تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - مطالب هفته سوم آذر 1395

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

درخواست كمك هموطن

تاریخ:یکشنبه 21 آذر 1395-04:54 ب.ظ

سلام خدا قوت من مادر دو فرزند هستم مستاجر هستم وهمسرم کارگرمشکل مالی زیادی داریم اوضاع زندگیم به هم ریخته است خواهشا کمک کنید با تشکر6037691511116154و09116650104


ژ"
نظرات() 

درخواست كمك هموطن

تاریخ:یکشنبه 21 آذر 1395-04:53 ب.ظ

با سلام پدر من سند خونشو گرو بانک گذاشت تا پسر عموش بتونه وام بگیره حالا بعداز گذشت ده سال بخاطر بدهی اون شخص بانک می خواد خونه پدرمو به حراج بزاره تو رو خدا کمک کنید خانواده من آواره نشن تورو خدا در حد توانتون کمک کنید خیلی گرفتاریم حتی اگه شده در حد پنج هزار تومن کمک کنید مبلغ وام زیاده ولی شاید بتونیم ذره ذره جمش کنیم.تورو خدا مارو از این جهنم خلاص کنید شماره کارت6037701093493697
zari_200610@yahoo.com


ژ"
نظرات() 

خیز انگلیسی روی فرش قرمز عربی

تاریخ:یکشنبه 21 آذر 1395-04:53 ب.ظ

روزهای پایانی هفته گذشته را می توان روزهای خاورمیانه ای سیاست خارجی لندن به شمار آورد. روز چهارشنبه هفدهم آذرماه سخنان «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس در مورد مسوولیت تهران و ریاض در ایجاد جنگ های نیابتی در منطقه خبرساز شد. به گفته جانسون، در خاورمیانه رهبر قدرتمندی وجود ندارد تا اختلاف های مذهبی را حل و فصل کند و به همین دلیل عربستان سعودی، ایران و همه کشورها به سیاست تشکیل گروه‌های دست‌نشانده و راه انداختن جنگ‌های نیابتی روی آورده‌اند.
این سخنان جانسون همزمان با شرکت «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس منتشر شد. در این زمینه، دفتر نخست وزیر انگلیس اعلام کرده که این گفته ها دیدگاه شخصی جانسون بوده و نظر رسمی لندن به حساب نمی آید. نکته قابل تامل اینکه وزیر امور خارجه انگلیس قرار است فردا (یکشنبه) برای گفت وگو با مقام های سعودی به عربستان سفر کند.
همچنان که گفته شد، نخست وزیر انگلیس چهارشنبه با دعوت رسمی سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سی و هفتمین نشست این شورا که در منامه پایتخت بحرین برگزار شد سخنرانی کرد. این نخستین بار بود که نخست وزیر انگلیس در این اجلاس شرکت می کرد. می، طی سخنانی در این نشست که به طور مستقیم از شبکه‌های تلویزیونی منطقه نیز پخش ‌شد، ضمن تشریح سیاست‌های لندن در روابط با اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس تصریح کرد کشورش آماده است با کشورهای عضو شورا برای عقب راندن آنچه اقدامات تهاجمی ایران در منطقه خواند، همکاری کند.
به باور برخی از ناظران، حضور می در نشست شورای همکاری خلیج فارس و حتی اظهارات جانسون را باید تابعی از اوضاع و احوال کشورهای منطقه و نیز سیاست ها تازه لندن دانست. از این منظر، نگرانی کشورهای حاشیه خلیج فارس از تنها ماندن در منطقه دلیل اصلی دعوت از نخست وزیر انگلیس بوده است، بخصوص در برهه پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مواضع «دونالد ترامپ» رییس جمهوری منتخب این کشور گویای دگرگونی های احتمالی در اولویت بندی های سیاست خارجی واشنگتن است که از اکنون نگرانی های زیادی را در پایتخت های عربی حاشیه خلیج فارس برانگیخته است.
احتمال تغییر در وضعیت پوشش امنیتی منطقه از سوی آمریکا، برای کشورهای حاشیه خلیج فارس که به دلایل داخلی، اختلافات منطقه ای و پیگیری سیاست های واگرایانه و تنش زا خود را نیازمند حمایت بازیگران فرامنطقه ای می انگارند، فضای رعب آوری را پدید آورده است. به اعتقاد شماری از کارشناسان، مواضع اخیر نخست وزیر انگلیس و همسویی وی با سران کشورهای حاشیه خلیج فارس، در واقع پاسخی به همین نگرانی ها است. به عبارت بهتر لندن به نوعی درصدد اعلام حمایت از کشورهای عربی در فضای تازه است.
در چنین فضایی، ترس خودساخته کشورهای حاشیه خلیج فارس از ایران از مهمترین دلایل تمایل این دولت ها به تقویت روابط با انگلیس به شمار می رود. پس از توافق هسته ای ایران و 1+5 و پررنگ تر شدن نقش تهران در معادلات بین المللی و منطقه ای، برخی دولت های حاشیه خلیج فارس در صدد القای بیش از پیشِ آنچه خطر ایرانِ هسته ای قدرتمند می خواندند برآمدند. از این رو مواضع ضد ایرانی می به مذاق آنها خوش آمده است. این در حالی است که ایران در تاریخ معاصر خود سابقه ای از تجاوز یا سوء نیتی نسبت به کشورهای منطقه ندارد و همواره بر تعمیق همکاری و برقراری امنیت از طریق همسازی بین کشورهای منطقه تاکید داشته است.
در سوی دیگر معادلاتِ تازه عربی- انگلیسی، لندن قرار دارد که در سال 1971 میلادی خروج کامل نظامی خود را از منطقه اعلام کرد اما به نظرمی رسد اکنون بیش از هر زمان دیگری شرایط را برای بازگشت به نقش سنتی خود در منطقه مناسب می بیند. از دید شماری از صاحبنظران، انگلیس می‌خواهد بعد از نیم قرن از خلا ایجاد شده به واسطه خروج تدریجی آمریکا از خاورمیانه استفاده کند و به خلیج فارس بازگردد. به نظر برخی کارشناسان، افزون بر وجود راهبردهایی چون آسیاگرایی در واشنگتن، سیاست های رییس جمهوری منتخب آمریکا بیشتر متمرکز بر حل مسائل داخلی ایالات متحده و خروج از بحران های خاورمیانه است. ترامپ به تازگی (سه شنبه 16 آذرماه) و در ادامه وعده های پیشین اعلام کرد به جای هزینه کردن برای جنگ، پول های آمریکا را صرف بازسازی جاده ها، پل ها و فرودگاه های فرسوده این کشور خواهد کرد. ترامپ مدعی شد: ما حداقل 6 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده ایم در حالی که راه های ما در همه جا پر از خرابی است.
در این پیوند، می در راستای تعمیق همکاری های دفاعی و امنیتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس و به دنبال بازگرداندن نفوذ نظامی انگلیس در منطقه، از پایگاه دریایی این کشور در نزدیکی منامه که سال گذشته ساخت آن آغاز شده دیدن کرد. این اولین پایگاه دریایی ثابت انگلیس در خاورمیانه طی چهار دهه گذشته است.
انگیزه های اقتصادی و تلاش برای افزایش همکاری های تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز بدون شک از مهم ترین دلایل سفر می به بحرین و شرکت در نشست 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس محسوب می شود، بخصوص با توجه به نتیجه همه پرسی اخیر در انگلیس و خروج از اتحادیه اروپا، می به شدت به دنبال یافتن بازار و شرکای تجاری جدید برای کشورش است. با توجه به همین مساله بود که می طی سخنرانی خود گفت: ما به دنبال تقویت هرچه بیشتر روابط اقتصادی خود با کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس هستیم و می‌خواهیم لندن را به پایتخت سرمایه‌گذاری اسلامی بدل کنیم. از آنجا که انتظار می‌رود دامنه مبادلات تجاری و اقتصادی بریتانیا با کشورهای عضو اتحادیه اروپا کاهش یابد، در نتیجه مقامات بریتانیایی درصدد یافتن شرکای تجاری جدید هستند.
از سوی دیگر سخنان چهره ای چون جانسون نیز در حالی بیان شده که وی فردا برای رایزنی با مقام های سعودی در ریاض حاضر خواهد بود و به احتمال زیاد در مورد مسائلی چون فروش جنگ افزار به این کشور رایزنی خواهد کرد. بنابر گزارش تازه روزنامه انگلیسی «گاردین»، انگلیس در یک سال و نیم گذشته یعنی از زمان جنگ یمن حدود سه میلیارد پوند به سعودی ها سلاح فروخته است.
نکته دیگری که در این میان لازم به بیان است این که متهم کردن ایران در بحران ها و مسائل منطقه ای و اظهارات این چنین بی اساس از سوی سران لندن، به نوعی ارایه آدرس غلط برای سرپوش گذاشتن روی سیاست های توسعه طلبانه و مداخله جویانه بازیگران فرامنطقه ای است. البته دستگاه دیپلماسی ایران نیز به سخنان می واکنش نشان داد و «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اظهارات نخست وزیر انگلیس در جمع سران شورای همکاری خلیج فارس گفت: کشورهایی که مداخله جویی های غیر مسوولانه آنها در سایر کشورها موجب گسترش ناامنی، جنگ، خشونت و تروریسم شده است در جایگاهی نیستند که دیگران را به مداخله در امور منطقه متهم نمایند. وی با اشاره به سیاست‌های تفرقه افکنانه انگلیس افزود: این کشور در تلاش برای بازگشت به این منطقه، مجددا به سیاست های تفرقه افکنانه روی آورده است که از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران کاری عبث و غیرسازنده است.


ژ"
نظرات() 

روحانی: تنوع اقوام و مذاهب فرصتی بزرگ برای وحدت و توسعه ملی است

تاریخ:یکشنبه 21 آذر 1395-04:52 ب.ظ

حسن روحانی روز یکشنبه در جمع علمای اهل سنت سراسر کشور با بیان این که مبنای ما شایسته سالاری است، افزود: یکی از وزیران وقتی به من گفت که فردی از اهل سنت را می خواهد به عنوان معاون انتخاب کند، گفتم تردید نکنید.
وی ادامه داد: وزیر نفت یکی از معاونان خود را از اهل سنت منصوب کرد و من تشویق کردم که همه وزرا مسوولان را از اهل سنت انتخاب کنند، وزیر امور خارجه را تشویق کردم که یکی از اهل سنت به عنوان سفیر (سفیر ایران در ویتنام) انتخاب کرده است.
رییس جمهوری همچنین گفت:در سفر اخیر به شرق آسیا به آقای ظریف تاکید کردم و گفتم این کار را تکرار کنید، چرا متوقف کردید.
روحانی افزود: مداوم به وزیر کشور تاکید کرده ام فرماندار و دیگر مسوولان و مدیر کل های استان ها چه مرد چه زن باشند از اهل سنت برگزیند، فرماندار اهل سنت زن هم داشتیم که در حادثه منا به شهادت رسید، در حال حاضر هم داریم.
وی باردیگر تاکید کرد که مبنای ما شایسته سالاری است، هیچ چیز برای ما مهم تر از دستور قرآن نیست که ما را به برادری یعنی عضویت در یک خانواده دعوت کرده است.
رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: ما همه اعضای یک خانواده هستیم اگر به سمت اختلاف و انشقاق برویم یعنی لبه پرتگاه، معنای این است که از اصل اسلام و قرآن فاصله گرفته و جدا شده ایم.
روحانی خاطرنشان کرد:اساس قدرت مسلمانان و بویژه مردم ایران وحدت است ، مگر در جنگ تحمیلی هشت ساله مردم کردستان همانند خوزستان مورد تعرض قرار نگرفتند.
اسلامی که ما می شناسیم اسلام رحمت است.
وی تصریح کرد: ما هم در اقوام ،هم در مذاهب ،هم در موضوع جنیست در ایران مشکلاتی داریم که باید رفع شود.

**اقوام و مذاهب تحت لوای فرهنگ بلند اسلامیت و ایرانیت به عنوان زیبایی دیده شوند
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه ضمن تبریک میلاد با سعادت نور عالم تاب و اشرف مخلوقات آدم پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) گفت: باید راه و مسیر پیامبر اکرم (ص) اسوه و الگو برای همه مسلمانان باشد.
روحانی افزود: همیشه در میان کشورهایی که دارای تنوع قومی یا مذهبی بودند دو دیدگاه حاکم بوده است، هم در ایران و هم درکشورها دیگر یک تفکر، تفکراقتدارگرایانه مرکزیت بود.
وی همچنین اظهار داشت: مبنای تفکراقتدارگرایانه این است که اقلیت ها را همواره به عنوان مشکل و تهدید تلقی می کند و مسئله تنوع اقوام و مذاهب را به عنوان مسئله امنیتی می بیند و ما وقتی مسئله ای را امنیتی دیدیم، لوازم و تبعات خاص خود را به همراه خواهد داشت.
روحانی ادامه داد: شاید دوره رضاخانی یک چنین تفکری حاکم بود که مرکزیت فلات ایران باید قدرت برتر باشد تا کاملا به اقوام دیگر و مناطق مرکزی تسلط قهرآمیز داشته باشد و این مبنایی است که هنوز هم در برخی کشورها دنبال آن هستند.
وی اضافه کرد: مبنای دیگر که وجود دارد این است که اقوام و مذاهب مختلف به عنوان فرصت و مزیت یک کشور بوده و باید از این فرصت برای همزیستی مسالمت آمیز استفاده کرد و همه اقلیت ها از حقوق شهروندی برابر استفاده کنند و این تفکر هم در برخی کشورها حاکم است.
رییس جمهوری تصریح کرد: مبنای جمهوری اسلامی ایران از آغاز انقلاب این نظریه بوده است که اقوام، مذاهب و تنوع مختلف قومی حتی فرهنگ های کوچک تحت لوای فرهنگ بلند اسلامیت و ایرانیت به عنوان زیبایی و نه نقیصه دیده شوند و آنها را بعنوان فرصت دید نه تهدید.
روحانی ادامه داد: با همین مبنا دنبال این بودیم که در مناطق مرکزی که جدا از مسئله قومیت و مذهب دارای مشکلات هستند، چه در مناطق مرکزی اهل سنت یا شیعه، مشکلات مرتفع شود.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه مناطق مرکزی نسبت به مرکزیت از تعادل برخوردار نیست و باید تعادل ایجاد شود، طرح های عمرانی بزرگ در مناطق مرکزی ایجاد شود که استفاده آن برای کل کشور خواهد بود.

** یکی از طرح های مهم دولت تبدیل بندرچابهار به بندر ارتباطی بین قاره ای است
رییس قوه مجریه افزود: یکی از طرح های مهم دولت تحول در بندر چابهار و تبدیل به بندر ارتباطی بین قاره ای است و بیشترین تلاش در جهت جذب سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته است.
روحانی یادآور شد: شاید کمتر ملاقاتی با هیات های اقتصادی کشورها داشته ایم که یکی از مسائل مشارکت در بندر چابهار و اتصال راه آهن چابهار به زاهدان و از زاهدان به سرخس در خراسان جنوبی و در نهایت اتصال دریای عمان به آسیای مرکزی ، چین، روسیه و اروپای شرقی، مرکزی و حتی غربی سخن به میان نیامده باشد.
وی با بیان این که اگر این بندر فعال و راه آهن آن متصل شود، ثمرات ارزشمندی خواهد داشت، یادآور شد: تلاش دولت سرعت بخشیدن به طرح های استانی و ملی است تا مردم زاهدان و دیگر بخش های استان سیستان و بلوچستان از نعمت گاز بهره مند شوند.
رییس جمهوری ادامه داد: گاز در حال حاضر به برخی از مناطق استان رسیده است و امیدواریم در آینده نزدیک به زاهدان برسد و قولی که در سفر استانی داده شد، اجرایی شود.
روحانی افزود: البته ممکن است قول های سفر استانی به طور کامل اجرا نشده باشد ولی اراده و تلاش دولت این است که برنامه ها اجرایی شود، هر چند اشکال از ما نیست. وی تصریح کرد:کشور به دلیل کاهش قیمت نفت از نیمه دوم سال 93 و سال 94 با کاهش درآمد مواجه شد ولی دولت همواره به مسیر خود ادامه می دهد.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: برنامه دولت این است که از تنوع قومی حداکثر استفاده را برای تعالی فرهنگی و غنی سازی فرهنگی کشور ببریم .
روحانی ادامه داد: در فرهنگ ایرانی آنچه بلوچ، کرد، ترکمن و دیگر اقوام به ما می دهد و آنچه از ما بازمی گردد، ایرانیت است که همانند دریاچه ای است که آب های ورود دارد که آن دریاچه را غنی می کند و بعد همگان از آن استفاده می کنیم.
رییس دولت یازدهم اظهار داشت فرهنگ غنی ایران بخش بزرگ آن ترکیب یافته از اقوام و مذاهب مختلف است، مگر از کتاب، تفاسیر و تاریخ اهل سنت و عرفان اهل سنت استفاده نمی کنیم.
روحانی خاطرنشان کرد امام راحل (ره) از محی الدین عربی و فسوس نام می برند، ما منبع غنی به نام اسلام داریم که دانشجویان شیعه و سنی از آن استفاده می کنند.
وی تصریح کرد: افتخارات ما هیچوقت بر مبنای مذهب نبوده است و همواره به سعدی و مولانا فخر می کنیم و بحث شیعه و سنی نداریم.

** منشور حقوق شهروندی پس از نهایی شدن در سراسر کشور منتشر می شود
رییس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در انقلاب اسلامی هم تفکری که صاحبان و معماران انقلاب اسلامی از امام راحل تا شهیدان مطهری، بهشتی، طالقانی و شریعتی و صاحب نظران نوشتند و سخن گفتند، حتی از شیعه و مفاخر شیعه سخن می گفتند و جهان شمولی بحث را مطرح می کردند.
روحانی افزود: بحث فرهنگ عاشورا و امام حسین (ع) بحث شیعه و غیرشیعه نیست، بحث مبارزه با ظلم، دیکتاتوری و فساد است و امام حسین (ع) از آزادگی صحبت می کند و علت این که آنقدر در قلوب عالم جذب شده به خاطر این است که تفکر امام حسین (ع) در قالب مذهب ندیدیم و جهان شمول و انسان شمول دیدیم.
وی اضافه کرد: ما این را چارچوب مذهب تعریف نکردیم و در انقلاب اسلامی از آغاز تا پیروزی بحث این قوم یا مذهب نبود و بحث انقلاب اسلامی ملت ایران بود، هم اسلامی به همه تعلق دارد و هم ایرانی به همه اقوام متعلق است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: امروز مشکلاتی که در کشور وجود دارد، مشکلات شیعه، سنی، یهودی، مسیحی و دیگر ادیان نیست و عمدتا مشکلات همه ایرانی ها است.
روحانی با بیان این که مشکل اول امروز کشور اشتغال و مبارزه با بیکاری است، گفت مشکل ما مسئله تورم، مهار تورم، کمبود آب و بحث های محیط زیست است و وقتی دود و آلودگی تهران را فرا گرفت دیگر شیعه و سنی نمی شناسد.
وی اضافه کرد: وقتی بی آبی کشور را تهدید می کند و حتی برای آب خوردن مشکلی بوجود آید، این مشکل عمومی است.
رییس جمهوری با بیان این که وقتی تروریسم ما را تهدید می کند مشکل شیعه و سنی نیست، تصریح کرد: اگر خدایی ناکرده در جمعی انتحاری رخ دهد، شیعه و سنی و مسیحی و اساسا آثار مخرب ناامنی دامن همه را خواهد گرفت و امروز این امنیت متعلق به همه ایرانیان است و جذب سرمایه داخلی آثارش برای همگان خواهد بود.
روحانی افزود: زاهدان، کردستان، خوزستان، ترکمن صحرا، آذربایجان، خراسان و هر کجای ایران سرمایه جذب کنیم باید فناوری بیاوریم وگرنه مشکل اشتغال حل نخواهد شد.
وی با بیان این که باید حقوق مردم را بر مبنای حقوق شهروندی ببینیم، خاطرنشان کرد :یکی از وعده هایی از ابتدای دولت داشتیم انتشار منشور حقوق شهروندی بود که ان شاء الله در آذر ماه این کار را انجام می دهیم و در جلسه ای با حضور حقوقدانان کشور آن را رونمایی می کنیم.
وی افزود: منشور حقوق شهروندی پس از نهایی شدن در سراسر کشور منتشر خواهد شد و باید مورد اجرا در سراسر کشور قرار گیرد البته در پایان این منشور قول داده ایم و از مردم خواسته ایم که مشکلات را بگویند و اگر تکمیلی لازم بود سالانه به این منشور حقوق شهروندی افزوده شود و اگر در برخی موارد نیاز ارائه لایحه ای به مجلس شورای اسلامی بود تا قانون شود، انجام خواهد شد.
رییس جمهوری تصریح کرد: هر کس شهروند ایران است، فارغ از قومیت و تنوع مذاهب، مشکلات محل زیست آنها را پیگیری خواهیم کرد و مسیری را که انتخاب کرده ایم مسیر وحدت بود.
روحانی بیان این که اساس قدرت ما مسلمانان و ایرانیان وحدت است، خاطرنشان کرد: مگر در جنگ هشت ساله مردم کردستان همانند مردم خوزستان مورد تعرض قرار نگرفتند، جایی که بمباران شیمیایی شد و مردم مسلمان کرد سردشت شیمیایی نشدند کما اینکه صدام به مردم حلبچه نیز رحم نکرد.
وی افزود: وقتی تهدید سراغ ما بیایید، نمی پرسد این شهر مرزی یا مرکزی شیعه و سنی است و هیچ بمب و موشکی نیست که به آن سفارش اعتقادی بشود و خطر برای همگان است و وحدت برای قدرت اسلام و ایران باشد.
وی اضافه کرد: امروز معضلات منطقه و تکفیری ها که جز خسارت برای مسلمانان منطقه و به شمشیر به رخ اسلام و قرآن کشیدن و منکوب کردن چهره اسلام در افکار عمومی کار دیگری نکردند و جز خونریزی،‌ویرانی، یتیمی و آوارگی چیزی نیاوردند.
رییس جمهوری اظهار داشت: آیا تکفیری ها اشتغال و فناوری آوردند؟ هر چه آثار فرهنگی بود تخریب کردند و انسان های پاک را کشتند و به دروغ به نام اسلام و جهاد به اعمال خود پرداختند ولی اسلامی که می شناسیم اسلام رحمت است و هر که گفت لااله الاالله و محمد رسول الله (ص) او از نظر ما مسلمان است.
روحانی افزود: با گفتن کلمه شهادتین فرد از نظر ما مسلمان است، حتی پیغمبری که هم با علم الهی و هم درایت سیاسی انسان ها را می شناخت ولی کسی می آمد و شهادتین می گفت در جمع مسلمانان راه می دادند.
وی با بیان این که پیامبر اسلام (ص) همه احکام و اخلاق اسلام را پیاده و اجرا کرد، گفت: تا امروز اگر همه مسلمانان دور هم جمع شویم در برابر دنیای ظلم و استبداد و کفر باز هم کم هستیم و به وحدت نیاز داریم و به قول شاعر که گفت: صد دوست کم و یک دشمن زیاد است.
رییس قوه مجریه افزود: هر چه متحد شویم بازهم باید متحدتر شویم، البته اگر حقوقی در جایی تضییع شده باشد باید دنبال کنیم و ما وظیفه داریم احقاق حقوق کنیم.
روحانی اضافه کرد: اگر از لحاظ اجرای برنامه های عمرانی، اعتدالی نشده باشد وعقب ماندگی دارد، باید تلاش کنیم و در بودجه ریزی استانی و ملی اعتدال را رعایت کنیم و بر مبنای تعادل حرکت کنیم البته ممکن است اشکالاتی باشد که باید آن ها را حل کنیم.
وی در پایان گفت: خوشحالم که در محضر علما، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و صاحب نظران و برادران اهل سنت هستیم که فرصتی پیش آمد که در خدمت شما باشیم تا با همفکری و دوستی و برادری مشکلات جامعه را حل کنیم و پیرو راه و مسیر پیامبر عظیم الشان اسلام باشیم.
به گزارش ایرنا، در این دیدار که در آستانه هفته وحدت برگزار شد، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی و حسینعلی امیری معاون امور مجلس رییس جمهوری نیز شرکت داشتند.


ژ"
نظرات() 

آستارا قهرمان مسابقات کیک بوکسینگ استان گیلان شد

تاریخ:یکشنبه 21 آذر 1395-04:52 ب.ظ

مسابقات کیک بوکسینگ استان گیلان، جام مدافعین حرم با قهرمانی تیم آستارا در سالن ورزشی انقلاب این شهرستان خاتمه یافت.

پیمان آلفته مسئول برگزاری این مسابقات، عصر شنبه در آئین اختتامیه این رویداد ورزشی به خبرنگار ایرنا گفت: در این مسابقات 55 ورزشکار در قالب 11 تیم از استان گیلان با همدیگر رقابت کردند.
وی افزود: مسابقات استانی کیک بوکسینگ در 16 وزن و در رده های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان با شرکت بهترین ورزشکاران گیلان برگزار شد.
وی اظهار کرد: پس از هفت ساعت رقابت، تیم آستارا با کسب 11 مدال طلا و پنج مدال نقره در جایگاه نخست ایستاد و تیم های ماسال و رشت به ترتیب، رتبه های دوم و سوم این مسابقات را کسب کردند.
شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قراردارد و هفت هزار ورزشکار در قالب 30 هیات ورزشی در این شهرستان فعالیت می کنند.

ژ"
نظرات() 

در خواست كمك یك همو طن

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-07:38 ب.ظ

سلام خدا قوت من مادر دو فرزند هستم مستاجر هستم وهمسرم کارگرمشکل مالی زیادی داریم اوضاع زندگیم به هم ریخته است خواهشا کمک کنید با تشکر6037691511116154و09116650104


ژ"
نظرات() 

در خواست كمك یك همو طن

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-07:37 ب.ظ

با سلام من یه پسر از چهامحال و بختیاری منطقه دور افتاده دیناران هستم که خونواده ما پر جمعیت هستن ۷تا بچه ایم که من بچه۶هستم و پدر مادرم به شغل کشاورزی مشغولن وزندگی برا ما سخته من بیماری پیسی دارم و دانشجو نیمه دولتی خرم آباد هستم که از شما خواهش میکنم اگه کسی هست که میتونه کمک کنه خدا از بزرگی کمش نکنه من هرماه باید ۲۰۰هزارتومن دارو مصرف کنم ۴۵۰هزارتومن برا دانشگاه میخوام ۲۰۰فقط برا کرایه تا برم پیش پزشک متخصص اصفهان پرمم که نمیتونه خرج ما رو بده لطفاً کمکم کنید انشاء الله خدا یه جایی خوبیاتون رو یادش میاد و بلاها رو از شما دور میکنه
۶۰۳۷۷۰۱۱۰۶۸۶۵۴۹۳


ژ"
نظرات() 

معرفی شاعران آستارا با گزنه های گردنه

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-07:37 ب.ظ

کتاب گزنه های گردنه با نگاهی پژوهشی به حوزه شعر و ادبیات آستارا مشتمل بر شرح حال و گزیده ای از آثار 45 شاعر این شهرستان منتشر شد.

داوود ملک زاده گردآورنده این کتاب روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این کتاب حاصل یک دهه پژوهش و تحقیق درباره شعر و ادبیات آستاراست و در نهایت با سرمایه گذاری حوزه هنری گیلان در شمارگان یک هزار نسخه به قیمت 280 هزار ریال منتشر شد.
وی افزود: این کتاب به شعر شاعران کلاسیک سرا و نوگرا می پردازد و زبان شعر، قالب و سبک شاعران آستارا را در طول یکصد سال گذشته بررسی می کند و پلی بین شاعران گذشته و امروز آستاراست.
ملک زاده اظهار کرد: کتاب پژوهشی گزنه‌های گردنه، منبع و مرجع کاملی برای پژوهشگران شعر آستارا و گیلان و قابل استفاده برای دانشجویان است و مقدمه تفصیلی درباره شعر و کتاب شناسی شعر آستارا، بیوگرافی شعرا و نقد اشعار از جمله بخش‌های آن کتاب است.
ملک زاده بیان کرد: در این کتاب آثار شاعرانی نظیر میرزا طایر آستارایی، محمد نوعی، بیژن کلکی، اکبر اکسیر، منصور بنی‌مجیدی، شهرام پوررستم، داوود ملک‌زاده، آرش نصرت‌اللهی، صمد جامی، احسان شفیقی، هوشنگ مجرب، شیوا فرازمند و شاعران دیگر گرد آمده است.
از داوود ملک زاده پیش از این مجموعه شعر جوان آستارا در سال 1384، تهران برای شعر شدن شهر کوچکی است در سال 1386 ، دو واو در سال 1389، آستارا تنها بندر بی کشتی در سال 1392 و این زندگی پیامکی را دریاب در سال 1394 به چاپ رسیده است.
او متولد سال 1361 و مدرس دانشگاه و دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی است.
ژ"
نظرات() 

فیلمساز آستارایی دیپلم افتخار جشنواره ملی عشق و ایثار را کسب کرد

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-07:36 ب.ظ

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا از کسب دیپلم افتخار بهترین ایده فیلم داستانی توسط بابک مجیدی کارگردان فیلم کوتاه کلاغ پر در جشنواره ملی عشق و ایثار خبر داد.

ابوطالب جوان روز پنجشنبه با اعلام این خبر به خبرنگار ایرنا گفت: آئین اختتامیه نخستین جشنواره ملی فیلم عشق و ایثار به مدت 2 روز در استان گلستان برگزار شد و بابک مجیدی از فیلمسازان برجسته آستارا توانست در این جشنواره با ارائه فیلم کلاغ پر در بخش ایده فیلم حائز رتبه برتر شود.
وی اضافه کرد: در بخش مسابقه این جشنواره ملی 37 فیلم داستانی، 19 فیلم مستند و 10نماهنگ انتخاب شده بود و در آئینی از برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره تجلیل شد.
وی اظهار کرد: فیلم کوتاه سه دقیقه ای کلاغ پر با موضوع فرهنگ شهادت و با رویکرد پاسداشت مقام شهدای مدافع حرم ساخته شده و در این فیلم یاد و خاطره شهید جهانگیر جعفری نیا متولد بخش لوندویل آستارا و از شهدای مدافع حرم استان گیلان برجسته شده است.
جوان گفت: بابک مجیدی نویسنده و کارگردان، الناز سیف اللهیان دستیار کارگردان، معین سنجریان تصویربردار، سیامک حسن زاده بازیگردان، یاسر هژبری مسئول کرین (وسیله بالابر دوربین) این فیلم است و فریده هل عطایی، ابراهیم جنگجو، سوزان وصالی، هومن مجیدی، دنیا مصطفوی، الین سنجریان، آمیتیس حسن زاده، حدیثا عظیمی، کتایون ذینعلی مقدم، تارا معراجی و مهدیه موسی زاده در آن بازی کرده اند.
او ادامه داد: تصویر برداری فیلم 15 دقیقه ای باران، اثر دیگر بابک مجیدی به اتمام رسیده و در مرحله فنی ساخت قرار دارد و این فیلم بزودی به جامعه هنری و علاقمندان، عرضه خواهد شد.
بابک مجیدی متولد 1357 بخش لوندویل شهرستان آستارا از فیلمسازان برجسته ملی در سال 83 به ساخت فیلم های مستند روی آورد و علاوه بر فیلم کلاغ پر فیلم های لاتون، پارازیت، پروانه سفید، تاسوعای سلی، نویز، نوغانداری، سرزمین زیتون، آق اولر، بازمانده تتیس و زیر بال کاسپین از ساخته های اوست.
وی با ساخت مستند کوتاه نویز نامزد سیمرغ بلورین بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر و برنده دیپلم افتخار سومین جشنواره فیلم شهر شده و از جشنواره ملی فیلم دانشجویی و چندین جشنواره منطقه ای جایزه گرفته است.
شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و 400 هنرمند در این شهرستان ساماندهی شده است.
ژ"
نظرات() 

کیا سراتو نماینده آستارا حاشیه ساز شد/ این خودرو به تمام نمایندگان داده شده است! ادامه در : دیارمیرزا

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-07:36 ب.ظ

دفتر ارتباطات مردمی ولی داداشی نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی به پخش سند خودروی وی در فضای مجازی واکنش نشان داد.

در کانال رسمی نماینده آستارا آمده است:

«با سلام. با توجه به مطالبی که در مورد سند اتومبیل سواری کیا سراتو ۲۰۰۰ بنام ولی داداشی در شبکه های اجتماعی گذاشته شده است، لازم میدانم خلاصه وار چند نکته را بیان کنم:

۱. همانند ادوار گذشته به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خودرویی به صورت قسطی و کسر از حقوق ماهیانه خودشان داده شده و سند مذکور مربوط به همان خودرو می باشد. اگر دقت فرمایید سند در رهن سایپا می باشد و پس از پرداخت اقساط ماهیانه توسط نمایندگان، از رهن خارج می شود. پس:

اولا این خودرو تنها به آقای داداشی داده نشده و به تمام نمایندگان داده شده است.
ثانیا نمایندگان ادوار گذشته نیز از این امتیاز برخوردار شده اند.
ثالثا پول خودرو توسط خود نماینده و به صورت قسطی از حقوق ایشان پرداخت می شود و این فقط یک امتیاز است که نمایندگان برای رفت و آمدهای خود که کم هم نیست، خودرو داشته باشند.

۲. افرادی با وارونه جلوه دادن مطالب و دروغ و شایعه پراکنی، قصد تشویش اذهان عمومی دارند. ما ایشان را به انصاف و آزادگی توصیه می کنیم. عزیزان حقیقت آن نیست که شایعه پردازان دوست دارند به عموم بقبولانند. حقیقت آشکار است و متاسفانه برخی ها دوست ندارند و برایشان تلخ است.

۳. دوستان! ۹ ماه از انتخابات گذشته‌است. از همه خواهش می کنیم رقابت های انتخاباتی را کنار بگذاریم و به فکر تعالی و توسعه شهرستانمان باشیم. جناب استاد ولی داداشی نماینده همه مردم شریف شهرستان مرزی و بندری آستارا است. چه آنها که به ایشان رای دادند و چه آنها که رای ندادند. حتی نماینده دیگر کاندیداهای عزیز نیز هست. انصاف نیست برخی از کاندیداهای شکست خورده، همه کار خود را رها کرده و فقط به فکر گماردن افرادی برای شایعه پراکنی و پخش اخبار نادرست باشند. آیا واقعا ۴ سال چنین برنامه ای برای زندگی خود دارند!

۴. افرادی که با پخش چنین شایعاتی قصد به هم زدن تمرکز فکری جناب استاد ولی داداشی و مشاوران و اعضای دفتر ایشان دارند، باید بدانند که آب در هاون میکوبند. ما تمرکزمان به کارهایی است که باید انجام دهیم و به اموراتی است که باید پیگیری کنیم و به اهدافی است که باید به آن برسیم.

در پایان از حمایت های مردم شریف و با فرهنگ شهرستان مرزی و بندری آستارا طی چند ماه گذشته تقدیر و تشکر بعمل آورده و خواهشمندیم در ادامه راه نیز ما را از حمایت ها و دعاهای خود بی نصیب نفرمایند.»

 
ژ"
نظرات() 

با کلاس زندگی کن

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-11:36 ق.ظ

با کلاس زندگی کن

مربی همیشه می گفت
((هر چه میکنی بکن اما ،کارت را با کلاس انجام بده))
روی این جمله بسیار فکر کردم
واژه نابی است گرچه امروزه بسیار کلیشه ای شده
با کلاس باش

بیاید در باره با کلاس بودن کمی بیش تر حرف بزنیم
فرد در ابتدای کار شأن خود را تا بالاترین حد ممکن بالا می برد ، تاکید می کنم در تصور خود آنهم تا بالاتربن حد ممکن
بعد با انجام دادن هر کار از خود یک سوال می پرسد
آیا این کار در شأن من هست
خدایا این معنی با کلاس بودن را بسیار دوست دارم
در بعضی لحظات چنان در ذوق آدم می زند که اشکت در می آید
گفت بود می خواهم انسان بزرگی شوم ، انقدر بزرگ که جماعتی به احترامم بپا خیزند
روز بعد داشت در باره قیافه دوستش که چقدر بد شکل است حرف می زد
نگاهی به او انداختم دیدم
چه تناقض عجیبی در او بود
می گفت خانواده ام بسیار سر شناسند ما خانواده با کلاسی هستیم
شب را تا صبح فقط در دو سایت بود که اگر اسمش را بیاوریم ….بیخیال
باز هم تناقضی عجیب
فهمیدم با کلاس بودن چه کارسختی است
باید از خیلی چیز ها بگذری، باید حس کنی همیشه نگاهت میکنند ،همیشه ،نه وقتی که تو می خواهی
مادر خانه را ترک کرده بود
حالا خانه خالی خالی بود
می خواست بدون انکه کسی به او گیر دهد چند دقیقه ای تلویزیون نگاه کند بیخیال درس شود
وقت بلد شدن از پای کتاب
کسی در گوشش خواند می خواهی دکتر شوی ؟
گفت بله
نا خود آگاه دستش سراغ کتابش رفت و باز شروع کرد به خواندن
در وقت استراحت بدون عذاب وجدان استراحت کرد
یک گفتگوی درونی زیبا
او می خواست با کلاس کار انجام دهد
خوب بود پسرک دانشجوی پزشکی شد
و در عین حال تمرین کرده بود باکلاس بودن را
و چقد حساس است که لحظه ای کم نشود از آن عزتی که به خود داده
یک جمله مربی کافی است برای آنکه بهترین شویم اما
لازمه اش یک گفتگوی درونی همیشگی است
باکلاس زندگی کنیم.
ژ"
نظرات() 

در شهر "میانه"

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-11:35 ق.ظ

در شهر "میانه" نوجوانی باهوش تمام کتابهای استادش را آموخته و چشم بسته آن ها را برای دیگر شاگردان می خواند.
استادش به او گفت به یک شرط می گذارم در امر آموزش دادن مرا کمک کنی.
شاگرد پرسید چه شرطی؟
استاد گفت آموزش بده اما نصیحت مکن.
شاگرد گفت: چرا نصیحت نکنم ؟
استاد پیر گفت: دانش در کتاب هست اما پند آموزی احتیاج به تجربه و زمان دارد که تو آن را نداری زیرا خرد نتیجه باروری دانش و تجربه است.
شاگرد گفت: درس بزرگی به من آموختید، سعی می کنم امر شما را انجام دهم.
ژ"
نظرات() 

رئیس اداره بهزیستی آستارا خبر داد صدور 300 کارت هوشمند معلولان در آستارا

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-11:34 ق.ظ

رئیس اداره بهزیستی آستارا خبر داد
صدور 300 کارت هوشمند معلولان در آستارا
رئیس اداره بهزیستی آستارا از صدور 300 عدد کارت هوشمند برای معلولان زیرپوشش این نهاد در شهرستان خبر داد.

نازنین شهبازی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا کاهش و برطرف شدن فقر، افزایش امید به زندگی و استقلال معلولان را از اهداف بهزیستی دانست و اظهار کرد: خدمات ارائه شده از طرف بهزیستی برای رفاه حال معلولان در بخش‌های آموزشی، مراقبتی، توانبخشی، ازدواج، اشتغال و مسکن است.

رئیس اداره بهزیستی آستارا با بیان اینکه از یک‌هزار معلول که در سامانه بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی ثبت نام کرده‌اند 318 نفر با معلولیت شدید زیر پوشش این نهاد قرار گرفته‌اند، افزود: این تعداد معلولان در ماه مستمری دریافت می‌کنند.

وی تعداد دانش‌آموزان و دانشجویان معلول زیرپوشش بهزیستی را 110 نفر عنوان کرد و گفت: برای رفاه حال این تعداد معلول اعطای کمک هزینه‌های تحصیلی در دستور کار قرار گرفته و براساس تفاهمنامه امضا شده با دانشگاه آزاد، دانشجویان معلول این دانشگاه رایگان تحصیل می‌کنند.

شهبازی در تشریح اقدام‌های انجام شده اداره بهزیستی آستارا در طول یک سال اخیر خاطرنشان کرد: در مدت مذکور برای مناسب‌سازی مسکن و خودروی 27 نفر از معلولان زیرپوشش 70 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.

وی به انجام نامه‌نگاری‌ها با دستگاه‌های مختلف اجرایی آستارا برای برطرف کردن مشکلات معلولان آستارا اشاره کرد و گفت: نامه‌نگاری‌هایی با هدف برطرف کردن مشکلات اجتماعی معلولان در بخش‌های آب، برق، گاز، عوارض شهرداری و صدور کارت هوشمند معلولیت انجام شده است.
 
این مسؤول با اشاره به اینکه در مدت مذکور 300 عدد کارت هوشمند برای معلولان زیرپوشش بهزیستی آستارا صادر شده است، افزود: نوع معلولیت افراد و انواع خدمات رفاهی که معلولان می‌توانند دریافت کنند در این کارت‌ها مشخص شده است.

رئیس اداره بهزیستی آستارا به پرداخت 28 میلیون و 800 هزار ریال کمک هزینه حق پرستاری اشاره کرد و گفت: این مقدار تسهیلات پرداخت شده به 28 نفر از معلولان که بیماری ضایعات نخاعی دارند در قالب حق پرستاری تعلق گرفته است.

وی درباره پرداخت کمک‌هزینه ازدواج و ودیعه مسکن به معلولان زیرپوشش بهزیستی آستارا خاطرنشان کرد: در یک سال اخیر به 25 نفر از معلولان 130 میلیون ریال کمک هزینه بلاعوض ازدواج و به 120 نفر از معلولان 55 میلیارد ریال کمک هزینه بلاعوض ودیعه خرید مسکن تعلق گرفته است.

شهبازی تسهیلات پرداخت شده در زمینه خرید وسایل کمک درمانی را حدود 100 میلیون ریال اعلام کرد و یادآور شد: این مقدار از تسهیلات پرداخت شده در زمینه خرید وسایل کمک درمانی نظیر ویلچر، پروتز و اورتز معلولان زیرپوشش بهزیستی هزینه شده است.
ژ"
نظرات() 

بابک مجیدی نویسنده و کارگردان فیلم کلاغ پر جایزه ی بهترین ایده ی فیلم داستانی را در جشنواره ی ملی عشق و ایثار از آن خود کرد

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-11:33 ق.ظ

بابک مجیدی نویسنده و کارگردان فیلم کلاغ پر جایزه ی بهترین ایده ی فیلم داستانی را در جشنواره ی ملی عشق و ایثار از آن خود کرد
عوامل این فیلم عبارتند از
 تصویربردار:معین سنجریان/دستیار کارگردان:الناز سیف الهیان/بازیگردان: سیامک حسن زاده/مسئول کرین:یاسر هژبری/بازیگران:فریده هل عطایی-ابراهیم جنگجو-سوزان وصالی-هومن مجیدی-دینا مصطفوی-الین سنجریان-آمیتیس حسن زاده-حدیثا عظیمی-کتایون ذینعلی مقدم-تارا معراجی و مهدیه موسی زاده  


ژ"
نظرات() 

درخواست ككمك مالی یك هموطن

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-11:31 ق.ظ

سلام خدا قوت من مادر دو فرزند هستم مستاجر هستم وهمسرم کارگرمشکل مالی زیادی داریم اوضاع زندگیم به هم ریخته است خواهشا کمک کنید با تشکر6037691511116154و09116650104


ژ"
نظرات() 

رفرم پولی؛ از حذف صفر تا تبدیل «ریال» به«تومان»

تاریخ:جمعه 19 آذر 1395-11:31 ق.ظ

واحد پول ایران از ریال به تومان تبدیل شد”؛ خبری خارج شده از جلسه روز گذشته هیات دولت که به سرعت در صدر اخبار رسانه ها و فضای مجازی فرار گرفت و آنقدر یکباره اتفاق افتاد که فضایی مبهم و همراه با گمانه زنی های بسیار ایجاد کرد. حذف صفرها از پول ملی، آثار مثبت و منفی آن بر اقتصاد و گنگی فعالیتهای روزانه مالی و بانکی مردم که متصور بودن این مصوبه در روزهای آتی به اجرا درخواهد آمد اما نمی دانند که باید چه کنند، از حواشی پیرامون این مصوبه بود.

  ایسنا، هیات دولت در جلسه ۱۷ آذرماه خود و در جریان بررسی لایحه «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» طی پیشنهادی مصوب کرد که واحد پول ایران، تومان و برابر با ۱۰ ریال ‏تعیین شود. این در حالی بود که بر اساس بند (ب) ماده دو لایحه ای که بانک مرکزی به هیات دولت برای بررسی فرستاده بود این تغییر پیشنهاد نشده و آمده بود که واحد پول ایران ریال است.

به هر حال با این اعلام که بی مقدمه و بدون ارائه توضیحاتی از دلیل این تصمیم گیری انجام شد، شائبه‌هایی ایجاد شد که احتمالا با این تصمیم حذف صفر از پول ملی کلید خورده و دولت این موضوع را تصویب کرده است. حتی بعد از انتشار این خبر در مواردی دیده شد که تکان خوردن برخی بازارها از جمله بازار ارز به انتشار این خبر و حذف صفر از پول ملی ارتباط داده شده و نظرات متفاوتی در این باره مطرح شد.

این در حالی بود که همین چند هفته اخیر با مطرح شده موضوع حذف صفر از پول ملی، از وزیر اقتصاد گرفته تا بانک مرکزی با وجود تمایل برای اجرای این سیاست به صراحت اعلام کرده بودند که فعلا به دلایلی امکان اجرایی شدن آن نیست و در مورد آن اقدام نخواهند کرد.

 به هر صورت فضا چند ساعتی در ابهام بود تا اینکه رئیس کل بانک مرکزی موضع خود را اعلام و تاکید کرد که ماجرای تبدیل ریال و به تومان ارتباطی به سیاست حذف صفر از پول ملی ندارد. سیف، در توضیحات خود گفت که مصوبه اخیر دولت به عنوان بخشی از لایحه بانک مرکزی با هدف رسمیت بخشیدن به عرف متداول و مرسوم در جامعه بوده و این جریان تسهیل مبادلات و انطابق آن با واقعیت‌های اقتصادی کشور و همخوانی با فرهنگ عمومی مردم تنظیم شده و فاقد آثار روانی و تورمی است و با توجه به وجود بستر فناوری اطلاعاتی مناسب و گسترش و نفوذ مناسب بانکداری الکترونیکی با کمترین هزینه و زمان قابلیت اجرا دارد.

 تبدیل ریال به تومان به معنای حذف چهار صفر نیست

رئیس کل بانک مرکزی تأکید داشت رفرم یا اصلاح پولی به معنای حذف چند صفر و تغییر واحد پول فرآیندی است که در اولویت‌های بانک مرکزی قرار دارد که در این زمینه مطالعات جامعی در بانک مرکزی و البته پژوهشکده پولی و بانکی انجام شده و پیش نیازهای آن به طور کامل شناسایی شده است. بنا بر این مطالعات، اجرایی کردن طرح حذف صفر از پول ملی مستلزم دستیابی به شرایط مناسب اقتصادی از جمله تورم تک رقمی پایدار و ثبات اقتصادی است. از این رو این مصوبه اخیر با موضوع حذف صفر متمایز بوده و نباید با آن خلط شود.

در عین حال که کمیجانی- قائم مقام بانک مرکزی – توضیحاتی ارائه کرد و گفت که این مصوبه در راستای احترام به عرف جامعه بوده است وی بار دیگر بر تمایز آن بر حذف صفر از پول ملی تأکید کرد.

 ماجرای رفرم پولی

با این حال گرچه موضع بانک مرکزی شائبه حذف صفر از پول ملی را برطرف کرد اما همچنان ابهامات  از جمله اینکه قرار است با تبدیل ریال به تومان چه اتفاقی افتاده، در امور روزمره مردم چه تاثیری داشته باشد از چه زمانی اجرایی می شود پابرجا بود که در ادامه با مروری بر قوانین موجود و جریان اصلاح پول ملی به برخی از این مسایل پرداخته خواهد شد.

براساس بند (الف) ماده (۱) قانون پولی و بانکی کشور مصوب  سال ۱۳۵۱ ، واحد پول ایران ریال و هر ریال معادل ۱۰۰ دینار خواهد بود. اما مشخص است که طی این سالها به ویژه بعد از انقلاب اسلامی واحد پولی دینار در معاملات روزمره ما جایی نداشته و به دلیل تورم انباشته بالای ۱۰ درصدی و اثر آن در کاهش ارزش پول ملی روند به گونه‌ای پیش رفت که در عرف برای مبالغ خرد ریال و برای کلان تومان مورد استفاده قرار گرفت.

اما در ادامه با روند رو به رشد تورم در اقتصاد به وِیژه از اواسط دهه ۱۳۸۰ به بعد بود که دولت احمدی نژاد موضوع حذف صفر از پول ملی را به عنوان راهکاری برای افزایش ارزش پول ملی مطرح و بحث ها و بررسی های زیادی هم در این رابطه انجام شد اما در آن هنگام هم با توجه به شرایط اقتصادی ناپایداری که وجود داشت رسما در دستور کار قرار نگرفت چر اکه با توجه به پیش آمدن بحران ارزی، اجرای قانون هدمندی یارانه ها که خود تورم را تحریک کرد و با شوک قیمتی ۱۲ تا ۱۳ درصدی همراه بود، بانک مرکزی به این نتیجه رسید که تا ایجاد ثبات بر اقتصاد سیاست حذف صفر را اجرایی نکند.

به هر صورت سیاست رفرم پولی در دولت دهم راه به جایی نبرد و به دولت یازدهم رسید. در این دولت نیز در همان ابتدا بود که رئیس کل بانک مرکزی رسما اعلام کرد حذف صفر از پول ملی با اینکه مورد تأیید این بانک است اما در دستور کار بانک مرکزی قرار نداشته و به گونه‌ای از اولویت کاری آن خارج شد. چرا که سیف معتقد بود در فضای بی ثبات اقتصادی که بر کشور حاکم شده و در آن  تورم فزاینده دو رقمی، رشد اقتصادی منفی و شرایط ارزی نامساعد وجود دارد،  نمی‌تواند بدون مهیا شدن مقدمات که از مهم‌ترین آن‌ها ثبات اقتصاد کلان و تورم تک رقمی پایدار است برای حذف صفر از پول ملی اقدام کرد.

اما جریان به گونه‌ای دیگر پیش رفت به طوری که بانک مرکزی اصلاح قانون پولی و بانکی سال ۱۳۵۱ را در دستور کار قرار داده و با همکاری وزارت اقتصاد و پژوهشکده پولی و بانکی دو لایحه ” قانون بانک مرکزی و قانون بانکداری” را که به لوایح دوقلو معروف شدند، تهیه و تنظیم کرد تا بعد از بررسی در هیأت دولت به مجلس ارائه شده و بعد از تصویب جایگزین این قانون شود.

در لوایح پیشنهادی بانک مرکزی موضوع حذف صفر از پول ملی مطرح نشد چرا که به همان دلایل قبلی اعلام شده از سوی این بانک فضای برای حذف صفر مهیا نبوده و مفهوم تومان و جایگزینی آن با مفهوم ریال به معنای اصلاح پولی نیست و این موضوع در آینده به شکلی جامع و در قالب لایحه‌ای جداگانه مطرح خواهد شد. چراکه اصلاح پولی فعالیت جامع‌تری است و در آن باید همه جوانب مالی، اقتصادی و حسابداری در نظر گرفته شود.

با تبدیل ریال به تومان چه اتفاقی می افتد؟

به هر صورت با تغییر انجام شده فضای جامعه به سمتی پیش رفت که انگار قرار است در هفته آینده و یا به زودی واحد پول ایران تغییر کرده و مردم با چالش بسیاری در امور خود مواجه شود. این در شرایطی است که مصوبه هیأت دولت باید در جریان بررسی لوایح پیشنهادی برای اصلاح ساختار نظام بانکی در مجلس مورد بررسی قرار گیرد. آنگاه اگر نمایندگان به پیشنهاد مربوطه درباره تبدیل ریال به تومان رأی دهند،  در دستور کار بانک مرکزی قرار خواهد گرفت. بنابراین این به معنای آن است که حداقل یک سالی باید منتظر بود تا در صورت تصویب مجلس واحد پول ایران تغییر کند و به این سرعت اتفاق نخواهد افتاد.

در سوی دیگر ظاهرا باید برای رسمی شدن بررسی این مصوبه در مجلس باید بانک مرکزی لایحه‌ای جداگانه و مستقل با تعیین سازوکارهای اجرایی شدن آن  به مجلس ارائه کند که خود نیازمند تشکیل کمیته های تخصصی خواهد بود. در حالی باید این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد تأیید واقع شود که اولین واکنش پورابراهیمی -رئیس این کمیسیون- مهر تأییدی بر مصوبه دولت نداشت.

وی در تازه‌ترین اظهارات خود در این رابطه اعلام کرده که با حذف یک صفر موافق نیستیم و مناسب آن است که حذف سه یا چهار صفر از سوی دولت پیشنهاد شده،‌ مورد بررسی قرار گرفته و در این باره اقدام شود.

اما حتی اگر فرض را بر تأیید مصوبه دولت در مجلس گذاشته و از زمانی در دستور کار قرار گیرد چند مورد یادآوری می‌شود. اول اینکه همان‌طور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده تغییر واحد پول ملی آثار اقتصادی از جمله تورم‌زایی و یا اثرگذاری بر سایر شاخص‌های کلان اقتصادی نخواهد داشت و تنها موجب تسهیل مبادلات و برگشت به فضای عرفی جامعه می‌شود. چرا که در حال حاضر نیز به گونه‌ای مردم از ریال در مبادلات خود استفاده نمی‌کنند و تقریبا به جز امور بانکی تمامی کارهای پولی و مالی آن‌ها براساس تومان انجام می‌شود.

در این شرایط با تبدیل ریال به تومان مواردی همچون تمامی دفاتر حسابداری، چاپ اسکناس، دسته چک و یا ضوابط نگهداری حساب‌ها در بانک‌ها با تغییراتی مواجه شده و ریال به تومان تبدیل می‌شود در عین حال که در بانکداری الکترونیک نیز این تغییرات اعمال خواهد شد. بنا بر این مردم با مشکلی مواجه نخواهند شد. در رابطه با مبادلات بین‌الملل با توجه به اینکه حذف صفر در واقعیت می‌تواند موجب افزایش ارزش پول ملی و نزدیک شدن واحد پولی ما به پول‌های بین‌الملل شود، اثر مثبتی خواهد داشت.

ولی موضوع مورد اهمیت دیگر در رابطه با اسکناس‌هایی است که در ادامه وارد چرخه پولی می‌شود. همان‌طوری که قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرده است در صورت اجرایی شدن مصوبه دولت امکان اعمال ملاحظاتی در اسکناس‌های جدید نیز وجود خواهد داشت. با این حال این به معنای تحمیل هزینه سنگین برای تغییر اسکناس و یا جمع‌آوری کلیه اسکناس‌های موجود نیست.

این در حالی است که به طور همزمان می‌تواند هر دو اسکناس یعنی آن‌هایی که اکنون در چرخه وجود دارند و اسکناس‌هایی که با حذف یک صفر چاپ می‌شوند در گردش بوده و مشکلی برای مردم ایجاد نمی‌کند و نیازی نیست که بانک مرکزی به یک باره تمام اسکناس‌های قبلی را جمع‌آوری کند.

باید یادآور شد که به طور معمول هر پنج سال یک بار اسکناس‌های موجود با اتمام عمری که دارند از چرخه خارج شده و براساس رقم امحاء، ذخیره‌گیری و نیاز جدید، اسکناس‌های جدید زیر نظر هیأت نظارت بر اندوخته اسکناس چاپ می شود. این در حالی است که سالانه حدود ۶۰۰ میلیون برگ اسکناس امحاء می شود که عمدتا جزو اسکناس های ریز هستند و در مقابل سالانه حدود ۹۰۰ میلیون برگ اسکناس جدید چاپ و به مرور وارد چرخه پولی می‌شود.

در این شرایط حدود پنج سالی که برای چرخش اسکناس‌ها وقت لازم است به تدریج سالانه اسکناس های قبلی خارج و امحاء شده و اسکناس‌های جدید که با حذف یک صفر چاپ می‌شوند به چرخه پولی وارد خواهد شد. در نتیجه هزینه جدیدی برای چاپ اسکناس به دولت تحمیل نمی‌شود.

 این مصوبه در شرایطی به لایحه بانک مرکزی اضافه شده که در این فاصله نظرات متفاوتی از سوی کارشناسان مطرح شده به گونه ای که برخی بر آن مهر تایید زده و موافق حرکت بر اساس عرف موجود هستند و در مقابل برخی معتقدند این مصوبه پیشنهاد قوی نبوده و مناسب بود دولت در زمان مناسبت برای حذف چند صفر از پول ملی حرکت می کرد نه اینکه تنها یک صفر را حذف کرده و بازهم جریان فعلی پایدار باشد. فضایی که باید برای روشن شدن آن منتظر بررسی آن در مجلس و نظر نمایندگان ماند.
ژ"
نظرات() 

هولوکاست10میلیون ایرانی به دست بریتانیای کبیرو شركای اش

تاریخ:چهارشنبه 17 آذر 1395-11:06 ب.ظ

هولوکاست(نسل كشی ایرانی )  10 میلیون ایرانی به دست بریتانیا كثیف.آیا می دانید هولوکاست واقعی در ایران رخ داده است؟ از قحطی بزرگ در ایران چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید مابین سالهای ۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ پنجاه  درصد جمعیت ایران جان خود را از دست دادند؟ طی سال‌های ۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ ایران با وجود اعلام بی‌طرفی در جنگ جهانی اول، بیشترین آسیب را از این جنگ ویرانگر دید و در حدود نیمی از جمعیت کشور قربانی مطامع کشورهای بزرگ و استعمارگر آن دوران شدند. اسناد این قتل عام قریب به ده میلیون نفری همچنان در ردیف اسناد طبقه بندی شده و سری انگلستان قرار دارد و این کشور هنوز هم از انتشار آن‌ها ممانعت می‌کند. گزارش زیر با توجه به کتاب «قحطی بزرگ» نوشته‌ی دکتر محمد قلی مجد تنظیم شده است که یکی از منابع انگشت‌شمار موجود درباره‌ی هولوکاست 10 میلیون نفری ایرانیان بوده و با استناد به اظهارات شاهدان و برخی اسناد تاریخی در دسترس نوشته شده است و این فقط قطعی نبود ..ارتش متجاوز بریتانیاو كشورهای متجاورز در جنگ جهانی اول به چند میلیون ایرانی تجاوز بعدا كشتار می كردند بنابر گواه تاریخ  سربازان متجاوز حتی به دختران 5 ساله ایرانی رحم نكردند تجاوز می كردند و در جنوب ایران  برای برای اینكه هزینه تیر خرج نشود  زنان و مردان را جمع می كردند بعداز تجاورز به دختران و زنان در بر بابر چشمان مردمان همگی را زیر شن های جنوب زنده زنده دفن می كردند و لذت می بردند و اموال آنها را به هند  و بریتانیا می فرستادند....( قربانیان را وارد می كردند خود خاك گور دسته جمعی را بكندند ).. صدهها هزار جنوبی را اینطور نسل كشی كردند ) وئ روایت موثقی است كه انگلیسی ها د ر اشغال زمان جنگ جهانی اول بعضی مواقع روستاها كه در برابر انگلیسی ها مقاومت می كردند برای درس عبرت زنان و دختران و پیران و مردانی كه مانده بودند زنده زنده در آتش می سوزانند تا درس عبرتی برای دیگر ایرانیام باشد بله بر یتانیا و دوستان اشغالگراش در طول اشغال جنگ جهانی اول با اینكه ایران اعلام بی طرفی كرده بود بالای 10 میلیون یعنی نصف مردم ایران را نسل كشی كردند...

در واقع کشته شدن نیمی از مردم یک کشور در حافظه‌ی ملت خواهد ماند و سینه به سینه نقل خواهد شد.

http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1388/11/15/126122_711.jpg

دول انگلیس و امریکا و دولت پهلوی  مسئول لاپوشانی این آمار است و معتقدیم  رقم واقعی بیش از این بوده اما به جهت ممانعت از تعقیب قضایی در دادگاه‌های بین‌اللملی هیچ‌گاه منتشر نشده است

شایان ذکر است که قرارد داد معروف 1919با انگلیس هم تقریباً همزمان با این ادعا اتفاق افتاده و یک پای این قرارداد ننگین هم دولت بریتانیا بوده است. این واقعه به صورت کامل در تاریخ آمده و بزرگانی همچون مصدق، دولت آبادی، مشیرالدوله و عبدالله مستوفی در این باره مبارزاتی داشته اند. چگونه وقتی ریز اتفاقات این قرارداد کاملاً موجود است، با وجود چنین افراد با سابقه ای در آن دوران چنین فاجعه ای با این ابعاد از خاطرات و اسناد محو شده؟!این بریتانیا نسل كس حتی به قرارداد خود هم عمل نكرد.
 در جنگ جهانی دوم كه پهلوی اول هم اعلام بی طرفی نمود هشت میلیون ایرانی توسط دولتهای اشغالگر انگلیس و آمریكا و روس كشته شدند یا بعلت به یغما بردن حیوانات اهلی و علوفه و جو و گندم به روسیه قتل عام شدند در جنگ جهانی دوم هم همانند جنگ اول مردمی كه در بر ابر تجاوز بر یتانیا مقاومت می كردند  قتل عام قبیله می شدند در آتش سوزانده یا در گور دست جمعی زنده زنده دفن می شدند تا درس عبر ت برای بقیه ایرانیان باشد دیگر از تجاوز به دختران و زنان نگوییم كه باعث شرم است كه تجاوز سربازان اشغالگر روس و آمریكا و انگلیس امری عادی در جنگ جهانی اول و دو م شده بود..
باعث تاسف است دولت پهلوی و جمهوری اسلامی پی گیر قتل عام ایرانیان تاكنون نشده است ..


ایران اگر چه طی دو جنگ جهانی اول و دوم در همان بدایت امربی طرفی خود را اعلام داشت اما به دلیل شاخصه های ژئواستراتژیك و ژئوپلتیك منطقه ای طی این دوجنگ آماج حملات سنگین قرار گرفت.در طی   جنگجهانی دوم  ، علی الخصوص بر اساس تبعات سنگین اقتصادی این جنگ برای ایرانكه منتهی به قحطی های سراسری در ایران شد 10میلیون  در جنگ اول و 8 میلیون در جنگ دوم  ایرانی كشته شدند و كه بیشتر افراد  توسط اشغالگران نسل كشی شدند  كشته یا از نداتشن غذا و دارو كشته شدند  تمام آذوقه ملت را اشغالگران به كشور خود ارسال كردند و بسیاری از زیر ساختهای سیاسی و اقتصادی ایران نابود گشت و اما بعد..

به دولت  جمهوری اسلامی ایران پشنهاد می كنم تا دیر نشده  یك یادبود 10 میلیون كشته ایرانی  جنگ جهانی اول در تهران احداث كند
 و پی گیر غرامت جنگی و نسل كشی  دولتهای روسیه و عثمانی  و انگلیس و..  در طول اشغال ایران در جنگ جهانی اول باشد و همینوطر
 یك یابود بخاطر كشته شده 8 میلیون ایرانی  از سال 1318 خورشیدی تا 1325 خورشیدی بخاطر كشته شدن یا بخاطر اشغال ایران ( قطعی و گرسنگی
 و بیماری ) مردم ایران را كشت..در صورتیكه دولت ایران در زمان جنگ جهانی اول و دوم اعلام بی طرفی نموده بود...
 درجنگ جهانی اول تقربیا نصف جمعیت ایران  كشتار شدند یا كشته شدند بخاطر مقاومت در برابر اشغال  یا ارسال اذوقه ایران به جنگ توسط این متجاوزان چه در جنگ جهانی اول یا دوم..
 چطور است  اسراییل از باز از دولت آلمان  و اروپا غرامت یم گیرد بخاطر هوكاستی كه ساخته ذهن آنهاست انجام شده نه در ان حد... یا ارمنستان   با لابری گری در فرانسه و آمریكا و دیگر  كشورها موفق شده نسل كسی ارامنه در عثمانی را ثابت كند و در صدد گرفتن غرامت است و حتی وارد تاریخ بین الملل نموده است ما چه از آنها كمتر داریم حالا در صورتیكه كشتار و نسل كشی در آلمان و عثمانی ربطی به دولتهای اسراییل و ارمنستان ندارد  و اما كشور من یك كشور باستانی و مستقل بود.... اگر دولت ایران آماده باشد من بعنوان نویسنده و محقق ( 5 كتاب نوشتم ) و روز نامه نگار و درجه دار بازنشسته ارتش حاضرم  مخارج  یادمان 18 میلیون شهدای جنگ جهانی دوم و اول ایران را بدهم هم خودم تنها خانه ام را می فروشم و هم از مردم كمك می گیرم... من پشنهاد می كنم بنیاد یابود 18 میلیون نسل كشی  وشهدا توسط اشغالگران تاسیس شود من آماده رایگان مسئول یابود و هم مسئول حقوقی یابود باشم .....منت هم نمی گذارم ..تمام مطالعات و تحقیقات را دراختیار دولت قرار می دهم..
 تاسیس بنیاد یابود 18 میلیون شهدای و كشته شده ای ایران(هوكاست ایرانی ) در جنگ جهانی اول  و دوم توسط اشغالگران روس و آمریكا و عثمانی و انگلیس و دوستانش.. و عذار خواهی انها از دولت ایران...

توضیح اینكه بنا بر اسناد و مدارك موجود در وزارات امور خارجه ایران و دیگر اسناد و تحقیقات در كتابهایی آستارا در گذر زمان نوشته حریری  و سر گذشت تالشان و داستان های آسمانی ایرانی نوشته اا دارستان فقط در آستارا در سال 1225 زمانیكه گماشته های  شوروی یعنی حكومت پیشه وری ( جمهوری خود خوانده آذربایجان )  درر زمان فرار از ایران بالای 5 هزار ایرانی را قتل عام و بقیه جمعیت یعنی  5 هزار نفر را كوچك اجباری به شوروی كردند و طبق منشور  سازمان ملل متحد همین  كشتار یا همین كوچ اجباری 5000 هزار كودك و زن و نوجوان به شوروی مثال نسل كشی توسط شوروی محسوب می شود  و می توان  در دادگاههای بین المللی  از روسیه فقط برای شهرستان استارا غرامت نسل كشی گرفت و یك یابود نسل كشی مردم آستارا توسط شوروی و گماشته اشان (پیشه وری ) در استارا احداث نمود فردا دیر است ...

 09119812795

 اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روز نامه نگار و مستند ساز  و فعال حقوق بشر و محیط زیست ( اولین وبلاگ نویس ایرانی )

dardnews.ir


ژ"
نظرات() 

خورشید هرگز پشت ابر نمی مونه ، طلوع موفقیت تو یک روز برای همه نمایان میشه .

تاریخ:چهارشنبه 17 آذر 1395-11:05 ب.ظ

خورشید هرگز پشت ابر نمی مونه ، طلوع موفقیت تو یک روز برای همه نمایان میشه .
اون روز همه به بودن در کنار تو افتخار می کنند.امیدوار باش و ادامه بده...

یک روز نتیجه تمام تلاشهایی که کردی رو میبینی و اون روز به اینکه امروز کم نیاوردی و سختی ها رو به جون خریدی به خودت افتخار می کنی.

دوست توانمندم جا نزن و ادامه بده


ژ"
نظرات() 

همانطور که بهار بدون پشت سر گذاشتن زمستان نمی آید

تاریخ:چهارشنبه 17 آذر 1395-11:04 ب.ظهمانطور که بهار بدون پشت سر گذاشتن زمستان نمی آید، همانطور که شکوفه ها بدون برگریزان شاخه ها ظاهر نمی شوند، در زندگی نیز برای رسیدن به دوران شکوفایی و ثمردهی، باید دوران رکود و بی ثمری را صبورانه پشت سر گذاشت. به خاطر داشته باش، زندگی همیشه گنجهایش را زیر باری از رنجها قایم میکند.
ژ"
نظرات() 

دبیرمون میگفت مدرسه میاین توت فرنگی و موز نیارین!

تاریخ:چهارشنبه 17 آذر 1395-11:04 ب.ظ

.
دبیرمون میگفت مدرسه میاین
توت فرنگی و موز نیارین!
میپرسیدیم چرا؟!
میگفت شاید همکلاسیت نداشته باشه
دلش بخواد،همین دبیرمون رو بچه ها
خیلی اذیت میکردن،
چون خوب بود و مظلوم،
یک بار ازش پرسیدم آقا چرا هیچی نمیگید؟!
چرا مامان و باباشونو نمیگین بیان مدرسه؟
گفت؛
شاید یکی نداشته باشه
غرورش یک وقت نشکنه...!


ژ"
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo