تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - مطالب هفته چهارم آبان 1395

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

رهبر انقلاب، صبح امروز در دیدار مردم اصفهان:

تاریخ:چهارشنبه 26 آبان 1395-07:07 ب.ظ

رهبر انقلاب، صبح امروز در دیدار مردم اصفهان:

 وقتی بصیرت نباشد، انسان مجذوب چیزی می‌شود که جاذبه‌ای ندارد؛ مثل عده ای که مجذوب آمریکا هستند.
 معنی بصیرت آن است که بدانید با چه کسی طرف هستید و او درباره شما چگونه فکر می کند واینکه اگر چشمان خود را ببندید، قطعاً ضربه خواهید خورد.

 خوشبختانه مردم عادی دارای این بصیرت هستند اما تعجب از آن است که برخی نخبگان باتکیه بر توهمات، این بصیرت را ندارند.
ژ"
نظرات() 

واکنش ایران به ممنوعیت پخش اذان از مساجد بیت‌المقدس

تاریخ:چهارشنبه 26 آبان 1395-07:03 ب.ظ

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:

جامعه بین المللی و بویژه کشورهای مسلمان در برابر اینگونه اقدامات تحریک آمیز و ضد حقوق بشری رژیم صهیونیستی سکوت نکنند و اجازه ندهند که هویت اسلامی بیت المقدس با اینگونه اقدامات به خطر افتد.
ژ"
نظرات() 

اگر برجام نبود، وضعمان مثل ونزوئلا می شد مشکلات اقتصادی باعث ریزش در رای روحانی خواهد شد

تاریخ:چهارشنبه 26 آبان 1395-07:02 ب.ظ

️بعضی ها تردید دارند که کسانی که کار اطلاع رسانی دولت را انجام می دهند بیشتر تمایلشان به آقای روحانی است یا غیر از آقای روحانی. آقای روحانی برای اطلاع رسانی اگر می خواهد تیمی را بگذارد راس تیم و افرادش باید کسانی باشند که حداقل به خود آقای روحانی وفادار باشند

عملکرد کلان آقای روحانی عملکرد قابل قبول و حتی بالاتر از قابل قبول بوده است، ولی در عملکرد خرد خیلی جاها ایراد دارد.

رویکرد اصلاح طلبان به آقای روحانی برای انتخابات آینده مثبت است. علاوه بر این آقای روحانی این امتیاز را نیز دارد که رقبای اصولگرای وی نیز افراد رای آوری نیستند و این امتیاز مهمی است ولی در انتخابات سال آینده آقای روحانی با این مشکل مواجه است که اگر رقیب قدری نداشته باشد و مردم احساس خطر نکنند که ممکن است روحانی رای نیاورد انگیزه مشارکتشان در انتخابات کم می شود. 

انتظارات اقتصادی هم که مردم، به خصوص اقشار متوسط و پایین تر، داشتند که گشایشی در وضع اقتصادی شان حاصل شود و نشده ممکن است انگیزه آنها را برای شرکت در انتخابات تضعیف کند. در این صورت اگر نگوئیم همه ولی بخش عمده کاهش مشارکت از سبد رای آقای روحانی خواهد بود و رای وی را کاهش خواهد داد.

 در مورد برجام این یک واقعیت است که اگر سیاست های قبلی ادامه پیدا می کرد ما امروز شرایطی مثل ونزوئلا داشتیم. این شعار نیست بلکه واقعیت است ولی مردم اینطور ارزیابی نمی کنند که اگر سیاست های قبلی بود حالا چی می شد

به نظرم جناح مخالف خیلی سرمایه گذاری روی یک کاندیدا و رقابت جدی با روحانی نمی کنند بلکه تلاش می کنند با وی به تفاهمی برسند که مثلا آقای روحانی در کابینه چندتا از وزرا را با نظر انها انتخاب کند و در مقابل انها از روحانی حمایت کنند و یا اینکه علیه اقای روحانی فعالیت نکنند. 

بعید میدانم انتخابات سه قطبی بشود. باید دید اصولگرایان احتمال شکست آقای روحانی را می دهند یا نه. اگر به این نتیجه برسند که امکان شکست دادن روحانی وجود دارد ممکن است  به سمت تعدد کاندیدا بروند/جماران
ژ"
نظرات() 

جلسه در اداره مالیاتی شهرستان مرزی بندر آستارا

تاریخ:چهارشنبه 26 آبان 1395-07:01 ب.ظ

جلسه در اداره مالیاتی شهرستان مرزی بندر آستارا با حضور مدیر کل و معاونین محترم امور مالیاتی استان گیلان و جناب مهندس هاشمی رئیس دفتر محترم جناب استاد ولی داداشی نماینده محبوب مردم شریف شهرستان مرزی و بندری آستارا و رئیس اداره مالیاتی و رئیس اصناف و جمعی از صادرکنندگان و بازاریان شهرستان.
ژ"
نظرات() 

کارایی دیپلماسی برای فرونشاندن هجمه های حقوق بشری

تاریخ:چهارشنبه 26 آبان 1395-06:59 ب.ظ

 شماری از اعضای سازمان ملل پیش نویس قطعنامه ای را با مدعای نقض حقوق بشر در ایران به تصویب رساندند و به این ترتیب به رسم هر سال، وضعیت حقوق بشر در کشورمان را زیر سوال بردند.
تصویب این قطعنامه ضدحقوق بشری در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، واکنش رسمی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را برانگیخت. 
«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه این قطعنامه را که از سوی کانادا و سایر همبانیان آن کشور تهیه شده، قطعنامه ای مردود و غیرقابل قبول دانست که بدون در نظر داشتن واقعیت‌های جمهوری اسلامی ایران، صرفا مبتنی بر نگرشی گزینشی، مقابله جویانه و تنها با اهداف خاص سیاسی تدوین و تصویب شده است.

همچنین سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تهیه و تصویب پیش نویس قطعنامه معطوف به حقوق بشر در ایران را حاصل تبانی کشورهایی خواند که خود مرتکب بیشترین قساوت ها علیه شهروندان خود می شوند و از حقوق بشر، صرفاً به عنوان ابزار فشاری علیه ملت های خواهان استقلال استفاده می کننداقدام هایی از این دست در برابر ایران، طی سال های گذشته نمود آشکاری از رویکردهای سیاسی و غیرواقع بینانه برخی نهادهای بین المللی را به تصویر کشیده است.

سازمان ملل به عنوان نهادی که برای استقرار صلح و امنیت و برطرف کردن تهدیدهای امنیتی به صورت مسالمت آمیز و بر اساس اصول عدالت و حقوق بین الملل در میانه سده بیستم تشکیل شد، در دهه های نخستین هزاره سوم، استانداردهای دوگانه ای را مبنای کنشگری خود قرار داده که یکی از مهمترین اهداف تشکیل این سازمان یعنی عدالت گستری را زیرپا گذاشته است.

نگاهی به ترکیب بنیانگذاران و تامین کنندگان مالی نهادهایی از این دست شاید چرایی چنین رفتارهای متعارضی را آشکار سازد. دوگانگی استانداردها و تناقض رفتاری سازمان ملل در سال های گذشته به شکلی بوده که حتی خود کشورهای غربی اذعان می کنند این سازمان در مجموعه ای از قالب های بسته گرفتار آمده و نتیجه این واقعیت صدور قطعنامه ها و آرای اینچنینی است.

چندی پیش بود که سازمان ملل به خاطر وابستگی های مالی، نام عربستان سعودی را از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان در جنگ یمن خارج کرد. این در حالی است که بر اساس گزارشی در همین نهاد، ائتلاف سعودی مسوول 60 درصد مرگ و میر کودکان یمنی طی یک سال اخیر بوده است.

از عجایب رفتارهای سازمان ملل اینکه کشوری چون عربستان سعودی عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل است و جمهوری اسلامی ایران که نه مانند عربستان به کشوری دیگر تجاوزگری کرده، نه دستش به خون کودکان آلوده است، نه حقوق مسلم اقلیت های قومی و مذهبی را زیر پا گذاشته و نه زنان را از حقوق اولیه خود محروم کرده، هر سال هدف قطعنامه های ضد حقوق بشری این نهاد قرار می گیرد.

سازمان ملل در حالی وضعیت حقوق بشر در کشورمان را محکوم می کند که در برابر موارد آشکار و گسترده نقض حقوق بشر مانند قتل عام شیعیان نیجریه، اشغالگری رژیم صهیونیستی، تجاوزگری عربستان و ... سکوت پیشه کرده و درعین حال با تعیین گزارشگر ویژه برای کشورمان، این پیام دروغین را انتقال می دهد که وضعیت حقوق بشر در ایران از وضعیت حقوق بشر در کشوری چون عربستان نامطلوبتر است؛ پیامی که از دید هر ناظر بی طرفی به مزاحی بی معنا می ماند.

مسوولان دستگاه دیپلماسی کشورمان بارها رفتارهای دوگانه سازمان ملل به ویژه در مساله حقوق بشر را محکوم کرده اند، با این حال صدور قطعنامه های اینچنینی با شدت و ضعف آرای موافق و مخالف طی سال های گذشته همچنان تداوم پیدا کرده است. امسال نیز صدور قطعنامه ضدحقوق بشری یادشده نشان می دهد پس از حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات هسته ای، دشمنان بین المللی ایران استفاده از ابزارهایی چون حقوق بشر را برای جلوگیری از قدرت یابی و مهار ایران در دستور کار خود قرار داده اند.

از دید برخی ناظران، افزون بر واکنش جمهوری اسلامی ایران در محکوم کردن این قطعنامه ها، مسوولان دستگاه دیپلماسی کشور باید با در پیش گرفتن کنشی ایجابی، ابتکار عمل را در دست بگیرند و اجازه ندهند دشمنان علیه ایران بازیگردان صحنه های بین المللی شوند.

اعلان «حسن روحانی» رییس جمهوری در دیدار اوایل آبان ماه با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر آمادگی تهران برای گفت وگو با این اتحادیه در خصوص اختلاف های حقوقی بشری بخشی از این کنشگری ایجابی می تواند قرار گیرد. 

پیشنهاد اخیر رییس قوه قضاییه برای گفت وگوهای دوسویه با اروپایی ها در زمینه حقوق بشر نیز نشان دهنده انسجام دیدگاه مقام های کشور برای کنشگری فعالانه جمهوری اسلامی ایران در برابر هجمه های حقوق بشری است.

به باور برخی صاحبنظران، مسوولان کشور با پیاده سازی الگوی گفت وگوهای هسته ای در مساله حقوق بشر، باید ابتکار عمل را در دست بگیرند و از طریق به کارگیری ابزارهای دیپلماتیک، استانداردها و شاخص های حقوق بشر ایرانی- اسلامی را تعریف و تفهیم کنند. از این طریق می توان امید داشت تا با فعال سازی دیپلماسی، تهدیدهای ناشی از تقابل حقوق بشری با ایران تا حد زیادی در سطح بین المللی فروکش کند.


ژ"
نظرات() 

نقش گزینشگران در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛بازخوانی قانون اساسی و نظامنامه انتخاباتی

تاریخ:چهارشنبه 26 آبان 1395-06:58 ب.ظ

 با استناد به تارنمای دفتر ملی بایگانی و اسناد آمریکا (1) (NARA) قانون اساسی آمریکا امکان انتخاب مستقیم رئیس جمهوری را از مردم سلب کرده است. 
ساز و کار انتخابات آمریکا بدین صورت است که مردم در روز انتخابات ریاست جمهوری با رای دادن به نامزد مورد نظر خود، افرادی موسوم به گزینشگر (Elector) را به صورت غیرمستقیم انتخاب می کنند و این مجمع گزینشگران (الکترال کالج / Electoral College) است که در نهایت رئیس جمهور بعدی را بر می گزیند. 
در واقع هر ایالتی بر اساس جمعیت خود سهمیه ای از گزینشگران را به خود اختصاص می دهد. به عنوان مثال، کالیفرنیای 39 میلیونی سهمیه 55 گزینشگر و آلابامای 5 میلیونی سهمیه 9 گزینشگر دارند.
هر یک از احزاب سیاسی پیش از برگزاری انتخابات یک فهرست از گزینشگران پیشنهادی را تهیه و به مسئولان برگزاری انتخابات ارائه می دهند. اعضای فهرست حزب برنده (در هر ایالت) به مجمع گزینشگران راه خواهند یافت (دو ایالت مین و نبراسکا از این موضوع مستثنی هستند و ساز و کار متفاوتی دارند). اصل دوم قانون اساسی آمریکا تصریح می کند که هیچ نماینده، سناتور یا افراد دارای سمت های مدیریتی در دستگاه های دولتی نمی توانند به عنوان گزینشگر معرفی شود. 
هر یک از ایالات آمریکا به تعداد نمایندگان خود در مجلس نمایندگان و سنا گزینشگر دارند. مجمع گزینشگران متشکل از 538 نفر است و هر نامزدی که رای 270 نفر را کسب کند، به کاخ سفید راه خواهد یافت. اعضای مجمع گزینشگران امسال در تاریخ 19 دسامبر (29 آذر) گرد هم می آیند و در یک رای گیری نهایی، رئیس جمهوری بعدی را انتخاب می کنند. 
عرف این است که گزینشگران از هر ایالت که باشند، به نامزدی رای می دهند که بیشترین آرا را در آن ایالت به دست آورده باشد، اما هیچ قانونی آنها را ملزم به انجام این کار نمی کند و این افراد می توانند حتی بنا به سلیقه شخصی خود رای دهند. 
افرادی که از عرف معمول تخطی کنند، در برخی ایالت ها با جریمه نقدی مواجه می شوند، گرچه رای آنها شمرده خواهد شد. با این احتساب، مجمع گزینشگران می تواند برخلاف پیروزی «دونالد ترامپ» در دستکم 29 ایالت آمریکا، «هیلاری کلینتون» رقیب دمکرات وی را به عنوان رئیس جمهوری بعدی برگزیند. 
این موضوع همان چیزی است که گروهی از رای دهندگان آمریکایی خواستار آن هستند و حتی حاضرند تا جریمه گزینشگران خاطی را بپردازند ؛ خواسته ای که تاکنون چهار میلیون امضا پای طومار آن در سایت change.org آمده است. 
اما این پرسش مطرح می شود که اساسا فلسفه وجودی مجمع گزینشگران چیست؟ تارنمای خبری «یو.اس.ای.تودی / USA Today» اخیرا در گزارشی (2) به این موضوع پرداخته و ایدئولوژی پشت چنین فرآیندی را، خودداری بنیان گذاران آمریکا از پذیرش دمکراسی محض دانسته بود. 
الکساندر همیلتون از جمله نویسندگان قانون اساسی آمریکا در یک شماره از مجموعه مقالات معروف به «فدرالیست» در قرن هجدهم، فلسفه وجود این گروه را این چنین تشریح کرده بود : هدف این است که ضمن حفظ نقش مردم در سیاست، اطمینان حاصل شود که رئیس جمهوری توسط افرادی انتخاب خواهد شد که بیشترین توانایی را برای بررسی صلاحیت فرد منتخب دارند و بتوانند در شرایطی که نیازمند ژرف اندیشی و ترکیب منطق و انگیزه است، کارشان را به درستی انجام دهند. (3) 
در بخشی از گزارش تارنمای «یو.اس.ای تودی» در همین رابطه می خوانیم که بنیان گذاران آمریکا از جمله جیمز مدیسون (چهارمین رئیس جمهوری آمریکا) نگران بودند که روزی یک فرقه [نامطلوب] سیاسی به قدری رشد کند که با کسب حمایت اکثریت جامعه، منافع جمعی و حقوق دیگر شهروندان را قربانی منافع شخصی کند. 
مجمع گزینشگران با چنین پیش زمینه ای شکل گرفت و حال برخی حامیان حزب دمکرات می گویند که زمان استفاده از اختیارات قانونی این گروه فرا رسیده است ؛ به ویژه آنکه کلینتون احتمالا در مجموع کشوری هم آرای بیشتری کسب کرده است و تنها به علت این نظام خاص انتخاباتی است که از راهیابی به کاخ سفید باز می ماند. 
گرچه انتخاب کلینتون روی کاغذ امکان پذیر است، ناظران بین المللی احتمال وقوع چنین رخدادی را ضعیف ارزیابی می کنند. گروهی از معترضان به همین جهت اساسا خواستار تغییر قانون اساسی و حذف مجمع گزینشگران هستند، موضوعی که دستکم در شرایط فعلی بعید به نظر می رسد. 
از سوی دیگر برخی از گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری امسال در آمریکا مانند برت چیافالو (Bret Chiafolo) گزینشگر ایالت واشنگتن و مایکل باکا (Michael Baca) گزینشگر ایالت کلرادو امیدوارند که دست کم 37 گزینشگر جمهوریخواه پیمان شکنی کرده و با رای ندادن به دونالد ترامپ مجلس نمایندگان را مجبور به گزینش رئیس جمهوری آتی نمایند. اکثریت مجلس نمایندگان فعلی و آتی در اختیار جمهوریخواهان است.
در طول تاریخ آمریکا، کمتر از یک درصد گزینشگران پیمان شکنی کرده اند هر چند نتیجه انتخابات را تغییر نداده اند. آخرین بار سال 2000 بود که باربارا لت سیمونز (Barbara Lett-Simmons) از واشنگتن پایتخت آمریکا در اعتراض به نماینده نداشتن این منطقه در مجلس آمریکا، به ال گور رای نداد.
اگر گزینشگران ترامپ را رد کرده و کمتر از 270 نفر به او رای دهند، مجلس نمایندگان از میان سه فردی که بیشترین آراء گزینشگران را به دست آورده، یکی را به ریاست جمهوری آمریکا بر می گزیند.اکنون ترامپ 290 رای و کلینتون 232 رای گزینشگران را به دست آورده اند. البته ترامپ به دلیل پیشتازی در میشیگان که تاکنون آرای آن رسما اعلام نشده ،با 16 گزینشگر این ایالت، احتمالا تعداد گزینشگران خود را به 306 نفر می رساند. 
اروپام ** 9386 **3092**
گزارش : مهران معینی جم - سیّد منصور جاوید** انتشار دهنده: مریم شفیعی 
--------------------------------------------------------------------------------------- 
(1) https://www.archives.gov/federal-register/electoral-college/electors.html 

(2) http://www.usatoday.com/story/news/politics/onpolitics/2016/11/07/why-do-we-have-an-electoral-college/93440438/ 

(3) https://www.congress.gov/resources/display/content/The+Federalist+Papers#TheFederalistPapers-6


ژ"
نظرات() 

نیجریه، مظلومیت شیعیان وکینه توزی سعودی - صهیونیستی

تاریخ:چهارشنبه 26 آبان 1395-06:58 ب.ظ

براساس گزارش های منتشره روز سه شنبه ، پلیس ونیروهای امنیتی نیجریه، شیعیان این کشور را در خارج شهر کانو در شمال شرقی نیجریه درحالی که مشغول انجام مراسم عزاداری بودند، با گلوله های جنگی مورد هدف قرار دادند وعزاداری آنان را برهم زدند.
این درحالی است که عزاداری شماری ازشیعیان نیجریه در شهر «فونتوآ» واقع در ایالت کادونا این کشور نیز در روز عاشورا و به مناسبت شهادت امام حسین (ع) با خشونت ارتش و نیروهای امنیتی نیز به خاک خون کشیده شد. در این درگیری 18 شهروند نیجریه ای شهید شدند.
نیجریه امروز شاهد مظلومیت شیعیانی است که از کمترین حقوق اجتماعی و سیاسی برخوردار نیستند و همیشه قربانی خشونت های نهادهای امنیتی شده اند.
در ادامه همین رفتار غیرانسانی و خشونت بار بود که ارتش و نیروهای امنیتی نیجریه در شب تاسوعای حسینی با محاصره مسجد شیعیان در کادونا نیز دستکم 15 عضو جنبش اسلامی نیجریه را بازداشت کردند.
این درحالی است که مقامات دولتی در ایالت کادونا در ادامه سرکوب شیعیان، جنبش اسلامی نیجریه را که شیخ ابراهیم زکزاکی رهبری آن را به عهده دارد، غیرقانونی اعلام و تاکید کرده است شیعیان این منطقه از کوچکترین حقوق اجتماعی در کشور برخوردار نیستند.
براساس ادعای مسئولان این ایالت، حبس طولانی مدت و پرداخت جرایم نقدی از جمله مجازات های عنوان شده برای همکاری یا عضویت در جنبش اسلامی نیجریه است.
درحالی که شیعیان این کشور همواره مورد ظلم و سرکوب ارتش و نیروهای امنیتی این کشور قرار دارند، نگاهی عمیق به رفتار سیاسی برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی، می تواند به شناخت ابعاد دقیق این توطئه سعودی- صهیونیستی علیه شیعیان در مناطق مختلف نیجریه، دست یافت. 
در این میان و برای درک بهتر آنچه که امروز بر شیعیان نیجریه می گذرد و نیز تحلیل رفتار غیرانسانی نهادهای امنیتی این کشور، یادآوری برخی نکات ضروری به نظر می رسد.

***الف) نفوذ وهابیون افراطی منتسب به رژیم سعودی در نهادهای سیاسی و مذهبی نیجریه
نفوذ شمار زیادی از وهابیون افراطی منتسب به رژیم سعودی در نهادهای سیاسی و مذهبی نیجریه در حالی تشدید شده که خصومت های این گروه ضدانسانی با برگزاری مراسم مذهبی شیعیان افزایش یافته است.
عربستان سعودی در چارچوب سیاست های رژیم صهیونیستی و در اقدامی خلاف قوانین بین المللی، سال های متمادی است که با فریب افکار داخلی نیجریه به دنبال محدود ساختن فعالیت قانونی شیعیان ساکن در مناطق مختلف این کشور است. 
مقابله با جریان های اصیل اسلامی، سرکوب شیعیان، مقابله با افزایش حمایت های معنوی ایران از مردم در قاره آفریقا بویژه نیجریه و نیز تلاش برای تثبیت جایگاه اجتماعی خود درجوامع سنی مذهب کشور های آفریقایی، از جمله محور های تلاش خصمانه نهادهای مذهبی سعودی در این قاره ، بویژه نیجریه، است.
درحال حاضر چندین شبکه تلویزیونی وهابی تحت نظارت سعودی ها به زبان مردم نیجریه ( انگلیسی، عربی، هائوسا و فولانی) علیه شیخ زکزاکی، اندیشه تشیع وآموزه ها و معارف دینی آن فعالیت می کنند واین در حالی است جریان تشیع دراین کشور جز یک مرکز فرهنگی کوچک در «زاریا» ازساده ترین حقوق اجتماعی، محروم است.
با این وجود، شمار بسیار زیادی از شهروندان عادی نیجریه نه تنها با حضور وهابیون افراطی و دگم اندیش سعودی در کشور خود ناراضی هستند بلکه از اقدامات اخیر ارتش و نیروهای امنیتی این کشور علیه شیعیان به ستوه آمده اند.

***ب) حضور میدانی آمریکا و رژیم صهیونیستی در صحنه نبرد علیه شیعیان نیجریه 
افزایش خصومت های آمریکا علیه شیعیان نیجریه درحالی افزایش یافته که برخی فرماندهان آمریکایی مستقر در شهر «جوس» واقع در شمال نیجریه، دیدارهای متعددی را با علمای وهابی این کشور انجام داده اند.
حضور نظامی آمریکا در نیجریه در حالی افزایش پیدا کرده که نیروهای امنیتی این کشور با هماهنگی سفارت آمریکا در آبوجا و سران فرقه ضاله وهابیت و در قالب حزب «إزالة البدعة و إحیاء ألسنة» منتسب به رژیم سعودی، برنامه ریزی زیادی برای سرکوب شیعیان نیجریه انجام داده اند.
از سوی دیگر و بنا بر اعلام ناظران منطقه ای، امنیت کشور نیجریه توسط رژیم صهیونیستی تامین می شود و ارتش نیجریه مناسبات آشکار امنیتی و سیاسی خود با رژیم صهیونیستی را روز به روز افزایش داده است.
حضور نظامی و امنیتی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه شیعیان نیجریه در حالی است که سیر تحولات سیاسی و اجتماعی نیجریه نشان می دهد که واشنگتن نگران افزایش نفوذ معنوی شیعیان در قاره آفریقا و تثبیت جایگاه اجتماعی انقلاب اسلامی در میان جوامع آفریقایی است و همین امر موجب شده است حضور لجستیکی خود نیجریه علیه شیعیان در مناطق گوناگون نیجریه را افزایش دهد.
فروش سلاح و ماشین آلات جنگی، مراودات نظامی پنهان دولت نیجریه و رژیم صهیونیستی، حضور وابسته نظامی آمریکا و برخی دیگر از فرماندهان ارتش آمریکا در مقر فرماندهی ارتش نیجریه و نیز حضور نمایندگان رژیم صهیونیستی در نهادهای سیاسی و اجتماعی نیجریه و نیز تاسیس احزاب سیاسی مبتنی بر اندیشه ضاله وهابیت، از جمله سیاست ها و اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی در نیجریه است که باید مورد توجه عمیق قرار گیرد.

***ج) ترس نهادهای امنیتی نیجریه از آزادی «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان
در حالی که جنبش اسلامی نیجریه ضمن تاکید بر آزادی فوری «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان این کشور، خواستار توجه جدی دولت به حقوق از دست رفته شیعیان در کشور شده است، دولت نیجریه مجوز آزادی شیخ زکزاکی از زندان را صادر نکرده است.
با وجود آنکه نهادهای حقوق بشری بارها نسبت به وضعیت نامساعد رهبر شیعیان این کشور در زندان و رفتار ضد انسانی و خشونت آمیز دولت و ارتش نیجریه با شیعیان ساکن در این کشور هشدار داده اند، اما تاکنون آزادی رهبر شیعیان تحقق نیافته است.
محبوبیت بالا و روزافزون رهبر شیعیان در میان اقشار گوناگون جامعه نیجریه، افزایش حضور اجتماعی شیعیان با آزادی شیخ زکزاکی و فشار سیاسی و اقتصادی رژیم سعودی بر دولت و نهاد های امنیتی نیجریه، از جمله دلایل تداوم رفتار خصمانه نهادهای قضایی نیجریه با رهبر شیعیان در زندان های این کشور است.
با توجه به آنچه گفته شد و نیز نگاهی جامع و مانع به سیر تحولات ماه های اخیر مرتبط با شیعیان در نیجریه، می توان اینگونه نتیجه گرفت که محور سعودی - صهیونیستی پس از افزایش حضور مقتدرانه ایران در مجامع جهانی و موفقیت های پس ازآن و نیز قدرت روزافزون اندیشه جریان ساز تشیع در مناطق حساس قاره آفریقا، در تلاش است تا ضمن اتخاذ راهبرد ' مقابله مستقیم'، علاوه بر مقابله با اندیشه والای تشیع، حضور ایران در قاره راهبردی آفریقا را محدود سازد. 
حقیقت آن است که کوته فکری، دگم اندیشی سیاسی و نگاه غیر واقع بینانه عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی در خصوص تحولات جاری منطقه و نیز ترس آنان از افزایش قدرت روز افزون ایران، به عنوان برترین دولت- ملت در منطقه خاورمیانه و آفریقا، نشان از شکست حتمی این راهبرد و انزوای محور شوم سعودی - صهیونیستی در منطقه آٰفریقا خواهد بود. 


ژ"
نظرات() 

کاندیداهای احتمالی شورای شهر آستارا در انتظار اعلام آمار جمعیت جدید!

تاریخ:چهارشنبه 26 آبان 1395-06:57 ب.ظ

رخی از کاندیداهای احتمالی شورای شهر آستارا در انتظار اعلام نتایج سرشماری نفوس و مسکن 95 هستند و منتظرند تا ببینند آیا جمعیت خالص شهری آستارا بالاخره به 50 هزار نفر می رسد یا نه؟
با توجه به اینکه در انتخابات آتی شورای شهر که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه سال آتی برگزار خواهد شد، اگر جمعیت شهری بین 50 هزار تا 100 هزار نفر باشد، تعداد اعضای شورای اسلامی آن شهر 7 نفر خواهد بود و اگر زیر 50 هزار نفر باشد، 5 نفر انتخاب خواهند شد به همین دلیل این امر برای کاندیداها اهمیت زیادی پیدا کرده است.
این قانون در دوره فعلی برای شهرهای 20 تا 50 هزار نفر جمعیت، 7 عضو شورا بود و برای اینکه تعداد اعضای شورای شهر آستارا در دوره آینده 7 نفر باشد باید حتما جمعیت شهر آستارا به 50 هزار نفر برسد.
احتمال رسیدن جمعیت شهری آستارا به 50 هزار نفر وجود دارد و تا چند هفته دیگر آمار غیر رسمی آن ممکن است اعلام شود.
گفتنی است احتمال افزایش جمعیت کل شهرستان یعنی جمعیت دو شهر آستارا و لوندویل و تمام روستاهای آنها به 100 هزار نفر بسیار ضعیف است و در حد 93 هزار نفر تخمین زده می شود. ژ"
نظرات() 

در منزل من، همه افراد، هرشب در حال مطالعه خوابشان مى‌برد

تاریخ:دوشنبه 24 آبان 1395-09:02 ب.ظ

در منزل من، همه افراد، هرشب در حال مطالعه خوابشان مى‌برد
 همه خانواده‌هاى ایرانى باید این‌گونه باشند

 رهبر انقلاب: من این را مى‌خواهم عرض كنم كه در منزل خودِ من، همه افراد، بدون استثنا، هرشب در حال #مطالعه خوابشان مى‌برد. خود من هم همین‌طورم. نه این‌كه حالا وسط مطالعه خوابم ببرد. مطالعه مى‌كنم؛ تا خوابم مى‌آید، كتاب را مى‌گذارم و مى‌خوابم. همه افراد خانه ما، وقتى مى‌خواهند بخوابند حتماً یك كتاب كنار دستشان است. من فكر مى‌كنم كه همه خانواده‌هاى ایرانى باید این‌گونه باشند. توقّع من، این است.

باید پدرها و مادرها، بچه‌ها را از اوّل با كتاب محشور و مأنوس كنند. حتّى بچه‌هاى كوچك باید با كتاب اُنس پیدا كنند.

باید خریدِ كتاب، یكى از مخارج اصلى خانواده محسوب شود. مردم باید بیش از خریدن بعضى از وسایل تزییناتى و تجمّلاتى - مثل این لوسترها، میزهاى گوناگون، مبلهاى مختلف و پرده و... -، به كتاب اهمیّت بدهند.

اوّل كتاب را مثل نان و خوراكى و وسایل معیشتى لازم بخرند؛ بعد كه این تأمین شد به زواید بپردازند. ۱۳۷۴/۰۲/۲۶
ژ"
نظرات() 

چرا کشورهای مسلمان حق وتو ندارند؟

تاریخ:دوشنبه 24 آبان 1395-08:57 ب.ظ

تمام بدبخت های كشورهای اسلامی و عربی از ساختار غیر دموكراتیك سازمان ملل و حق وتو و عضویت دایم 5 كشور غیر اسلامی است...كه   در شورای امنیت سازمان ملل چون كشورهای اسلامی نماینده ندارنند كشورهای اسلامی باعث تاخت و تاز شدند..

من پشنهاد  می كنم  در سازمان ملل اگر قرار است  حق وتو و عضویت دایم باشند و دو عضو اضافه شود   یك عضو ایران ازس وی شیعیان جهان  و یك عضو مصر از سوی سنی های جهان چون از داخل كشورها این دو كشور كشورهای هستند با رای مسئولان انتخاب می شوند..

من شخصا بعنوان فعال حقوق بشر باید ساختار سازمان ملل و شورای امنیت مخالف هستم چون از سال 1945 یعنی بعداز جنگ جهانی دوم  چون بیشتر كشورها در  اشغال 5 كشور بودند وضعیت آن روز كشورها را مجبور كرد حق وتو و عضویت به پنچ كشور بدهند  چون ترس و اشغال بود..اكثر كشورها در اشغال این 5 كشور بودند ..الان 170 كشور مستقل است باید  منشور سازمان ملل و شورای امنیت با رای مجمع عمومی اصلاحات و حق عضویت دایم  و وتو 5 كشور حذف شود در غیر اینثصورت كشورهای اسلامی از سازمان ملل استعفا بدهند ...

 یك سازمان ملل دیگر در بیت المقدس تشكیل دهند...یا اینكه حق وتو این 5 كشور حذف یا دو عضو دایم و دارای حق وتو از مسلمانان شیعه وسنی اضافه شود..

و اما :مردم یک کشور یقینا بر اساس سنت الهی که در قرآن مجید نیز برآن تصریح شده است حق دارند که در خود و جامعه ای که در آن زندگی می کنند تغییر ایجاد کنند و الا کسی از بیرون برای آنها تغییری ایجاد نخواهد کرد. از این رو می توانیم اینگونه تحلیل کنیم که مردم حق دارند حکومت خود را تعیین کنند. نمونه ها ومصادیق بارز عینی زیادی نیز بر همین اساس در اقوام گذشته وحال در طول تاریخ قابل مشاهده است. بنابراین قرآن مجید نیز به صراحت فرموده است: خداوند سرنوشت هیچ گروه وقومی را تغییر نمی دهد مگر اینکه آن گروه و قوم خودشان موجبات تغییر در سرنوشت خود را به وجود آورند. اینکه انقلاب چگونه شکل می گیرد ، خوب واقعا به وجود آوردن یک انقلاب کار بسیار سخت، پیچیده ، حساس ومهمی است وبه وجود آوردن انقلاب کار هر کسی نیست، اما عموما انقلابات مردمی که امروز با آنها مواجه هستیم ناشی از تراکم یک سلسله ازرفتارها وناهنجاری های اجتماعی در سطح ملی است که مردم با آن مواجه می شوند. تراکم ناهنجاری ها و افزایش جو خفقان موجب می شود مردم یک جامعه از حقوق اولیه اجتماعی و شهروندی خود محروم شوند و طبیعی است که در یک چنین جامعه ای مردم ناگهان به سمت احقاق حق ومسائلی از این دست حرکت می کنند.

گفته می شود انقلاب های منطقه نشات گرفته از انقلاب ایران است. اکنون سالها از انقلاب می گذرد چگونه این انقلاب توانسته سرمشق انقلاب های کنونی شود؟
انقلاب اسلامی در سالهای گذشته توانست مراحل بسیار سخت وصعب العبوری را پشت سربگذارد. موفقیت ها، پایداری وایستادگی های  ملت ایران و رهبر فرزانه انقلاب همه در این سالها مدنظر ملت ها بوده است. این دستاوردها با توجه به پیشرفت های چشمگیری که ملت ما در عرصه ها وزمینه های مختلف علمی وفناوری وتکنولوژی های روز دنیا  آن هم باوجود تحریم ها به دست آورد مایه سرمشق و الهام سایر کشورها شد. با توجه به جهت گیری های رسمی ضد انقلاب وهمین طور برخی کشورهای غربی به خصوص آمریکا که در مقابل ایران اسلامی از خود نشان دادند، همه نشان می دهد که این انقلاب نقطه امیدی برای کشورهای منطقه است، چرا که وقتی آنها دیدند که جمهوری اسلامی در مقابل همه سختی ها ومشقت ها ایستادگی کرده و در خیلی از موارد دشمنانش را به سوی یک شکست عظیم سوق داده طبیعی است که انقلاب ما در خاورمیانه ودر جهان بسیار تاثیرگذار می شود. اگر بخواهیم مثالی بزنیم سیدحسن نصرالله در اظهاراتی در خصوص انقلاب ایران گفت: ما درس مقاومت را از محمد حسین فهمیده ها یاد گرفتیم و بر اساس آن شهامت ها، رژیم صهیونیستی را از سرزمین خودمان بیرون کردیم وهمین نقطه امیدی برای مجاهدین عزیز حزب الله ومقاومت لبنان شد ومتعاقب آن جنبش حماس وجهاد اسلامی امیدوارتر از گذشته از انقلاب تاثی جستند .

به نظر می رسد غربی ها اکنون برای مهار انقلاب ها به پروژه ایران هراسی و شیعه هراسی روی آورده اند
حضور جمهوری اسلامی به عنوان یک وزن برتر ومهم در منطقه برای ابرقدرت ها یک وحشتی را ایجاد کرد که آمریکا وغرب همواره پروژه ایران هراسی وشیعه هراسی را در دستور کارخودشان قرار دادند و تبلیغات مسمومی هم در این زمینه انجام دادند اما خوشبختانه هیچ کدام از برنامه های آنها تا به حال به نتیجه نرسیده است. بر همین اساس انقلاب تونس اتفاق افتاد متعاقب آن مصر وبعد در سایر کشورهای دیگر از جمله بحرین ویمن .درکشورهای بحرین ویمن چون تعداد شیعیان زیاد است ،می توان گفت که پاشنه آشیل غربی ها در خاورمیانه شده است. یعنی مساله جمعیت قابل توجه شیعیان در بحرین، عربستان و حتی یمن به نگرانی و سردمداران وحاکمان وابسته به غرب تبدیل شده است.  این وحشت حتی حاکمان این کشورها را واداشته است تا دست به اقدامات ضد بشری بزنند. لشکرکشی یک کشور عربستان سعودی  به داخل خاک بحرین و بحث مداخله در اموراین کشور از سوی عربستان وامارات ، که بسیاری از مبارزین انقلابی را بازداشت کنند ویا از شهر وکشورشان اخراج کنند ویا به شهادت برسانند همه از جمله اقدامات شکل گرفته دراین کشور است و طبیعی است که فریاد علما ومراجع دینی وسیاسیون ومسئولان، نه تنها در کشور ما بلکه در کشورهای دیگر را نیز بر می انگیزد .

غربی ها درباره خشونت های به کار گرفته شده از سوی قذافی درلیبی حساسیت های زیادی به خرج  دادند، طوریکه حتی خود را مجاز به حمله نظامی علیه این کشور دانستند اما دربرابر جنایات حکام بحرین علیه مردم وشیعیان این کشور هیچ موضعی اتخاذ نمی کند؟ دلیل این موضوع چیست؟اكثریت مردم بحرین شیعه هستند و اقلیت سنی بدون انتخابات با دیكتاتوری می كنند  و تاكنون شاه بحرین برای اینكه كشور بحرین را از اكثریت شیعه تغییر دهد عده ای زیادی را از كشورز اخراج یا تبعید و شهید كرده و بالی چهارصد هز ار نفر از اتباع سنی عربستان و عراق و امارات وحتی  هند و.. كه عرب بودند تابعیت داده است و جهانیان سكوت كردند
متاسفانه کشورهای غربی عموما هر جا که منافعشان درخطرباشد در راستای حفظ منافعشان حرکت خواهند کرد وبا لابی گری ها واعمال نفوذهایی که انجام می دهند ، خواستار احیا منافع درخطر افتاده خود می شوند یعنی همان چیزی که در حال حاضر در خاورمیانه اتفاق افتاده  وامروز ما شاهد آن هستیم . غربی ها تنها به منافع خود می اندیشند نه به منافع مردم بی دفاع بحرین وبه همین دلیل با حکام این کشور یکی شدند بر ضد مردم بی گناه واجازه لشکرکشی به نیرهای عربستان وامارات داده اند.

مثال ساده دولت و ریس جمهور و مجلس مصر كه با انقلاب بوجود آمد  و با رای مستقیم مردم مصر  توسط  نظامیان وابسته به غرب واسراییل كوتا شد و ریس جمهور  مصر بازداشت و محاكمه شد و غربیان بجای تحت فشار یا تصویب قطعنامه علیه دولت كودتا كمك مالی و معنوی كردند به دولت كودتا این است .

 یا درلیبی كه انقلاب شد با سرازیر كردن پول بعداز قذافی در انتخابات با پخش پول و تبلغات وزیر دادگستری قذافی  را ریس دولت كردنو همچنین انقلاب های بهار عربی را خفه كردند ..

كسی نیست سوال كنند این چه سازمان وش رای امنیت و حقوق بشری غربی است كه تمام حاكم های عربی بدون انتخابات هستند  از جمله عربستان و امارات و....چرا امریكا و غرب كه ادعایی حقوق بشری دارنند از آنها دفاع می كنند.

وظیفه مجامع بین المللی وسازمان ملل متحد وهمچنین مسلمانان دیگر کشورها ، در برابر کشتار ظالمانه شیعیان ومردم بحرین چیست ؟
وظیفه حمایت از مردم بی دفاع بحرین ، وظیفه بسیارسنگینی است . من اعتقاد دارم که جمهوری اسلامی به خصوص دستگاه سیاست خارجی باید بتواند نسبت به این جنایاتی که علیه انسانها ودر راستای نقض حقوق بشر در بحرین وسایر کشورها صورت می گیرد ، قوی تر عمل کند ، گرچه این مسائل زیرسر آمریکا است وهمه نقشه ها از طریق آنها انجام می شود. سران کشورهای اسلامی باید در اسرع وقت یک اجلاس اضطراری داشته باشند و با اولین نشست درخصوص این موضوع مساله احقاق حق مردم بی گناه ومحاکمه سران جنایتکاری که مردم وشیعیان بی دفاع را به خاک وخون می کشند، رسیدگی وپیگیری کنند این اولین اقدام است . اقدام بعدی این است که کشورهای مسلمان باید بدانند مساله ای که روابط بین المللی  وبه خصوص در سازمان ملل وجود دارد مساله حق وتو است ، چرا باید چند کشوردر دنیا حق وتو داشته باشند اما کشورهای اسلامی با این همه قدرت ونیرو یک چنین حقی را نداشته باشند ، این یک ظلم بزرگ در حق کشورهای اسلامی است.

یا كشتار مردم عراق و سوریه توسط داعش و سلفی ها كه از دیكتاتور عربستان و قطر و امارات و اسراییل  تامین مالی و معنوی می شوند چرا سكوت می كنندو چرا اجازه حضور دارنند...پس سازمان ملل و شورای امنیت كارایی اش را از دست داده است ..

اگر سازمان ملل وجود دارد چرا آمریكا و گروه ائتلاف بدون تصویب قطعنامه سازمان ملل به داعش در سوریه و عراق حمله كردند....چرا وقتی حمله می كنند چرا با قانون بین الملل حمله می كنند و چرا بجای اینكه داعش را هدف قرار بدهد  تاسیسات زیر بنایی عراق و سوریه را هدف قرار می دهند..

dardnews.ir

 اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روزنامه نگار ( كارشناس  حقوق بین الملل خصوصی)

ژ"
نظرات() 

سازمان ملل اصلاحات كلی نیاز دارد واما ....حق وتو و عضویت دایم 5 كشور یعنی دیكتاتور ی

تاریخ:دوشنبه 24 آبان 1395-08:57 ب.ظ

سازمان ملل  اصلاحات كلی نیاز  دارد واما ....حق وتو و عضویت دایم  5 كشور  یعنی دیكتاتور ی
 
واقعا جای سوال است..در سازمان مللی كه تمام ملل د آن عضو هستند  همانند مجلس شورای ملی شاهنشاهی است كه مردم انتخاب می كنند  و شورای امنیت همانند مجلس سنا كه از 60 نفر  آن30  توسط مردم و 30 نفر توسط توسط شاه دیكتاتور...حتی انتخاب دبیركل  بدون توافق شورای امینت سازمان ملل غیر ممكن است و در منشور سازمان ملل شورای امنیت بعنوان دایه یا قیم جهان كا ر می كند...دبیركل بجای شاه است كه بدون شورای امنیت هیچ قدرتی ندارد ..بنظر من ساختار قانون اساسی مشروطه همانوریكه ازانگلیس و فرانسه گرفته شده است ..منشور سازمان ملل و ساختار شورای امنیت سازمان ملل از قوانین مشروطه انگلیس و بعضی قوانین ناقض فرانسه گرفتهش ده است. در تاسیس سازمان ملل كه اكثر كشورها شاهان و دیكتاتورهای بی مغز و بدون فكر و خون ریز داشتند و از سیاسیت سر نمی آوردند یا خیلی از كشورها تحت استعمار بیشتر انگلیس و بقیه فرانسه و آمریكا ،شوروی و چین قرار داشتند   سازمان ملل دست این چند كشور بود و امپرطوری عثمانی شكست خورده بود و ایران در اشغال انگلیس و روسیه بود دولت مستقل نداشت و اكثریت كشورهای اسلامی تحت اشغال غربی ها بودند ..منشور سازمان ملل و شورای امنیت بنفع  5 كشور نوشته شد.. بقیه كشك بودند...
اگر قرار بر جمعیت  بو د باید یك عضو شورای امنیت  هم از مسلمان بودند یا اگر به جمعیت مذهب بود ...مسیحان جهان یك هفتم جهان را تشكیل می دهند و مسلمانان هم یك هفتم جهان .. باید مسیحان یك رای داشتند نه 4 عضو آن عضو دایم سازمان ملل باشند ...یهودیان كه تكلیفشان محشص است اروپاییان و آمریكا  و روسیه همیشه از حق آنها بعنوان حق وتو استفاده كردند و اگر استفاده به حق وتو كشورها نگاه كنید بیشتر حق وتو اعضای دایم  شورای امنیت سازمان بنفع اسراییل استفاده شده است...
باید منشور حقوق بشر و كمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تا حذف عضویت دایم و حق وتو 5 كشور اصلی  به حالت تعلیق در آید..چون منشو حقوق بشر سازمان ملل با ساختار غیر دموكراتیك و رای گیریی سازمان ملل جور نمی آید .. سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل دارد با دیكتاتوری و مصونیت 5 كشور اداره می شود این سازمان ملل به نفع 5 دیكتاتور است و منشور های سازمان ملل با بودن این 5 كشور قابل توجیه نیست ...
برای من همیشه جای سوال است بعنوان فعال  و كارشناس حقوق بشر جهانی این است چرا كشورهای سازمان ملل به این امر مهم اعتراض نمی كنند آخر چطور كشورهای فرانسه و آمریكا و انگلیس شعار و پرچم دار حقوق بشر و دموكراسی هستند ..خودشان باعث دیكاتوری در سازمان ملل و شورای امنیت هستند و عضویت دایم  و حق وتو خود دیكتاتوری مطلق پنج كشور در جهان است ( چون چین  و روسیه  كشور دموكراتیك نیستد از آنها انتظاری نمی رود لا اقل شعار حقوق بشر نمی دهند)

مثال ساده در مسئله به رسمیت شناختن  و عض.یت فلسطین در سازمان ملل با تهدید وتو غرب بخصوص آمریكا تاكنون مسكوت مانده است و تمام جنگ های خاور میانه  فلسطین  و ... است چون اگرفلسطین یك عضو سازمان ملل شود و دو كشور اسراییل و فلسطین تقسیم شود و بیت المقدس طبق خواست فلسطینان و یهودیان اشغالگر به دو بخش  پایتخت فلسطین و اسراییل تبدیل شود این دو كشور تاسیس مشكل خاور میانه حل می شود چون این بحث مقاله مجزا است این بحث را اینجا قطع می كنم...
 یا داعش كه بوجود آمد همین یزر سر این حق وتو غرب و روسیه است .. اگر نبود این حق وتو سازمان ملل در خصوص سوریه عمل می كرد الان جنگی در سوریه نبود و داعش  5 هزار كلیومتر خاك عراق و سوریه را اشغال رنمی كرد و  دولت اسلامی تشكیل نمی داد و اینقدر انسان كشته نمی شد ...
اگر ریشه نگاه كنیم ..اگر شوروی حق وتو نداشت وقتی افغانستان را اشغال می كرد شورای امنیت مستقل و با رای سازمان ملل بود قطعنامه علیه اشغال افغانستان در شورای امنیت صادر می كردندو غرب و كشورهای اسلامی دیگرنیاز نبود 
القاعده و چریك ها و مجاهدین را تاسیس و تجهیز كنند و الان هم شاید بن لادن  شاهزاده سعودی زنده بود در گوشه ای  عربستان عشق و حالش را می كرد وچیزی بنام القاعده و تندروی اسلامی تاسیس  نمی شد  و اگر  القاعده نبود  دیگر خبری  از داعش و النصره و.. نبود همه زیر سر  شورای امنیت و حق وتو و عضویت دایم 5 كشور است....
آیا برای شما سوال شده است چرا مقر سازمان ملل اصلی در آمریكا بقیه در اروپایی غربی است مگر  كشورهای آسیایی و افریقایی انسان نیستند مگر حق عضویت نمی دهند ..می دانید با استقرار سازمان ملل در آمریكا  این كشور مشروعیت جهانی پیدا می كند و ارزش پولش بالاست و میلیونها شغل از جانب  این مقر سازمان ملل برای آمریكا خرج می وشد و مثال ساده فقط نزدیك 170 كشور عضو و.. اینها ساختمان و نگهبان و نظا فچی و غذا و... می خواهند همه از آمریكا تامین می شود....مثال وقتی سران كشورها به آمریكا می رود اولا : آمریكا مشروعیت پیدا می كندو ارزش زمین و پول و.. بالا می رود و میلیارد ها دلار  از بابت ورود سران به خزانه آمریكا واریز می شود و مغازها و كارخانه ها و شركت های مكنیتی و پلیس و.. آمریكادر چند روز بودن سرران در آمریكا میلیارد میلیاردها دلار سود می كنند كه غیر قابل شمارش است ..
مثال مقر حقوق بشر سازمان ملل در ایروپا از بودن این مقر ها می دانید چقدر افراد آن كشورها مشغول و چند ین هزار شغل ایجاد می شود... چرا یك مقر هم در افریقا و اسیا تاسیس نمی شود ..
چرا مقر سازمان ملل را به اسیا نمی اورندمثال بیت المقدس ..طبق منشور سازمان ملل در سال 1948 كه كشور اسراییل  و فلسطین تاسیس شد ..بیت المقدس طبق تصویب  خود سازمان ملل یك شهر بین المللی است كه تاكنون توسط اسراییل اشاغل شده است  بنظر من  مقر اصلی سازمان ملل را از نیورك به بیت المقدس بیاوردند دیگر اختلافات فلسطین و اسراییل( اشغالی ) حل می شود...و بیت دالمقدس طبق مصوبه سازمان ملل 1948 یك شهر بین المللی باید توس ط سازمان ملل اداره شود...وقتی منشور سازمان ملل و شورای امنیت و منشور حقوق بشر را می خوانیم خیل اصلاحات می خواهد 

باید حق عضویت 5 كشور و حق وتو این پنچ كشور  در شورای امنیت حذف و اعضای شورای امنیت موقتی با رای اعضای سازمان ملل باشد..

سازمان ملل ذر سال 1945 تاسیس شده با عضویت حدود 50 كشور جهان كه پنچاه كشور بیشتر آین 50 كشور در استعمار پنج كشور روسیه و فرانسه و آمریكا و چین ر، بریتانا  بودند...هماكون اكثریت كشورها از استعمار خارج شدند  و هماكنون حدود 170 كشور وجود دارد باید اصلاحات در منشور سازمان ملل و حقوق بشر و شورای امنیت انجام شود و مهم تر از همه  عضویت دایم و حق وتو پنچ كشور باید حذف شود این یعنی دیكتاتوری كامل 5 كشور در سازمان ملل و سازمان ملل مشروعیت قانونی نداردبا بودن حق عضویت دایم و حق وتو 5 كشور ومنشور ناقض و قدیمی... قوانین سازمان ملل باید بن روز رسانی و اصلاحات شود...

از سال 1945 تاکنون که سازمان ملل متحد تاسیس شده است،  روسیه(اتحاد شوروی ) 121 بار، آمریکا 79 بار، بریتانیا 32 بار، فرانسه 18 بار و چین 5 بار از حق وتوی خود در شورای امنیت این سازمان استفاده کرده اند.

"وتو" در ادبیات لاتین به معنای "ممنوع می کنم" است.  این کلمه برای لغو یکطرفه یک قانون به کار می رود و به این ترتیب وتو قدرت نامحدودی است که می تواند سبب جلوگیری از (نه تصویب) تغییرات خاص شود. در منشور سازمان ملل متحد هرگز کلمه ای به نام "وتو" قید نشده است. در حقیقت جهت تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت و اجرای آن، باید 9 رای از 15 رای اعضای شورا، شامل 5 عضو دائم و 10 عضو غیر دائم، موافق باشد. اما در منشور سازمان ملل متحد این عبارت صریحا ذکر شده است که " آرای همه اعضای دائم شورای امنیت باید موافق قطعنامه مطروحه باشند." این بدان معناست که در صورت مخالفت یکی از اعضای دائم با یک قطعنامه و صدور رای مخالف علیه آن، قطعنامه مذکور به اصطلاح "وتو" شده است.

حق وتوی اعضای دائم شورای امنیت هموراه مورد انتقادات فراوانی بوده است. در واقع اتحاد جماهیر شوروی سابق و آمریکا با استفاده گسترده از حق وتو، نظام وتو را تا حدود زیادی بی اعتبار کرده اند. در حال حاضر، بسیاری از پیش نویس های قطعنامه ها به دلیل تهدید به استفاده از حق وتو توسط یکی از اعضای دائم، حتی به شورای امنیت ارائه نمی شوند. برای مثال در جنگ عراق (مارس 2003)، فرانسه و روسیه اعلام کردند که از هیچ قطعنامه ای مبنی بر جنگ علیه عراق حمایت نمی کنند. در نتیجه ایالات متحده، بریتانیا و اسپانیا پیش نویس خود را از دستور کار شورای امنیت خارج کرده و بدون بهره مندی از حمایت سازمان ملل وارد جنگ با عراق شدند. در دوران جنگ سرد، اتحاد جماهیر شوروی استفاده از حق وتو را تقریبا حق طبیعی و منطقی خود می دانست. در سال های اخیر نیز آمریکا به منظور حفاظت از دولت اسرائیل در مقابل انتقادها یا تلاش های بین المللی برای مهار تحرکات نظامی آن، مکررا از حق وتو استفاده کرده است.

وتو و انتقادات وارده:
منتقدان نظام وتو اشاره می کنند که برخی از قطعنامه هایی که تصویب می شود در عمل اجرا نمی شود. انتقاد عمده دیگر از نظام وتو این است که پنج عضو دائم، یعنی فاتحان جنگ جهانی دوم، دارای هیچ وجه اشتراک ژئوپولیتیکی در جهان امروز نیستند. این در حالی است که اگر حق وتو منسوخ شود، اکثریت آرا در شورای امنیت همسان خواهد شد و لذا شاهد تصویب قطعنامه های بیشتری خواهیم بود، موقعیت های بیشتری به عنوان عوامل تهدید علیه امنیت جهانی قلمداد خواهند شد، کشورهای بیشتری مواخذه می شوند و تحریم های بیشتری تصویب می شود.البته این نیازمند آن است که نظام اصلاح شده ای در شورای امنیت شکل گیرد که از توان اجرایی لازم و منابع مالی کافی جهت تحقق اهداف فوق برخوردار باشد، چرا که در حال حاضر اعضای دائمی شورای امنیت نزدیک به نیمی از بودجه کلی سازمان ملل را تامین می کنند.

تاکنون هیچ یک از پنج عضو دائمی شورای امنیت به تمایل خود برای واگذار کردن حق وتو اشاره ای نکرده است. با توجه به منشور سازمان ملل هر گونه تغییر در منشور سازمان ملل متحد باید از سوی هر پنج عضو این شورا تصویب شود.

روسیه:
کاربرد حق وتو از سوی اتحاد جماهیر شوروی سابق در نخستین سال های تاسیس سازمان ملل چنان عادی بود که آندره گرومیکو، وزیر امور خارجه این کشور طی سال های 1957 تا 1985، به "آقای نه" مشهور شده بود. طی 10 سال نخست آغاز به کار سازمان ملل، اتحاد جماهیر شوروی 79 بار از حق وتوی خویش استفاده کرد. در همین مدت چین تنها یک بار و فرانسه فقط دو بار از حق وتو استفاده کردند و سایر کشورها هرگز از آن استفاده نکردند.با این حال با گذشت زمان به تدریج از استفاده شوروی سابق از حق وتو کاسته شد. از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، روسیه تاکنون تنها دو بار از حق وتو استفاده کرده است: یک بار برای ممانعت از تصویب قطعنامه ای در انتقاد از نیروهای صرب بوسنی برای اقدام آنها در جلوگیری از دسترسی آژانس پناهندگان سازمان ملل به بیهاج در بوسنی و یک بار دیگر برای رد قطعنامه ای که قرار بود به منظور استفاده از منابع عملیاتی سازمان ملل در قبرس تصویب شود.

ایالات متحده:
8 وتو از 10 وتوی اخیر اعمال شده در شورای امنیت سازمان ملل توسط ایالات متحده بوده است که در این میان 7 مورد آن به نحوی مربوط به پیش نویس قطعنامه هایی در انتقاد از دولت اسرائیل بوده است.
آخرین مورد اعمال وتو از سوی آمریکا در اکتبر سال 2004 بود که این کشور پیش نویس قطعنامه ای در مورد درخواست توقف حملات نظامی ارتش اسرائیل در نوار غزه و خروج نیروهای اسرائیلی از این منطقه را وتو کرد. آمریکا در مجموع تاکنون پیش نویس 39 قطعنامه درباره اسرائیل را وتو کرده است.واشنگتن برای نخستین بار در ماه مارس سال 1970 از حق وتوی خویش استفاده کرد. آمریکا در آن سال همراه با بریتانیا پیش نویس قطعنامه ای درباره سرزمینی که قرار بود بعدا به زیمباوه بدل شود را وتو کرد. آمریکا همچنین تاکنون 10 قطعنامه در انتقاد از آفریقای جنوبی، 8 قطعنامه در انتقاد از نامبیا، 7 قطعنامه علیه نیکاراگوئه و 5 قطعنامه بر علیه ویتنام را وتو کرده است. آمریکا در 57 نوبت به تنهایی قطعنامه های مختلف را وتو کرده است.

بریتانیا:
بریتانیا تاکنون 32 بار از حق وتوی خود استفاده کرده است که در 23 مورد، آمریکا و در 14 مورد فرانسه نیز قطعنامه های مربوطه را وتو کرده اند. بریتانیا آخرین بار در سال 1989 از حق وتو استفاده کرد. در آن زمان آمریکا، فرانسه و بریتانیا به اتفاق قطعنامه ای برای محکوم کردن دخالت نظامی آمریکا در پاناما را وتو کردند. بریتانیا در 7 مورد تنها اعمال کننده حق وتو بوده است که در هر هفت مورد، قطعنامه ها به کشور رودزیا که بعدها زیمباوه نام گرفت، مربوط می شد. بریتانیا آخرین بار در سال 1972 به طور انفرادی از حق وتو استفاده کرد.

فرانسه:
فرانسه تاکنون 18 بار از حق وتو استفاده کرده است که 13 مورد آنها به اتفاق آمریکا و بریتانیا انجام شد. فرانسه دو قطعنامه را به اتفاق بریتانیا وتو کرده است که هر دو به بحران سوئز در سال 1956 مربوط می شود. فرانسه تاکنون تنها دو بار به طور انفرادی قطعنامه های شورای امنیت را وتو کرده است: یکی در سال 1976 در مورد اختلاف فرانسه و جزایر کومور (مجموعه جزایری در آفریقا) و دیگری در مورد اندونزی در سال 1947. فرانسه و اتحاد جماهیر شوروی سابق یک بار در سال 1946 مشترکا قطعنامه ای را در مورد جنگ داخلی اسپانیا وتو کردند.

چین:
در فاصله سال های 1946 و 1971، کرسی چین توسط جمهوری چین (تایوان) اشغال شده بود که تنها یک بار از حق وتو برای مسدود کردن تقاضای عضویت مغولستان در سازمان ملل استفاده کرد. چین در سال 1972 دو قطعنامه را وتو کرد: یکی برای رد درخواست عضویت بنگلادش و دیگری به اتفاق روسیه در مورد وضعیت خاور میانه. چین یک بار نیز در سال 1999 قطعنامه ای را برای تمدید اختیارات نیروهای بازدارنده سازمان ملل در مقدونیه وتو کرد و یک بار دیگر در سال 1997 مانع از تصویب قطعنامه ای شد که هدف از آن اعزام 155 ناظر سازمان ملل به گواتمالا برای تایید اجرای آتش بس در آن کشور بود.

 با این وصف از حقو قدانها جهان و روسای جمهور ها ( از شاهان انتظار نمی رود ) انتظار داریم هر چه زودتر منشور سازمان ملل و شورای امنیت را اصلاح كنند و حق عضویت دایم و حق وتو 5 كشور دیكتاتور و برهم زننده نظم جهان را حذف كنند آنهم با رای مجمع عمومی ..دیگر نمی شود پنچ كشور جهان قلدوری كنند و خود را قیم جهان بدانند...
dardnews.ir

 اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق و روزنامه نگار ( كارشناس  حقوق بین الملل خصوصی)


ژ"
نظرات() 

آقای هاشمی،دقیقا زیر سر خودتان است

تاریخ:دوشنبه 24 آبان 1395-08:55 ب.ظ

آقای هاشمی،دقیقا زیر سر خودتان است

آقای هاشمی گفته اند"همه مشکلات کشور زیر سر تندروهاست.!!

اما:

آیا تعداد 3/800/000 جوان بیکار زیر سر تندروهاست?!


آیا رکود سنگین در کشور و اینکه امروز کارخانه هازیر50%کار میکنند زیر سر تندروهاست?!


اینکه قدرت خرید مردم نسبت به چهارسال قبل یک سوم کاهش پیداکرده زیر سر تندروهاست?!


اینکه ضریب جینی،یعنی فاصله درآمد دهک اول نسبت به دهک دهم39برابر شده زیر سر تندروهاست?!
اینکه ما بعداز برجام نمیتوانیم پول نفتمان را وارد کشور کنیم و ناچاریم تهاتر کنیم،از سیستم های صرافی و قدیمی استفاده کنیم و مجبور باشیم سبیل برخی بانکهای کوچک خارجی را چرب کنیم تاشاید مقدار اندکی پول وارد کشور کنیم،زیر سر تندروهاست?!
6افتضاح حقوق های نجومی و فضاحت صندوق ذخیره فرهنگیان که منتسبین به دولت همه این سرمایه های بیت المال را به جیب خود وخانواده هایشان سرازیر کرده اند و دزدی و حرامخواری کرده اند زیر سر تندروهاست?!

در حدود 4 سال است کشور در دست جریانی که شما حامی آن هستید افتاده، لطفا چند جمله از دستاوردهایتان بگوئید تا ما بدانیم و بخندیم. 

واقعیت این است که کلیدواژه تخیلی و موهوم "تندروها" ،فقط مفهومی است برای پوشاندن ضعف های دولت و شخص  حسن روحانی، فقط همین.


لحظه به لحظه با مسائل سیاسی و امنیتی درون مرزی و برون مرزی و تحلیل های شفاف و صریح و بی پرده

اینجا خــــــــ قرمزـــــط سیاسے معنایے ندارد چون به اکثر سیاستمداران سیاست باز ارادتی نداریم و فقط ارادتمند و فدایی امام خمینی و انقلاب و امام خامنه ای و شهدا هستیم.ژ"
نظرات() 

تاسیس استان تالشان (کاسپین)

تاریخ:دوشنبه 24 آبان 1395-08:48 ب.ظ

تاسیس استان تالشان (کاسپین)
http://dardnews.ir/post/1820
خداوند وضعیت هیچ قوم و گروهی از انسانها را دگرگون نمی کند مگر آنکه خود بخواهند .. (سوره رعد - آیه ۱۱)
ما شرایط این نظریه رو سنجیدم و بنابر واقعیات اجتماعی این موارد رو ذکر میکنیم.
مناطق پیشنهادی ما برای تاسیس استان جدید تالشان بنابر تقسیمات فعلی( به مركزیت شهرستان تالش )

    شهرستان تالش
    شهرستان بندر آستارا
    شهرستان رضوانشهر
    شهرستان فومن
    شهرستان ماسال

    شهرستان نمین
     شهرستان خلخال
    شهرستان صومعه سرا 

جمعیت کلی این مناطق بالغ بر  1میلیون و دویست هزار نفر میباشد و از حیث جمعیت با استانهای ایلام،  کهگیلویه و بویر احمد، خراسان جنوبی و سمنان برابری یا بر آنها ارجحیت دارد.
تقسیمات جدیدپشنهادی  طبق نظر ما استان تالشان 
1. شهرستان تالش  مركز استان پشنهادی تالشان 

2. شهرستان بندر آستارا
3. شهرستان رضوانشهر
4. شهرستان فومن
5. شهرستان ماسال
6. شهرستان نمین
7. شهرستان شفت
8. شهرستان جدید اسالم
9. شهرستان جدید حویق
10. شهرستان جدید پره سر
11-شهرستان خلخال

12-شهرستان صومعه سرا
13-شهر لیسار
14-شهر لوندویل
15-ایحادشهرستان خطبه سرا و شیرابادولیسار قطب گردشگری و سیاسی استان  تالشان یا و محل تاسیس مركز استان با استانداردهای جهانی

16-ایجادشهرهای جدید بو یژه جوكندان و حیران وعنبران و....

این استان جدید، دارای مرز بین المللی با جمهوری آذربایجان و همجوار با استان گیلان ، اردبیل و زنجان خواهد بود و با پتانسیل نیروی انسانی و كشاورزی و دامپروری و منابع طبیعی و دریا و ساحل و جنگل ها  و رود خانه ها با تاسیس استان جدید و مدیریت كلان در این استان به قطب گردشگری  و توریستی  و اقتصادی در ایران تبدیل خواهد شد..تاسیس منطقه آزاد آستارا  و تالش  و تاسیس بندر در تالش  و رضوانشهر 

بابهترین ارزوها برای  مردم استان جدید پیشنهادی تالشان 

توضیج : ما معتقد به قانون اساسی و ولایت فقیه هستیم.. مشكلی با هیچ قوم و مذهبی یا مرامی نداریم و فقط می خواهیم غرب گیلان و نمین و خلخال كه ریشه تالشان دارنند از محرومیت در بیاید

از آنجایی که استان شدن یک منطقه در مرحله اول مربوط به وزارت کشور است ، از همه تالشان خواهشمندیم تقاضاهای خود را برای استان شدن منطقه تالش از طریق سایت و ایمیل وزارت کشور برای وزارت کشور ارسال کنند 
دکتراسماعیل اسدی دارستانی نویسنده ومحقق از استارا
ژ"
نظرات() 

دستگیری چهار متهم به دنبال کشف جسد مرد تالشی در آستارا

تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-06:10 ب.ظ

فرمانده نیروی انتظامی آستارا از دستگیری چهار متهم در رابطه با جسد کشف شده مرد 34 ساله تالشی در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ رسول عزیزی روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: پس از کشف جسد یک مرد توسط پلیس شهرستان آستارا ، موضوع رسیدگی به پرونده در دستور کار عوامل انتظامی قرار گرفت.
وی افزود: پس از انجام بررسی های لازم، مشخص شد که قتل به وسیله اسلحه شکاری در حوزه استحفاظی تالش رخ داده و مقتول در صندوق عقب یک خودروی سواری به شهرستان آستارا انتقال داده شده بود.
وی اضافه کرد: با همکاری و تعامل دستگاه قضایی آستارا ، چهار متهم این پرونده در حوزه استحفاظی تالش شناسایی و دستگیر شدند.
به گفته سرهنگ عزیزی، پرونده متهمان برای رسیدگی نهایی تحویل مقام قضایی شهرستان تالش شد.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع است.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشاردهنده: امیرحسین کبیری
ژ"
نظرات() 

شهید خزایی در اثر اصابت ترکش ناشی از انفجار خمپاره به ناحیه سر به شهادت رسید.

تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-06:05 ب.ظ

شهید خزایی در اثر اصابت ترکش ناشی از انفجار خمپاره به ناحیه سر به شهادت رسید.
تامر صندوق تصویربردار نیز از ناحیه کتف زخمی شده و اکنون در بیمارستان بستری استژ"
نظرات() 

سرلشکر ‏فیروزآبادی:

تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-06:03 ب.ظ

سرلشکر ‏فیروزآبادی: 

در موضع برجام نامه‌ای 12 صفحه‌ای به ظریف نوشتم و گفتم بخش دفاع شوخی ‌بردار نیست و انصافا هم اقای ظریف مجاهدت کرد
 اسامی کابینه کودتای بنی‌صدر را در اختیار دارم
فکر می‌کردیم جنگ 8 روزه تمام خواهد شد، نمی‌دانستیم قرار است 8 سال طول بکشد
ساختمان ادعایی آمانو در پارچین «سرویس بهداشتی» بود 
از زمان اعلام پرواز هواپیمای «مالک ریگی» به سمت آسمان ایران تا ورودش به مرز، برای انجام هماهنگی، زمان بسیار کمی داشتم. دیگر فرصت استعلام نداشتم، بلافاصله به فرمانده کل ارتش دستور آماده باش دادم. به ارتش گفتم این هواپیما باید بنشیند و تلفن را قطع کردمژ"
نظرات() 

سازمان اطلاعات نظامی عراق از انهدام یک گروه تروریستی که قصد حمله به زائران کربلا را داشت خبر داد

تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-06:02 ب.ظ

سازمان اطلاعات نظامی عراق از انهدام یک گروه تروریستی که قصد حمله به زائران کربلا را داشت خبر داد

از مخفیگاه این گروه بسته های آماده به انفجار برای هدف قرار دادن زائران مراسم اربعین در کربلا کشف شده استژ"
نظرات() 

نامه ضد ایرانی امارات و ۱۰ کشور دیگر به سازمان ملل

تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-06:02 ب.ظ

نامه ضد ایرانی امارات و ۱۰ کشور دیگر به سازمان ملل
 امارات به همراه ۱۰ کشور دیگر ازکشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نامه‌ای به مجمع عمومی سازمان ملل نوشتند و در آن از آنچه آن را سیاست‌ توسعه‌طلبانه ایران و برهم‌زننده ثبات منطقه نامیدند، ابراز نگرانی کردندژ"
نظرات() 

اعطای جایزه بین المللی دموکراسی به موگرینی

تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-06:01 ب.ظ

اعطای جایزه بین المللی دموکراسی به موگرینی
رئیس مرکز بین الملل دموکراسی در بن آلمان به هنگام اعطای جایزه این مرکز به فدریکا موگرینی به دلیل کمک به گسترش دموکراسی و صلح در سراسر جهان،گفت:این جایزه به دلیل صدای قوی وی در جهان سیاست داده می‌شودژ"
نظرات() 

توصیه نواب صفوی به رامسین کبریتی: به کشورت برگرد

تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-06:01 ب.ظ

توصیه نواب صفوی به رامسین کبریتی: به کشورت برگرد
 حسام نواب صفوی، بازیگر کشورمان در آخرین پست صفحه شخصی رامسین کبریتی بازیگر ایرانی که به ترکیه مهاجرت کرده و در سریال‌های ماهواره‌ای فارسی زبان بازی می‌کند، کامنت جالبی گذاشته است.
وی در این باره نوشت: رامسین اشتباه کردی رفتی ولی آدم اشتباه میکنه ولی یک درس خوب:یک شبکه، یک کشور خارجی ، از آمریکا بگیر تا ...تورو یک روز رها میکنه اما کشور خودت تنهات نمیزاره برگرد و غصه هیچ چی رو نخور به خدا توکل کن.
ژ"
نظرات() 

محمدرضا اسدی

تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-05:59 ب.ظ


تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-05:55 ب.ظ


ژ"
نظرات() 

80 درصد بیماران دیالیزی آستارا زیر خط فقر هستند

تاریخ:شنبه 22 آبان 1395-01:20 ق.ظ

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی آستارا گفت: عمل جراحی پیوند کلیه 13 بیمار در آستارا به علت نبود هزینه کافی به تاخیر افتاده است و 80 درصد بیماران دیالیزی این شهرستان زیر خط فقر قرار دارند.

محمد نظری روز جمعه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: بیماران دیالیزی آستارا با مشکلات مالی گریبانگیر هستند و این مشکلات زمانی دردناک تر می شود که متوجه شویم 80 درصد این افراد زیر خط فقر بوده و وضعیت مالی مناسبی ندارند.
وی گفت: هزینه هر عمل پیوند کلیه 250 میلیون ریال است و این هزینه از عهده خانواده بیماران خارج است و به همین دلیل وضعیت دشوار دیالیز را در طول هفته برای سه نوبت تحمل می کنند.
وی با اشاره به اینکه روزانه 15 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی آستارا دیالیز می شوند خواستار توجه و حمایت بیش از پیش خیران و مسئولان به این بیماران شد.
نظری با بیان اینکه سالیانه به طور میانگین بر تعداد این بیماران در آستارا 10 نفر افزوده می شود، افزود: علاوه بر بیماران خود این شهرستان، در ایام پرمسافر سال به خصوص در تابستان و ایام عید، عده ای از بیماران سایر نقاط کشور نیز که به عنوان گردشگر به این شهرستان سفر می کنند خواستار ارائه خدمات دیالیز می شوند و این امر ضرورت توجه به بخش دیالیز را دو چندان می کند.
از 23 تا 30 آبان هفته حمایت از بیماران کلیوی نامگذاری شده است.
شهرستان 86 هزار نفری آستارا در 200 کیلومتری رشت مرکز استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و 60 بیمار کلیوی تحت پوشش انجمن حمایت از بیماران کلیوی آستارا هستند.
خبرنگار: یوسف هدایتی**انتشار : نصراله ابراهیمی
ژ"
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo