به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

تاریخ:سه شنبه 10 خرداد 1384-08:05 ق.ظ

صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟ اا دارستانی فعال حقوق بشر و محیط زیست جهانی - نویسنده و محقق و روز نامه نگار dardnews.ir

شرایط صلح چیست؟ شرایط جنگ چیست؟ یك خورده با هم در این زمینه صحبت كنیم. «وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها»(انفال/61) قرآن می‌گوید: اگردشمن گفت: بیا صلح كنیم. دیگر چرا می‌جنگی؟ آیه‌ی قرآن است «وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها» اگرپیشنهاد صلح را می‌كند، صلح را بپذیر

امیرالمؤمنین می‌فرماید: «الجوع خیر من ذل الخضوع»(غررالحكم، ص‏361) جوع(گرسنگی) گرسنگی از ذلت بهتر است.


صلح و هم زیستی مسالمت آمیز یکی از اساسی ترین ضرورت های جوامع پیشرفته کنونی بشری را تشکیل می دهد. این صلح است که به انسان آرامش می دهد تا در مورد بهبود زندگی خود و همنوعان خود تفکر نموده و در راه پیشرفت و ترقی جامعه خویش برنامه و پلان بسنجد و با به کار بردن ظرفیت ها و استعداد های خود خدمتی را به بشریت انجام دهد.

آری! خداوند متعال نیز بنابر همین اهمیت صلح است که در کلام خویش می فرماید: والصلح خیر (یعنی صلح بهتر است نسبت به جنگ و جدال که همه چیز را نابود کند). پس معلوم می شود که صلح سعادت بار می آورد و کسانی که به جنگ و جدال می پردازند، جز این که جنایت را علیه همنوعان خود مرتکب شوند و به انسان و انسانیت ضرر برسانند دیگر کدام کار نیکی را به بشریت انجام نداده اند اما هستند انسان هایی که به جنگ و جدال افتخار نموده و به کشتن و قتل انسان های معصوم و بی گناه دست می زنند که نه تنها از لحاظ دین مبین اسلام این عمل و کارکرد آنان حرام دانسته می شود بلکه تابع هیچگونه دین، آیین و عرفی نیست.

دین مقدس اسلام، دین صلح و ترقی است اما آن گروه ها و شبکه های تروریستی از این دین مقدس فقط برای پیشبرد جنگ تبلیغاتی خود استفاده سوء نموده و آن را دین وحشت و زیستن در عقب ماندگی تفسیر نموده و به نحوی این دیدگاه سنتی خویش را می خواهند بالای ملتی که خواهان ترقی و پیشرفت کشورشان هستند قبولانده و تحمیل نمایند.
آیا ممکن است که طالبان و سایر گروه ها و شبکه های تروریستی با چنان دیدگاهی بتوانند بالای اذهان ملت ما نیک جلوه نموده و مردمان این سرزمین حاکمیت آنان را که هیچگونه نقشی در حکومت و در رژیم شان نداشته باشند، باز هم قبول نمایند؟ طبعاً، پاسخ منفی است.

ملت مسلمان و هردم شهید ما هیچگاهی یوغ اسارت را قبول ننموده و همواره می خواهند یکی از اعضای فعال جامعه جهانی باشند نه این که یک گروه متحجر و متعصبی مانند طالبان که به جز از یک یا دو کشور حامی آن که رژیم گویا اسلامی آنان را به رسمیت می شناخت، حکومت نموده و کشور ما را از ترقی و پیشرفت باز دارد. بلکه خواهان دولت منتخبی هستند که رأی شان دارای ارزش سیاسی بوده و بتواند نقش مهم و ارزشمندی را در آینده کشور بازی نماید که انشاءالله در انتخابات سال آینده چنین امری محق خواهد شد.

مولانا سمیع الحق که به پدر معنوی طالبان معروف است در این اواخر به تروریستان و دست پروردگانش امید داده است که پس از خروج نیروهای ایتلاف بین المللی به رهبری آمریکا پیروزی از آن طالبان و دهشت افکنان خواهد بود، نامبرده این را باید بداند که چنین اظهار نظراتی جز این که نفرت ملت ما را در مقابل وی و گروه ها و شبکه های تروریستی بیشتر بسازد، دیگر کدام بهره ی نخواهد داشت و این ملت ما است که به سرنوشت خویش در انتخابات آینده رقم می زنند و نه مولاناهای پاکستانی ( یا همان ابزار دست کشورهای غربی). .
سئوال 1: صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

جواب: صلح آن است كه انسان با دیگری سازش كند كه مقداری از مال یا منفعت مال خود را ملك او كند، یا از طلب، یا حق خود بگذرد خواه در مقابل عوض باشد یا بدون عوض. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2 ، م2160 )

سئوال 2: دو نفری كه می‌خواهند مصالحه كنند باید از چه شرایطی پیروی كنند؟

جواب: دو نفری كه چیزی را با یكدیگر صلح می‌كنند باید بالغ و عاقل باشند. و كسی آنها را مجبور نكرده باشد و قصد صلح داشته باشند و همچنین حاكم شرع آنها را از تصرف در اموالشان جلوگیری نكرده باشد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2, م2161 )

سئوال 3: اگر انسان مقدار بدهی خود را بداند و طلبكار او نداند، چنانچه طلبكار طلب خود را به كمتر از مقداری كه هست صلح كند آیا آن مقدار زیادی برای بدهكار حلال می‌شود؟

جواب: خیر ـ زیادی برای بدهكار حلال نیست مگر آن كه مقدار بدهی خود را به او بگوید و او را راضی كند یا طوری باشد كه اگر مقدار طلب خود را می‌دانست باز هم به آن مقدار صلح می‌كرد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2 ، م2165 )

سئوال 4: اگر كسی چیزی را كه به مصالحه گرفته معیوب باشد می‌تواند صلح را بهم بزند؟

جواب: بلی می‌تواند صلح را بهم بزند، ولی نمی‌تواند تفاوت قیمت سالم و معیوب را بگیرد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2 ، م2171 )

سئوال 5: شخصی دو همسر داشته كه یكی از آنها یك اولاد داشته است. زوجه نامبرده به طور وصیت یا صلح تمام اموال خود را به فرزندش داده و شوهر خود را از اموال خود محروم كرده و بعداً مرحومه شده است. آیا با وجود این وصیت نامه یا صلح نامه شوهر از اموال زوجه محروم می‌شود؟ و اگر بعد از فوت آن زن، شوهر هم فوت شده باشد آیا اولاد شوهر (كه از همسر دیگر می‌باشند) حق دارند مطالبه‌ی ارث پدر خود را از اموال زوجه‌ی مزبوره بكنند؟

جواب: اگر زن تمام اموال خود را مصالحه كرده باشد، زوج و ورثه حقی ندارند و چنانچه زن وصیت به تمام مال كرده و شوهر در زائد بر ثلث امضاء نكرده حق شوهر از اموال زوجه به تمام ورثه او می‌رسد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج3، ص20 ، س2)

سئوال 6: اگر كسی با اختیار و بدون اجبار كلیه اموال خود را در حال حیات به دیگری (غیر از اولاد خودش) مصالحه نماید و كتباً مصالحه نامه بدهد، آیا اموال او متعلق به متصالح می‌شود یا این كه صلحنامه باطل است؟

جواب: اگر به وجد شرعی ثابت شود كه شخص در حال حیات اموال خود را به كسی صلح كرده و به او منتقل ساخته به نحوی كه در حین فوت مالك آن اموال نبوده ورثه در آن اموال حقی ندارند. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج3، ص21 ، س4)

سئوال 7: شخصی خود را در معرض ورشكستگی می‌بیند و برای فرار از دیون مردم، اموال خود را با مصالحه یا هبه یا بیع از ملك خود خارج می‌كند آیا این معاملات صحیح است؟

جواب: در فرض مذكور صحت معاملاتی كه برای فرار از دیون انجام گرفته محل اشكال است و حاكم شرع می‌تواند دخالت كند. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج2، ص192 ، س17)

سئوال 8: مجاز از طرف حاكم شرع در مداخله امور صغار برای تسهیل امر بازماندگان با رعایت صرفه صغار چنین می‌كند كه تمام اموالی را كه بچه‌های صغیر در معرض استعمال است مانند منزل و لوازم آن و غیره تصرف در آنها را با مادر بچه‌ها در مدت مثلاً ده سال كه نفر آخر هم به حد بلوغ برسد با زحمایت كه مادر برای بچه‌ها می‌كشد مصالحه می‌كند مثلاً اگر تصرفات در اموال سالی دو هزار تومان اجرت دارد مادر هم اجرت زحماتش دو هزار تومان و اگر بیشتر است بیشتر و اگر كمتر است كمتر و مادر بچه‌ها هم قبول می‌كند آیا به نظر مبارك شما این مصالحه در دفع اشكال تصرف در مال صغیر كافی است یا راه دیگری دارد؟

جواب: مصالحه مزبوره نسبت به اموال هر صغیری تا زمان بلوغ او اگر مقرون به مصلحت او باشد اشكال ندارد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج2، ص191 ، س15)

سئوال 9: هرگاه شخصی منافع اموال منقول و غیر منقول خود را به كسی صلح كند كه «مصالح له» مادامی كه زنده است از منافع آن به هر نحو كه خواسته باشد استفاده كند در صورتی كه شخص مصالح قبل از مصالح له فوت شود آیا مفاد صلح مزبور به قوت خود باقی است یا محتاج به تنفیذ ورثه مصالح خواهد بود؟

جواب: صلحی كه طبق ضوابط شرعی در حیات مصالح انجام گرفته پس از فوت او نیز به قوت خود باقی است و نیاز به تنفیذ ورثه ندارد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج2، ص186 ، س8)
ژ"
نظرات() 
rca la tine acasa
دوشنبه 30 دی 1398 12:32 ق.ظ
Hi, after reading this remarkable post i am as well delighted to share my familiarity here with colleagues.
https://webdesignhopa.blogspot.com/
شنبه 28 دی 1398 08:27 ب.ظ
Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading properly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.

I've tried it in two different internet browsers and both show the same results.
buy youtube views and comments
جمعه 27 دی 1398 05:41 ب.ظ
Hey! I understand this is somewhat off-topic but I had to
ask. Does running a well-established website such as yours
take a large amount of work? I'm completely new to blogging however I do write in my diary
everyday. I'd like to start a blog so I can share my personal experience and
feelings online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand
new aspiring bloggers. Thankyou!
https://profwebdesign.blogspot.com/
جمعه 27 دی 1398 12:40 ب.ظ
Hello, its fastidious piece of writing about media print,
we all understand media is a impressive source of facts.
creare site web bucuresti
جمعه 27 دی 1398 11:53 ق.ظ
Awesome things here. I am very glad to see your post.
Thank you so much and I'm having a look ahead to touch you.
Will you please drop me a e-mail?
https://webdesignprfesional.blogspot.com/
جمعه 27 دی 1398 11:25 ق.ظ
I'm not sure exactly why but this web site is loading very slow
for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
I'll check back later and see if the problem still exists.
https://websiteprezentarex4.blogspot.com/
جمعه 27 دی 1398 10:45 ق.ظ
magnificent points altogether, you simply won a new
reader. What might you suggest in regards to your
post that you just made a few days in the past?
Any sure?
web design bucuresti
جمعه 27 دی 1398 12:50 ق.ظ
Good post. I certainly love this website. Stick with it!
Kam
سه شنبه 24 دی 1398 06:25 ق.ظ
You actually make it seem so easy along with your presentation however
I in finding this matter to be really one thing that I feel I might never understand.

It kind of feels too complex and extremely extensive for me.
I am having a look forward for your subsequent submit, I
will try to get the hold of it!
xbody bucuresti
یکشنبه 15 دی 1398 09:54 ب.ظ
Great beat ! I would like to apprentice while you amend your
web site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea
xbody bucuresti
یکشنبه 15 دی 1398 09:36 ب.ظ
Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and
gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell
to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!
xbody
یکشنبه 15 دی 1398 08:51 ب.ظ
I'm gone to convey my little brother, that he should also visit this web site on regular basis to take updated
from newest gossip.
xbody
یکشنبه 15 دی 1398 08:48 ب.ظ
What i don't realize is in truth how you're no longer
actually a lot more neatly-appreciated than you might be now.
You're so intelligent. You understand therefore considerably
in relation to this subject, produced me personally consider it
from a lot of varied angles. Its like men and women don't seem to be interested unless it's something to accomplish with Lady gaga!
Your individual stuffs outstanding. Always care for it up!
xbody
یکشنبه 15 دی 1398 08:25 ب.ظ
Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the
images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue.

I've tried it in two different browsers and both show the same outcome.
web design
سه شنبه 3 دی 1398 04:07 ق.ظ
Howdy very cool blog!! Man .. Excellent .. Amazing .. I'll bookmark your
site and take the feeds additionally? I am glad to
search out numerous helpful info here in the post, we want work out extra strategies in this regard, thanks for
sharing. . . . . .
web design
سه شنبه 3 دی 1398 12:50 ق.ظ
Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
Please let me know where you got your theme. Thank you
servicii web design
شنبه 9 آذر 1398 04:45 ب.ظ
Quality content is the crucial to invite the viewers to pay a quick visit the website, that's what this site is providing.
air jordan 5 retro laney high school white varsity royal maize air jordan 5 air jordans air jordan 5 retro jordans
سه شنبه 21 آبان 1398 06:30 ب.ظ
<a href="http://www.mymedicinemaster.com/shoes_at33/air-jordan-5-fire-red-grey-tongue-2013 ">air jordan 5 fire red grey tongue 2013</a><a href="http://www.mymedicinemaster.com/shoes_at34/air-jordan-retro-4-rosa-braun-damen-freizeitschuhe-online-finden ">air jordan retro 4 rosa braun damen freizeitschuhe online finden</a><a href="http://www.mymedicinemaster.com/shoes_at35/nike-air-huarache-run-prm-159-chf-seven-sneaker-store ">nike air huarache run prm 159 chf seven sneaker store</a><a href="http://www.mymedicinemaster.com/shoes_at36/nike-air-jordan-spizike-gs-bordeaux-sz-13-nike-air-jordan-spiz-ike-gs-bordeaux-sz-13-gray-multi-colors-great-condition-minor-paint-cracks-on-the-inside ">nike air jordan spizike gs bordeaux sz 13 nike air jordan spiz ike gs bordeaux sz 13 gray multi colors great condition minor paint cracks on the inside</a>
air jordan 5 retro laney high school white varsity royal maize air jordan 5 air jordans air jordan 5 retro jordans http://www.fairytaleoflife.com/shoes_at11/air-jordan-5-retro-laney-high-school-white-varsity-royal-maize-air-jordan-5-air-jordans-air-jordan-5-retro-jordans
primavera estate 2018 nike lebron 11 uomini scarpe da basket it parachute oro
سه شنبه 21 آبان 1398 06:29 ب.ظ
<a href="http://www.autismjobclub.com/shoes_be31/adidas-pure-boost.-chaussures-de-sport-pour-hommes.-blanc.-tout-neuf.-ba8893 ">adidas pure boost. chaussures de sport pour hommes. blanc. tout neuf. ba8893</a><a href="http://www.autismjobclub.com/shoes_be32/nike-air-max-95-8.5-wlf-grey-chllng-red-cool-grey-drk-grey-buy-online-in-oman.-apparel-products-in-oman-see-prices-reviews-and-free-delivery-in ">nike air max 95 8.5 wlf grey chllng red cool grey drk grey buy online in oman. apparel products in oman see prices reviews and free delivery in</a><a href="http://www.autismjobclub.com/shoes_be33/mens-nike-free-5.0-black-white-running-shoes-nike-usa-hat-nike-air ">mens nike free 5.0 black white running shoes nike usa hat nike air</a><a href="http://www.autismjobclub.com/shoes_be34/nike-air-max-90-chaussures-hommes-mode-noir-marron-argent-new-nike-air-cheap-nike ">nike air max 90 chaussures hommes mode noir marron argent new nike air cheap nike</a>
primavera estate 2018 nike lebron 11 uomini scarpe da basket it parachute oro http://www.hazletonfarm.com/shoes31/primavera-estate-2018-nike-lebron-11-uomini-scarpe-da-basket-it-parachute-oro
bon march茅 nike air huarache dark bleu blanc 819685 403 homme chaussures de course sneaker2018
سه شنبه 21 آبان 1398 06:15 ب.ظ
<a href="http://www.yenssalon.com/shoes_fi05/nike.-zoom-lebron-6-los-angeles ">nike. zoom lebron 6 los angeles</a><a href="http://www.yenssalon.com/shoes_fi06/adidas-superstar-foundation-jw-keng%c3%a4t-lasten-k%c3%a4velykeng%c3%a4t-musta-valkoinen ">adidas superstar foundation jw keng盲t lasten k盲velykeng盲t musta valkoinen</a><a href="http://www.yenssalon.com/shoes_fi07/nike-jordan-6-rings ">nike jordan 6 rings</a><a href="http://www.yenssalon.com/shoes_fi08/nike-air-max-thea-lifestyle-keng%c3%a4t-desert-sand ">nike air max thea lifestyle keng盲t desert sand</a>
bon march茅 nike air huarache dark bleu blanc 819685 403 homme chaussures de course sneaker2018 http://www.createtruebliss.com/shoes_be18/bon-march%c3%a9-nike-air-huarache-dark-bleu-blanc-819685-403-homme-chaussures-de-course-sneaker2018
mobile legends hack codashop
دوشنبه 20 آبان 1398 02:00 ق.ظ
That is really fascinating, You are a very professional blogger.
I have joined your feed and look forward to looking for extra of your great post.
Also, I've shared your website in my social networks
new balance 999 women
سه شنبه 14 آبان 1398 12:05 ب.ظ
<a href="http://www.kellisnaildesign.com/cases_17/s7-edge-magnetic-wallet-case ">s7 edge magnetic wallet case</a><a href="http://www.kellisnaildesign.com/cases_18/xperia-x-back-cover ">xperia x back cover</a><a href="http://www.kellisnaildesign.com/cases_19/iphone-7-sea-blue ">iphone 7 sea blue</a><a href="http://www.kellisnaildesign.com/cases_20/speck-iguy-ipad-mini-4 ">speck iguy ipad mini 4</a>
[url=http://www.concreteartsolutions.com/shoes_admin8/new-balance-999-women]new balance 999 women[/url]
st. louis cardinals 47 wo mens midnight gamma t shirt red
سه شنبه 14 آبان 1398 12:04 ب.ظ
<a href="http://www.recetasdecomidassaludables.com/shoes_admin28/nike-roshe-two-white-gold ">nike roshe two white gold</a><a href="http://www.recetasdecomidassaludables.com/shoes_admin29/adidas-manchester-united-zx-flux-sneakers ">adidas manchester united zx flux sneakers</a><a href="http://www.recetasdecomidassaludables.com/shoes_admin3/nike-mercurial-superfly-4-online ">nike mercurial superfly 4 online</a><a href="http://www.recetasdecomidassaludables.com/shoes_admin30/nike-news-masterpiece-melange-kobe-9-elite-what-the ">nike news masterpiece melange kobe 9 elite what the</a>
[url=http://www.scandinavian-distribution.com/caps_34/st.-louis-cardinals-47-wo-mens-midnight-gamma-t-shirt-red]st. louis cardinals 47 wo mens midnight gamma t shirt red[/url]
oklahoma city thunder black navy adidas nba youth xl new era logo
سه شنبه 14 آبان 1398 12:03 ب.ظ
<a href="http://www.alicecooper-tickets.com/caps_28/fashion-new-trend-leisure-wild-colorado-buffaloes-47-ncaa-tally-closer-cap-mens-hats-team ">fashion new trend leisure wild colorado buffaloes 47 ncaa tally closer cap mens hats team</a><a href="http://www.alicecooper-tickets.com/caps_29/denmark-new-era-washington-redskins-2018-nfl-draft-official-on-stage-59fifty-fitted-hat-heather ">denmark new era washington redskins 2018 nfl draft official on stage 59fifty fitted hat heather</a><a href="http://www.alicecooper-tickets.com/caps_3/mens-seattle-sounders-fc-adidas-black-2016-mls-cup-champions-flat-brim-snapback-adjustable-hat ">mens seattle sounders fc adidas black 2016 mls cup champions flat brim snapback adjustable hat</a><a href="http://www.alicecooper-tickets.com/caps_30/mens-san-antonio-spurs-new-era-graphite-popped-shadow-39thirty-flex-hat-spurs-era ">mens san antonio spurs new era graphite popped shadow 39thirty flex hat spurs era</a>
[url=http://www.thisleoloves.com/caps_5/oklahoma-city-thunder-black-navy-adidas-nba-youth-xl-new-era-logo]oklahoma city thunder black navy adidas nba youth xl new era logo[/url]
newspaper delivery jobs in my area
جمعه 12 مهر 1398 09:04 ق.ظ
Hi to every single one, it's really a nice for me to visit this website,
it consists of helpful Information.
www.padeodco.be
پنجشنبه 11 مهر 1398 09:35 ق.ظ
A tree care service may help to get this dealt with.
Jayme
پنجشنبه 11 مهر 1398 04:11 ق.ظ
They offer pruning, shaping, cabling and tree care.
minecraft games
چهارشنبه 13 شهریور 1398 07:45 ق.ظ
Terrific article! This is the kind of info that are supposed to be shared across the
web. Disgrace on Google for now not positioning this submit higher!

Come on over and talk over with my site .

Thanks =)
Lucille
چهارشنبه 6 شهریور 1398 08:28 ق.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this
site is genuinely nice.
Maritza
چهارشنبه 6 شهریور 1398 06:52 ق.ظ
Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your site.
Im really impressed by your site.
Hey there, You have performed a fantastic job.
I'll definitely digg it and in my opinion recommend to my friends.
I am confident they'll be benefited from this site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic