تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - منشور حقوق بشر جهانی - کوروش كبیر

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

منشور حقوق بشر جهانی - کوروش كبیر

تاریخ:چهارشنبه 28 بهمن 1383-08:10 ب.ظ

منشور کوروش

استوانهٔ کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده‌است.

نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود.[۱] این منشور یکی از بزرگترین نشانه‌های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.

پیداسازی منشور کوروش
در سال ۱۲۵۹ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی گروه بریتانیایی در محوطهٔ باستانی بابل در بین‌النهرین (میان‌رودان)، هرمزد رسام، باستان‌شناس بریتانیایی آسوری‌تبار، استوانهٔ گلی‌ای را یافت که شامل نوشته‌هایی به خط میخی بود.

جنس این استوانه کوروش از گل رس است، ۲۲٫۵ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن ۴۵ سطر (به جز بخش‌های تخریب‌شده) به خط و زبان اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. بررسی‌های بعدی نشان داد که نوشته‌های استوانه در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ پس از شکست دادن نبونید و تصرف کشور بابل، نوشته شده‌است.

این اثر در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک) در شهر بابل قرار داده شده بود. در حال حاضر این لوح سفالین استوانه‌ای در بخش «ایران باستان» در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. از سوی دیگر، در سال ۱۳۷۵ آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه‌ای که آن را متعلق به نبونید پادشاه بابل می‌دانستند، در حقیقت پاره‌ای از استوانهٔ کوروش بزرگ، از سطرهای ۳۶ تا ۴۳ است.

پس از این آگاهی، این پاره از لوح استوانه‌ای که در دانشگاه ییل (Yale) در آمریکا نگهداری می‌شد، به موزه بریتانیا در لندن انتقال داده شد و به استوانهٔ اصلی پیوست گردید. پژوهش‌های زبان‌شناسی روی دو قطعه استخوان فسیل شدهٔ اسب که در موزهٔ شهر ممنوعه در چین نگهداری می‌شوند، منجر به شناسایی نسخهٔ چینی منشور کورش شد. قدمت این استخوان‌ها به دورهٔ سلطنت هخامنشیان بازمی‌گردد.

منشور کوروش,استوانهٔ کوروش,منشور حقوق بشر کوروش,متن استوانه کوروش

ساخت منشور کوروش
کوروش بزرگ، بنیان‌گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسلهٔ هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست و ادیان بومی را آزاد اعلام کرد. برای جلب محبت مردم میانرودان (بین‌النهرین)، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت.

او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد. به دستور کوروش، شرح وقایع و دستورهای وی روی یک لوح استوانه‌ای سفالین نگاشته شد و در معبد مردوک قرار گرفت.

استوانه کوروش
استوانه کوروش، استوانه ناقص از جنس خاک رس است که با ۳۵ خط حکاکی شده به زبان آکدی توسط هرمزد رسام در حفاری منطقه معبد مردوک در سال ۱۸۷۹ در بابل کشف گردید. تکه دوم که شامل خط‌های ۳۶ تا ۴۵ می‌شود، در کلکسیون بابلی دانشگاه ییل توسط برگر پیدا شد. حکاکی کلی گرچه در آخر ناکامل ماند، شامل ۴۵ خط شد که سه سطر اول تقریباً به طور کامل شکسته‌اند(قابل خواندن نیستند).
متن حاوی روایتی از فتح بابل توسط کورش در ۵۳۹ پ. م. است و با گفتاری از مردوخ ایزد بابلی در مورد جنایت‌های نبونعید، آخرین پادشاه کلدانی، آغاز می‌شود (سطرهای ۴-۸). در ادامه روایتی از جستجوی مردوخ برای یافتن پادشاه شایسته، انتساب کورش به حکمرانی تمام جهان، و عاملیت او در فتح بابل بدون جنگ آورده می‌شود (سطرهای ۹-۱۹).

سپس کورش، با لحن اول شخص، القاب و نسب خود را برمی‌شمرد (سطرهای ۲۰-۲۲) و اعلام می‌کند که صلح کشور را تضمین کرده (سطرهای ۲۲-۲۶) که به موجب آن او و پسرش کمبوجیه مشمول رحمت مردوخ شده‌اند (سطرهای ۲۶-۳۰). او بازسازی معبد، که در دوران زمامداری نبونعید به فراموشی سپرده شده بود، و اجازه‌اش به تبعیدشدگان مبنی بر بازگشت به میهن‌شان را توصیف می‌کند (سطرهای ۳۰-۳۶). در پایان پادشاه بازسازی دفاع شهر بابل را توصیف کرده (سطرهای ۳۶-۴۳) و گزارش می‌کند که به هنگام بازسازی کتیبه‌ای از آشوربانیپال را دید.(سطرهای ۴۳-۴۵)
در حقیقت متن توسط کاهنان مردوخ با تقلیدی از متون کهن نئو-آشوری، به ویژه کتیبه‌های آشوربانیپال نوشته‌شده در بابل، نوشته‌شده‌است. بنابراین، استوانه ساختی به شیوه معمول کتیبه‌های میانرودان دارد و به‌عنوان پی دیوارهای بابل برای یادبود بازسازی‌های کورش در آنجا گذاشته‌شده‌است.

منشور کوروش,استوانهٔ کوروش,منشور حقوق بشر کوروش,متن استوانه کوروش

نخستین بیانیه حقوق بشر
از طرف بسیاری این سند به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می‌شود در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می‌شود.

موزه بریتانیا یا بریتیش میوزیوم این سند را نخستین بیانیه حقوق بشر می خواندو همینطور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در جریان سفر به تهران، رسما از استوانه کورش به عنوان نخستین بیانیه حقوق بشر یاد کرد و آن را مایه افتخار ایرانیان دانست.

در این لوح استوانه‌ای، کوروش پس از معرفی خود و دودمانش و شرح مختصر فتح بابل، می‌گوید که تمام دستاوردهایش را با کمک و رضایت مردوک خدای بابلی به انجام رسانده‌است. وی سپس بیان می‌کند که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل و سومر و دیگر کشورها به ارمغان آورده، و پیکر خدایانی که نبونید از نیایشگاه‌های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه‌های اصلی آنها برگردانده‌است. پس از آن، کوروش بزرگ می‌گوید که چگونه نیایشگاه‌های ویران‌شده را از نو ساخته و مردمی را که اسیر پادشاه‌های بابل بودند به میهن‌شان برگردانده‌است. در این نوشته اشارهٔ مستقیمی به آزادی قوم یهود از اسارت بابلیان نشده، اما با مطالعه و پژوهش منابع تاریخی مشخص شده‌است که آزادی یهودیان بخشی از سیاست کوروش پس از فتح بابل بوده‌است.
ژ"
نظرات() 
quest bars cheap
جمعه 1 شهریور 1398 02:04 ب.ظ
I was curious if you ever thought of changing the structure of your blog?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so
people could connect with it better. Youve got an awful
lot of text for only having 1 or two images.
Maybe you could space it out better?
plenty of fish dating site
چهارشنبه 23 مرداد 1398 10:16 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts about منشور. Regards
Drug rehabilitation
یکشنبه 13 مرداد 1398 10:59 ب.ظ
Thanks for sharing such valuable post, this will enhance my skills.
Lora
سه شنبه 4 تیر 1398 11:27 ق.ظ
Thanks very interesting blog!
minecraft download pc
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1398 01:52 ب.ظ
Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is important and all. However imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with images and videos, this site
could undeniably be one of the very best in its field.

Amazing blog!
minecraft download pc
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 08:13 ب.ظ
It is the best time to make a few plans for the long run and it's time to be happy.
I have learn this post and if I may I want to recommend you
some fascinating things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article.
I desire to learn more issues approximately it!
buy air max 2013 pimento red shoes
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 09:06 ق.ظ
<a href="http://www.workgroup-lanzarote.com/28/nike-foamposites-pro-yeezy ">nike foamposites pro yeezy</a><a href="http://www.workgroup-lanzarote.com/29/supreme-black-hoodie ">supreme black hoodie</a><a href="http://www.workgroup-lanzarote.com/3/air-jordan-1-military ">air jordan 1 military</a><a href="http://www.workgroup-lanzarote.com/30/nike-air-force-1-model ">nike air force 1 model</a>
[url=http://www.lastcall-labo.com/1/buy-air-max-2013-pimento-red-shoes]buy air max 2013 pimento red shoes[/url]
womens nike roshe run floral pink yellow
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 09:06 ق.ظ
<a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/6/where-to-buy-sneakers-online ">where to buy sneakers online</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/7/jordan-retro-10-cool-grey-infrared-mens ">jordan retro 10 cool grey infrared mens</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/8/brooklyn-projects-x-nike-sb-dunk-low-concord ">brooklyn projects x nike sb dunk low concord</a><a href="http://www.houseandlotforsaleinbaguiocity.com/9/nike-zoom-max-i ">nike zoom max i</a>
[url=http://www.cass-realestateclub.com/2/womens-nike-roshe-run-floral-pink-yellow]womens nike roshe run floral pink yellow[/url]
dikembe mutombo shoes
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 09:05 ق.ظ
<a href="http://www.py-conseil.com/17/digital-student-backpack ">digital student backpack</a><a href="http://www.py-conseil.com/18/jordan-shoes-with-heels ">jordan shoes with heels</a><a href="http://www.py-conseil.com/19/femme-air-jordan-4-rose-foil-pas-cher ">femme air jordan 4 rose foil pas cher</a><a href="http://www.py-conseil.com/2/mens-nike-total-shox-running-shoes ">mens nike total shox running shoes</a>
[url=http://www.schmerztherapie-huber-salzburg.com/15/dikembe-mutombo-shoes]dikembe mutombo shoes[/url]
nike lebron 9 finish line
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 09:04 ق.ظ
<a href="http://www.bossmasonry.com/24/womens-shirts-match-jordan-10-dynamic-pink-retro-10-girls-tee ">womens shirts match jordan 10 dynamic pink retro 10 girls tee</a><a href="http://www.bossmasonry.com/25/nike-shox-tl4-original ">nike shox tl4 original</a><a href="http://www.bossmasonry.com/26/adidas-cloudfoam-boys ">adidas cloudfoam boys</a><a href="http://www.bossmasonry.com/27/concepts-x-asics-gel-lyte-v-blow ">concepts x asics gel lyte v blow</a>
[url=http://www.cheapbuysg.com/5/nike-lebron-9-finish-line]nike lebron 9 finish line[/url]
nike air way up spring
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 09:04 ق.ظ
<a href="http://www.villedemulhouse.com/24/wholesale-air-jordans-in-the-usa ">wholesale air jordans in the usa</a><a href="http://www.villedemulhouse.com/25/nike-blazer-en-cuir-pas-cher ">nike blazer en cuir pas cher</a><a href="http://www.villedemulhouse.com/26/nike-lebron-11-noir-blanc-vert-fleur-pas-cher ">nike lebron 11 noir blanc vert fleur pas cher</a><a href="http://www.villedemulhouse.com/27/boys-toddler-nike-court-invader-basketball-shoes ">boys toddler nike court invader basketball shoes</a>
[url=http://www.dextra-data.com/38/nike-air-way-up-spring]nike air way up spring[/url]
gamefly
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 04:23 ب.ظ
Magnificent items from you, man. I have keep in mind your stuff
prior to and you are just too excellent. I really like what you've
received here, really like what you're stating and the way by which you assert it.
You are making it enjoyable and you still care for
to stay it sensible. I cant wait to learn much more from you.
That is actually a terrific site.
http://tinyurl.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 03:08 ب.ظ
I couldn't resist commenting. Exceptionally well written!
http://tinyurl.com/yxhnbxbj
دوشنبه 19 فروردین 1398 05:50 ب.ظ
This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me.
Thanks a lot!
minecraft
دوشنبه 19 فروردین 1398 11:58 ق.ظ
Very nice article, just what I was looking for.
https://www.basinrepublican-rustler.com/contact-us/
شنبه 17 فروردین 1398 01:55 ب.ظ
ブランドコピー,スーパーコピー,偽ブランド,コピーブランド
minecraft
شنبه 17 فروردین 1398 10:12 ق.ظ
Thanks for some other wonderful article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect
means of writing? I've a presentation subsequent week, and I'm at the search for such info.
minecraft
چهارشنبه 14 فروردین 1398 07:04 ب.ظ
Hi there I am so glad I found your site, I really found you by accident, while I
was looking on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like to say
cheers for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love
the theme/design), I don’t have time to read through it all at
the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I
have time I will be back to read a great deal more, Please
do keep up the great work.
http://goo.gl/8r1Yuu
سه شنبه 13 فروردین 1398 05:50 ق.ظ
What's up colleagues, its wonderful paragraph concerning teachingand entirely
explained, keep it up all the time.
What Equipment is Needed for Sling TV
سه شنبه 22 آبان 1397 08:18 ب.ظ
Great delivery. Great arguments. Keep up the amazing spirit.
What Equipment is Needed for Sling TV
سه شنبه 22 آبان 1397 07:47 ب.ظ
Do you have any video of that? I'd love to find out some additional information.
Quest Bars Cheap
جمعه 18 آبان 1397 05:54 ق.ظ
My developer is trying to persuade me to move to .net from
PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a number of websites for about a year and am anxious about switching to
another platform. I have heard very good things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress content into
it? Any help would be greatly appreciated!
jordan 7 hare for sale 10.5
یکشنبه 13 آبان 1397 03:40 ق.ظ
<a href="http://www.panchitoaraujo.top/13/air-jordans-1-flight-grey-low-jordans-1-flight ">air jordans 1 flight grey low jordans 1 flight</a><a href="http://www.panchitoaraujo.top/14/2015-air-jordan-11-low-knicks-white-blue-red-shoes-1 ">2015 air jordan 11 low knicks white blue red shoes 1</a><a href="http://www.panchitoaraujo.top/15/mens-salomon-fell-raiser-pink-green ">mens salomon fell raiser pink green</a><a href="http://www.panchitoaraujo.top/16/nike-hyperdunk-2017-flyknit-university-rouge-reflect-argent ">nike hyperdunk 2017 flyknit university rouge reflect argent</a>
jordan 7 hare for sale 10.5 http://www.gatewoodautoinsurance.top/14/jordan-7-hare-for-sale-10.5
jordan 1 136085 140 air jordan retro 1 blanc carolina bleu patent leather blanc university meilleure offre
یکشنبه 13 آبان 1397 03:39 ق.ظ
<a href="http://www.calder-studio.top/31/air-yeezy-ii-2-sp-max-90-sky-blue-purple ">air yeezy ii 2 sp max 90 sky blue purple</a><a href="http://www.calder-studio.top/32/nike-air-huarache-night-maroon-night-maroon-highlights-the-nike-air-huarache ">nike air huarache night maroon night maroon highlights the nike air huarache</a><a href="http://www.calder-studio.top/33/nike-air-max-excellerate-3-netshoes ">nike air max excellerate 3 netshoes</a><a href="http://www.calder-studio.top/34/new-jordan-13-012 ">new jordan 13 012</a>
jordan 1 136085 140 air jordan retro 1 blanc carolina bleu patent leather blanc university meilleure offre http://www.yakkedyyack.top/15/jordan-1-136085-140-air-jordan-retro-1-blanc-carolina-bleu-patent-leather-blanc-university-meilleure-offre
nike air max 24 7 spring summer 2010
یکشنبه 13 آبان 1397 03:38 ق.ظ
<a href="http://www.jollyrogernyc.top/1/kids-shoe-sizes-to-womens ">kids shoe sizes to womens</a><a href="http://www.jollyrogernyc.top/10/womens-nike-sb-stefan-janoski-max-orange-red ">womens nike sb stefan janoski max orange red</a><a href="http://www.jollyrogernyc.top/11/nike-hyperrev-2016-all-yellow ">nike hyperrev 2016 all yellow</a><a href="http://www.jollyrogernyc.top/12/air-jordan-super-fly-black-grey ">air jordan super fly black grey</a>
nike air max 24 7 spring summer 2010 http://www.cybersquattingmodel.top/9/nike-air-max-24-7-spring-summer-2010
descargar facebook
شنبه 12 آبان 1397 04:11 ق.ظ
Excellent website. Plenty of useful info here. I'm sending it to
some buddies ans also sharing in delicious. And certainly, thank you to your sweat!
Benefits of Coconut Oil
چهارشنبه 2 آبان 1397 12:59 ب.ظ
hello!,I like your writing very so much! share we be in contact more about your
article on AOL? I need a specialist in this space to solve my problem.
Maybe that's you! Looking ahead to see you.
minecraft free download 2018
دوشنبه 16 مهر 1397 03:16 ب.ظ
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you make this website yourself or did you hire someone to
do it for you? Plz reply as I'm looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.
thank you
minecraft free download 2018
دوشنبه 16 مهر 1397 12:40 ب.ظ
I have been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any
interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.
In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much
more useful than ever before.
minecraft
یکشنبه 15 مهر 1397 05:28 ب.ظ
I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of space .
Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
Reading this info So i'm satisfied to show that I have a
very good uncanny feeling I discovered just what I needed.

I most without a doubt will make certain to do not overlook this site and give it
a glance on a continuing basis.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo