به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - در جلسه مهم سران ارتش در 22بهمن 57 چه گذشت؟/ روایت استیصال کامل ژنرال ها و فروپاشی نهایی رژیم شاهنشاهی

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

در جلسه مهم سران ارتش در 22بهمن 57 چه گذشت؟/ روایت استیصال کامل ژنرال ها و فروپاشی نهایی رژیم شاهنشاهی

تاریخ:جمعه 27 فروردین 1395-01:01 ق.ظ

ارتشبد عباس قره باغی آخرین رئیس ستاد ارتش شاهنشاهی ، در خاطراتش، آخرین لحطات سقوط ارتش و ساواک پهلوی را ترسیم کرده است.

او نوشته است:

جلسه شورای فرماندهان ارتش در ساعت  ده و نیم روز 22 بهمن ماه 1357 با حضور 27 نفر فرماندهان، معاونین، رؤسا و مسئولین سازمان‌های نیروهای مسلح شاهنشاهی به شرح زیر تشکیل گردید:
ارتشبد عباس قره‌باغی رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران
ارتشبد جعفر شفقت وزیر جنگ
ارتشبد حسین فردوست رئیس دفتر ویژه اطلاعات
سپهبد هوشنگ حاتم جانشین دفتر ویژه اطلاعات
سپهبد ناصر مقدم معاون نخست‌وزیر و رئیس ساواک
سیهبد عبدالعلی نجیمی نائینی مشاور رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران
سپهبد احمدعلی محققی فرمانده ژاندارمری کشور
سپهبد عبدالعلی بدره‌ای فرمانده نیروی زمینی شاهنشاهی
سپهبد امیرحسین ربیعی فرمانده نیروی هوایی شاهنشاهی
دریاسالار کمال حبیب‌اللهی فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی
سپهبد عبدالمجید معصومی نائینی معاون پارلمانی وزارت جنگ
سپهبد جعفر صانعی معاون لجستیکی نیروی زمینی شاهنشاهی
دریاسالار اسدالله محسن‌زاده جانشین فرمانده نیروی دریایی شاهنشاهی
سپهبد حسین جهانبانی معاون پرسنلی نیروی زمینی شاهنشاهی
سپهبد محمد کاظمی، معاون طرح و برنامه نیروی زمینی شاهنشاهی
سرلشکر کبیر، دادستان ارتش.
سپهبد خلیل بخشی آذر، رئیس اداره پنجم ستاد بزرگ
سپهبد علیمحمد خواجه‌نوری، رئیس اداره سوم ستاد بزرگ
سرلشکر پرویز امینی افشار، رئیس اداره دوم ستاد بزرگ
سپهبد امیر فرهنگ خلعتبری، معاون عملیاتی نیروی زمینی شاهنشاهی
سرلشکر محمد فرزام، رئیس اداره هفتم ستاد بزرگ
سپهبد جلال پژمان، رئیس اداره چهارم ستاد بزرگ
سرلشکر منوچهر خسروداد، فرمانده هوانیروز
سپهبد ناصر فیروزمند، معاون ستاد بزرگ ارتشتاران
سپهبد موسی رحیمی لاریجانی، رئیس اداره یکم ستاد بزرگ
سپهبد محمد رحیمی آبکناری، رئیس آجودانی ستاد بزرگ ارتشتاران
سپهبد رضا طباطبایی وکیلی، رئیس اداره بازرسی مالی ارتش
بعد از اعلام رسمیت جلسه اظهار کردم: با توجه به تشدید وضعیت بحرانی کشور و نیروهای مسلح، امروز صبح پس از بررسی وضعیت کلی نیروها با سپهبد حاتم جانشین و سپهبد فیروزمند معاون ستاد، لازم دیدیم تیمساران را دعوت کنیم که در یک شورای ستادی، هر یک از فرماندهان ضمن تشریح آخرین وضعیت خصوصی نیروی مربوطه، اشکالات و نظراتشان را بگویند تا ستاد و فرماندهان در جریان حوادث و وقایع قرار گرفته و درباره آنها بحث و بررسی شود. ضمناً‌ نخست‌وزیر منتظر من باشد که پس از خاتمه شورا به نخست‌وزیری بروم. ولی از آنجا که تیمساران به خوبی در جریان وضعیت عمومی و همچنین کم و بیش در جریان وقایع روزهای اخیر کشور و به خصوص پایتخت هستند، بنابراین فکر می‌کنم بهتر است من ابتدا به طور خیلی خلاصه کلیات حوادث 24 ساعت اخیر را مطابق گزارشات مرکز فرماندهی ستاد تشریح کنم و سپس فرماندهان نیروهای مسلح و رؤسای سازمان‌های هر یک آخرین وضعیت خصوصی خود را بیان نمایند:
پریشب هنرجویان و همافران نیروی هوایی در مرکز آموزش هوایی دوشان‌تپه با افراد گارد شاهنشاهی درگیری پیدا می‌نمایند. در نتیجه در حدود ساعت 30/8 صبح دیروز (21 بهمن ماه 57) مخالفین طرفدار همافران در نتیجه غفلت مسئولین مرکز آموزش هوایی دوشان تپه، وارد محوطه آن مرکز شده، درب اسلحه‌خانه را شکسته مقداری سلاح به دست می‌آورند! همافران نیز بنا به اظهار فرمانده نیروی هوایی برای دفاع در مقابل افراد گارد شاهنشاهی مسلح می‌شوند! عده‌ای از مخالفین طرفدار همافران از دیروز در اطراف مرکز آموزش دوشان‌تپه جمع شده‌اند.
نخست‌وزیر به علت تظاهرات و اغتشاشات ابتدا ساعت ممنوعیت عبور و مرور را در شهر تهران به ساعت 4ونیم بعد از ظهر تغییر داد، سپس دیشب در جلسه شورای امنیت ملی به فرمانداری نظامی تهران دستور داد که مقررات قانون حکومت نظامی را به موقع اجرا بگذارد. و همچنین در شورا به نیروی زمینی مأموریت داد که برای سرکوبی مسببین وقایع مرکز آموزش دوشان‌تپه، نیروی هوایی و فرمانداری نظامی را تقویت نماید. فرمانده نیروی زمینی تشریح خواهد کرد که به چه علت موفق به کمک به نیروی هوایی و فرمانداری نظامی نگردید.
در مورد وضعیت شهربانی کشور چون سپهبد رحیمی را نخست‌وزیر احضار کرده و حضور ندارد، من به اطلاع تیمساران می‌رسانم که برابر گزارشات رسیده به مرکز فرماندهی ستاد، دیروز بعد از ظهر پرسنل شهربانی تعدادی از کلانتری‌ها را تخلیه نمودند که توسط مخالفین اشغال گردیده و عده‌ای از پاسبان‌ها به سربازخانه ونک و مرکز آموزش افسری ژاندارمری پناه برده‌اند.
درباره اجرای مقررات حکومت نظامی از طرف فرمانداری نظامی تهران، به طوری که سپهبد رحیمی در شورای امنیت ملی اظهار نمود، چون تغییر ساعت ممنوعیت عبور و مرور در ساعت 14 ابلاغ شده، و تا دیشب نیز فرمانداری نظامی اجازه جلوگیری از اجتماعات و تظاهرات را نداشت، لذا در ساعت 4ونیم بعد از ظهر موفق به جلوگیری از رفت و آمد مردم نگردیده است. ضمناً ارتشبد طوفانیان با توجه به حضور وزیر جنگ در شورا، و نیز به علت هجوم مخالفین به تأسیسات ارتش خواستند که در دفترشان باشند، یادآوری می‌کنم که مسلسل‌سازی تسلیحات ارتش از نیمه شب دیشب هدف تیراندازی عده‌ای از مخالفین قرار گرفت. فرمانده نیروی زمینی و فرمانداری نظامی موفق نشدند که عده‌ای را برای کمک به نگهبانان آنجا و جلوگیری از تجاوز آشوبگران به مسلسل‌سازی اعزام نمایند.
دیشب تا صبح ستاد هوانیروز موفق نگردید سرلشکر خسروداد را پیدا نماید! من به سرتیپ اتابکی در یگان هوانیروز دستور دادم که عده‌ای درجه‌دار به وسیله هلی‌کوپتر برای کمک به مسلسل‌سازی بفرستد، ولی موفق به اجرای مأموریت نگردید و در نتیجه برابر اطلاع تلفنی ارتشبد طوفانیان، مخالفین در حدود ساعت 8 صبح امروز وارد مسلسل‌سازی شدند.
این بود وضعیت عمومی نیروهای مسلح و وقایع کلی مربوط به شهربانی و فرمانداری نظامی و اداره تسلیحات ارتش تا آنجا که به مرکز فرماندهی ستاد گزارش شده و حالا ابتدا سپهبد مقدم اطلاعات کشور را تشریح کند و سپس فرماندهان و رؤسا به ترتیب آخرین وضعیت خصوصی خود را بیان نمایند.
سپهبد مقدم معاون نخست‌وزیر و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور اظهار داشت:
«تیمساران اطلاع دارند که مدتی است آقای نخست‌وزیر سازمان اطلاعات و امنیت کشور را عملاً منحل کرده‌اند و لایحه انحلال سازمان امنیت هم چند روز پیش از تصویب مجلس گذشت. در حقیقت سازمان امنیتی وجود ندارد و تمام پرسنل این سازمان در سطح کشور بلاتکلیف و سرگردان هستند. در نتیجه در غالب شهرهای کشور و همچنین در تهران مردم در نقاط مختلف به ادارات سازمان امنیت حمله نموده، ضمن غارت وسائل، ساختمانها را آتش می‌زنند.
من دستور داده بودم که مسئولین، ادارات را سریعاً تخلیه کرده و مدارک و سلاح‌های موجود را جمع‌آوری نمایند و به نزدیکترین سربازخانه یا ژاندارمری و یا شهربانی ببرند. متأسفانه در غالب نقاط فرماندهان قسمت‌ها حتی اجازه نمی‌دادند که پرسنل سازمان امنیت به سربازخانه‌های نیروی زمینی یا ژاندارمری وارد بشوند. من از تیمسار ریاست ستاد بزرگ تقاضا کردم که به فرماندهان سربازخانه‌ها و ژاندارمری دستور بدهند که پرسنل سازمان امنیت را بپذیرند، تا مدارک و اسلحه و مهمات و وسایل آنها محافظت شود. خوشبختانه بعد از دستور مستقیم شخص تیمسار ریاست ستاد بزرگ، بالاخره موافقت کردند. علاوه بر این چون مخالفین به خانه‌های رؤسا و پرسنل ساواک نیز حمله می‌کنند، زندگی خود و خانواده‌هایشان در خطر می‌باشد. بدین ترتیب مدتی است که ساواک در وضعیت و موقعیتی نیست که بتواند اخبار و اطلاعاتی در اختیار سازمان‌ها بگذارد. من خودم هم که الساعه درخدمت تیمساران هستم بلاتکلیف می‌باشم و در اجرای دستور تیمسار ریاست ستاد در اینجا حاضر شده‌ام و اطلاعاتی بیش از تیمساران ندارم تا به اطلاع شورا برسانم.»
سپهبد بدره‌ای فرمانده نیروی زمینی شاهنشاهی اظهار نمود: «قسمتی از حوادث مربوط به نیروی زمینی را تیمسار ریاست ستاد گفتند. به طوری که دیشب در شورای امنیت ملی گفتم کلیه عده‌های موجود نیروی زمینی در تهران و همچنین لشکر گارد در اختیار فرمانداری نظامی تهران هستند، و نیروی زمینی شاهنشاهی عده اضافی و احتیاط ندارد که برای کمک در اختیار سازمان‌ها و قسمت‌هایی که تلفن زده و تقاضا می‌نمایند، بگذارد. یگان گارد جاویدان که آن هم مأموریت مخصوص دارد و باید از کاخ‌های سلطنتی حفاظت نماید، در این مورد هم به دستور ریاست ستاد به سرلشکر نشاط مراجعه شد. جواب داد که حق ندارد از یگان گارد جاویدان برای مأموریت فرمانداری نظامی استفاده کند. ضمناً یک گردان پیاده هم دیروز از لشکر قزوین خواسته بودم ولی چون ستون قادر به برقراری ارتباط با نیروی زمینی نبود، برابر اطلاع در حدود کاروانسراسنگی مخالفین جاده را بسته و جلوشان را گرفته‌اند که تا این ساعت به تهران نرسیده و اطلاع صحیحی از وضع آن نداریم. دیشب در اجرای دستورات ریاست ستاد بزرگ به هر ترتیب بود 30 دستگاه تانک از لشکر گارد برای کمک به مرکز آموزش دوشان‌تپه نیروی هوایی آماده کردیم ولی چون ارابه‌ها مهمات نداشتند مدتی طول کشید تا از زاغه‌ها مهمات برسد، که بالاخره در حدود ساعت 3 بعد از نصف شب به سرپرستی سرلشکر ریاحی فرمانده لشکر گارد حرکت کردند. متأسفانه طولی نکشید که در حدود تهران پارس مردم جلوی ستون اعزامی را گرفته ضمن تیراندازی، ارابه‌ها را آتش زدند که ابتدا خبر تیر خوردن و سپس شهادت  سرلشکر ریاحی رسید. و برابر گزارش گارد، از 30 دستگاه ارابه جنگی، فقط چند دستگاه به سربازخانه برگشته‌اند.
ضمناً دیشب عده‌ای از پرسنل نیروی زمینی مأمور به فرمانداری نظامی و کلانتری‌ها با بی‌ترتیبی به سربازخانه‌های مربوطه مراجعت نموده‌اند که در نتیجه سبب ایجاد وحشت و بی‌نظمی شده‌اند و در بعضی از یگانها نیز هرج و مرج ایجاد گردیده است.
نکته مهمی که باید به عرض برسانم این است: نیروی زمینی که اساساً وضعیت بسیار نامطلوبی داشت، در اثر وقایع ناگوار چند روز اخیر وضع آن به صورتی درآمده که باید بگویم قادر به هیچ‌گونه عملی نمی‌باشد.»
سپهبد ربیعی در این مورد در دفاعیات خود چنین می‌گوید: «من که از وضعیت نیروی زمینی اطلاعی نداشتم، از اصرار بدره‌ای فهمیدم که نیرو کم دارد.»
در این موقع من به یاد تلفن صبح سپهبد صانعی معاون لجستیکی فرمانده نیروی زمینی افتاده و خطاب به ایشان گفتم: تیمسار صانعی: شما صبح به ستاد بزرگ تلفن کرده مطلبی به من اظهار کردید، آن را بیان کنید تا فرمانده نیروی زمینی درباره آن نیز توضیح بدهند.
سپهبد صانعی معاون لجستیکی فرمانده نیروی زمینی شاهنشاهی از جای خود بلند شده اظهار داشت:
«من امروز صبح به تیمسار ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران تلفن زده اظهار نمودم: با توجه به بررسی‌هایی که در طول دیشب با حضور فرمانده نیرو و معاونین در ستاد نیروی زمینی به عمل آوریم، برای اینکه تیمسار ریاست ستاد از وضعیت واقعی امکانات نیروی زمینی مطلع باشند، وظیفه خود دانستم که به اطلاع تیمسار برسانم که روی نیروی زمینی حساب نکنید»!
سپهبد بدره‌ای اظهار کرد: «نظر ایشان صحیح است. من واقعاً وضع نیروی زمینی را تا این حد خراب نمی‌دانستم»[!]. معاونین نیروی زمینی نیز اظهارات سپهبد صانعی را تأیید نمودند.
سپهبد ربیعی فرمانده نیروی هوایی شاهنشاهی، که وضع بسیار ناراحت و آشفته‌ای داشت و با لباس کار در شورای فرماندهان حاضر شده بود ابتدا با ناراحتی و تأسف جریان زد و خورد همافران و هنرجویان مرکز آموزش نیروی هوایی با افراد گارد را تشریح نمود. سپس توضیح داد که چگونه تظاهرکنندگان وارد محوطه مرکز آموزش هوایی شده و با کمک همافران و هنرجویان در اسلحه‌‌خانه‌ها را باز کرده و به سلاح‌ها دسترسی پیدا کردند و اظهار داشت:
«هم اکنون مرکز آموزش دوشان‌تپه در محاصره مخالفین و محوطه مرکز آموزش در اشغال همافران و هنرجویان مسلح می‌باشد». و اضافه نمود: «من به ریاست ستاد بزرگ و همچنین دیشب در شورای امنیت ملی عرض کردم که نیروی هوایی در مقابل همافران و جمعیتی که در اطراف محوطه مرکز آموزش هوایی اجتماع کرده و پشت‌بام‌های اطراف مرکز را مسلحانه اشغال نموده‌اند به هیچ‌وجه قادر به انجام عملی نمی‌باشد و لازم است فرمانداری نظامی و یا نیروی زمینی به ما کمک کند، ولی تا این ساعت عده کمکی به مرکز آموزش دوشان‌تپه نرسیده است.»
و بعد راجع به نداشتن گاز در آشپزخانه‌ها و سوخت برای خودروها و سایر مشکلات و نیازمندی‌‌های لجستیکی صحبت نموده و اضافه کرد: «به علت تیراندازی، من در پست فرماندهی نیروی هوایی زندانی بودم و الآن هم با وضع بسیار بدی و به حالت خزیده توانستم خود را از ساختمان پشت فرماندهی به هلی‌کوپتر برسانم و در این جلسه شرکت کنم، چون دائماً از پشت‌بام‌های اطراف تیراندازی می‌کنند. حالا هم هر چه زودتر باید برگردم به پست فرماندهی و باید در آنجا باشم.»
سپهبد محققی، فرمانده ژاندارمری کشور، ضمن تشریح وضعیت خصوص ژاندارمری کشور اظهار کرد:
«دیشب از ژاندارمری کشور به من اطلاع دادند که تعدادی از پرسنل شهربانی پس از تخلیه کلانتری‌های مربوطه با وضع بسیار بدی در حالت فرار به سربازخانه ونک – مرکز آموزش افسری ژاندارمری – پناه برده‌اند. افسران نگهبان کسب تکلیف می‌کردند که چه بکنند، بالاخره دستور دادم تا در یک آسایشگاهی به آنها جا بدهند، ولی ورود پاسبانان شهربانی با بی‌تربیتی به سربازخانه ونک سبب ایجاد وحشت و بی‌نظمی در سربازخانه گردیده و نتیجه بسیار نامطلوبی داشته است، به طوری که عده‌ای از سربازان ژاندارمری شبانه از دیوار سربازخانه پریده و فرار نموده‌اند.
همچنین دیشب از اداره وظیفه عمومی تلفنی اطلاع دادند که جمعیت زیادی در مقابل اداره جمع شده و شعار می‌دهند، و تعداد نگهبانان برای جلوگیری از تجاوز احتمالی آنها به اداره وظیفه عمومی به هیچ‌وجه کافی نیستند، و برای تقویت مأمورین نگهبانی از فرمانداری نظامی کمک خواسته‌اند، ولی سپهبد رحیمی جواب داده که فرمانداری نظامی عده احتیاط ندارد که به کمک آنها بفرستد، وقتی به تیمسار بدره‌ای مراجعه کردم، ایشان هم همین جواب را به من دادند.»
سپس اضافه نمود: «ستاد ژاندارمری کشور، چند روز است که در محاصره مخالفین می‌باشد و ما مجبور هستیم که با لباس شخصی به ستاد رفت و آمد بکنیم. اطراف سربازخانه شاهپور را هم مخالفین محاصره کرده‌اند، به طوری که 48 ساعت است که مأمورین نتوانسته‌اند از آنجا غذا برای گروهان قرارگاه و سربازان نگهبان به ستاد ژاندارمری در میدان 24 اسفند بیاورند.»
سپهبد خواجه نوری رئیس اداره سوم ستاد بزرگ ارتشتاران اظهار داشت:
«درباره شهربانی کشور. برابر گزارش رسیده به مرکز فرماندهی، تعداد زیادی از کلانتری‌ها را مخالفین اشغال کرده‌اند و اسلحه و مهمات و بی‌سیم‌های شهربانی به دست مخالفین افتاده است.» و اضافه نمود: «چون از بعد از نصف شب دیشب تلفن‌های ستاد نیروی زمینی جواب نمی‌دادند، و گزارشات نوبه‌ای قسمت‌ها هم به موقع به مرکز فرماندهی ستاد نرسیده، من اطلاعاتی بیش از آنچه که تیمساران گفتند ندارم تا به عرض برسانم.»
سرلشکر پرویز امینی افشار رئیس اداره دوم ستاد بزرگ ارتشتاران اظهار نمود:
«نکاتی که می‌توانم به اظهارات فرماندهان اضافه کنم، این است که برابر آخرین خبری که در موقع آمدن به شورا به اداره دوم رسید، مخالفین مرکز پلیس را در میدان سپه به آتش کشیدند.
برابر گزارش ضداطلاعات، دیشب سربازان در بعضی از سربازخانه‌ها از جمله سربازخانه قصر از دیوار پریده و فرار می‌کردند. و وضع داخلی یگان‌ها از لحاظ انضباط بسیار بد و وضعیت هرج و مرج در آنها حکمفرما است. در اطراف غالب سربازخانه‌ها اخلالگران اجتماع کرده و مشغول تظاهرات هستند، و در سربازخانه عشرت‌آباد با مأمورین استحفاظی درگیر شده‌اند.»
در جریان مذاکرات شورای فرماندهان اطلاع دادند که نخست‌وزیر می‌خواهد با من صحبت کند. ولی مذاکره تلفنی از اطاق شورا با تلفن مستقیم نخست‌وزیر (خط شبکه مخصوص نخست‌وزیری) مقدور نبود، و می‌بایستی برای صحبت از جلسه خارج شده از دفترم با ایشان صحبت می‌کردم. چون قبل از تشکیل شورا با هم صحبت و قرار گذاشته بودیم که بعد از پایان جلسه به نخست‌وزیری بروم، به رئیس دفترم گفتم اطلاع بدهید که شورای فرماندهان هنوز تمام نشده، به محض پایان جلسه صحبت خواهم کرد. ولی آقای بختیار مجدداً پیغام داد که کار فوری دارد و حتماً می‌خواهد صحبت کند. بنابراین از ارتشبد شفقت وزیر جنگ خواهش کردم جلسه را اداره کند و برای صحبت با نخست‌وزیر به دفترم رفتم. آقای بختیار می‌خواست که به نخست‌وزیری بروم. گفتم سپهبد رحیمی را که می‌خواستید فرستادم. اظهار کرد: بلی، اینجاست. گفتم: ایشان هم فرماندار نظامی است و هم رئیس شهربانی کشور، به طوری که اطلاع دارید کلیه یگان‌های موجود نیروی زمینی در تهران در اختیار فرمانداری نظامی است، هر دستوری دارید به ایشان بدهید تا اجرا کند. موضوع مهم، مشکلات نیروهای مسلح می‌باشد که با فرماندهان مشغول بررسی آنها هستیم، تا ببینیم چه می‌شود کرد؟ چیزی هم به خاتمه شورا نمانده و فکر نمی‌کنم زیاد طول بکشد. به محض اتمام جلسه به نخست‌وزیری خواهم آمد.
پس از مراجعت به اطاق شورا سپهبد حاتم جانشین رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران چنین اظهار کرد:
«به طوری که تیمساران ملاحظه می‌کنید با توجه به آخرین وضعیت خصوصی یگان‌ها که فرماندهان نیرو تشریح کردند به عللی که همه می‌دانیم، ارتش در موقعیت خاصی قرار گرفته است که نیروها بنا به اظهار فرماندهانشان قادر به انجام عملی نمی‌باشند. از طرف دیگر اعلیحضرت تشریف برده‌اند و بنا به اظهار نخست‌وزیر مراجعت نمی‌کنند. ماههاست که امور کشور تعطیل است. آیت‌الله خمینی خواهان جمهوری اسلامی است. تمام ملت ایران هم عملاً در این مدت نشان داده‌اند که پشتیبان ایشان و خواستار جمهوری اسلامی هستند. آقای بختیار هم با توجه به اظهاراتش در مجلسین و حتی اظهارات دیروز در مجلس سنا، و همچنین مصاحبه‌‌هایش می‌خواهد جمهوری اعلان کند ولی طرفداری در بین مردم ندارد! آنچه که به نظر می‌رسد اختلاف در این است که اعلام جمهوری در کشور به وسیله کی و چگونه صورت بگیرد. در کشور ترکیه از این موارد پیش آمده که بین احزاب اختلاف شدید ایجاد شده که در نتیجه امور کشور به حال وقفه درآمده. ارتش خود را کنارکشیده و اعلام نموده است که در سیاست دخالت نمی‌کند و از ملت پشتیبانی می‌نماید. پیشنهاد من این است که در این مناقشه سیاسی هم ارتش خود را کنار کشیده و مداخله ننماید.»
اظهارات و پیشنهاد سپهبد حاتم با توجه به اوضاع بحرانی آن روز کشور و نیروهای مسلح شاهنشاهی و توضیحات فرماندهان نیرو و رؤسا درباره حوادث و وقایع نیروها و امکانات آنها مورد استقبال و تأیید فرماندهان و رؤسای سازمان‌های نیروهای مسلح و ادارات که در جلسه حضور داشتند، قرار گرفت.
در این موقع لازم دیدم اوامر اعلیحضرت را به تیمساران یادآوری کنم. اظهار کردم: به طوری که چند روز قبل که غالب تیمساران حضور داشتند بیان نمودم، اعلیحضرت علاوه بر دستور جلوگیری از خونریزی که همیشه بر آن تأکید می‌نمودند، در جلسه‌ای با حضور نخست‌وزیر و فرماندهان نیروهای سه‌گانه، پشتیبانی ارتش از دولت قانونی را امر فرموده‌اند و علاوه بر این دو نکته، در یکی از جلسات شرفیابی «حفظ فرموده‌اند و علاوه بر این دو نکته، در یکی از جلسات شرفیابی «حفظ تمامیت و وحدت ارتش شاهنشاهی» را نیز تأکید کرده و اضافه نمودند که در این مورد به وزیر جنگ هم اوامری فرموده‌اند. ارتشبد شفقت وزیر جنگ اظهارات مرا تأیید نمود.
سپهبد حاتم اظهار کرد: «قطعاً منظور اعلیحضرت در مورد پشتیبانی ارتش از دولت تا موقعی بوده که نخست‌وزیر پشتیبان قانون اساسی باشد، نه خواهان جمهوری. حالا که آقای بختیار مانند مخالفین می‌خواهد جمهوری اعلام کند، بنابراین ارتش دیگر وظیفه ندارد از ایشان پشتیبانی کند». سپس اضافه نمود: «از طرف دیگر به طوری که فرماندهان اظهار می‌کنند در وضعیت فعلی ارتش عملاً قادر به پشتیبانی نمی‌باشند، و خیلی دیر شده است. ادامه وضعیت ارتش به این صورت هم نتیجه‌ای جز ادامه خونریزی بیهوده ندارد، به همین دلیل است که پیشنهاد کردم ارتش بی‌طرفی خود را اعلان نماید.»
سپهبد حاتم در دفاعیات خود نیز چنین گفت: «گفتم باید ما به ملت بپیوندیم و اعلان همبستگی کنیم تا به این برادرکشی خاتمه داده شود، چون دیگر شاه به مملکت برنمی‌گردد و ما باید برای بقاء ارتش و نگهداری آن تلاش کنیم.»
سپهبد ربیعی نیز در دفاعیات خود در این مورد چنین می‌گوید: «... از کسانی که خیلی آتشین صحبت کردند سپهبد حاتم بود؛ یکی سپهبد خلعتبری و دیگری معاون پارلمانی وزارت جنگ...، موضع حاتم به عقیده من جانبداری از رفتن بختیار بود و می‌گفت باید برود... معاون پارلمانی وزارت جنگ هم... موضع حاتم را دنبال کرد و خیلی هم خوب صحبت کرد و خیلی داغ. کسی که اول جانشین طوفانیان بود. البته این را جهانبانی هم گفت، ما بارها گفتیم.»
سپهبد فیروزمند معاون ستاد بزرگ ارتشتاران اظهار نمود: «من هم به منظور جلوگیری از خونریزی بیهود با پیشنهاد سپهبد حاتم موافقم ولی با توجه به خواسته اکثریت پرسنل نیروهای مسلح عقیده دارم که لازم است با ملت ایران همبستگی اعلام شود.»
سپهبد فیروزمند در دفاعیات خود نیز گفت: «در روزهای آخر بالاخص بعد از تاریخ رفتن شاه ما احساس می‌کردیم که دیگر زمینه برای ادامه سلطنت از بین رفته است.»
سپهبد معصومی نائینی معاون پارلمانی وزارت جنگ، پس از تشریح وضع بحرانی کشور و احساسات مردم اظهار داشت: «اعلیحضرت از کشور خارج شده‌اند، آنچه روشن است این است که مراجعتی هم در بین نیست. ملت ایران مدت‌ها است یکپارچه نشان داده‌اند که طرفدار و خواستار آیت‌الله خمینی هستند و کسی طرفدار دولت آقای بختیار نمی‌باشد. مملکت دارد از بین می‌رود. آقای بختیار هم در این مدت عملاً نشان داده که در مقابل اراده ملت ایران قادر به عملی نیست. بنابراین من هم عقیده دارم که برای جلوگیری از خونریزی و خاتمه دادن به این وضعیت ناگوار اعلان همبستگی شود.»
سپهبد خلعتبری معاون اطلاعاتی فرمانده نیروی زمینی شاهنشاهی ضمن تأیید پیشنهاد سپهبد حاتم اظهار کرد:
«به طوری که گفته شد آقای بختیار هم در تمام این مدت تلاش کرده است که جمهوری اعلان کند. همه می‌دانیم که ایشان به هیچ‌وجه طرفداری بین مردم و پرسنل نیروهای مسلح ندارد. به همین جهت من هم عقیده دارم که با ملت اعلان همبستگی شود.»
سپهبد حسین جهانبانی معاون پرسنلی فرمانده نیروی زمینی شاهنشاهی، ضمن موافقت با پیشنهاد سپهبد فیروزمند اضافه نمود: «بیش از یک ماه است که بارها ما در نیروی زمینی گفتیم باید همبستگی اعلام کنیم ولی توجه نکردند.»
ارتشبد جعفر شفقت وزیر جنگ، ضمن موافقت با پیشنهاد سپهبد حاتم اظهار کرد:
«باید ارتش را حفظ و از متلاشی شدن آن جلوگیری کنیم.» ارتشبد حسین فردوست رئیس دفتر ویژه اطلاعات پس از تأیید پیشنهاد سپهبد حاتم اضافه نمود:
«به نظر من هم دیر شده است.»
پس از صحبت و اظهار نظر چند نفر دیگر از تیمساران که عده‌ای از آنها طرفدار اعلان «بیطرفی» و تعدادی دیگر موافق اعلام «همبستگی» بودند، اظهار کردم: حالا که با توجه به اظهارات فرماندهان نیرو و وضعیت نیروهای مسلح و امکانات آنها پیشنهاد سپهبد حاتم مورد توجه تیمساران قرار گرفته و به منظور جلوگیری از خونریزی و حفظ تمامیت ارتش عده‌ای طرفدار اعلان بی‌طرفی و تعدادی دیگر خواهان اعلان همبستگی هستند، دو نکته را یادآوری می‌کنم: اولاً به طوری که تیمساران اطلاع دارید برابر قوانین و مقررات، ارتش حق دخالت در سیاست را ندارد. ثانیاً با توجه به اوامر اعلیحضرت در مورد حفظ وحدت و تمامیت ارتش بهتر است که وحدت نظر باشد. تیمساران هر نظری دارید بیان کنید تا بحث شود، بلکه شورا به اتفاق آراء تصمیم بگیرد.
پس از اظهارنظر و بحث چند نفر از جمله سرلشکر خسروداد فرمانده هوانیوز که طرفدار اعلان همبستگی بودند، و سپهبد حاتم اظهار نمود: «تیمساران به قدر کافی اظهارنظر کردند، اگر تیمسار ریاست ستاد اجازه می‌دهید رأی گرفته شود.» رأی گرفته شد. «بی‌طرفی ارتش» به اتفاق آراء مورد تصویب فرماندهان و رؤسای ادارات و سازمان‌‌های نظامی قرار گرفت.
بعد از قرائت مجدد صورتجلسه و توافق نظر در متن اعلامیه ارتش به شرح زیر، فرماندهان و رؤسا آن را تأیید و امضا نمودند:
«اعلامیه ارتش: ارتش ایران وظیفه دفاع از استقلال و تمامیت کشور عزیز ایران را داشته و تاکنون در آشوب‌های داخلی سعی نموده است با پشتیبانی از دولت‌های قانونی این وظیفه را به نحو احسن انجام دهد. با توجه به تحولات اخیر کشور، شورای عالی ارتش در ساعت 30/10 روز 22 بهمن 1357 تشکیل و به اتفاق تصمیم گرفته شد که برای جلوگیری از هرج و مرج و خونریزی بیشتر بیطرفی خود را در مناقشات سیاسی فعلی اعلام کند و به یگان‌های نظامی دستور داده شد که به پادگان‌های خود مراجعت نمایند. ارتش ایران همیشه پشتیبان ملت شریف و نجیب و میهن‌پرست ایران بوده و خواهد بود و از خواسته‌های ملت شریف ایران با تمام قدرت پشتیبانی می‌نماید.»
و این نامه در بعد از ظهر روز 22 بهمن از رادیو قرائت شد و...
ژ"
نظرات() 
new jordan 5 release
سه شنبه 14 آبان 1398 04:17 ق.ظ
<a href="http://www.ok-george.com/13/jordan-pink-an-gray ">jordan pink an gray</a><a href="http://www.ok-george.com/14/navy-blue-air-max-1-10s-navy-blue-air-max-97 ">navy blue air max 1 10s navy blue air max 97</a><a href="http://www.ok-george.com/15/jordan-4-1989 ">jordan 4 1989</a><a href="http://www.ok-george.com/16/air-jordan-v-sneakers ">air jordan v sneakers</a>
[url=http://www.colgate-mail.com/20/new-jordan-5-release]new jordan 5 release[/url]
nike flyknit release dates
سه شنبه 14 آبان 1398 04:17 ق.ظ
<a href="http://www.carasebokas.com/39/femmes-lifelike-marque-violet-bleu-nike-air-max-90-chaussures-populaires-auprs-des-jeunes ">femmes lifelike marque violet bleu nike air max 90 chaussures populaires auprs des jeunes</a><a href="http://www.carasebokas.com/4/nike-free-run-3-green-yellow ">nike free run 3 green yellow</a><a href="http://www.carasebokas.com/40/nike-hyperdunk-2015-laser-orange ">nike hyperdunk 2015 laser orange</a><a href="http://www.carasebokas.com/5/nike-dunk-cmft-black-denim ">nike dunk cmft black denim</a>
[url=http://www.iaccessed.com/30/nike-flyknit-release-dates]nike flyknit release dates[/url]
ua clutchfit prodigy black red
سه شنبه 14 آبان 1398 04:16 ق.ظ
<a href="http://www.mrfbassclassic.com/31/nike-lebron-12-grey-sky-blue ">nike lebron 12 grey sky blue</a><a href="http://www.mrfbassclassic.com/32/nike-zoom-elite-8-review ">nike zoom elite 8 review</a><a href="http://www.mrfbassclassic.com/33/nike-air-max-iii-through-the-years-nike-air-max-iii-360 ">nike air max iii through the years nike air max iii 360</a><a href="http://www.mrfbassclassic.com/34/nike-id-jordan-13 ">nike id jordan 13</a>
[url=http://www.bestoflifetravel.com/31/ua-clutchfit-prodigy-black-red]ua clutchfit prodigy black red[/url]
nike shox turbo 13 zappos
دوشنبه 13 آبان 1398 04:05 ب.ظ
<a href="http://www.institvirreydelpino.com/cases_05/nintendo-switch-ztek-charging-case ">nintendo switch ztek charging case</a><a href="http://www.institvirreydelpino.com/cases_06/loui-vuitton-case-iphone-7-plus ">loui vuitton case iphone 7 plus</a><a href="http://www.institvirreydelpino.com/cases_07/rugged-case-for-oneplus-6t ">rugged case for oneplus 6t</a><a href="http://www.institvirreydelpino.com/cases_08/iphone-5s-cases-fortnite ">iphone 5s cases fortnite</a>
nike shox turbo 13 zappos http://www.simondowdingcreative.com/shoes_admin37/nike-shox-turbo-13-zappos
pink and grey cheetah nike shox
دوشنبه 13 آبان 1398 04:05 ب.ظ
<a href="http://www.supportingyourbusiness.com/shoes_admin1/nike-internationalist-pink-grey-nike-wmns-internationalist-pink-828407-606 ">nike internationalist pink grey nike wmns internationalist pink 828407 606</a><a href="http://www.supportingyourbusiness.com/shoes_admin10/nike-air-max-90-neon-roze ">nike air max 90 neon roze</a><a href="http://www.supportingyourbusiness.com/shoes_admin11/adidas-nmd-runner-womens-pink-glitter ">adidas nmd runner womens pink glitter</a><a href="http://www.supportingyourbusiness.com/shoes_admin12/nike-free-bionic-buy ">nike free bionic buy</a>
pink and grey cheetah nike shox http://www.electmikefoster.com/shoes_admin18/pink-and-grey-cheetah-nike-shox
mizuno wave creation 14 silver
دوشنبه 13 آبان 1398 04:03 ب.ظ
<a href="http://www.urbanhellville.com/shoes_admin28/nike-hyperdunk-2012-nike-id ">nike hyperdunk 2012 nike id</a><a href="http://www.urbanhellville.com/shoes_admin29/nike-lebron-12-lifestyle-red-kaufen ">nike lebron 12 lifestyle red kaufen</a><a href="http://www.urbanhellville.com/shoes_admin3/nike-air-max-90-qs-running-man-pack-x-pam-by-misha ">nike air max 90 qs running man pack x pam by misha</a><a href="http://www.urbanhellville.com/shoes_admin30/nike-kd-9-yellow-green ">nike kd 9 yellow green</a>
mizuno wave creation 14 silver http://www.writethismail.com/shoes_admin25/mizuno-wave-creation-14-silver
speck 6s case
دوشنبه 13 آبان 1398 04:03 ب.ظ
<a href="http://www.belovedmyanmartravelandtour.com/caps_13/low-price-new-era-9fifty-snapback-cap-munich ">low price new era 9fifty snapback cap munich</a><a href="http://www.belovedmyanmartravelandtour.com/caps_14/new-era-kansas-city-royals-mlb-9fifty-original-fit-snapback ">new era kansas city royals mlb 9fifty original fit snapback</a><a href="http://www.belovedmyanmartravelandtour.com/caps_15/new-york-knicks-new-era-hats-knicks-59fifty-and-39thirty-new-era-caps-fanatics ">new york knicks new era hats knicks 59fifty and 39thirty new era caps fanatics</a><a href="http://www.belovedmyanmartravelandtour.com/caps_16/youth-adidas-black-boston-bruins-2017-draft-flex-hat ">youth adidas black boston bruins 2017 draft flex hat</a>
speck 6s case http://www.gray-it.com/cases_28/speck-6s-case
mickey mouse nike air max
دوشنبه 13 آبان 1398 04:02 ب.ظ
<a href="http://www.tightedgeandstyles.com/shoes_admin31/adidas-forum-mid-plant-guide ">adidas forum mid plant guide</a><a href="http://www.tightedgeandstyles.com/shoes_admin32/nike-free-combat-boots-noir ">nike free combat boots noir</a><a href="http://www.tightedgeandstyles.com/shoes_admin33/nike-cortez-unisex-red ">nike cortez unisex red</a><a href="http://www.tightedgeandstyles.com/shoes_admin34/reebok-zig-tech-purple ">reebok zig tech purple</a>
mickey mouse nike air max http://www.playingstories.com/shoes_admin28/mickey-mouse-nike-air-max
affidabile cheap nike free run nike nuove 3 uomo running shoes bianco grigio blu
یکشنبه 28 مهر 1398 08:37 ق.ظ
<a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes28/hombre-zapatillas-adidas-originals-stan-smith-canvas-negro-blanco ">hombre zapatillas adidas originals stan smith canvas negro blanco</a><a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes29/nike-shoe-fabric-rubber-black ">nike shoe fabric rubber black</a><a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes3/nike-black-basketball ">nike black basketball</a><a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes30/adidas-baratas-mujeres-stan-smith-velcro-cf-marina-roja-outlet-espa%c3%b1a-zapatos-adidas ">adidas baratas mujeres stan smith velcro cf marina roja outlet espa帽a zapatos adidas</a>
affidabile cheap nike free run nike nuove 3 uomo running shoes bianco grigio blu http://www.sarahtreadwellyoga.com/shoes39/affidabile-cheap-nike-free-run-nike-nuove-3-uomo-running-shoes-bianco-grigio-blu
mens running shoe 654433 005 spring summer 2017 mens nike
یکشنبه 28 مهر 1398 08:37 ق.ظ
<a href="http://www.paleovirtualsummit.com/shoes_be39/nike-lebron-11-south-beach-nike-lebron-11-south-beach-nike-lebron-11-south-beach-nike-lebron-11-south-beach-nike-lebron-11-south-beach-nike-lebron-11-south ">nike lebron 11 south beach nike lebron 11 south beach nike lebron 11 south beach nike lebron 11 south beach nike lebron 11 south beach nike lebron 11 south</a><a href="http://www.paleovirtualsummit.com/shoes_be4/jordan-reveal-gar%c3%a7on-grade-school-basketball-chaussures-wolf-gris-blanc-cool-gris-infrared ">jordan reveal gar莽on grade school basketball chaussures wolf gris blanc cool gris infrared</a><a href="http://www.paleovirtualsummit.com/shoes_be40/vend-baskets-new-balance-u420-sbo-bleu-en-toile-bleu-chaussure-de-basket ">vend baskets new balance u420 sbo bleu en toile bleu chaussure de basket</a><a href="http://www.paleovirtualsummit.com/shoes_be5/nike-air-force-1-low-black-utility-review-off-white-unboxing ">nike air force 1 low black utility review off white unboxing</a>
mens running shoe 654433 005 spring summer 2017 mens nike http://www.healthiertravels.com/shoes32/mens-running-shoe-654433-005-spring-summer-2017-mens-nike
Heath
چهارشنبه 9 مرداد 1398 02:31 ق.ظ
Saved as a favorite, I like your site!
mens tyler ferguson 47 oklahoma state cowboys jersey
جمعه 31 خرداد 1398 03:53 ب.ظ
<a href="http://www.amandazipsitup.net/NHL_22/womens-christian-jaros-83-ottawa-senators-authentic-home-jersey ">womens christian jaros 83 ottawa senators authentic home jersey</a><a href="http://www.amandazipsitup.net/NHL_23/youth-justin-falk-41-buffalo-sabres-premier-jersey ">youth justin falk 41 buffalo sabres premier jersey</a><a href="http://www.amandazipsitup.net/NHL_24/mens-derick-brassard-19-pittsburgh-penguins-authentic-custom-jersey ">mens derick brassard 19 pittsburgh penguins authentic custom jersey</a><a href="http://www.amandazipsitup.net/NHL_25/womens-niklas-hjalmarsson-4-arizona-coyotes-breakaway-away-jersey ">womens niklas hjalmarsson 4 arizona coyotes breakaway away jersey</a>
mens tyler ferguson 47 oklahoma state cowboys jersey http://www.onlineregistrations.net/NCAAF_32/mens-tyler-ferguson-47-oklahoma-state-cowboys-jersey
nike air max plus on sale
پنجشنبه 2 خرداد 1398 07:18 ب.ظ
<a href="http://www.followingseasattryall.net/Shoes_20/air-max-barkley-hyperfuse ">air max barkley hyperfuse</a><a href="http://www.followingseasattryall.net/Shoes_3/girlss-preschool-air-jordan-retro-13-basketball-shoes ">girlss preschool air jordan retro 13 basketball shoes</a><a href="http://www.followingseasattryall.net/Shoes_4/nike-air-max-command-little-kids ">nike air max command little kids</a><a href="http://www.followingseasattryall.net/Shoes_5/jordan-6-like-mike-greatness-bomber ">jordan 6 like mike greatness bomber</a>
nike air max plus on sale http://www.anthony-online.net/Shoes_10/nike-air-max-plus-on-sale
air max 90 mens white air max 90 infrared
پنجشنبه 2 خرداد 1398 07:17 ب.ظ
<a href="http://www.kbdental.net/Shoes_20/nike-air-max-95-prm-tape-neon ">nike air max 95 prm tape neon</a><a href="http://www.kbdental.net/Shoes_3/kevin-hart-running-shoes ">kevin hart running shoes</a><a href="http://www.kbdental.net/Shoes_4/asics-onitsuka-tiger-mexico-66-marinen-pier ">asics onitsuka tiger mexico 66 marinen pier</a><a href="http://www.kbdental.net/Shoes_5/nike-lunarlon-vapor-tour ">nike lunarlon vapor tour</a>
air max 90 mens white air max 90 infrared http://www.bladelesslasercataractsurgery.net/Shoes_10/air-max-90-mens-white-air-max-90-infrared
nike dunk retro qs michigan
پنجشنبه 2 خرداد 1398 07:11 ب.ظ
<a href="http://www.haciendasycasonas.net/Shoes_20/jordan-formula-23-low-bg-cool-gris-cool-grisblancnoir ">jordan formula 23 low bg cool gris cool grisblancnoir</a><a href="http://www.haciendasycasonas.net/Shoes_3/nike-roshe-two-high-boot ">nike roshe two high boot</a><a href="http://www.haciendasycasonas.net/Shoes_4/san-francisco-49ers-hoodie ">san francisco 49ers hoodie</a><a href="http://www.haciendasycasonas.net/Shoes_5/navy-gum-jordan-11-lows ">navy gum jordan 11 lows</a>
nike dunk retro qs michigan http://www.knowcystinosis.net/Shoes_14/nike-dunk-retro-qs-michigan
timberland rust nubuck
پنجشنبه 2 خرداد 1398 07:11 ب.ظ
<a href="http://www.thesparitual.net/Shoes_13/adidas-shell-toe-all-white ">adidas shell toe all white</a><a href="http://www.thesparitual.net/Shoes_14/nike-lebron-x-noir-rouge ">nike lebron x noir rouge</a><a href="http://www.thesparitual.net/Shoes_15/mens-nike-free-flyknit-4-0-orange-blue ">mens nike free flyknit 4 0 orange blue</a><a href="http://www.thesparitual.net/Shoes_16/jordan-3-colorful ">jordan 3 colorful</a>
timberland rust nubuck http://www.bcnflatmanagement.net/Shoes_19/timberland-rust-nubuck
baby limited brad seaton 60 tampa bay buccaneers jersey
پنجشنبه 2 خرداد 1398 07:11 ب.ظ
<a href="http://www.trappist-1.net/Shoes_17/nike-air-max-clone-cheap-nike-air-max ">nike air max clone cheap nike air max</a><a href="http://www.trappist-1.net/Shoes_18/adidas-crazy-8-christmas-2015 ">adidas crazy 8 christmas 2015</a><a href="http://www.trappist-1.net/Shoes_19/cheetah-print-jordans-sales-cheetah-print-jordans-13 ">cheetah print jordans sales cheetah print jordans 13</a><a href="http://www.trappist-1.net/Shoes_2/adidas-gazelle-full-grain-leather-pack ">adidas gazelle full grain leather pack</a>
baby limited brad seaton 60 tampa bay buccaneers jersey http://www.kupproje.net/NFL_28/baby-limited-brad-seaton-60-tampa-bay-buccaneers-jersey
mens darnell adams 7 portland state vikings jersey
پنجشنبه 2 خرداد 1398 07:09 ب.ظ
<a href="http://www.la-sposa.net/Shoes_17/lebron-12-zappos ">lebron 12 zappos</a><a href="http://www.la-sposa.net/Shoes_18/nike-air-rift-black-white ">nike air rift black white</a><a href="http://www.la-sposa.net/Shoes_19/air-jordan-12-retro-red ">air jordan 12 retro red</a><a href="http://www.la-sposa.net/Shoes_2/nike-air-jordan-women-at-amazon-air-jordan-women-heels ">nike air jordan women at amazon air jordan women heels</a>
mens darnell adams 7 portland state vikings jersey http://www.raminabbasi.net/NCAAF_34/mens-darnell-adams-7-portland-state-vikings-jersey
youth max domi 13 montreal canadiens replica player jersey
پنجشنبه 2 خرداد 1398 07:09 ب.ظ
<a href="http://www.pokemoncoloringpages.net/NCAAF_34/womens-seth-adams-62-lamar-cardinals-jersey ">womens seth adams 62 lamar cardinals jersey</a><a href="http://www.pokemoncoloringpages.net/NCAAF_35/womens-jesse-hosket-4-southeast-missouri-state-redhawks-jersey ">womens jesse hosket 4 southeast missouri state redhawks jersey</a><a href="http://www.pokemoncoloringpages.net/NFL_26/baby-game-chris-godwin-12-tampa-bay-buccaneers-jersey ">baby game chris godwin 12 tampa bay buccaneers jersey</a><a href="http://www.pokemoncoloringpages.net/NFL_27/kids-teamcolor-austin-fleer-73-cincinnati-bengals-jersey ">kids teamcolor austin fleer 73 cincinnati bengals jersey</a>
youth max domi 13 montreal canadiens replica player jersey http://www.bigbenonline.net/NHL_24/youth-max-domi-13-montreal-canadiens-replica-player-jersey
womens elite jon weeks 46 houston texans jersey
پنجشنبه 2 خرداد 1398 07:08 ب.ظ
<a href="http://www.texasbaptistencampment.net/NHL_22/womens-patrik-nemeth-12-colorado-avalanche-premier-home-jersey ">womens patrik nemeth 12 colorado avalanche premier home jersey</a><a href="http://www.texasbaptistencampment.net/NHL_23/mens-patrik-nemeth-12-colorado-avalanche-breakaway-jersey ">mens patrik nemeth 12 colorado avalanche breakaway jersey</a><a href="http://www.texasbaptistencampment.net/NHL_24/mens-jakob-silfverberg-33-anaheim-ducks-premier-away-jersey ">mens jakob silfverberg 33 anaheim ducks premier away jersey</a><a href="http://www.texasbaptistencampment.net/NHL_25/mens-ryan-getzlaf-15-anaheim-ducks-authentic-away-jersey ">mens ryan getzlaf 15 anaheim ducks authentic away jersey</a>
womens elite jon weeks 46 houston texans jersey http://www.feildenandmawson.net/NFL_26/womens-elite-jon-weeks-46-houston-texans-jersey
air jordans 5 shoes
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 11:58 ق.ظ
<a href="http://www.lastcall-labo.com/17/asics-onitsuka-tiger-mexico-66-grey-green ">asics onitsuka tiger mexico 66 grey green</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/18/nike-lebron-performance-fleece-hero-pants ">nike lebron performance fleece hero pants</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/19/nike-lebron-x-pricing-breakdown ">nike lebron x pricing breakdown</a><a href="http://www.lastcall-labo.com/2/nike-free-flyknit-jabong ">nike free flyknit jabong</a>
air jordans 5 shoes http://www.priorityfreight-europe.com/20/air-jordans-5-shoes
raekwon new balance 574 wu tang custom
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 11:57 ق.ظ
<a href="http://www.pool-forums.com/39/air-max-360-3 ">air max 360 3</a><a href="http://www.pool-forums.com/4/adidas-soccers-shoes-black-purple ">adidas soccers shoes black purple</a><a href="http://www.pool-forums.com/40/adidas-f50-adizero-hybrid ">adidas f50 adizero hybrid</a><a href="http://www.pool-forums.com/5/adidas-boost-all-white ">adidas boost all white</a>
raekwon new balance 574 wu tang custom http://www.athleticrevolutionsouthwindsor.com/17/raekwon-new-balance-574-wu-tang-custom
womens air max running shoe
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 11:57 ق.ظ
<a href="http://www.vijayinder.com/13/air-jordan-high-heels-real ">air jordan high heels real</a><a href="http://www.vijayinder.com/14/womens-nike-roshe-run-blue-black ">womens nike roshe run blue black</a><a href="http://www.vijayinder.com/15/air-max-speed-turf-shoes-for-sale-nike-air-max-speed-turf-red-and-black ">air max speed turf shoes for sale nike air max speed turf red and black</a><a href="http://www.vijayinder.com/16/mens-nike-free-run-3.0-v6-red-orange ">mens nike free run 3.0 v6 red orange</a>
womens air max running shoe http://www.freedreaminterpretations.com/9/womens-air-max-running-shoe
nike kd solarsoft slide court purple electric green light crimson slippers for sale
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 11:57 ق.ظ
<a href="http://www.detetiveflorianopolis.com/39/boston-sneaker-stores ">boston sneaker stores</a><a href="http://www.detetiveflorianopolis.com/4/new-jordans-2013-november-23-brand-new-jordans-2013 ">new jordans 2013 november 23 brand new jordans 2013</a><a href="http://www.detetiveflorianopolis.com/40/mens-nike-hyperdunk-2010-tb-basketball-shoes-size-10.5-white-black-407627-101.-prev ">mens nike hyperdunk 2010 tb basketball shoes size 10.5 white black 407627 101. prev</a><a href="http://www.detetiveflorianopolis.com/5/air-jordan-1-retro-95-b-grade ">air jordan 1 retro 95 b grade</a>
nike kd solarsoft slide court purple electric green light crimson slippers for sale http://www.grouptransportationservices.com/21/nike-kd-solarsoft-slide-court-purple-electric-green-light-crimson-slippers-for-sale
nike kobe white horse for sale
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 11:56 ق.ظ
<a href="http://www.bitcoinforclicks.com/13/air-max-97-olympic-gold-size-13 ">air max 97 olympic gold size 13</a><a href="http://www.bitcoinforclicks.com/14/womens-nike-air-force-1-low-camel ">womens nike air force 1 low camel</a><a href="http://www.bitcoinforclicks.com/15/nike-roshe-slip-on-2 ">nike roshe slip on 2</a><a href="http://www.bitcoinforclicks.com/16/nike-air-max-pink-grey ">nike air max pink grey</a>
nike kobe white horse for sale http://www.steinroganandpartners.com/30/nike-kobe-white-horse-for-sale
finish line decatur al
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 11:54 ق.ظ
<a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/13/mens-timberland-6-inch-premium-classic-boots-in-black ">mens timberland 6 inch premium classic boots in black</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/14/air-max-ltd-finish-line ">air max ltd finish line</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/15/rasheed-wallace-shoe ">rasheed wallace shoe</a><a href="http://www.acceleratedproductionservice.com/16/cheap-air-jordans-under-50-dollars-cheap-air-jordans-under-%2441 ">cheap air jordans under 50 dollars cheap air jordans under $41</a>
finish line decatur al http://www.projectmanagementcommunications.com/40/finish-line-decatur-al
http://www.ostroga.opole.pl/node/2757
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 09:56 ب.ظ
日本最大級のスーパーコピー時計 n級店!ロレックススーパー コピー通販、ロレックスコピー代引き、パネライスーパーコピー時計
http://www.siv-marsens.ch/node/154
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 09:55 ب.ظ
スーパーコピーブランド/スーパーコピー時計N級品の激安専門店
http://sewingbymoonlight.com/road-trip-quilt-along/
شنبه 31 فروردین 1398 07:30 ق.ظ
スーパーコピー時計及び各ブランドコピー商品、小物など販売して おります、取り扱っているブランドはヴィトンコピー
http://www.michelemerlin.fr/joomla1.5/actualite-concerts/concerts.html
شنبه 31 فروردین 1398 07:30 ق.ظ
ブランドスーパーコピー通販スーパーコピーブランド専門店!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic