به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - در نگاه مشایی و احمدی‌نژاد ظهور چه معنایی دارد؟

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

در نگاه مشایی و احمدی‌نژاد ظهور چه معنایی دارد؟

تاریخ:پنجشنبه 6 دی 1397-04:38 ب.ظ

در افکار حلقه انحرافی، ظهور چیست و چگونه رخ می‌دهد؟ انسان کامل چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه ظهور را محقق خواهد کرد؟ رابطه بهار و ظهور چیست و چگونه جهان برای ظهور آماده می‌شود؟


همواره یکی از مهمترین مدعاهای حلقه انحرافی شکل گرفته در دولت‌های دهم این بوده که انحراف یک برچسب است که مخالفین سیاسی آقای احمدی‌نژاد برای از میدان به در کردن وی و متفرق کردن هوادارانش ساخته‌اند و اساساً انحرافی در افکار و عقاید این حلقه وجود نداشته و این حلقه بهترین منادیان و معتقدان اسلام ناب، مکتب امام خمینی (ره) و گفتمان اتقلاب اسلامی بوده و هستند.

به تازگی کتابی به نام «روایت انحراف» توسط پژوهشگران «اندیشکده ولاء» و درباره عقاید و افکار حلقه موسوم به «حلقه انحرافی» تألیف شده است. در این کتاب که به زودی به زیور طبع آراسته و روانه بازار نشر خواهد شد، تلاش گردیده تا فراتر از تحلیل‌های سیاسی راجع به حلقه آقای احمدی نژاد و دوستانش، به بررسی افکار و عقاید وی و این حلقه پرداخته شود. کنکاشی که می‌تواند نسبت عقاید و افکار این حلقه با مکتب «اسلام ناب» را که انقلاب اسلامی تعین یافته وجه نهضتی آن در عصر کنونی است را مشخص نماید. وب‌سایت «خبری-تحلیلی مشرق» به مرور گزیده‌ای از این کتاب را برای آشنایی بیشتر کاربران گرامی با جریان انحراف منتشر خواهد کرد.

آن‌چه پیش‌رو دارید بخش هشتم گزیده‌ای است که پیش از این هفت بخش از آن منتشر شده و آموزه‌های حلقه انحرافی درباره خدا و انسان و نسبت این آموزه‌ها با دین مبین اسلام و مکاتب غربی و الحادی بررسی گردید. در این بررسی‌ها مشخص شد که حلقه انحرافی، انسان را موجودی خداگونه دانسته و مأموریت او را تسخیر جهان می‌داند. در این بخش به بررسی جایگاه ظهور و مؤلفه‌های موعودگرایی خاصِ حلقه انحرافی خواهیم پرداخت.

ظهور انسان کامل

از مهمترین محورهای سخنان و اظهارات حلقه انحرافی در طی سالیان گذشته، صحبت درباره «موعود» و «انسان کامل» است. بحث ظهور انسان کامل یکی از موضوعات کلیدی تأکید شده توسط حلقه انحرافی است که بارها در سخنان رئوس این حلقه مطرح شده است و در ادبیات آنان جایگاهی اساسی دارد. مهمترین نمود این تأکید در تکرار دعای «اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر وجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه» توسط آقای احمدینژاد در سخنرانی‌های مختلف در مجامع داخلی و خارجی است.

مهدویت و انتظار ظهور امام زمان (عج) یکی از اعتقادات اساسی مسلمانان و به خصوص شیعیان است که زنده نگه داشتن آن همواره باعث افزایش امید به آینده و نیز موتور محرک انقلاب اسلامی بوده است. از این منظر در بدو امر، صحبت از موضوع «انتظار» توسط آقای احمدینژاد، نقطه روشنی بود که مورد حمایت و علاقه دوستداران انقلاب اسلامی قرار داشت، ولی با گذشت زمان و تغییر ادبیات این جریان از صحبت از امام زمان (عج) به عبارات جایگزین دیگری همچون «انسان کامل» و «بهار»، نقاط ابهام بزرگی در این موضوع خودنمایی کرد که سؤالات زیادی را به وجود آورد. سؤالاتی از قبیل اینکه در نگاه حلقه انحرافی چه نسبتی بین انسان کامل و امام عصر (عج) وجود دارد؟ ظهور چیست و چگونه رخ میدهد؟ رابطه بهار و ظهور چیست؟ و سؤالات متعدد دیگری.

مؤلفههای موعودگرایی بهاری

شیعه «امامت» را یکی از اصول مهم عقاید اسلامی دانسته و معتقد است که امامت یک مقام شامخ و موهبت خاص الهی است که خداوند بر بندگان خاص خود عطا فرموده است. در چهارچوب اعتقادی شیعه، امام، انسانِ کاملی است که کمالات انسانی در او به فعلیت رسیده، منزه از هر گونه نقص و سهو و خطا بوده، عالم به جمیع احکام دین و اسرار قرآن مجید و بیانگر حقیقت کتاب خدا و سنت رسول الله ﷺاست. امامان معصومین (علیهم‌السلام)، جانشینان پیامبر اکرم ﷺ بوده و بعد از شهادت یازدهمین امام، امام حسن عسکری (علیه‌السلام)، یگانه فرزند برومند ایشان بنا به حکمت الهی، از دیدگان غایب گشته و با اراده پروردگار متعال در وقت معلوم، ظهور کرده و توحید و عدالت را در جهان برقرار خواهد نمود.

شیعیان در دوران انتظار، مأمور به رجوع به فقها[۱] و اقامه عدل و داد و زمینهسازی برای ظهور امام عصر (عج) هستند. لذا همواره شیعه نسبت به امام زمان (عج) به عنوان امام حیّ و موعود غایب، احساس و نگاهی متفاوت داشته و کوشیده است خود را در مسیر ظهور قرار دهد. در چنین زمینهای، انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسیده و نظام جمهوری اسلامی ایران حول «ولایت فقیه» و خواست مردم مسلمان ایران شکل گرفت.

در سال ۱۳۸۴ محمود احمدینژاد با بر سر دست گرفتن ارزشهای انقلابی همچون «عدالت» -که پیش از آن با مدیریت رهبر معظم انقلاب و تلاشهای بدنه جبهه انقلاب، گفتمانسازی شده بود- و با ایثارگریها و فداکاریهای بدنه انقلاب، موفق به جلب توجه توده مردم شده و به ریاست جمهوری رسید. ابتدائاً به نظر میرسید که احمدینژاد که با تابلو اصولگرایی و از دل جریان انقلابی سر برآورده بود، در پی تحقق آرمانهای انقلابی بوده و از سر دغدغه و آرمانگرایی به مطرحنمودن نام امام عصر (عج) در مجامع عمومی میپردازد؛ اما به مرور زمان مشخص گردید که تفاوتهای ظریف و دقیقی در نگاه او و حلقه یارانش به موضوع امام موعود (عج) و مهدویت با اندیشه ناب شیعی وجود دارد.

اسفندیار رحیممشایی نیز سخنان و مواضع خاصی در رابطه با موعودگرایی (و فراتر از آن در قبال توحید و انسان) دارد. دیدگاههای خاص او در سخنان و مواضع شخص محمود احمدینژاد نیز قابل مشاهده است؛ بنابراین تأمل در سخنان مشایی و احمدینژاد میتواند به درک بهتر نگاه حلقه انحرافی در موضوع «موعودگرایی» و تفاوتهای آن با اندیشه مهدویت در تفکر ناب شیعی کمک نماید. تشیع با تکیه بر منابع قرآن و حدیث، معتقد به منجی حی از نسل حضرت زهرا (سلام الله علیها) و حضرت علی (علیه‌السلام) و فرزند امام حسن عسکری (علیه‌السلام) است.

شیعه بنابر اقوال معصومین (علیهم‌السلام) معتقد است که امام دوازدهم، مهدیموعود (عج) است که در سال ۳۲۹ هجری قمری بعد از یک دوره زمانی که شیعیان از طریق نواب خاص، قادر به ارتباط با حضرت بودند و دوران «غیبت صغری» نام داشت، بنابر حکمت و امر الهی از دیدگان انسانها غایب گردیده و تنها با امر الهی در زمانی مشخص که فقط خداوند عزوجل نسبت به آن علم دارد، ظهور خواهند کرد. در توصیف امر ظهور، نشانههای آن، حوادث و وقایع بعد از ظهور، شیعه متکی به احادیث ائمه معصومین (علیهم‌السلام) است.

بحثهای آسمانی، بحثهای زمینی

مطالعه سخنان اسفندیار رحیممشایی نشان میدهد که وی با تخفیف بحثهای آسمانی و نیز احادیث و روایات با کمک بحثهای به زعم خودش زمینی و ذوقیاتی تحت عنوان عقل به مقوله ظهور و موعودگرایی ورود پیدا میکند. مشایی قائل به دو گونه بحث و مقوله در عالم است؛ «آسمانی» و «زمینی». وی با این دوگانهانگاری و تفکیک، اهمیت بالایی به تعیینکنندگی مقولات زمینی در فهم مسائل میدهد و معتقد است علوم مادی به انسان، امکان درک بیشتری نسبت به تحولات میدهد تا «بحثهای آسمانی»! وی در اینباره میگوید:

«در نظر داشته باشید که این بحثهای معنوی، اخلاقی، عرفانی و قرآنی بحثهای آسمانی است. این بحث‌ها، منطقی، فلسفی و کلامی هستند. این مباحث براساس آیات و روایات مطرح میشوند؛ اما نه تنها فارغ از بحث عقلی نیستند؛ بلکه به شدت عقلی و خردورزانهاند و صد در صد بر مبنای مسائل عقول و با پشتیبانی خرد و عقل انجام میشوند. با وجود این، در زمین بحث به گونهای دیگر است [و با مباحث آسمانی تفاوت دارد.] فیزیک و شیمی فهم اتفاقات را آسان میکند. درک تحولات به فهم فیزیکی و شیمیایی نیاز دارد. در زمین بسیاری از مقولات علمی هستند که بروز و ظهور این معنا را نشان میدهد؛ و [با کمک آن مقولات] میتوان آن را فهمید.»

مشایی معتقد است که ممکن است مبانی، مفاهیم و منطق الهی و توحیدی از نظر فهم مظاهر و مصادیق بروز و ظهور آن، در زمین منشاء اثر و تعیین کننده نباشد:

«ممکن است مبانی و مفاهیم آسمانی و منطق الهی و توحیدی که یک از هزاران آن عرض شد، در زمین منشاء اثر، جدی و تعیین کننده نباشد -البته از نظر فهم مظاهر و مصادیق بروز و ظهور آن- اما آنهایی که معادله زمین، رابطه انسان و زمین و کارکردهای متقابل آنها را میشناسند، به فهم جدی و قابل لمسی از جهانی شدن در زمین دست مییابند.»

از نظر مشایی فقط آنهایی که معادله زمین، رابطه انسان و زمین و کارکردهای متقابل آنها را میشناسند میتوانند به فهم دقیقی از جهانی شدن دست پیدا کنند. بدیهی است وقتی از نظر مشایی، مبانی و مفاهیم آسمانی و منطق الهی و توحیدی در زمین، منشاء اثر، جدی و تعیین کننده نیست، لازم نیست احادیث و کتب حدیثی، مختصات ظهور را تعیین کنند، بلکه برخی ذوقیات تحت عنوان عقل، خواهند توانست مختصات ظهور را ترسیم کنند:

«عصر ظهور از نشانههای ظهور است. بسیاری از نشانههای ظهور که گفته شده قطعی نیست؛ اما اینکه جامعه جهانی باید باشد تا مدیر جهانی بیاید این بحث دیگر، حدیث نمیخواهد، این را عقل میگوید؛ به عنوان مثل این میکروفون سخنان گوینده را به جریان الکتریکی تبدیل میکند و به همین وسیله و از طریق ماهواره سخنان میتواند در تمام دنیا پخش شود و همه آن را بشنوند.»

وی با تخطئه کتب حدیثی و کار محدثان، مقصود آنان را صرفاً نوشتن کتاب دانسته و آنان را به غافل کردن و پرهیز دادن مردم از سؤال درباره ظهور متهم میکند:

«چرا درباره امام زمان (عج) در اینترنت بحثهای درستی مطرح نیست؟ پاسخ این است؛ برای اینکه سازوکار ظهور را نمیشناسیم. ما همواره کتابهای حدیث را جمع کرده و بر آن حاشیه نوشتهایم. این نویسنده بر کتاب نویسنده دیگر حاشیه نوشته و آن نویسنده بر کتاب شخصی دیگر. در واقع ترتیبها را تغییر دادند و کتاب جدید نوشتند. مقصود نوشتن کتاب بود و کسی نباید سؤال کند که امام چگونه می‌آید، سازوکارش چیست؟ چه زمانی میآید؟ شرایط ظهور چیست؟ اگر ظهور شرایط ندارد، غیبت بیمعنا خواهد بود. غیبت به معنای این است که الان شرایط حضور ایشان فراهم نیست؛ مگر غیبت غیر از این است؟»

اسفندیار رحیممشایی در موارد متعددی به صراحت دین اسلام را ناتوان در زمینهسازی برای ظهور دانسته و با تأکید بر این که امروز قرائتهای مختلف از شریعتهای مختلف وجود دارد، خواستار عبور از نگاه شیعی شده و تکیه بر «مقولات مشترک بین انسانها» تحت عنوان «اشتراکات انسانی» را به جای آن تجویز میکند! در واقع وی به صراحت به جای تکیه بر اسلام یا شیعه، تکیه بر «باطن ادیان» را تنها راه ممکن برای تحقق ظهور معرفی میکند:

 «شریعتی که ما را به او میرساند، “مشترک انسانها” در جهان هست، وگرنه اگر یک شریعت ما را برساند، بقیه شرایع نرساند، خب معنایش این است که هیچ وقت کار او درست نمیشود [ظهور محقق نمیشود]، همین میشود که ما معتقدیم شیعه هستیم. پس معتقدیم که جهان اول باید مسلمان شوند بعد شیعه بشوند، بعد دوازده امامی بشوند بعد تازه بحث امام مطرح بشود، خب کی میشود؟ این راه نیست. این حرف درست نیست، کدام شریعت هست که امروز از آن یک قرائت موجود است، یک بحث دیگری باید شروع کنیم. هر شریعتی باشد، ما یک باطنی برای ادیان داریم باطنش چیست؟ همان هست که قرآن میفرماید، ان الدین عندالله الاسلام.»

با توجه به سخنان مشایی میتوان گفت که وی معتقد به اصالت «علم مدرن» و تقدس علوم پوزیتویستی، برتری عقل، ناتوان دانستن دین و منابع دینی مانند حدیث در موضوع مهدویت و عبور از دین اسلام و تشیع و رسیدن به یک دین موهوم تحت عنوان «اشتراکات انسانی» و «باطن ادیان» برای فهم منجی آخرالزمانی و امر ظهور است.

ادامه دارد…


[۱]. حضرت امام عصر (عج): أمَّا الْحَوادِثُ الْواقِعَهُ فَارْجِعُوا فی‌ها إلی رُواهِ حَدیثِنا (أحادیثِنا)، فَإنَّهُمْ حُجَّتی عَلَیْکُمْ وَ أنَا حُجَّهُ اللهِ عَلَیْکُمْ؛ بحارالانوار، مرحوم علامه مجلسی، تهران: دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۹۴، جلد ۲، صفحه ۹۰.

ژ"
نظرات() 
k lite mega codec pack 604 full version download the k lite
پنجشنبه 12 دی 1398 04:32 ق.ظ
Thanks for every other wonderful post. Where else may just anyone get that type of info in such an ideal means of writing?
I have a presentation subsequent week, and I am at the look for such info.
match.com free trial
دوشنبه 9 دی 1398 03:57 ق.ظ
Excellent post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
Extremely useful information particularly the last part :) I care for such information much.
I was seeking this certain information for a very long time.
Thank you and best of luck.
http://sinnedbeyondhelp.tumblr.com/
شنبه 7 دی 1398 11:57 ق.ظ
It's the best time to make some plans for the long run and it's time to be
happy. I have read this publish and if I could I wish to counsel you few
fascinating issues or suggestions. Maybe you can write next articles relating to this article.
I wish to learn more things about it!
ps4 games
جمعه 15 آذر 1398 03:13 ب.ظ
Hiya very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
I will bookmark your web site and take the feeds additionally?
I'm satisfied to find numerous useful info here in the
submit, we'd like develop more strategies in this regard,
thanks for sharing. . . . . .
quest bars cheap coupon twitter
سه شنبه 12 آذر 1398 11:10 ق.ظ
Unquestionably imagine that which you stated.
Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest factor to consider of.
I say to you, I definitely get annoyed whilst people think about concerns that
they plainly don't recognize about. You controlled to hit the nail upon the highest
and outlined out the entire thing without having side-effects , people can take a
signal. Will likely be back to get more. Thank you
quest bars cheap
یکشنبه 10 آذر 1398 01:36 ب.ظ
Just desire to say your article is as amazing. The clarity to your
post is simply great and i can think you're knowledgeable in this subject.
Well along with your permission allow me to grab your RSS feed to stay up to date with approaching post.

Thank you 1,000,000 and please continue the
gratifying work.
Buy Fungofin online
جمعه 1 آذر 1398 02:07 ب.ظ
Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your
website, how could i subscribe for a blog website?

The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this
your broadcast provided bright clear concept
http://tinyurl.com/
جمعه 1 آذر 1398 12:25 ق.ظ
Nice weblog right here! Also your web site lots up very fast!
What web host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink in your host?
I desire my website loaded up as quickly as yours lol
quest bars cheap http://enterfuntech.tumblr.com
شنبه 20 مهر 1398 04:24 ب.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
Thanks for the post. I'll certainly return.
gamez-torrent.com
چهارشنبه 10 مهر 1398 01:20 ق.ظ
They are licensed arborists and staff are insured.
Randell
یکشنبه 17 شهریور 1398 05:29 ب.ظ
Someone necessarily assist to make critically articles I'd state.
This is the first time I frequented your website page and so far?
I surprised with the analysis you made to make this particular
put up extraordinary. Excellent task!
Denese
یکشنبه 17 شهریور 1398 09:27 ق.ظ
continuously i used to read smaller articles or reviews which as well
clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading here.
minecraft games
سه شنبه 12 شهریور 1398 12:27 ب.ظ
It's enormous that you are getting ideas from this piece
of writing as well as from our discussion made at this time.
cialis prices
یکشنبه 27 مرداد 1398 11:57 ق.ظ
It's actually a great and helpful piece of information. I'm
happy that you shared this helpful info with us. Please keep us informed
like this. Thanks for sharing.
cheap cialis
چهارشنبه 16 مرداد 1398 07:58 ق.ظ
Can you tell us more about this? I'd want to find out more details.
cialis 5 mg
پنجشنبه 27 تیر 1398 10:09 ب.ظ
hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here.
I did however expertise several technical issues using this site, as I experienced to
reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly.

I had been wondering if your web host is OK?

Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times
will sometimes affect your placement in google and can damage
your quality score if advertising and marketing with
Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look
out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.
Marissa
جمعه 7 تیر 1398 01:14 ب.ظ
Excellent blog you've got here.. It's difficult
to find high-quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate
individuals like you! Take care!!
quest bars cheap
جمعه 24 خرداد 1398 01:17 ب.ظ
hello there and thank you for your info – I've definitely picked up anything new from right here.

I did however expertise a few technical issues using
this website, as I experienced to reload the website many
times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?

Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and
can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content.
Ensure that you update this again very soon.
viagra auf rezept
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:15 ق.ظ

I'm really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any browser compatibility issues? A few of my blog readers have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this problem?
donde comprar viagra en colombia
شنبه 18 خرداد 1398 12:26 ب.ظ

I have read a few just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you set to create one of these great informative website.
gamefly free trial
پنجشنبه 16 خرداد 1398 12:20 ب.ظ
Wow, incredible weblog structure! How lengthy have you been blogging for?

you made blogging glance easy. The overall look of your site is magnificent, as neatly
as the content!
gamefly free trial
چهارشنبه 15 خرداد 1398 02:32 ب.ظ
My partner and I stumbled over here different web
page and thought I might check things out. I like what I see so now
i am following you. Look forward to going over your web page again.
Jannette
چهارشنبه 15 خرداد 1398 02:06 ب.ظ
I am regular reader, how are you everybody?
This piece of writing posted at this website
is really nice.
Jack
جمعه 3 خرداد 1398 12:34 ق.ظ
Hello there, I discovered your web site via Google even as looking for a comparable subject, your site got here up, it seems to be great.
I have bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, just turned into aware of your weblog through Google, and located that it is truly
informative. I'm gonna be careful for brussels.
I will be grateful when you continue this in future.
Numerous folks might be benefited out of your writing. Cheers!
Soila
پنجشنبه 2 خرداد 1398 06:46 ق.ظ
Great weblog right here! Additionally your web site a lot up fast!
What web host are you the usage of? Can I
get your affiliate link on your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol
Carmel
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 04:15 ب.ظ
Hi, i think that i saw you visited my weblog so i
came to “return the favor”.I'm attempting to
find things to improve my site!I suppose its ok
to use some of your ideas!!
Micheal
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 01:48 ب.ظ
You actually make it seem really easy with your presentation however I in finding this matter to be actually
one thing that I believe I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
I am having a look ahead on your next put up,
I'll try to get the grasp of it!
Sherryl
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 02:49 ق.ظ
Greetings, I do believe your site could possibly be having browser compatibility
issues. Whenever I take a look at your site in Safari,
it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues.
I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from
that, wonderful blog!
tinyurl.com
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 05:02 ب.ظ
Hello mates, its wonderful paragraph on the topic of educationand completely
defined, keep it up all the time.
Nelson
جمعه 27 اردیبهشت 1398 07:54 ب.ظ
My programmer is trying to persuade me to move
to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on various websites for about a year and am worried about switching to another platform.
I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
Any help would be really appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic