تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - مطالب هفته سوم دی 1395

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

تدبیر روحانی برای ریشه کنی افراط و دهشتگری در منطقه و جهان

تاریخ:سه شنبه 21 دی 1395-04:29 ب.ظ

دهشت افکنی یا همان تروریسم در فضای کنونی منطقه و بین الملل به یکی از پرکاربردترین واژگان در ادبیات سیاسی و رسانه ای تبدیل شده و بیش از هر زمان دیگری با مفهوم افراطی گری درآمیخته است. در نتیجه این درآمیختگی، تروریست ها ماهیتی فراملی یافته و زیر سایه افراطی گری گردآمده اند. تروریسم نو دیگر در چارچوب قدرت جویی و منفعت طلبی گروهی یا در مرزهای ملی نمیگنجد و اهداف پسامدرن ایدئولوژیک، مذهبی و هویتی را دنبال می کند.
امروزه تروریسم و افراطی گری بیشتر در کنار هم به کار می رود گویی این باور نهادینه شده که هرجا باورهای افراطی در حال ریشه دواندن است، باید منتظر خطر دهشت افکنی نیز باشیم. صرف نظر از این که کشورهای مختلف چه موضعی نسبت تروریسم و افراطی گری دارند، در جامعه بین المللی در ضرورت برخورد با این اتحاد نامیمون تردیدی وجود ندارد و اینکه باید با عزمی راسخ به این معضل جدی پرداخت تا جامعه بشری از آن خلاصی یابد.
پدیده تروریسم نه به منطقه مشخصی از جهان و نه دین و مذهب خاصی محدود است، علاوه بر اینکه پس از گذشت یک و نیم دهه از شکست کامل فرایند غربی مبارزه با تروریسم (پس از حادثه 11 سپتامبر) این واقعیت برای همگان روشن شده که از راه نظامی گری صرف نمی توان ریشه های تروریسم را خشکاند چراکه اگر جز این بود در طول سال های اخیر از دل القاعده گروهی چون داعش شکل نمی گرفت.
با وجود این بی مکانی تروریسم و وقوع رخدادهای پرشمار تروریستی در کشورهای غربی، نوک پیکان ناامنی و کشتار دهشتگران در حال حاضر بیشتر متوجه جهان اسلام و خاورمیانه است. اکنون خاورمیانه بیش از دیگر نقاط دنیا در آتش فتنه هایی که جریان های افراطی به راه انداخته اند می سوزد. از عراق گرفته تا سوریه و یمن، هر کدام صحنه ناآرامی و خشونت است.
خاورمیانهِ امروز، چنان غوطه ور در بحران‌ها و منازعه های پیچیده و در حال گسترش است که دستیابی به هرگونه صلح و ثبات فراگیر و بادوام در چشم انداز نظم و نظام امنیتی آن، حداقل در کوتاه مدت کمرنگ شده است. پر واضح است که برای حل معضلات این روزهای خاورمیانه، اولین گام، شناخت صحیح و همه جانبه از ماهیت چالش ها است تا بتوان قدمی در راستای حل آن ها برداشت و اگر در این زمینه ریشه شناسی صورت نگیرد نمی توان برای مداوا نسخه پیچید.
اولین قدم برای مقابله موثر با تروریسم تکفیری این است که به جای متهم کردن دیگری، سردمداران واحدهای ملی به درک مشترکی از آسیب زایی همگانی این پدیده دست یابند و به دنبال پاسخ به چنین پرسش هایی باشند که چه روی داده تا نوجوانی که متولد و رشد یافته غرب است، مانند شهروندی خاورمیانه ای سلاح به دست می گیرد و به گروه های تروریستی می پیوندد.
از مهم ترین مسائلی که بر پیدایش نارضایتی و رشد افراطی گری تاثیرمستقیم دارد به کارنامه حکومت ها باز می گردد. پاسخگو نبودن، بی تدبیری یا ناکارآمدی حکومت ها فرصتی را برای عضوگیری هسته های تروریستی از میان ناراضیان ایجاد می کند و همچنین، اسلام ستیزی و هویت زدایی دولت های غربی هوده ای مشابه با خودکامگی برخی حکومت های عربی به بار می آورد.
از دید بسیاری از صاحبنظران، حکومت های موروثی و نظام های پادشاهی در خاورمیانه که در عمل تمام مناصب در دست خاندان حاکم می گردد، همچنین نبود روندهای مشخص و پیش بینی شده برای پیگیری خواسته های به‌حق و قانونی، برخی را که در کشورهای منطقه از احقاق حقوق خود ناامید شده اند، به سمت رویه های اعتراضی غیرمعمول سوق می دهد.
برخی دولت های ناکارآمد و ضعیف در منطقه نیز با اقدام های قهرآمیز و سرکوبگرانه راه هرگونه مسالمت و آشتی را سد می کنند. این دست اقدام های نسنجیده، حتی برخی گروه های معترض میانه رو را به سوی همراهی با گروه های تندرو سوق داده است. در چنین شرایطی است که خشونت فزاینده در این کشورها به دیگر نقاط منطقه تسری پیدا می کند و زمینه برای رشد سلفی گری مهیا می شود.
همین موضوع در کشورهای غربی به نحو دیگری قابل تفسیر است. در دموکراسی های غربی نیز که مدعی تعیین کننده بودن صندوق رای هستند، مشکل این جا است که گردش نخبگان به صورت واقعی در جریان نیست و بخش های مهمی از جامعه که بیشتر شامل اقلیت ها (دینی یا نژادی) می شوند، به حاشیه رانده شده اند.
علاوه بر این ها دامن زدن به بحث های فرقه ای، مذهبی و اختلاف های شیعه و سنی در خاورمیانه، همچنین نبود حقوق مساوی برای اقلیت های نژادی و مذهبی در کشورهای غربی ( بخصوص در قبال مسلمانان ) که حس سرخوردگی و تبعیض را میان این اقلیت ها افزون می کند، زمینه های سوء استفاده را برای جریان های افراطی مهیا می سازد.
علاوه بر آنچه گفته شد، نمی توان از برخی تفسیرهای خشونت آمیز از دین، خوانش افراطی و غیرآشتی جویانه و همچنین برخورد گزینشی در قبال احکام اسلام در برخی جوامع اسلامی چشم پوشی کرد که سبب پاگرفتن افراطی گری و خشونت شده است.
اکنون چهره سیاه و خون گرفته تروریسم تکفیری بیش از هر زمان دیگری عیان شده و مقابله با این پدیده شوم، اجماع جهانی و همسازی میان تمام دولت- ملت ها را در سراسر جهان به ضرورتی انکارناپذیر تبدیل کرده است. سال ها پیش از اوج گیری تروریسم تکفیری و تشدید فجایع انسانی از عراق و سوریه و ترکیه گرفته تا آلمان، فرانسه، بلژیک و دیگر کشورهای غربی، «حسن روحانی» رییس جمهوری در مهرماه سال 1392 از ضرورت خیزش «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» سخن گفت.
روحانی در نشست مجمع شصت و هشتم سازمان ملل متحد مهمترین خطر پیش روی جامعه جهانی را تروریسم و افراطی گری دانست و خواستار همکاری بین المللی برای مقابله با این خطر شد؛ هشداری که جدی تر گرفتن آن می توانست بسیاری از کشورهای جهان را از خسارات سنگین انسانی، اقتصادی و نیز ناامنی گسترده برهاند.
اکنون نیز موضع جمهوری اسلامی ایران همان همکاری و همسازی جهانی برای مقابله با خشونت و افراطی گری است و تلاش های ایران برای کاهش بحران در سوریه و مقابله با دهشت افکنی در خاورمیانه و سراسر جهان گویای خواست و اراده ای خلل ناپذیر برای ریشه کنی این آفت جهانی است.


ژ"
نظرات() 

جمعیت میلیونی، تجلیل از هاشمی، تسلیت به رهبری/نمایش همبستگی ملی در وداع تاریخی با یار دیرین انقلاب

تاریخ:سه شنبه 21 دی 1395-04:28 ب.ظ

پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بزرگمرد ایران‌زمین و یار دیرین امام و رهبری با وداع باشکوه و تاریخی سیل خروشان و میلیونی مردمی که همواره تاریخ ساز بوده‌ اند به سوی آرامگاه ابدی در کنار پیر جماران بدرقه شد.

همه آمده اند، مرد و زن، پیر و جوان با هر اعتقاد و حزبی، با پوشش های مختلفی آمده اند تا وداع کنند، وداعی که لنز دوربین های عکاسان یارای به تصویر کشیدن این صحنه های خروشان را ندارد.
جمعیت میلیونی، همبستگی ملی را باردیگر به نمایش گذاشت. اقامه نماز میت به امامت حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بر پیکر «رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی» در دانشگاه تهران و جمعیت بی شماری که از نخستین ساعات صبح امروز برای ادای احترام به هاشمی خود را به قلب تهران رسانده اند.
حضور همه اقشار، نسل ها، جناح ها، احزاب و مسئولان در مراسم تشییع و تدفین یادآور صحنه های باشکوه دفاع از آرمان های انقلاب در مقاطع مختلف است.
همه یکصدا فریاد می زنند، عزا عزا است امروز، هاشمی قهرمان پیش خدا است، امروز، یادآور 14 خرداد سال 1368 است همان روزی که بنیانگذار انقلاب اسلامی رهسپار خانه ابدی شد آن هم با بدرقه ای خروشان از جنس مردمان تاریخ ساز.
در میان این جمعیت خروشان، جوانانی دیده می شوند که هیچ تجربه ای از انقلاب ندارند و جهاد و مردانگی بسیاری از مردان این مرز و بوم را درک نکرده اند اما خوب می دانند که پیر فرزانه ایران زمین، چگونه مردی بوده و چه صحنه هایی را از قبل از انقلاب و بعد از انقلاب به چشم خود دیده و چه مدبرانه در برابر همه این مشکلات ایستاده است.
در میان این جمعیت خروشان کودکانی نیز دیده می شوند که دست در دست والدینشان آمده اند تا تاریخ ساز شوند همچون مرد فرزانه ای که تاریخ ساز شد، این مردان و زنان کوچک آمده اند تا درس اتحاد و یکپارچگی را از امروز بیاموزند و در تاریخ کشورشان بدرخشند.
و اما در این میان پیرمردان و پیرزنانی نیز دیده می شوند که خوب، خاطرات قبل از انقلاب و خدمات یار دیرین امام و رهبری را به یاد دارند و شاید به یاد آن روزها و یادآوری خاطرات تلخ و شیرین 30 تا 40 سال گذشته برای او اشک می ریزند، قطرات اشکی که هر یک حرفی برای گفتن دارند.
هر ساعتی که می گذرد به تعداد جمعیت اضافه می شود، همه پلاکارد در دست دارند، همه شمایل آیت الله هاشمی رفسنجانی را که در کنار رهبری یا امام راحل ایستاده و لبخند بر لب دارد، به دست گرفته اند، پلاکاردها را به سمت دوربین هایی که خبر ساز شده اند، نشانه می گیرند، تا جهانیان بدانند که ایران زمین چه فرزانه مردی را از دست داده است اما بگویند که جهاد و سازندگی همچنان ادامه دارد همان گونه که سردار سازندگی همواره چنین هدفی را دنبال می کرد.
داربست های واقع در مسیر تشیع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی از وجود جمعیت بسیار شکسته شده، مردم همچون موج خروشان پیکر این فقید فرزانه را همراهی می کنند، خسته نمی شوند، همچنان شعار سر می دهند این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده، مرگ بر منافق... می روند بی هیچ خستگی تا پیکر وی در خانه ابدی اش آرام گیرد. در کجای دنیا چنین مردمانی وفادار ، غیور و با عزت دیده شده است، مردمانی که برای بزرگانش چنین احترامی قائل است.
پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی آرام آرام با گذشت دو ساعت ، از دانشگاه تهران به کالج رسیده است، پیکر این مرد فرزانه در میان جمعیت پرشور مردم در حال حرکت است و این مردم چه زیبا او را همراهی می کنند، تصاویر که اشک هر انسانی را بر گونه هایش سرازیر می کند و پیش خود می گویی، چه چیزی این مردم را به این جا کشانده است.
افسوس که خبری از ثبت تصویر هوایی تا این ساعت (11 و 45 دقیقه ظهر امروز) نیست تا این صحنه های با شکوه را به تصویر بکشد.
این حضور بخشی از حضور مردم در خیابان های تهران است چرا که مشاهدات خبرنگار ما از مرقد امام راحل گویای این است که سیل خروشان دیگر در این مرقد در جریان است و عاشقان دیگری در آن جا منتظر هستند تا پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در جوار مرقد امام راحل آرام گیرد. دیدن این صحنه ها جهانیان را غافلگیر کرده، این جمیعت این خروش و عشق از کجا آمده است؟
همان گونه که لحظه به لحظه بر حضور مردم در حرم امام راحل افزوده می شود، هستند جمعیتی که از ساعت ها قبل از تشییع پیکر این پیر فررانه در تهران، در مرقد حاضر شده اند تا شاهد آرام گرفتن وی باشند.
در میان جمعیت، شخصیت های سیاسی و مذهبی نیز دیده می شوند، این جا دیگر تفاوتی ندارد، که هستی و چه سمت و پستی داری، این جا همه با یک هدف آمده اند، آمده اند تا بگویند که ایران و ایرانی همیشه زنده است، حتی که بزرگ مردان آن ها از حیات رخت بر بندند اما روح ان ها، اموزه های آن ها، تجربیات ارزنده آن ها با ما زنده است.
البته مردم ایران در این مراسم میزبان شخصیت های خارجی هستند که ارادت ویژه ای به آیت الله هاشمی رفسنجانی داشته اند، شخصیت هایی که همواره بزرگان ایران را سرمشق خود قرار داده اند و از ان ها حمایت کرده اند.
به تهران بر می گردیم، تشیع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی که به دلیل ازدحام جمعبت به کندی صورت می گیرد، وقتی به عقب بر می گردم، کفش های پاره ای می بینم که میان جمعیت پیدا است، چراکه سیل جمعیت باعث شده کفشها از پای مردم دربیاد و تمامی نرده های خیابان انقلاب روبروی در اصلی دانشگاه بشکند.
از میان جمعیت افرادی دیده می شوند که به صورت خودجوش روی خودروهای خود را سیاه پوش کرده و شمایل آیت الله هاشمی رفسنجانی را نصب کرده اند، حرکتی خودجوش و مردمی.
شاید بعد از مراسم تشییع پیکر امام راحل (ره) تا امروز، تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی، از بی سابقه ترین مراسم تشییع در تاریخ ایران است و این بار باز مردم وفاداری و یکپارچگی خود را به تاریخ ثابت کردند و تاریخ ساز شدند.
ژ"
نظرات() 

آغاز مراسم تشییع و تدفین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حرم امام (ره)

تاریخ:سه شنبه 21 دی 1395-04:28 ب.ظ

مراسم رسمی تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام خمینی (ره) دقایقی پیش در صحن حرم مطهر امام خمینی (ره) آغاز شد. به گزارش ایسنا، دقایقی پیش مراسم رسمی تشییع و تدفین آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در حرم مطهر امام خمینی (ره) با قرائت قرآن آغاز شد. از ساعاتی پیش […]

به گزارش اعتدال شمال مراسم رسمی تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام خمینی (ره) دقایقی پیش در صحن حرم مطهر امام خمینی (ره) آغاز شد.

به گزارش ایسنا، دقایقی پیش مراسم رسمی تشییع و تدفین آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در حرم مطهر امام خمینی (ره) با قرائت قرآن آغاز شد.

از ساعاتی پیش از آغاز این مراسم خیل عظیم جمعیت جهت وداع با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حرم مطهر امام خمینی (ره) حضور یافته و با سردار دادن شعارهایی نظیر عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز – خامنه ای رهبر صاحب عزاست امروز در حال عزاداری برای آیت الله هاشمی رفسنجانی هستند.

قرار است تا دقایقی دیگر پس از تشییع باشکوه پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی بر روی دستان مردم در خیابان انقلاب اسلامی، مراسم تشییع و تدفین ایشان در جوار حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شود.
ژ"
نظرات() 

یک باب مغازه در آستارا طعمه حریق شد

تاریخ:پنجشنبه 16 دی 1395-11:24 ق.ظ

معاون شهردار آستارا گفت: یک باب مغازه در شهر آستارا آتش گرفت و شعله های آن به سه مغازه اطراف آن نیز خسارت هایی وارد کرد.

جواد معیتی شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال آتش سوزی یک مغازه در خیابان امام (ره) روبروی بانک صادرات شهر آستارا، نیروهای آتش نشانی با سه دستگاه خودروی سنگین و 2 دستگاه خودروی نیمه سنگین اطفاء حریق، به مهار آتش اقدام کردند.
وی اظهار کرد: این حادثه خسارت جانی نداشت اما به علت سرایت آتش، به سه مغازه اطراف محل حادثه نیز خسارت هایی وارد شد و اطفای کامل حریق حدود یک و نیم ساعت طول کشید؛ علت این آتش سوزی و میزان خسارت های وارد شده به مغازه ها در دست بررسی است.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان آستارا نیز در حاشیه اطفای این آتش سوزی گفت: یکی از مغازه های خسارت دیده، جواهرفروشی است و برای جلوگیری از احتمال سرقت از آن، نیروهای پلیس بلافاصله در محل حادثه حاضر شدند.
سرهنگ رسول عزیزی از مردم خواست در موقع بروز حوادثی نظیر آتش سوزی با حفظ نظم و آرامش، پلیس و عوامل آتش نشانی را در مدیریت و مهار حادثه یاری کنند.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشار : نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070
ژ"
نظرات() 

تقدیر و تشکر از زحمات بی دریغ و بی شائبه آقایان جمشید مهدوی و میکائیل بادروح

تاریخ:چهارشنبه 15 دی 1395-01:02 ق.ظ

http://s8.picofile.com/file/8281139042/IMG16211245.jpg

جناب آقای جمشید مهدوی ریاست محترم اداره ی اوقاف و امور خیریه شهرستان آستارا و جناب آقای میکائیل بادروح مدیریت محترم اجرائی امامزادگان حضرت ابراهیم و قاسم (ع) از زحمات بی دریغ و بی شائبه  شما در امر جمع آوری قلیان سراها و ایجاد امنیت و آرامش در جوار مقدس امامزادگان محترم کمال تقدیر و تشکر را داریم و از خداوند منان آرزوی توفیق روز افزون برای شما برادران عزیز مسلئت داریم.

 

از طرف اهالی و زائرین و مجاورین امامزادگان ابراهیم و قاسم ( ع ) آستارا


ژ"
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo