تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

تاریخ:سه شنبه 10 خرداد 1384-07:05 ق.ظ

صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟ اا دارستانی فعال حقوق بشر و محیط زیست جهانی - نویسنده و محقق و روز نامه نگار dardnews.ir

شرایط صلح چیست؟ شرایط جنگ چیست؟ یك خورده با هم در این زمینه صحبت كنیم. «وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها»(انفال/61) قرآن می‌گوید: اگردشمن گفت: بیا صلح كنیم. دیگر چرا می‌جنگی؟ آیه‌ی قرآن است «وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها» اگرپیشنهاد صلح را می‌كند، صلح را بپذیر

امیرالمؤمنین می‌فرماید: «الجوع خیر من ذل الخضوع»(غررالحكم، ص‏361) جوع(گرسنگی) گرسنگی از ذلت بهتر است.


صلح و هم زیستی مسالمت آمیز یکی از اساسی ترین ضرورت های جوامع پیشرفته کنونی بشری را تشکیل می دهد. این صلح است که به انسان آرامش می دهد تا در مورد بهبود زندگی خود و همنوعان خود تفکر نموده و در راه پیشرفت و ترقی جامعه خویش برنامه و پلان بسنجد و با به کار بردن ظرفیت ها و استعداد های خود خدمتی را به بشریت انجام دهد.

آری! خداوند متعال نیز بنابر همین اهمیت صلح است که در کلام خویش می فرماید: والصلح خیر (یعنی صلح بهتر است نسبت به جنگ و جدال که همه چیز را نابود کند). پس معلوم می شود که صلح سعادت بار می آورد و کسانی که به جنگ و جدال می پردازند، جز این که جنایت را علیه همنوعان خود مرتکب شوند و به انسان و انسانیت ضرر برسانند دیگر کدام کار نیکی را به بشریت انجام نداده اند اما هستند انسان هایی که به جنگ و جدال افتخار نموده و به کشتن و قتل انسان های معصوم و بی گناه دست می زنند که نه تنها از لحاظ دین مبین اسلام این عمل و کارکرد آنان حرام دانسته می شود بلکه تابع هیچگونه دین، آیین و عرفی نیست.

دین مقدس اسلام، دین صلح و ترقی است اما آن گروه ها و شبکه های تروریستی از این دین مقدس فقط برای پیشبرد جنگ تبلیغاتی خود استفاده سوء نموده و آن را دین وحشت و زیستن در عقب ماندگی تفسیر نموده و به نحوی این دیدگاه سنتی خویش را می خواهند بالای ملتی که خواهان ترقی و پیشرفت کشورشان هستند قبولانده و تحمیل نمایند.
آیا ممکن است که طالبان و سایر گروه ها و شبکه های تروریستی با چنان دیدگاهی بتوانند بالای اذهان ملت ما نیک جلوه نموده و مردمان این سرزمین حاکمیت آنان را که هیچگونه نقشی در حکومت و در رژیم شان نداشته باشند، باز هم قبول نمایند؟ طبعاً، پاسخ منفی است.

ملت مسلمان و هردم شهید ما هیچگاهی یوغ اسارت را قبول ننموده و همواره می خواهند یکی از اعضای فعال جامعه جهانی باشند نه این که یک گروه متحجر و متعصبی مانند طالبان که به جز از یک یا دو کشور حامی آن که رژیم گویا اسلامی آنان را به رسمیت می شناخت، حکومت نموده و کشور ما را از ترقی و پیشرفت باز دارد. بلکه خواهان دولت منتخبی هستند که رأی شان دارای ارزش سیاسی بوده و بتواند نقش مهم و ارزشمندی را در آینده کشور بازی نماید که انشاءالله در انتخابات سال آینده چنین امری محق خواهد شد.

مولانا سمیع الحق که به پدر معنوی طالبان معروف است در این اواخر به تروریستان و دست پروردگانش امید داده است که پس از خروج نیروهای ایتلاف بین المللی به رهبری آمریکا پیروزی از آن طالبان و دهشت افکنان خواهد بود، نامبرده این را باید بداند که چنین اظهار نظراتی جز این که نفرت ملت ما را در مقابل وی و گروه ها و شبکه های تروریستی بیشتر بسازد، دیگر کدام بهره ی نخواهد داشت و این ملت ما است که به سرنوشت خویش در انتخابات آینده رقم می زنند و نه مولاناهای پاکستانی ( یا همان ابزار دست کشورهای غربی). .
سئوال 1: صلح چیست و چگونه صورت می‌گیرد؟

جواب: صلح آن است كه انسان با دیگری سازش كند كه مقداری از مال یا منفعت مال خود را ملك او كند، یا از طلب، یا حق خود بگذرد خواه در مقابل عوض باشد یا بدون عوض. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2 ، م2160 )

سئوال 2: دو نفری كه می‌خواهند مصالحه كنند باید از چه شرایطی پیروی كنند؟

جواب: دو نفری كه چیزی را با یكدیگر صلح می‌كنند باید بالغ و عاقل باشند. و كسی آنها را مجبور نكرده باشد و قصد صلح داشته باشند و همچنین حاكم شرع آنها را از تصرف در اموالشان جلوگیری نكرده باشد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2, م2161 )

سئوال 3: اگر انسان مقدار بدهی خود را بداند و طلبكار او نداند، چنانچه طلبكار طلب خود را به كمتر از مقداری كه هست صلح كند آیا آن مقدار زیادی برای بدهكار حلال می‌شود؟

جواب: خیر ـ زیادی برای بدهكار حلال نیست مگر آن كه مقدار بدهی خود را به او بگوید و او را راضی كند یا طوری باشد كه اگر مقدار طلب خود را می‌دانست باز هم به آن مقدار صلح می‌كرد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2 ، م2165 )

سئوال 4: اگر كسی چیزی را كه به مصالحه گرفته معیوب باشد می‌تواند صلح را بهم بزند؟

جواب: بلی می‌تواند صلح را بهم بزند، ولی نمی‌تواند تفاوت قیمت سالم و معیوب را بگیرد. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2 ، م2171 )

سئوال 5: شخصی دو همسر داشته كه یكی از آنها یك اولاد داشته است. زوجه نامبرده به طور وصیت یا صلح تمام اموال خود را به فرزندش داده و شوهر خود را از اموال خود محروم كرده و بعداً مرحومه شده است. آیا با وجود این وصیت نامه یا صلح نامه شوهر از اموال زوجه محروم می‌شود؟ و اگر بعد از فوت آن زن، شوهر هم فوت شده باشد آیا اولاد شوهر (كه از همسر دیگر می‌باشند) حق دارند مطالبه‌ی ارث پدر خود را از اموال زوجه‌ی مزبوره بكنند؟

جواب: اگر زن تمام اموال خود را مصالحه كرده باشد، زوج و ورثه حقی ندارند و چنانچه زن وصیت به تمام مال كرده و شوهر در زائد بر ثلث امضاء نكرده حق شوهر از اموال زوجه به تمام ورثه او می‌رسد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج3، ص20 ، س2)

سئوال 6: اگر كسی با اختیار و بدون اجبار كلیه اموال خود را در حال حیات به دیگری (غیر از اولاد خودش) مصالحه نماید و كتباً مصالحه نامه بدهد، آیا اموال او متعلق به متصالح می‌شود یا این كه صلحنامه باطل است؟

جواب: اگر به وجد شرعی ثابت شود كه شخص در حال حیات اموال خود را به كسی صلح كرده و به او منتقل ساخته به نحوی كه در حین فوت مالك آن اموال نبوده ورثه در آن اموال حقی ندارند. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج3، ص21 ، س4)

سئوال 7: شخصی خود را در معرض ورشكستگی می‌بیند و برای فرار از دیون مردم، اموال خود را با مصالحه یا هبه یا بیع از ملك خود خارج می‌كند آیا این معاملات صحیح است؟

جواب: در فرض مذكور صحت معاملاتی كه برای فرار از دیون انجام گرفته محل اشكال است و حاكم شرع می‌تواند دخالت كند. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج2، ص192 ، س17)

سئوال 8: مجاز از طرف حاكم شرع در مداخله امور صغار برای تسهیل امر بازماندگان با رعایت صرفه صغار چنین می‌كند كه تمام اموالی را كه بچه‌های صغیر در معرض استعمال است مانند منزل و لوازم آن و غیره تصرف در آنها را با مادر بچه‌ها در مدت مثلاً ده سال كه نفر آخر هم به حد بلوغ برسد با زحمایت كه مادر برای بچه‌ها می‌كشد مصالحه می‌كند مثلاً اگر تصرفات در اموال سالی دو هزار تومان اجرت دارد مادر هم اجرت زحماتش دو هزار تومان و اگر بیشتر است بیشتر و اگر كمتر است كمتر و مادر بچه‌ها هم قبول می‌كند آیا به نظر مبارك شما این مصالحه در دفع اشكال تصرف در مال صغیر كافی است یا راه دیگری دارد؟

جواب: مصالحه مزبوره نسبت به اموال هر صغیری تا زمان بلوغ او اگر مقرون به مصلحت او باشد اشكال ندارد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج2، ص191 ، س15)

سئوال 9: هرگاه شخصی منافع اموال منقول و غیر منقول خود را به كسی صلح كند كه «مصالح له» مادامی كه زنده است از منافع آن به هر نحو كه خواسته باشد استفاده كند در صورتی كه شخص مصالح قبل از مصالح له فوت شود آیا مفاد صلح مزبور به قوت خود باقی است یا محتاج به تنفیذ ورثه مصالح خواهد بود؟

جواب: صلحی كه طبق ضوابط شرعی در حیات مصالح انجام گرفته پس از فوت او نیز به قوت خود باقی است و نیاز به تنفیذ ورثه ندارد. (ر.ک استفتائات امام خمینی(ره)، ج2، ص186 ، س8)
ژ"
نظرات() 
What Equipment is Needed for Sling TV
شنبه 19 آبان 1397 07:46 ق.ظ
If some one wants expert view concerning blogging after that i
recommend him/her to go to see this blog, Keep up the fastidious job.
descargar facebook
شنبه 12 آبان 1397 01:44 ق.ظ
Great work! That is the kind of info that are supposed to be
shared across the web. Shame on the search engines for not positioning this post upper!

Come on over and consult with my web site . Thank you =)
retro pink and black jordans
چهارشنبه 9 آبان 1397 09:53 ب.ظ
<a href="http://www.designanddecor.net/6/air-jordan-7-blue-and-gold ">air jordan 7 blue and gold</a><a href="http://www.designanddecor.net/7/all-white-jordan-retro-1s ">all white jordan retro 1s</a><a href="http://www.designanddecor.net/8/nike-air-max-1-premium-2009-release ">nike air max 1 premium 2009 release</a><a href="http://www.designanddecor.net/9/nike-lunar-mike-trout-2-rainbow-trout ">nike lunar mike trout 2 rainbow trout</a>
[url=http://www.apollopoolsandspas.net/21/retro-pink-and-black-jordans]retro pink and black jordans[/url]
nike air max 97 rose chaussure nike air max 97 femme prm rose pink snakeskin
چهارشنبه 9 آبان 1397 09:53 ب.ظ
<a href="http://www.holidayinflorida.net/24/womens-nike-free-6.0-yellow ">womens nike free 6.0 yellow</a><a href="http://www.holidayinflorida.net/25/air-jordan-retro-authentic ">air jordan retro authentic</a><a href="http://www.holidayinflorida.net/26/nike-lebron-11-low-multicolor ">nike lebron 11 low multicolor</a><a href="http://www.holidayinflorida.net/27/new-shoes-2014-jordan ">new shoes 2014 jordan</a>
[url=http://www.atlanticseafoodco.net/30/nike-air-max-97-rose-chaussure-nike-air-max-97-femme-prm-rose-pink-snakeskin]nike air max 97 rose chaussure nike air max 97 femme prm rose pink snakeskin[/url]
womens asics gel hyper 33 grey blue
چهارشنبه 9 آبان 1397 09:52 ب.ظ
<a href="http://www.pfmboard.net/13/nike-free-tr-5-flyknit ">nike free tr 5 flyknit</a><a href="http://www.pfmboard.net/14/blue-jordan-4 ">blue jordan 4</a><a href="http://www.pfmboard.net/15/air-jordan-white-cement-3s ">air jordan white cement 3s</a><a href="http://www.pfmboard.net/16/finish-line-woodfield ">finish line woodfield</a>
[url=http://www.nanotagtechnology.net/37/womens-asics-gel-hyper-33-grey-blue]womens asics gel hyper 33 grey blue[/url]
air max 95 beast
چهارشنبه 9 آبان 1397 09:52 ب.ظ
<a href="http://www.hamiltonproductions.club/31/nike-kobe-1-black-mamba ">nike kobe 1 black mamba</a><a href="http://www.hamiltonproductions.club/32/nike-air-huarache-iii-pink-nike-air-huarache-iii-womens-all-pink-uk-sale ">nike air huarache iii pink nike air huarache iii womens all pink uk sale</a><a href="http://www.hamiltonproductions.club/33/womens-asics-gel-lyte-5-white-silver ">womens asics gel lyte 5 white silver</a><a href="http://www.hamiltonproductions.club/34/cheap-air-max-2 ">cheap air max 2</a>
[url=http://www.clayboykin.net/14/air-max-95-beast]air max 95 beast[/url]
lillard 2 0 primeknit
چهارشنبه 9 آبان 1397 09:52 ب.ظ
<a href="http://www.getmapdirections.net/31/nike-zoom-pegasus-32-womens-black-purple ">nike zoom pegasus 32 womens black purple</a><a href="http://www.getmapdirections.net/32/air-jordan-4-retro-gs-pinkwhitegrey-487724607 ">air jordan 4 retro gs pinkwhitegrey 487724607</a><a href="http://www.getmapdirections.net/33/gravis-fall-2009-collection-waxed-canvas-series ">gravis fall 2009 collection waxed canvas series</a><a href="http://www.getmapdirections.net/34/nike-mercurial-superfly-fg-soccer-cleats-white-and-pink ">nike mercurial superfly fg soccer cleats white and pink</a>
[url=http://www.itsalwaysdns.net/7/lillard-2-0-primeknit]lillard 2 0 primeknit[/url]
jordan 1 release date
چهارشنبه 9 آبان 1397 09:50 ب.ظ
<a href="http://www.escrowsource.net/35/best-backpacks-for-middle-school ">best backpacks for middle school</a><a href="http://www.escrowsource.net/36/buy-air-jordan-retro-4 ">buy air jordan retro 4</a><a href="http://www.escrowsource.net/37/air-max-for-kid ">air max for kid</a><a href="http://www.escrowsource.net/38/nike-lunarglide-8-womens-sky-blue-purple ">nike lunarglide 8 womens sky blue purple</a>
[url=http://www.flourygrain.club/30/jordan-1-release-date]jordan 1 release date[/url]
air jordan 13 air max 09 air jordan 13 air max fusion shoes
چهارشنبه 9 آبان 1397 09:50 ب.ظ
<a href="http://www.northtexasentertainment.net/1/orange-adidas-ultra-boost-uncaged ">orange adidas ultra boost uncaged</a><a href="http://www.northtexasentertainment.net/10/nike-air-zoom-pegasus-34-be-true-release-date ">nike air zoom pegasus 34 be true release date</a><a href="http://www.northtexasentertainment.net/11/mulberry-air-jordan-7-gs-release ">mulberry air jordan 7 gs release</a><a href="http://www.northtexasentertainment.net/12/nike-air-max-90-holographic-for-sale ">nike air max 90 holographic for sale</a>
[url=http://www.disegnidacoloraregratis.net/14/air-jordan-13-air-max-09-air-jordan-13-air-max-fusion-shoes]air jordan 13 air max 09 air jordan 13 air max fusion shoes[/url]
jordans coming out december 2013
چهارشنبه 9 آبان 1397 09:49 ب.ظ
<a href="http://www.fleurisa.net/1/new-balance-999-silver-gold ">new balance 999 silver gold</a><a href="http://www.fleurisa.net/10/womens-asics-gel-noosa-tri-7-pink ">womens asics gel noosa tri 7 pink</a><a href="http://www.fleurisa.net/11/nike-air-max-breathe-ii ">nike air max breathe ii</a><a href="http://www.fleurisa.net/12/nike-lebron-xiii-black-lion ">nike lebron xiii black lion</a>
[url=http://www.truthconnection.club/29/jordans-coming-out-december-2013]jordans coming out december 2013[/url]
Health Benefits of Coconut Oil
دوشنبه 7 آبان 1397 06:56 ب.ظ
whoah this blog is excellent i really like reading your posts.
Keep up the great work! You know, lots of individuals are looking round for this information, you could
help them greatly.
Health Benefits of Coconut Oil
یکشنبه 6 آبان 1397 09:37 ق.ظ
Very energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a
part 2?
Coconut Oil Benefits
شنبه 5 آبان 1397 04:13 ب.ظ
I want to to thank you for this great read!! I definitely loved
every bit of it. I have you book marked to check
out new things you post…
Health Benefits of Coconut Oil
جمعه 27 مهر 1397 10:55 ق.ظ
You really make it appear so easy with your presentation but I in finding this topic to be really something which I feel I would never understand.
It kind of feels too complex and extremely extensive
for me. I'm taking a look forward in your next publish, I'll attempt to get the grasp of
it!
nike free 5.0 v2 wine
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:28 ق.ظ
<a href="http://www.superioralarmservices.club/39/zapatillas-nike-lunar-tempo ">zapatillas nike lunar tempo</a><a href="http://www.superioralarmservices.club/4/black-and-white-oreos-jordans ">black and white oreos jordans</a><a href="http://www.superioralarmservices.club/40/air-jordan-4-white-cement ">air jordan 4 white cement</a><a href="http://www.superioralarmservices.club/5/nike-free-3.0-flyknit-preto ">nike free 3.0 flyknit preto</a>
nike free 5.0 v2 wine http://www.florestionline.net/15/nike-free-5.0-v2-wine
nike air max 1 fall 2011 buy nike air max 1 patch
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:24 ق.ظ
<a href="http://www.easytennistips.net/24/jordan-running ">jordan running</a><a href="http://www.easytennistips.net/25/sneakersnstuff-packer-shoes-reebok-kamikaze-ii-token-38 ">sneakersnstuff packer shoes reebok kamikaze ii token 38</a><a href="http://www.easytennistips.net/26/nike-flex-womens-2015 ">nike flex womens 2015</a><a href="http://www.easytennistips.net/27/vibram-fivefingers-flow-purple-pink ">vibram fivefingers flow purple pink</a>
nike air max 1 fall 2011 buy nike air max 1 patch http://www.kale-elektrik.club/33/nike-air-max-1-fall-2011-buy-nike-air-max-1-patch
mens nike air max thea gold red
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:23 ق.ظ
<a href="http://www.easytennistips.net/24/jordan-running ">jordan running</a><a href="http://www.easytennistips.net/25/sneakersnstuff-packer-shoes-reebok-kamikaze-ii-token-38 ">sneakersnstuff packer shoes reebok kamikaze ii token 38</a><a href="http://www.easytennistips.net/26/nike-flex-womens-2015 ">nike flex womens 2015</a><a href="http://www.easytennistips.net/27/vibram-fivefingers-flow-purple-pink ">vibram fivefingers flow purple pink</a>
mens nike air max thea gold red http://www.fmtalent.club/5/mens-nike-air-max-thea-gold-red
air jordan shoes low
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:22 ق.ظ
<a href="http://www.cirio-reception.net/31/nike-zoom-all-out-green-purple ">nike zoom all out green purple</a><a href="http://www.cirio-reception.net/32/cheap-jordan-high-heel-sale ">cheap jordan high heel sale</a><a href="http://www.cirio-reception.net/33/nike-air-max-humara-kids-running-shoes ">nike air max humara kids running shoes</a><a href="http://www.cirio-reception.net/34/puma-evospeed-sl-s-on-feet ">puma evospeed sl s on feet</a>
air jordan shoes low http://www.superioralarmservices.club/25/air-jordan-shoes-low
minecraft
شنبه 14 مهر 1397 06:55 ق.ظ
Hey fantastic blog! Does running a blog similar to this take a large amount of work?
I've absolutely no expertise in computer
programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any ideas or tips for new blog owners please
share. I know this is off subject nevertheless I just wanted to ask.
Cheers!
رضا
پنجشنبه 26 بهمن 1396 12:52 ق.ظ
manicure
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 06:15 ق.ظ
What's up to every one, the contents present at this site
are actually awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.
manicure
شنبه 9 اردیبهشت 1396 10:17 ق.ظ
Hurrah! At last I got a weblog from where I be
capable of in fact obtain useful information concerning my study and knowledge.
BHW
شنبه 12 فروردین 1396 01:25 ب.ظ
Hello, just wanted to mention, I loved this blog post.
It was funny. Keep on posting!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo