تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - مطالب هفته سوم بهمن 1395

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

درد دل یک بازنشسته ارتش و نویسنده و محقق پنچ کتاب و روزنامه نگار و فرزند جانباز 65درصد....

تاریخ:پنجشنبه 21 بهمن 1395-03:40 ب.ظ


درد دل یک بازنشسته ارتش و نویسنده و محقق پنچ کتاب و روزنامه نگار و فرزند جانباز 65درصد....
سلام فیش حقوقی ام برایتان می فرستم بخاطر ضامن ماندن فقط ششصد تومان حقوق می گیریم و یک بانک دیگر ضامن هستم کلا دویست تومان در ماه حقوق دارم ....   به کسی هم نمی توانم بگوئیم  بخاطر همین دنبال کار در اسکله هستم  بخدا خسته شدم کار جور نشد از این کشور می خواهم بروم   یکسال به مسئولان التماس می کنم  مرا در اسکله استخدام کنند من وضعیت مالی ام خراب است  حتی با نان خالی زندگی می کنم  بخاطر ضامن بودن حتی ماشین ام را فروختم  و خانه ام را گذشتم فروش .....  در خواست دارم مرا فوری در دم عیدی در اسکله استخدام کنید   اسماعیل اسدی دارستانی    آستارا    09112850112
ژ"
نظرات() 

ایجاد منطقه آزاد تجاری بجای منطقه ویژه اقتصادی در بندر آستارا ضرورتی انکارناپذیر

تاریخ:پنجشنبه 21 بهمن 1395-03:39 ب.ظ

جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ اللباطِلُ اِنََّ الباطِلَ کانَ زَهُوقاً  ......  حق آمد و باطل نابود گشت، حقّا كه باطل همواره نابود شدنى است (سوره اسراء - آیه 81)
ایجاد مناطق آزاد تجاری به عنوان یکی از راههای آسان و سریع تبادلات تجاری و اقتصادی در عرصه بین المللی به حساب می آید و به دلیل تبعیت از قوانین خاص و ایجاد تسهیلات تعرفه ای نقش مهمی در ارتقاء سطح اقتصادی منطقه ایفا می نماید. اما برای اینکه با این پدیده اقتصادی بیش از پیش آشنا شویم ابتدا به تاریخچه آن اشاره کرده و سپس به تعریفی از آن و فرقش با مناطق آزاد تجاری با مناطق ویژه اقتصادی پرداخته و در ادامه به مضمون و مقصود اصلی از طرح این موضوع می پردازیم.
ایجاد مناطق آزاد ، نخستین بار در کشورهای سوسیالیستی که دارای اقتصاد بسته بودند، مورد توجه قرار گرفت. در واقع هدف پایه گذاران مناطق آزاد، آزمودن تئوری اقتصاد آزاد در بخش هایی از کشور بود که مایه های پیشرفت در آنها دیده می شد. در ایران هم شکل گیری مناطق آزاد تجاری به پیشنهاد تئوری پردازان اقتصاد دولتی صورت گرفت تا گریزگاهی برای اقتصاد بسته دولتی باشد. در سال های ۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ ضربه پذیری اقتصاد کشور از صادرات نفتی، به طور محسوسی مورد توجه قرار گرفت. آمارهای سال ۱۳۶۷ نشان می دهند که صادرات نفتی ما در آن سال حدود ۷ میلیارد دلار بود. در حالی که همین درآمدهای ارزی در برخی از سال ها از ۲۰ میلیارد دلار فراتر رفته است. بنابراین در برنامه اول، توسعه صادرات غیر نفتی به عنوان یک تصمیم قطعی مورد توجه قرار گرفت و یکی از بهترین ابزارها برای توسعه صادرات غیر نفتی، ایجاد مناطق آزاد صنعتی بود. بدین ترتیب مناطق آزاد بر اساس تبصره ۱۹ قانون برنامه اول توسعه اقتصادی بر بنای جذب سرمایه خارجی و توسعه صادرات با هدف تسریع در اجرای امور زیربنایی، عمران و آبادانی، ایجاد اشتغال، سرمایه گذاری، تولید و صادرات کالاها ایجاد شد.
مناطق آزاد موجود در ایران :
در کشورمان ۷ منطقه آزاد تجاری- صنعتی وجود دارد که عبارتند از :
کیش : با طول ۱۵ کیلومتر و عرض ۷ کیلومتر و با مساحتی حدود ۹۱ کیلومتر مربع از لحاظ وسعت، مقام دوم را در میان جزایر خلیج فارس دارد .
قشم : در مدخل خلیج فارس و دریای عمان با مساحت ۱۴۳۰ کیلومتر مربع در فاصله ۳۷ کیلومتری جنوب بندرعباس و در دهانه تنگه هرمز قرار گرفته است .
چابهار : شهر بندری چابهار با مساحتی حدود ۱۰۹۰ هکتار در منتهی الیه جنوب شرقی کشور و در استان سیستان و بلوچستان و در کنار دریای عمان در گوشه شرقی خلیج چابهار .
ارس : در شمال غرب ایران در نقطه صفر مرزی در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری ودمختار نخجوان .
انزلی : شامل محدوده ای از شهرستان انزلی به مساحت تقریبی ۳۲۰۰ هکتار خشکی و تا عمق دو کیلومتر از آبهای ساحلی
اروند : در شمال غربی خلیج فارس به وسعت ۱۷۲ کیلومتر مربع در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون
ماکو : در شمال غربی ایران ، استان آذربایجان غربی قرار گرفته که از شمال به رودخانه قره سو و کشور ترکیه، از شرق به رودخانه ارس و جمهوری آذربایجان (خود مختاری نخجوان) و از مغرب به جمهوری ترکیه و از جنوب به شهرستان خوی.
ضرورتهای ایجاد منطقه آزاد تجاری در بخش  لوندویل (شهرستان بندر آستارا )
احداث مناطق آزاد تجاری از جمله مهمترین  خواسته مردم غرب گیلان   و استان اردبیل است  . احداث چنین منطقه ای در استان و از جمله شهرستان  آستارا بخش لوندویل  یکی از آرزوهای دیرین مردم این دیار بود که قول ایجاد آن در دولت قبلی داده شد اما اقدام مؤثری صورت نپذیرفت . این امر در شرایطی بود که این شهرستان بهترین موقعیت را به لحاظ استراتژیکی ، امنیتی ، تجاری ، جغرافیایی و سیاسی و اجتماعی  مرزی ئ بندری دارا می باشد. در این مقاله سعی بر این است تا ضرورتهای احداث منطقه آزاد تجاری در  لوندویل  یا شهرستان  آستارا  از دید پارامترهای گوناگون مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.
۱- موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی : شهرستان  آستارا  به دلیل قرار گرفتن در دو سوی کشورهای  آذربایجان  و مرز ساحلی با چندین كشور از جمله روسیه  با اختلاف فاصله  صفرمرزی و ساحلی  از این کشورها بهترین موقعیت جغرافیایی را با توجه به وسعت جغرافیایی و مرکزیت داشتن نسبت به شهرستان  غربی استان  گیلان و استان اردبیل  دارد و میتواند به عنوان پلی ارتیاطی بین شهرهای  استان و سایر كشور از طریق دریا و مرز زمینی با صرفه و نزدیك  با کشور نقش مهمی در تبادلات اقتصادی و بخصوص در زمینه حمل و نقل داخلی و بین المللی کالا ایفا نماید.
 اگر شهرستان  آستارا  را یک رأس مربع  در نظر بگیریم دو  ضلع آن یکی به سمت  مرز زمینی آذرایجان  از طریق  شهر آستارا و لوندویل  و بخش ها... و آن دیگری هم از ساحل به سمت  پنج كشور ساحلی و بندرگاهای گیلان و مازنداران و گلستان  از طریق ا آستارا موقعیت منحصر به فردی را برای تحقق منطقه آزاد متصور می نماید.
 شهرستان بندر آستارا که از آن به عنوان  دوازه اروپا  هم یاد میشود منطقه ای است هموار با شرایط آب و هوایی معتدل و با بارندگی سالانه .....- با وسعتی حدود 340 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 90 هزار نفر شرایط مناسبی برای احداث منطقه آزاد به حساب می آید .

توضیح :از نظر اقتصادی می توان گفت آستارا به هیچكدام از شهرستان های هم تراز خود شباهتی ندارد. وجود نقطه صفر مرزی با روسیه شوروی در گذشته و جمهوری آذربایجان در حال حاضر و همچنین دارابودن مرز آبی و خاكی با این كشور از جمله دلایل این ناهمگونی است .آستارا به سبب واقع شدن در گلوگاه حیاتی دریای خزر و همچنین نزدیكی به مركز كشور (نسبت به دیگر نقاط مرزی كشور) با فاصله 530 كیلومتر از تهران و 190 كیلومتر از مركز استان گیلان از ویژگی های طبیعی منحصر به فردی سود می برد.كه از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره كرد:

 

 1-قرار داشتن در نقطة مرزی ایران با جمهوری آذربایجان

 

 2- همسایگی با 4 كشور تازه استقلال یافته شوروی سابق

 

3- تنها راه ترانزیتی زمینی خلیج فارس با كشورهای آسیای میانه

 

 4-اتصال آستارا (ایران) به آستارا (آذربایجان) از طریق راه آهن در آینده نزدیك

 

 5-دسترسی آسان به امكانات خطوط انتقال گاز و برق

 

 6-طبیعت ملایم و مساعد و گردشگری مناسب

 

 7-دریایی ملایم با 120 روز آفتابی و با شیب كم

 

و به همه اینها باید اضافه كرد كه مرز آستارا، تقریباً تنها مرز امن و دست نخورده و بدون تنش ایران در حداقل 80 سال گذشته است كه خود تأثیر بسزایی درامنیت اقتصادی و سیاسی این شهر دارد. قدمت تاریخی و وضعیت فرهنگی مناسب یكی دیگر از مزایای این شهر مرزی استبا دست به دست هم دادن این عوامل ما به شهر مرزی روبرو می شویم كه علی رغم وسعت كم و دور افتادگی نسبی دارای همیت اقتصادی و استراتژیكی زیادی است .به طوری كه می توان ادعا كرد، از نظر سطح اقتصادی، پیشرفت های شهری ،سطح فرهنگی، سطح گردشگری و سطح سواد عمومی ما با منطقه ی مرزی سرو كار داریم كه اصولاً با عام ترین ویژگی نقاط مرزی (یعنی محرومیت) بیگانه است.

۲- موقعیت ترابری و حمل و نقل کالا : همانگونه که گفته شد شهرستان  استارا  با  فاصله زمینی با جمهوری آذربایجان از طریق زمین و 5 كشور از طریق دریا همسایه است و این مسیرها کوتاه ترین مسیر برای انتقال کالا از طریق راههای زمینی و دریایی به شهرستان  آستارا  و دیگر مناطق کشور به حساب می آید. احداث راه آهن جمهوری آذربایجان  به  رشت  که بخشی از این خط ریل از آستارا و لوندویل  می گذرد ، همچنین در  حال تكمیل  جاده ترانزیتی  آستارا به تالش  ، آستارا به اردبیل  و بزرگراه  اردبیل  به  زنجان و قزوین و تهران و آذربایجان و وجود راههای هموار و مناسب از مزیتهای ترابری در احداث منطقه آزاد تجاری به حساب می آید. فاصله 40 کیلومتری  آستارا با فرودگاه اردبیل  و  از دیگر مزیتهای این شهرستان برای احداث منطقه آزاد با هدف نقل و انتقال آسان کالا و مسافر به داخل و خارج کشور به شمار می آید.
۳- موقعیت سیاسی و اجتماعی : شهرستان  بندر استارا  به عنوان یکی از مناطقی مرزی که از قدیم الایام مورد توجه حکومتهای مرکزی بوده است ، همواره به عنوان یکی از دژهای مستحکم کشور در مقابل اجانب و بیگانگان شمرده می شده و در حال حاضر نیز این نقش را بخوبی ایفا می نماید . در طول ازمنه های مختلف تاریخی بخصوص در یکصد سال اخیر مردم شهرستان  بندر استارا  نقش بسیار مؤثری در تثبیت قدرت مرکزی و حفظ و حراست از تمامیت ارضی کشور و منطقه داشته است و در این راه نیز فرزندان بیشماری را تقدیم وطن و دین و خاک نموده است. در بعد از پیروزی انقلاب ، مردمشهرستان  بندر استارا چه در مبارزه با اشرار و ضدانقلابها و چه در هشت سال جنگ تحمیلی رژیم صدام علیه کشورمان رشادتهای وصف ناپذیری از خود نشان داده اند که تقدیم بیش از 162 ، صدها جانباز و آزاده و رزمنده و ایثارگر دلیلی براین مدعا می باشد.
۴- نیروی انسانی جوان ، کارآمد و تحصیلکرده ولی بیکار : به دلیل نبود صنایع و کارخانجات تولیدی مادر در شهرستان  بندر استارا  اغلب جوانان شهر علیرغم داشتن تحصیلات عالی در مقاطع مختلف دانشگاهی از معضل بیکاری در رنج و عذاب می باشند همین امر باعث شده برخی از این جوانان به سمت فعالیتهای مغایر با رشته و مدرک تحصیلی روی بیاورند و برخی نیز مهاجرت به مرکز استان یا پایتخت و حتی کشورهای خارج را برگزینند و با حذف یكطرفه رواید مرزی  قوز بالا قوز شده است ..
بدون شک احداث منطقه آزاد تجاریشهرستان  بندر استارا  باعث ایجاد اشتغال زایی برای جوانان شهرستان و حتی شهرستانهای همجوار .. بخصوص تحصیلکردگان و جلوگیری از مهاجرت آنان به خارج از شهرستان و حتی کشور و همچنین بهانه ای برای تأسیس شرکتهای خدماتی ، فنی و کالایی و بخصوص در زمینه واردات و صادرات کالا و حمل و نقل بار و توریسم خواهد شد.
۵- امنیتی : شهرستان مرزی   بندر استارا  به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی ، اجتماعی و سیاسی و برخورداری از جمعیتی غیور و سلحشور که امتحان خود را بارها و بارها پس داده اند از امن ترین مناطق استان گیلان  قلمداد شده و از ضریب امنیت بالایی برخوردار می باشد و بدین ترتیب شرایط بهتری برای ایجاد منطقه آزاد تجاری و سرمایه گذاریهای خارجی و داخلی مترتب از آن دارا می باشد . چنین امتیازی می تواند زمینه مناسبی برای فعالیت شرکتهای تجاری ، بازرگانی ، حمل و نقل و ترابری به حساب آید و تنها مرز زمینی استان گیلان و تنها راه نزدیك دریایی استانهای آذربایجان و اردبیل  به  دریاست..
۶- جمعیت : یکی از مواردی که به لحاظ قانونی شهرهای بزرگ و کلانشهرها نمی توانند حائز شرایط تأسیس مناطق آزاد تجاری و حتی مناطق ویژه اقتصادی شوند ، شهرستان  بندر استارا  با توجه به جمعیت 90 هزار نفری و وسعت جغرافیایی 340کیلومتری و سهولت تردد و جابجایی کامیونها و خودروهای سبک و سنگین در محدوده ترافیکی شهر و مناسب بودن ارتباط راهی و ترابری شهرستان  بندر استارا  با بقیه نقاط استان و کشور زمینه مناسبی برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بوده و می تواند در زمینه مبادلات کالایی نقش بسیار ارزنده ای را ایفا نماید.
جمعیت  میانگین استارا بعلت توریست پذیری 500 هزار نفراست ..سالانه بالای 5 میلیون گردشگر داخلی و خارجی از آستارا و لوندویل بازدید می كنند..
۷- قدمت تاریخی و برخورداری از تمدن چند هزار ساله : شهرستان  بندر استارا  از معدود نقاطی در کشور می باشد که دارای تاریخی به قدمت بیش از 5 هزار سال بوده و از نادرترین شهرستان  بندر استارا  است که از تمدنی چند هزار ساله برخوردار می باشد . وجود  شهر  و قلعه باستانی شنیدان ( شیروان ) در حاجی امیری  حیران استارا و ساختمان قدیمی ریس حیاطی و مدرسه حكیم نظامی شهر آستارا و سنایی سیبلی در لوندویل  و کشف آثار متعددی از اشیاء و جامهای ارزنده طلا و نقره و برنز از این  شهرستان  ............که از شهرت جهانی برخوردار می باشد و اخیرا اقداماتی در جهت ثبت  شهر باستانی شنیدان و ساختمان ریس حیاطی گمرك  در فهرست میراث فرهنگی  ملی  صورت گرفته از مزیتهای تاریخی و منحصر به فرد شهرستان  بندر استارا  برای بهره مندی از منطقه آزاد تجاری و احیاء جاده ابریشم می باشد.
۸- موقعیت منطقه ای : استان  گیلان  با توجه به فقط از ز نظر زمینی  با جهان خارج  از طریق آستارا همرز است  و آذربایجان و اردبیل  نزدیك ترین  مرز زمینی و دریایی فقط از طریق آستارا با اروپا و جمهوری آذربایجان و قفقاز و روسیه و.. دارنند.. مناسبترین منطقه برای احداث مناطق آزاد و ویژه تجاری به حساب می آید . با توجه به این امر ، دولت ت ج ا ا برای اولین بار  در اولین در تاریخ گیلان در این استان موضوع احداث اولین منطقه آزاد تجاری در شمال  کشور - گیلان یعنی شهرستان  بندر انزلی  که از اهمیت به سزایی در اقتصاد استان برخوردار بوده و از مناطق مستعد و شایسته برای امر تجارت بود را در دستور کاری خویش قرار داد و اولین حرکت خویش را در جهت توسعه اقتصادی آن شهرستان و کل استان شروع نمود و چند سالی است منطقه انزلی  سكوی پیشرفت گیلان  شده است
 و امید می رود  دولت تدبیر  و امید ، ریشه بیکاری و فقر و محرومیت از آن نقطه از استان برچیده شود. این امر زمانی کامل خواهد شد که در غرب  استان گیلان هم مشابه همین منطقه احداث شود تا بخش دیگری از تجارت مناطق مرزی استان پوشش داده شود و در این میان شهرستان  آستارا  بر اساس آنچه که شرحش رفت مناسب ترین و شایسته ترین منطقه برای احداث منطقه آزاد تجاری به حساب می آید  و شهرستان های تالش و رضوانشهر  و شفت  و صومعه سرا و وفومن را از نظر پوشش خواهد داد و از طرفی نقطه وصل استانهای آذربایجان  و اردبیل به پنچ كشور همرز دریایی دریا خزر خواهد بود و آستارا تنها مرز زمینی گیلان به اروپا و جهان خارج است و با تاسیس منطقه ازاد آستارا ...شهرستانهای تالش و رضوانشهر و كلا غرب گیلان و استان اردبیل شكوفا خواهند شدوو..
۹- ارزش منطقه ای زمین : ارزش قیمت منطقه ای زمینهایی که جهت احداث منطقه آزاد تجاری در نظر گرفته میشود در این شهرستان در مقایسه با قیمت زمین در سایر نقاط استان از پایین ترین نرخها برخوردار می باشد و به همین دلیل امکان تملک زمین مورد نیاز برای احداث منطقه آزاد تجاری به سهولت امکان پذیر می باشد و برای دولت نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد و  جنگلی و زمین های منابع طبیعی دربخش لوندویل و حتی بخش مر كزی بخوبی می شود بدون هزینه تصاحب كرد...
۱۰- از مهم‌ترین الزامات برای ایجاد و توسعه واقعی مناطق آزاد تجاری ، بررسی و انتخاب دقیق مدیران حرفه‌ای و اجرایی با توان مدیریت در سطوح بین‌المللی و آگاهی و تسلط به قوانین و مقررات سرمایه‌گذاری و تامین مالی و حقوق بین‌المللی است که خوشبختانه در بین شهروندان و هم استانیهای  گیلان چنین اشخاصی بوفور یافت میشوند و می توانند با قبول مسئولیت ، نسبت به اداره امور منطقه آزاد و پیشرفت و توسعه همه جانبه منطقه قدمهای بزرگی بردارند.
ختم کلام ؛ با توجه به اینکه مناطق آزاد به عنوان نقطه اتصال اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی و به عنوان مناطق پردازش و فرآوری کالا با هزینه کمتر و بهره‌وری بیشتر نسبت به سرزمین اصلی قلمداد میشود ، بایستی مورد حمایت جدی دولت قرار گرفته و نظر به توجیهاتی که به لحاظ سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، جغرافیایی ، تاریخی ، امنیتی ، فرهنگی و موقعیت مرزی در این نقطه از کشور وجود دارد شهرستان  آستارا یا  بخش لوندویل بهترین موقعیت را برای احداث و راه اندازی منطقه آزاد تجاری دارا می باشد و میتواند به عنوان پایانه صادراتی و وارداتی کالاها و خدمات در سطح استان و دیگر استانهای همجوار و..و منطقه نقش مهمی را ایفا نماید. در جهت تحقق این امر مهم اقتصادی که نویدبخش تحول بزرگ اقتصادی ، اجتماعی ، بازرگانی و فرهنگی در سطح منطقه خواهد بود پیگری مستمر ، تلاش ، کوشش ، هماهنگی و جدیت همه مسئولین ارشد استانی و شهرستانی بخصوص نماینده محترم ولی فقیه در استان ، استاندار  گیلان  ، نماینده مردم شهرستان  استارا  و تالش  و گیلان و حتی نماینده مردم شهرستانهای استان اردبیل  در مجلس شورای اسلامی ، امام جمعه ، فرماندار ، شوارای اسلامی شهر بخصوص  كیوان فتعلی زاده  و بهمن پریان و فرهاد محسنی  عضو شورای شهر استارا  و دكتر پور افقی  در شواری عالی استانها و نماینده شورای عالی استانها در کمیسیون اقتصادی مجلس ، مسئولین شهر ، نخبگان و فعالان اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی شهرستان و همه شهروندان  استارا و لوندویل  و بخصوص اهل قلم و اصحاب مطوبعات و.. را می طلبد تا با همدلی و هماهنگی همه ، این آرزوی دیرینه مردم شهرستان بندر استارا  محقق شده و بخشی از مشکلات بیکاری و مسائل و مشکلات شهرستان حل تا بدینوسیله بتواند از بیماری شوم محرومیت این شهرستان بندری و مرزی آستارا  نجات یابد.

نوشته : اا دارستانی ( دكتر محمد علی هالو )
ژ"
نظرات() 

سندی جهانی- ملی برای حلاوت مضاعف سی و هشتمین بهار انقلاب

تاریخ:پنجشنبه 21 بهمن 1395-03:39 ب.ظ

دهه فجر انقلاب اسلامی امسال در حالی سپری می شود که بذر امید در دل های مردم بیش از پیش ریشه دوانده است و شجره جمهوری اسلامی طی این سال ها به درختی تنومند بدل شده است؛ درختی که در تندباد حوادث و کوران بحران ها پابرجا مانده و مفهوم ایستادگی را مصداق بخشیده است. یکی از ثمرات و تازه ترین باردهی این درخت را می توان در مقاومت جانانه دولت و ملت بر حقوق هسته ای کشور به چشم دید که در نهایت به برجام و فروریزش ساختار ظالمانه تحریم ها انجامید. به عبارتی یکی از رخداد های مهم و تاثیر گذار در تاریخ جمهوری اسلامی را باید برجام و توافق هسته ای با کشورهای 1 + 5 دانست.
در توصیف چگونگی به ثمر نشستن برگ و بار برجام باید گفت، مردمی که در خرداد ماه سال 1392، تعامل، همسازی و همگرایی را بر تنش زایی و واگرایی رجحان دادند و «حسن روحانی» را سکاندار اداره امور کشور ساختند، نیک می دانستند چه مطالبه ای دارند. پیروزی روحانی در برهه ای رخ داد که مردم بیش از هر موضوعی، خواستار برونرفت از تنگناهای بین المللی و جلوگیری از تشدید چالش های اقتصادی و معیشتی بودند. بدون شک از مهم ترین دستاوردهای دولت یازدهم نیز به نتیجه رساندن مذاکرات با 1 + 5 و برجام بوده است.
برجام امید را در دل مردم ایران برای حل مشکلات و معضلات فراوانی که تحریم های ظالمانه مسبب آنها بود، زنده کرد. در این پیوند، رییس جمهوری هفته گذشته در جمع مردم استان البرز مهم ترین وظیفه همگانی را نگهداشت امید مردم دانست و گفت: دست منتقد سازنده را می بوسیم، اما تخریب امید ملت، خیانت به کشور است.
اجرای برجام سبب وارونگی روندی شد که تحریم های هسته ای برای به صفر رساندن درآمدهای ایران به ویژه در حوزه نفتی می پیمود. پس از برجام، دولت یازدهم و تیم مجرب وزارت نفت توانست از پسِ یک رقابت دیپلماتیک در اوپک تولید روزانه ایران را افزایش دهد و سهم کشور از تولید و صادرات جهانی نفت را به وضعیت پیش از آغاز تحریم ها بازگرداند؛ اقدامی در راستای تحقق ثبات در بازار انرژی و اقتصاد کشور که این مهم جز در سایه توافق هسته ای و شرایط پسابرجام حاصل نمی شد. اگر با عینک واقع نگری به برجام بنگریم، نمی توانیم منکر دستاوردهای این سند ملی باشیم.
برجام افزون بر زمینه سازی تحول در وضعیت ترانزیت و ترابری ایران، محدودیت‌های مبادلات مالی و پولی که در سال ٢٠١٠ وضع و در سال ٢٠١٢ تشدید شده بود برداشت. به این ترتیب، توافق هسته ای سبب شد ممنوعیت افتتاح شعب بانک‌ها و موسسه های اعتباری ایرانی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ممنوعیت همکاری با بانک‌ها و موسسه های اعتباری ایران به ویژه بانک مرکزی و همچنین ممنوعیت افتتاح دفاتر نمایندگی موسسه های مالی اروپایی در ایران از بین برود. به واسطه برجام اکنون ارایه خط اعتباری صادرات، ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه به افراد و موسسه هایی که قصد تجارت با ایران را دارند بی مشکل انجام می شود.
برجام نه تنها سبب ساز لغو چند گونه ممنوعیت و تحریم بلکه موجب برداشته شدن مجموعه ای از تحریم ها شده است. از جمله آنها تحریم‌های مربوط به واردات فرآورده های پتروشیمی ایران، تحریم‌های مربوط به صادرات تجهیزات کلیدی بخش های نفت، گاز و پتروشیمی، تحریم‌های مربوط به سرمایه گذاری در بخش های نفت، گاز و پتروشیمی، تحریم‌های مرتبط با کشتیرانی و کشتی سازی، تحریم‌های مربوط به بخش حمل و نقل و تحریم‌های مربوط به طلا، فلزات گرانبها و الماس، اسکناس و سکه است.
برجام نه به عنوان یک قرارداد با یک کشور، بلکه توافقی با 6 کشور به شمار می رود که در قالب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل تثبیت شده است. از این رو نقض برجام هزینه های سنگین سیاسی و بین المللی بسیاری برای نقض کننده آن به همراه خواهد داشت و از این رو بسیاری از لفاظی ها در این باره آشکارا از واقعیت فاصله بسیاری می یابد. در داخل نیز بسیاری بر این واقعیت وقوف دارند که برجام یک مطالبه عمومی است و تمامی الزامات و علل و عواملی که موجب پذیرفتن آن شد همچنان با قوت بیشتری باقی است.
فرجام سخن آنکه برجام، همانند دیگر توافق های شکل گرفته در جهان حاصل فرایندی از مذاکره و رد و بدل کردن امتیاز در یک دعوای دیپلماتیک بود. ذات هر قراردادی بر بده و بستان استوار است و هیچ امتیازی بدون دادن یک امتیاز به حریف به دست نمی آید. هیچ کس مدعی نیست که برجام بی عیب ترین و کامل ترین توافق شکل گرفته است، اما برای قضاوت بهتر در این باره لازم است که شرایط و اوضاع کشور را پیش از آغاز مذاکرات هسته ای با فضای پس از آن مورد مقایسه قرار دهیم. مخالفان برجام و آنانی که تلاش در ناامید کردن مردم دارند، باید به این پرسش پاسخ دهند که چه راهکار دیگری به جز گفت وگو در برهه حساس گسترش تحریم ها وجود داشت که از نگاه دولت دور ماند!


ژ"
نظرات() 

تازه ترین های انتخابات 1396 ریاست جمهوری دوازدهم و نامزدهای در سایه

تاریخ:پنجشنبه 21 بهمن 1395-03:38 ب.ظ

فضای سیاسی کشور طی حدود سه ماه باقی مانده به دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و از پسِ رخدادهایی چون درگذشت آیت الله هاشمی، حادثه پلاسکو و ... به احتمال زیاد انتخاباتی خواهد شد و انتظار می رود پس از ایام دهه فجر گروه ها و چهره های سیاسی فعالیت های خود را با جدیت بیشتری پی گیرند.
در روزهای اخیر اخبار انتخاباتی در خیل خبرهای مختلف رسانه ها برجسته تر شد. در این میان، سخنان «حسن روحانی» در تقبیح بداخلاقی های سیاسی برخی جریان ها به منظور برتری در انتخابات، اظهارنظر یکی از مهمترین چهره های اصولگرا در مورد لزوم بازگشت رییس دولت اصلاحات به عرصه سیاست، انگاره هایی در مورد قطعی شدن نامزدی روحانی در انتخابات 1396، احتمال معرفی نامزدهای متعدد در 2 اردوگاه اصولگرایی و اصلاح طلبی، برخی ناهمسازی ها در اردوگاه اصولگرایان و ... مهمترین خبرهای انتخاباتی در روزهای گذشته بوده است.

** روحانی و تقبیح بداخلاقی های سیاسی با اهداف انتخاباتی
گروهی از مخالفان تندرو که از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم، پروژه تخریب مسوولان اجرایی و شخص رییس جمهوری را کلید زده اند، این روزها و همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تلاش دارند با توسل به بداخلاقی سیاسی، آمال خود را در دستیابی به قدرت دنبال کنند. رییس جمهوری در روزهای گذشته با بیانی رسا به تقبیح رفتارهای این گروه پرداخت.
رییس جمهوری سه شنبه 19 بهمن در مراسم جایزه کتاب سال به تقبیح بداخلاقی های سیاسی برخی جریان ها پرداخت و گفت: عده‌ای از دعوا، خشونت و لشکرکشی خوششان می‌آید در حالی که ما یک ملت هستیم که یک انقلاب، قانون اساسی، رهبری، دولت، فرهنگ و هویت داریم و ایرانی هستیم. پس چرا باید رو درروی هم باشیم؟
وی افزود: چقدر انتخابات ارزش دارد که از حالا معصیت خدا را شروع می‌کنیم؟ تا شب احیاء که خیلی مانده، لااقل معصیت خدا را چند شب قبل از احیاء آغاز کنیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: بگذاریم همه با آزادی به صحنه بیایند. اسلام برای ما جمهوریت، صندوق آرا و حاکمیت ملی آورده است و جمهوریت هم برای ما تقویت فرهنگ اسلامی را در بردارد. ما دولت بدون فرهنگ نمی‌خواهیم؛ دولت بدون فرهنگ بی ارزش است. فرهنگ هم باید در چارچوب قانون باشد تا ما به اهداف بلند انقلاب برسیم.

**اظهارنظر باهنر در مورد بازگشت رییس دولت اصلاحات به عرصه سیاست
سخنان تازه «محمدرضا باهنر» دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در خصوص برکات بازگشت رییس دولت اصلاحات به سیاست، یکی از خبرهایی است که با انتخابات پیش رو پیوند دارد.
باهنر که یکی از چهره های شاخص اصولگرا محسوب می‌شود به تازگی در گفت وگو با یکی از رسانه ها گفته است که برخلاف بسیاری از اصولگرایان اعتقاد ندارد رییس دولت اصلاحات از سران فتنه است و از وی درخواست کرده با یک موضع‌گیری رسمی اثبات کند که اپوزیسیون نظام نیست.
به گفته باهنر، ممکن است گفته شود که آقای خاتمی اپوزیسیون نظام نیست؛ بسیار خوب، ایشان با یک موضع‌گیری رسمی این امر را به اثبات برساند و سپس به عنوان یک فعال سیاسی وارد عرصه شود و قطعا حضورش برکاتی را خواهد داشت.
برخی ناظران بر این باورند که این موضع گیری باهنر به عنوان یکی از چهره های مطرح جریان اصولگرایی می تواند در تغییر موضع دیگر چهره های اصولگرا نسبت به بازگشت رییس دولت اصلاحات به عرصه سیاست و رسانه ها نقش موثری ایفا کند.

**انگاره هایی در مورد قطعی شدن نامزدی روحانی در انتخابات 1396
برخی رسانه ها در هفته گذشته خبرهای تایید نشده ای در مورد انتصاب «محمد شریعتمداری» به سمت ریاست ستاد انتخاباتی روحانی منتشر کردند و بر همین مبنا از قطعیت نامزدی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 سخن گفتد. این در حالی است که «محمدباقر نوبخت» سخنگوی دولت سه شنبه 19 بهمن در پاسخ به پرسش خبرنگاران از انتصاب شریعتمداری برای ریاست ستاد انتخاباتی روحانی اظهار بی اطلاعی کرد.
به نوشته خبرگزاری «ایلنا»، درست 100 روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، انتشار خبر انتصاب محمد شریعتمداری به‌عنوان رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به شایعاتی که طی ماه‌های اخیر درباره نامزد نشدن روحانی مطرح می‌شد، پایان داد.
در ادامه می خوانیم: پیش از این نیز خبرهایی درباره اعلام کاندیداتوری رییس‌جمهوری در جلسه هفته گذشته هیات دولت منتشر شده بود که بر اساس این اخبار ادعا شده، روحانی در پایان جلسه هیات دولت روز چهارشنبه هفته گذشته، هنگامی که با پرسش برخی اعضای کابینه درخصوص حضور یا عدم‌حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری روبرو می‌شود، پاسخ مثبت می‌دهد. این درحالی است که شنیده‌ها از ملاقات رییس‌جمهور با مقام معظم رهبری در مدت اخیر حکایت دارند.

**یاران کمکی برای روحانی در انتخابات 1396 ؟
برخی رسانه ها طی هفته گذشته خبرهایی تایید نشده در مورد حمایت روحانی از تعدد نامزدهای جریان اصلاح طلب در انتخابات 1396 منتشر کردند.
روزنامه «آفتاب یزد» چند روز پیش در گزارشی نوشت: نبرد حسن روحانی در برابر چندین اصولگرا در عرصه رقابت‌ها، حتی نگرانی‌هایی را برای خود رئیس جمهوری نیز ایجاد کرده است به طوری که بنا به گفته منابع آگاه به آفتاب یزد، خود حسن روحانی از سران اصلاحات خواسته است تا افرادی را به همراه او روانه کارزار انتخابات کنند تا آنها به یاری‌اش بشتابند و در برابر هجوم حملات اصولگرایانه از او و سیاست‌های او دفاع کنند.
در ادامه آمده است: بنابر این است که این یار کمکی نقش مهره‌های قلعه در بازی شطرنج یا «ضربه گیر حسن روحانی» را بازی کند و علاوه بر ممانعت از کیش و مات شدن رئیس دولت تدبیر و امید، پس از پایان مناظرات، صحنه انتخابات را ترک نماید. فردی چون علی مطهری یا مسعود پزشکیان!
این در حالی است که «مسعود پزشکیان» نایب رییس مجلس شورای اسلامی چند رو پیش در گفت وگو با یکی از رسانه های داخلی در مورد احتمال نامزدی در انتخابات آینده گفت: این زمزمه است و من هیچ تصمیمی در این رابطه نگرفته‌ام و تعدادی از بچه ها و دوستان بنده را زیر فشار گذاشته اند که باید کاندیدا شوید و من به آنها گفته ام قصدی برای این کار ندارم.

**احتمال نامزدی صاحب امتیاز «وطن امروز»
مدتی است ناظران سیاسی «تعدد نامزدها» را به عنوان راهبرد اصلی اصولگرایان در انتخابات 1396 برای شکستن آرای روحانی مطرح می کنند. در روزهای گذشته این موضوع مورد توجه رسانه ها قرار داشت.
یکی از روزنامه های اصلاح طلب از «مهرداد بذرپاش» نماینده مجلس نهم و صاحب امتیاز روزنامه وطن امروز به عنوان یکی از نامزدهای اصولگرایان در انتخابات پیش رو یاد کرد و نوشت: اصولگرایان حتی ممکن است از فردی چون مهرداد بذرپاش نیز برای شکستن آرای روحانی بهره ببرند. شنیده‌ها حاکی از آن است که ستادهای انتخاباتی اش هم به صورت غیر رسمی‌کار خود را آغاز کرده‌اند و شنیده شده است که یکی از فعالان رسانه‌ای دولت احمدی‌نژاد را برای مدیریت ستادها انتخاب خواهد کرد. لازم به ذکر است، طی هفته‌های گذشته هم به دیدار مصباح یزدی پدر معنوی جبهه پایداری رفته است.
بذرپاش که ممکن است نامزد احتمالی طیفی از اصولگرایان در انتخابات پیش رو باشد، به تازگی در یکی از سخنرانی های خود با به چالش کشیدن مسوولانی که بیش از سیاست ورزی به دنبال منافع اقتصادی خود و فرزندانشان هستند، بحث هایی را مطرح کرده که از دید برخی تحلیلگران به روش تبلیغات «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و نیز تبلیغات احمدی نژاد در دوره اول انتخابات ریاست جمهوری شباهت زیادی دارد.

**رگه های شکاف در میان اصولگرایان
به نظر می رسد اصولگرایان در انتخابات پیش رو مانند 2 انتخابات پیشین نتوانند به اجماع دست یابند و از راهبرد معرفی یک نامزد واد در انتخابات بهره ببرند. اظهار نظر باهنر در روزهای گذشته در مورد «سعید جلیلی» فعال سیاسی اصولگرا تاییدی بر این انگاره است. بر این اساس گویا تلا‌ش‌ «جبهه مردمی نیروهای انقلاب» (جمنا) برای اقناع جلیلی برای نامزد نشدن در انتخابات ریاست جمهوری، بی نتیجه مانده و حال کار به هشدار علنی کشیده است.
دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری به تازگی در اظهاراتی گفته دوستان ما باید متوجه باشند که انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو، تنها 2 کاندیدای شاخص خواهد داشت و کسانی‌که می‌خواهند زیرآبی بروند، با یک افت سنگین مواجه خواهند شد؛ اینکه کسی تصور کند با 5 الی 6 میلیون رای می‌تواند مزاحمت ایجاد کند و سبد رای فلان جریان را بشکند، چنین چیزی نیست و چنین کاندیدایی در نهایت می‌تواند 500 الی 600 هزار رای کاندیدای یک جریان را خراب کند.
باهنر در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا شما با گفتن این سخن، به آقای جلیلی گوشزد کردید، پاسخ می‌دهد: بله؛ البته نه تنها به آقای جلیلی بلکه به همه اشخاص اصولگرا این هشدار را می دهم که اگر فردی با این جریان و سازوکار همراه نشود، به قول معروف بیلش بسیار کم گِل برخواهد داشت!

**مرضیه وحید دستجردی؛ انکار نامزدی در انتخابات و دیدگاه نقض آن
«مرضیه وحید دستجردی» سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی که به تازگی شایعه هایی در مورد احتمال نامزدی او در انتخابات مطرح شده، روز یکشنبه 17 بهمن در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی گفت: همان‌طور که شورای نگهبان تایید کرده است بانوان نیز اجازه دارند که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شوند و سپس صلاحیت‌شان در راستای اینکه چقدر تجربه و سابقه دارند بررسی شود، اما من صد در صد قصد شرکت در انتخابات را ندارم. این در حالی است که از دید برخی ناظران، وحید دستجردی پویش های انتخاباتی خود را آغاز کرده است.
روزنامه آفتاب یزد 16 بهمن در گزارشی جام جم را «ستاد انتخاباتی» و برنامه «دستخط» را «میتینگ انتخاباتی» دستجردی خواند و نوشت: برنامه دستخط رسانه ملی روز پنجشنبه به مناسبت روز پرستار به جای آن که میزبان یکی از پرستاران کشور باشد، مهماندار یک «پزشک» بود! با مشاهده این برنامه می‌توان دریافت که مرضیه وحید دستجردی به عنوان پزشک زنان و زایمان در چنین روزی که می‌بایست درخصوص مقام پرستار و پاسداشت این قشر از جامعه سخن می‌گفت، فرصت به دست آمده را غنیمت شمرد و از تریبون رسانه ملی (!) نهایت بهره را برد و با همیاری و همکاری مجری برنامه، در نقش یک کاندیدای ریاست جمهوری که در میتینگی انتخاباتی قرار دارد، سخنان خود را به دو بخش «معرفی زندگی کاری و شخصی » و «انتقاد از دولت وقت» تقسیم کرد.

**موضع گیری نامزد اصولگرای انتخابات در خصوص برجام
پس از قطعی شدن نامزدی یکی از چهره های اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری 1396، اظهارنظر او در ارتباط با مهمترین دستاوردهای دولت یعنی برجام را می شود در چارچوب رقابت های انتخاباتی تفسیر کرد. به ویژه آنکه شیوه نقد برجام در ماه های گذشته به استثنای نقدهای منصفانه و مبتنی بر مزایا و معایب، در بسیاری موارد در چارچوب رقابت های سیاسی تعریف شده است تا اینکه بر تحلیل محتوای توافق هسته ای و پیامدهای واقعی آن استوار باشد.
«مصطفی میرسلیم» نامزد حزب موتلفه اسلامی و نخستین نامزد رسمی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری 1396، روز یکشنبه 17 بهمن ماه، در مراسم بزرگداشت دهه فجر که در مسجد امام حسن عسکری(ع) شهرک کوثر قزوین برگزار شد، گفت: امید بستن به اینکه برجام به نتیجه ای برسد و سپس همه مسائل ما حل شود، نهایت خامی و از دست دادن فرصت است. این اظهار نظر میرسلیم را از دید برخی ناظران باید در چارچوب رقابت های انتخاباتی معنا کرد.


ژ"
نظرات() 

دعوت مراجع عظام تقلید از مردم برای نمایش انسجام ملی در راهپیمایی باشکوه 22 بهمن ماه

تاریخ:پنجشنبه 21 بهمن 1395-03:37 ب.ظ

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید درابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، گفت: ملت ایران باید برای نشان دادن انسجام درونی خود درمقابل تهدیدهای دشمنان، راهپیمایی 22 بهمن امسال را پرخروش تر و با شکوه تر از سال های گذشته برگزار کند.
وی با اشاره به تهدیدهای پی در پی دشمنان، افزود: دشمنان تهدید می کنند تا ببینند در مردم ما چه اثری می گذارد، اگر دیدند مردم بر اثر این تهدیدها نسبت به نظام سست شدند، می گویند که نقطه ضعف ایران همین جاست و تهدیدها را بیشتر می کنند.
آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: اما اگر دیدند تهدیدها و فشارها نتیجه معکوس دارد و مردم پرخروش تر، داغ تر و منسجم تر شدند می فهمند راه را اشتباهی رفته اند و تهدید و فشار در این جمعیت نتیجه معکوس دارد و این مساله مهمی است که ما امسال با آن روبرو هستیم و باید همگی حقش را ادا کنیم.

**آیت الله عبدالله جوادی آملی از دیگر مراجع عظام تقلید نیز با بیان این که شرکت در راهپیمایی 22 بهمن عبادت است، گفت: حداقل وظیفه ما در قبال خون شهدا و جانفشانی جانبازان و ایثارگران، شرکت در راهپیمایی 22 بهمن است.
وی افزود: تمام امکانات و خدماتی که در این مملکت وجود دارد، به برکت راه امام راحل، شهدا و همچنین جانبازانی است که بیش از 20 سال با بدنی قطع نخاع به سر می برند.
آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: امروز نخستین ثواب خدمت مسئولان کشور، در نامه اعمال شهدا، جانبازان و ایثارگران نوشته خواهد شد و ما مدیون آنان هستیم.
وی با تبریک دهه مبارک فجر از عموم مردم ایران اسلامی دعوت کرد برای نشان دادن انسجام ملی در راهپیمایی باشکوه 22 بهمن حضور یابند.

**آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع عظام نیز با تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بر همه لازم است در راهپیمایی 22 بهمن ماه برای پاسخ به یاوه گویی های آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی شرکت کنند و این آیین باشکوه هر چه تمام تر برگزار شود.
این مرجع تقلید با بیان این که حرکت های اخیر این قدرت های استکباری ناشی از بی عقلی آن هاست، افزود: امسال همه مردم باید با شور و خروش بیشتر، مشت محکم و گام های استوار در راهپیمایی 22 بهمن پاسخ این یاوه گویی ها را بدهند.
آیت الله نوری همدانی با اشاره به اهمیت روز 22 بهمن ماه، اضافه کرد: دراین روز بساط استکبار، استبداد و ظلم و همچنین کشورهایی که با زر، زور و تزویر مدت ها توانسته بودند مسلمانان را زیر سیطره خودشان قرار دهند و دخالت درامور فرهنگی، اقتصادی و سیاسی داشته باشند، از ایران برچیده شد.
وی تصریح کرد: در چنین روزی عظمت و عزت اسلام و مسلمانان پر و بال گرفت و مردم با شور و خروش توانستند پیروزی انقلاب اسلامی را به ثمر برسانند.
این مرجع تقلید همچنین گفت: نظامی که در ایران است با نظام های دیگر فرق می کند وبه همین دلیل لازم است، همه آحاد ملت دراین روز به صحنه بیایند و از جنایت های دشمنان اسلام و عوامل آنها اعلام انزجار کنند.
آیت الله نوری همدانی بابیان اینکه آحاد ملت برای حفظ و ارکان انقلاب مسئولیت دارد افزود: حوزویان هم همراه با سایر مردم ایران اسلامی در روز 22 بهمن به صحنه خواهند آمد و حمایت خود را از آرمان های انقلاب و امام راحل اعلام خواهند کرد.

**آیت الله جعفرسبحانی از دیگر مراجع عظام تقلید نیز در درس خارج اصول خود در مسجد اعظم قم، گفت: 22 بهمن ماه سرآغاز حکومت اسلامی است و باید گرامی داشته شود.
وی افزود: باید به روز 22 بهمن و ارزش های آن احترام کنیم و از خدا بخواهیم ما را خدمتگزار حکومت اسلامی قرار دهد.
دوازدهم بهمن سالروز ورود حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به ایران در سال 57، تا 22 بهمن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، به عنوان دهه فجر نامگذاری شده است که در روز 22 بهمن، راهپیمایی باشکوه مردم در سراسر ایران اسلامی برگزار می شود.


ژ"
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo