌زند که روز چهارشنبه وزیر دادگستری دولت ایشان اعلام کرد که این محموله در خانه وزیر پیدا شده، اما کاملاً قانونی بوده و حقوق گمرکی پرداخت شده است. 

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران افزود: فاجعه اینجاست که وزیر آموزش و پرورش ما در صدد تضعیف اشتغال در عرصه‌ای بر بیاید که نقطه قوت ما محسوب می‌شود، یعنی وزیر ما تولید کنندگان پوشاک را در کشور خودمان تضعیف و یک شرکت خارجی را در این زمینه نمایندگی کند. 

وی با بیان این که باید تکنولوژی و وسائلی که امکان ساخت آن در کشور وجود ندارد وارد شود، گفت: واردات پوشاک خارجی توسط وزیر ما نشان می‌دهد که ایشان هیچ دغدغه‌ای برای اشتغال جوانان ندارد و حرکت وزیر کاملا مخالف مصالح ملی است. 

سلیمی نمین با بیان این که امروز با جریانی مواجه هستیم که تمامیت‌ها و انحصارگرا است، تصریح کرد: آقایان دولت فعلی برای انحصارگرایی دقیقاً کار دولت آقای احمدی‌نژاد را انجام دادند و به شیوه ایشان متوسل شدند، که اگر رقبای ما رای بیاورند، در جامعه ایران فاجعه و جنگ اتفاق خواهد افتاد و اگر ما پیروز انتخابات بشویم ایران بهشت خواهد بود. این نشان از تمامیت‌خواهی دولتمردان فعلی دارد. 

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با بیان این که رقبای آقای روحانی برخی نقاط قوت دولت را پذیرفته‌اند، گفت: متاسفانه شاهد بودیم که آقای روحانی و جهانگیری حتی حاضر نشدند یک قوت در شهرداری تهران را به رسمیت بشناسند و تمام قوت‌هایی که آقای قالیباف در طی این مدت چه در زمینه مترو و چه در زمینه پل‌سازی و بزرگراه‌سازی داشته‌اند را نپذیرفتند. 

وی با بیان این که در مناظره دولت مستقر کاملا زیر سوال رفت، تصریح کرد: تصور آقایان این بود که بحث سیاست خارجی نقطه قوت این دولت است، ولی دیدیم که درست تبدیل به نقطه ضعفش شد و دولت را کاملاً در هاله‌ای از ابهام فرو برد. 

سلیمی نمین با بیان این که برخی آقایان از روی متن سخنان خود را ایراد می‌کردند و به موضوع مناظره کاری نداشتند، تاکید کرد: این مسئله نشان دهنده آن است که دولتمردان با سوالات صدا و سیما و منتقدین دولت کاری نداشتند و این متن‌ها هم فقط می‌خواست یک فضای دو قطبی را ترسیم بکند که به نظر من جامعه به هیچ عنوان این دوقطبی دروغین را نمی‌پذیرد.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اشاره به برخی تناقضات آماری بین آمارهای داده شده توسط آقایان روحانی و جهانگیری تصریح کرد: از یک طرف آقای روحانی اعلام کرد که ایجاد 600 هزار شغل در سال امکان پذیر نیست، اما آقای جهانگیری اعلام کرد که رئیس دولت اصلاحات 700 هزار شغل در سال ایجاد کرد. 

وی با بیان این که دولت در مناظره به شیوه‌های غیر اخلاقی متوسل شد، گفت: بسیاری از نسبت‌هایی که به منتقدین دولت داده شد هیچ ربطی به آنها نداشت، به عنوان مثال حمله به خودرو حامل  علی مطهری را به آقای قالیباف نسبت داده شد، در حالی که هیچ ربطی به ایشان نداشت و این نسبت بدون سند به آقای قالیباف داده شد. 

سلیمی نمین با اشاره به بحث آزادی هنرمندان که توسط دولتمردان مطرح شد تصریح کرد: این مسئله جنبه عوام فریبی دارد، در همین دولت شاهد آن بودیم که از اکران فیلمی جلوگیری شد. اما برخی آقایان می‌گویند که ما دست هنرمندان را باز می‌گذاریم و منعی برای آنها ایجاد نمی‌کنیم. 

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با بیان این که دولتمردان دستاورد برخی هنرمندان را به خود نسبت دادند، اظهار کرد: در مناظره به جایزه اسکار آقای فرهادی اشاره شد که باید گفت آقای فرهادی در دولت گذشته نیز اسکار گرفته و این خلاف واقع است که دولت این دستاورد آقای فرهادی را به عنوان ابزار سیاسی خود استفاده کند.

عباس عبدی: هاشمی‌طباء از همه بهتر بود
 تحلیل‌گر اصلاح‌طلب معتقد است که سید مصطفی هاشمی طبا بهترین عملکرد را در مناظره دوم از خود به جای گذاشته است.

عباس عبدی تحلیل‌گر اصلاح‌طلب پس از اتمام مناظره دوم کاندیداهای دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری در گفت‌وگوی مکتوب با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم نظر خود راجع به این مناظره را اعلام کرد.

عبدی معتقد است: مناظره بیش از این که جای ارایه دیدگاهها تلقی شود برای تخریب استفاده شد و بعید است که چنین چیزی مطلوب مردم باشد؛ البته تخریب و نقد طرف مقابل هم جزیی از مناظره است ولی از ابتدا معلوم بود که برای این کار آمده‌اند.

وی ادامه داد: برخی از پاسخها کلی بود و ربطی به سوالها نداشت.  جامعه در پایان کمتر متوجه شد که چه برنامه ای دارند. در مجموع این مساله به دلیل ضعف ساختار این مناظره و و جانبداری تاریخی صدا و سیما بود که نمی‌تواند برنامه پویایی را شکل دهد. به نظرم استقبال از مناظره بعدی کمتر خواهد شد؛ این مناظره برخی افراد را نسبت به آینده ناامید می‌کند، آقای قالیباف باید در نگاه خود تغییر دهد آقای روحانی و جهانگیری یک‌بار برای همیشه از شنیدن و پاسخ دادن به مطالب او صرف‌نظر کنند.

این تحلیل‌گر اصلاح‌طلب تاکید کرد: بهتر از همه هاشمی‌طبا بود که توانست ایده‌های ایجابی‌تری بیان کند البته آقای جهانگیری هم سعی کرد امید به آینده را زنده کند ولی به نظرم هنوز مانده تا مردم را به آینده امیدوار کرد. ادعاهای آقای رییسی و قالیباف هم بیشتر نوعی ادعای بلادلیل است. آقای رییسی سعی کرد کمی وارد میدان شود و از حاشیه بیرون آید تا حدی این کار را کرد ولی نکته ایجابی نداشت. اظهارات و جملات این همانی وی کمکی به مردم و فهم مسائل نمی‌کند. در ابتدا گفت اگر درست عمل کند آثار مثبتی دارد و اگر درست عمل نکند آثار منفی دارد!! آخر این جمله چه چیزی دارد؟ آقای میرسلیم هم خواست وارد میدان شود که شد ولی چون جدی نگرفته بودند کسی جواب او را نداد. به نظرم مناظره در نهایت 4 به 2 به نفع روحانی و جهانگیری بود.

حسینی:استراتژی روحانی در مناظره دوم «لبخند»، «سکوت» و «گذشته‌هراسی» بود
عضو هیات رئیسه جبهه مردمی نیروهای انقلاب گفت:اکثر سؤالاتی که در مناظره خطاب به روحانی مطرح شد، بی پاسخ ماند؛ چون او و جهانگیری پاسخی نداشتند و شگرد آنها، لبخند، سکوت و فرار از مناقشه بود.

سیدمحمد حسینی عضو هیات رئیسه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با بیان اینکه استراتژی روحانی در مناظره دوم لبخند، سکوت و گذشته هراسی بود، گفت: تاکتیک جهانگیری نیز رقیب هراسی، گذشته‌هراسی، مظلوم‌نمایی و القای احساس خطر بود.

حسینی تاکید کرد: اکثر سؤالاتی که در مناظره خطاب به روحانی مطرح شد، بی پاسخ ماند؛ چرا که روحانی و کاندیدای پوششی هیچ پاسخی برای پرسش‌های دیگر نامزدها نداشتند و شگرد آنها، لبخند، سکوت و فرار از مناقشه بود.

عضو هیات رئیسه جبهه مردمی نیروهای انقلاب ادامه داد: حال آن که این احساس خطر ناشی از کنار رفتن این دولت و از دست رفتن پست‌ها و مناصب خودشان است، نه تهدیداتی که متوجه وضعیت اقتصادی و معیشتی کشور است.

وی افزود: او همچنین سعی داشت به لطایف‌الحیل این توهم را القا کند که در کشور قحط‌الرجال است و مردم ناگزیرند این تیم ناتوان و ناکارآمد را چهارسال دیگر تحمل کنند.

حسینی تصریح کرد: در واقع در این مناظره و در دیگر برنامه‌های تلویزیونی جهانگیری تلاش مذبوحانه‌ای دارد که به مخاطب بقبولاند ما که جز یک دوره هشت ساله همواره قدرت را در دست داشته‌ایم، اگر باز هم در قدرت بمانیم، همه چیز درست می‌شود و چنانچه برویم، کشور سقوط خواهد کرد؛ بنابراین ما باید همیشه در قدرت بمانیم تا برای کشور خطر و مشکلی پیش نیاید.

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با اشاره به ادعای بهره‌گیری از همه جناح‌های سیاسی توسط دولت افزود: در عمل ایشان نیروهای انقلابی و خادم ملت را قلع و قمع کرده‌اند و حالا با این ژست می‌خواهند عوام‌فریبی کنند.

وی با اشاره به بخشی از اظهارات روحانی در مناظره که به عدم ایجاد انشقاق در بین مردم اشاره داشت، گفت: دوگانه های مختلفی مثل جنگ و صلح یا آزادی و محدودیت که روحانی و جهانگیری مطرح کردند، رویکردی انشقاق زا داشت.

حسینی با انتقاد از بخشی دیگر از اظهارات روحانی افزود: اگر امروز ایران به جایگاهی در منطقه دست یافته که باروسیه و ترکیه درباره وضعیت سوریه مذاکره می کند، به اقتدار دفاعی و امنیتی و رشادت های مدافعان حرم بازمی گردد و ارتباطی با دیپلماسی لبخندومنفعلانه دولت ندارد.

رییس پیشین دانشگاه پیام نور این ادعا را که شرکت های دانش بنیان در دولت کنونی تأسیس شدند، خلاف واقع عنوان و اظهار کرد: به شرکت های دانش بنیان در دولت های نهم و دهم اهتمام خاصی صورت گرفت ونوآوری دولت یازدهم محسوب نمی شود.

وی همچنین ادعای روحانی مبنی بر توجه خاص به روستاها و بردن آب ، برق و گاز به آنها در این دولت را موجب تعجب دانست و افزود: اگر امکاناتی نظیر آب و برق به روستاهای محروم کشور تعلق گرفته، مربوط به تلاش جهادگران و مدیران متعهد در دولتهای مختلف بوده است و دولت یازدهم بر خلاف آنچه ادعا می کند، کمترین توجه را به روستاها، شهرهای  کوچک و مناطق محروم داشته است.

حسینی همچنین به وعده تحقق نیافته دولت مبنی بر برداشته شدن همه تحریم ها اعم از هسته ای ،موشکی بعد از برجام اشاره کرد و گفت: نه تنها هیچ یک از تحریم های غیرهسته ای درپسابرجام برداشته نشد، بلکه حتی لغو تحریم هسته ای که موضوع مستقیم مذاکرات بود، جامه عمل نپوشید و در حال حاضر هم مرتب تهدید به وضع تحریم های جدید می کنند.


ژ"
نظرات() 

#مظلوم_200_میلیونی!/ وزرای "واردات‌چی" و دختران "مظلوم"/ چرا تولیدکنندگان پوشاک ورشکسته شدند؟

تاریخ:شنبه 16 اردیبهشت 1396-12:32 ب.ظ

جهانگیری در مناظره روز گذشته در دفاع از دختر دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم که به دلیل کشف محموله واردات پوشاک ایتالیایی در ویلایش خبرساز شده بود، گفت: «من تا روز چهارشنبه فکر می‌کردم وزیر دیگری این موضوع برایش پیش آمده که روز چهارشنبه مشخص شد وزیر آموزش و پرورش این مشکل برایش پیش آمده، مظلومیت این دولت را ملت ببینید. به یکباره گفته می‌شود در خانه یک وزیر قاچاق بوده است، دختری این وزیر دارد که فوق لیسانس است، کار شرافتمندانه‌ای انتخاب کرده که آن واردات است و 200 میلیون کل ارزش مبلغی است که این فرد از گمرک و به صورت قانونی وارد کرده است و حالا این می‌شود موضوع مصاحبه ما در مناظره. آیا این درست است و این وضعیتی است که امروز پیش آمده.»

باقر قالیباف نیز در پاسخ دفاعیات جهانگیری تاکید کرد: درد اینجاست که ما می‌گوییم دختر وزیر آموزش‌وپرورش -به نقل از آقای جهانگیری می‌گویم- بیکار و مظلوم است بعد برود چنین کاری انجام دهد! پس بقیه مردم بیچاره چه کنند. تکلیف آنها چیست، آنها می‌توانند چنین کاری انجام دهند؟

اما دفاع بد معاون اول رئیس جمهور از وزیر کابینه دولت یازدهم واکنش هایی را در فضای مجازی به همراه داشت و حتی صدای کارشناس بی بی سی فارسی را هم در آورد. رضا حقیقت‌نژاد  کارشناس این شبکه در توئیترش نوشت: «جواب جهانگیری خیلی بد بود؛ دختر بیکار رفته 200 میلیون کالا وارد کرده؛اسحاق، گل به خودی زدی!»

در حالی که رئیس جمهور و وزرا در شعار بر لزوم حمایت از تولید داخل تاکید می ورزند و مردم را نیز به خرید کالای ایرانی ترغیب می‌کنند چرا باید یک وزیر وارداتچی کالایی باشد که واردات آن تولید داخل را نابود و کارگران ایرانی را بیکار کرده است؟

جدایی از اهمیت قانونی بودن واردات یا غیر قانونی بودن واردات این محصول باید توجه داشت که وزاری دولت به عنوان نمادی از دولت و عملکرد آنها بر سطوح پایین تر و فعالان سایر بخش خصوصی نیز تاثیر گذار است.

در حالی که تولید کنندگان داخلی برای رقابت با واردات و قاچاق پوشاک خارجی از کشورهایی مانند ترکیه، چین و سایر کشورها دچار مشکل هستند و خبرهای تعطیلی واحد‌های تولید کنند داخل به گوش می رسد واردات این چنینی که تنها رقیبی برای تولید و اشتغال ایرانی است امری پسندیدهای به حساب نمی‌آید.

چرا باید دختر مظلوم و بیکار وزیر آموزش و پرورش پوشاک بچه گانه ایتالیایی وارد کشوری کند که در داخل آن امکان تولید آن وجود دارد و اگر زمینه فراهم شود کیفیت و کمیت تولید داخلی به طور حتم بالاتر از وضع فعلی هم خواهد شد.

آیا جهانگیری که اتفاقاً مسئولیت مقاومتی کردن اقتصاد را هم برعهده دارد در طول 4 سال گذشته با همین تفکر (مظلوم خواندن واردات چی و شریف دانستن واردات غیرضروری) مدیریت اقتصاد مقاومتی را برعهده داشته است؟ شاید به همین خاطر هم است که نه تنها اقتصاد مقاومتی نشد بلکه راه برای واردات غیرضرور باز شد.


ژ"
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo