تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - نگاه انحرافی احمدی‌نژاد و مشایی درباره انسان چگونه است؟

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

نگاه انحرافی احمدی‌نژاد و مشایی درباره انسان چگونه است؟

تاریخ:سه شنبه 29 آبان 1397-02:19 ب.ظ

همواره یکی از مهمترین مدعاهای حلقه انحرافی شکل گرفته در دولت‌های دهم این بوده که انحراف یک برچسب است که مخالفین سیاسی آقای احمدی‌نژاد برای از میدان به در کردن وی و متفرق کردن هوادارانش ساخته‌اند و اساساً انحرافی در افکار و عقاید این حلقه وجود نداشته و این حلقه بهترین منادیان و معتقدان اسلام ناب، مکتب امام خمینی (ره) و گفتمان اتقلاب اسلامی بوده و هستند.

به تازگی کتابی به نام «روایت انحراف» توسط پژوهشگران «اندیشکده ولاء» و درباره عقاید و افکار حلقه موسوم به «حلقه انحرافی» تألیف شده است. در این کتاب که به زودی به زیور طبع آراسته و روانه بازار نشر خواهد شد، تلاش گردیده تا فراتر از تحلیل‌های سیاسی راجع به حلقه آقای احمدی نژاد و دوستانش، به بررسی افکار و عقاید وی و این حلقه پرداخته شود.

**********
اسفندیار رحیم‌مشایی، از منطقی می‌گوید که آینده را تصاحب خواهد کرد. منطقی که از دید او از ترکیب سه عنصر خدا، انسان و جهان، آینده را خواهد ساخت: «هر منطقی که بتواند در آینده‌ای نزدیک، ادبیاتی داشته باشد که سه عنصر انسان، خدا و جهان را بر اساس مناسبات صحیح، ترکیب کند، آینده از آن اوست.»

در تفکر مشایی، انسان نه تنها در مرکز عالم قرار داشته و در جای خدا نشسته است، بلکه شایسته تعظیم بوده و تعظیم خدا در تعظیم انسان مصداق پیدا می‌کند. وی در این باره سخنان متعدد زیادی گفته است: «اگر کسی دنبال تعظیم خدا است، باید دنبال تعظیم انسان باشد.»

«تعظیم پرچم، تعظیم نعمت‌های الهی و تعظیم انسان است که در واقع، برای خدا تعظیم کرده‌ایم.»

«انسان، محور عالم است و انسان است که فضیلت‌ها را می‌شناسد و اگر می‌خواهیم خداوند را تجلیل کنیم باید انسان را تجلیل کنیم.»

حلقه انحراف معتقد است که اساساً این انسان است که به هستی معنا می‌دهد و هستی، طفیلی وجود انسان است و بدون انسان، هیچ معنا و مفهومی ندارد. در نظر این حلقه، انسان همه عالم است و آفرینش بدون انسان معنایی ندارد؛ حتی خدا هم برای شناخته شدن خود محتاج انسان بوده و می‌بایست انسان را می‌آفرید. محمود احمدی‌نژاد در این‌باره می‌گوید: «انسان بالاترین موجود عالم هستی و بالاترین مخلوقی است که همه عالم برای او خلق شده و اگر انسان را از مجموعه عالم خلقت کنار بگذاریم، دیگر همه عالم، بی معنا و عبث خواهد بود.»

«اگر انسان نباشد راهی برای شناخت خدا در عالم وجود ندارد.»

«خداوند انسان را آفرید تا به واسطه خلق او به همه ملائک و موجودات عالم فخر کند. اگر انسان نبود جایی برای تجلی صفات خدا و شناخت خدا وجود نداشت.»
«انسان همه عالم است و اگر انسان نبود هیچ ظرفی برای بروز عدالت و زیبایی‌ها وجود نداشت، جایی نبود که خدا در آن معرفی شود. پس همه عالم عبارت از انسان، شناخت خدا و در گرو آن شناخت انسانیت است. به طوری که همه مصلحان عمر، توان و جان خود را بر سر صیانت از انسان و انسانیت گذاشتند.»

اسفندیار رحیم‌مشایی نیز در این‌باره می‌گوید: «اگر کسی قدر آسمان را بشناسد باید قدر انسان را بشناسد، اگر قدر انسان شناخته نشود، قدر خداوند شناخته نخواهد شد. اگر می‌خواهید خدا را معرفی کنید، انسان را معرفی کنید. چرا که راه دیگری برای معرفی خدا وجود ندارد.»

اکبر جباری، چهره تئوریک ولی حاشیه‌ای این حلقه نیز معتقد است که انسان، یگانه سوژه هستی است که به همه عالم، معنا می‌بخشد: «انسان به عنوان یگانه سوژهٔ هستی، به همهٔ عالم، هستی می‌بخشد؛ تمام ماسوای او ابژه‌ای خواهند بود که معنای خودشان را از این یگانه سوژه می‌گیرند.»

با این نگاه انحرافی در ساحت وجود و هستی، تنها سوژه هستی (فاعل شناسا) در هستی، انسان است و تمام آن‌چه خارج از انسان قرار دارد، ابژه‌هایی هستند که معنای خود را از انسان می‌گیرند. این سخن به وضوح یادآور بحث «خدا؛ موجودی ساخته ذهن انسان» در نزد حلقه انحراف است که پیش‌تر به آن اشاره گردید. آن‌جا که مشایی گفته بود به عدد انسان‌ها خدا وجود دارد و جباری با تأسی از فیلسوف ملحدی چون «فویرباخ»، خدا را مفهومی تلقی کرده بود که ذهن انسان، آن را ساخته است. به عبارت دقیق‌تر از نگاه این حلقه انحرافی، انسان که یگانه سوژه هستی است و به همه عالم معنا می‌بخشد، به خدا نیز معنا بخشیده و خدا محصول ذهن و تخیل انسان‌هاست!

این در حالی است که انسان، خود مخلوق است و این خالق است که به همه عالم معنا می‌دهد. نظام خلقت، نظامی است احسن و حکیمانه که براساس لطف و رحمانیت الهی خلق شده است. هستی، ویژگی‌ها، اساس حرکت و بود و نبودِ نظام خلقت از «الله» است، نه از انسان یا هر مخلوقِ دیگری.

آموزه‌های اومانیستی حلقه انحراف در این انگاره که «انسان یگانه سوژه هستی بوده و به ماسوای خود معنا می‌بخشد.» متوقف نمانده و به گزاره‌های عجیب‌تری چون «همه چیز از انسان است و خارج از انسان، چیزی وجود ندارد» می‌رسد. در این باره احمدی‌نژاد می‌گوید: «به نظرم همواره باید از انسان شروع کنیم. نقطه شروع خود انسان است. اصلاً همه چیز از انسان است. مربوط به انسان است. خارج از انسان چیزی وجود ندارد.»

وی در جای دیگری می‌گوید که اگر انسان را حذف کنیم چیزی از عالم مخلوقات باقی نمی‌ماند: «اگر انسان را از هستی برداریم، چیزی از عالم مخلوقات باقی نمی‌ماند.»

البته این حلقه به این جایگاه برای انسان و این حد از اومانیسم هم اکتفا نکرده و معتقد هستند که نه تنها با حذف انسان، عالم مخلوقات حذف می‌شود، بلکه با حذف انسان، خدا نیز حذف خواهد شد: «انسان اهمیتش به همین علم است. اگر علم را برداریم، انسان حذف می‌شود. انسان را که حذف کنیم، دیگر نیازی به حذف خدا نیست، زیرا خدا دیگر خودش حذف شده است.»

در این نگاه بعد از حذف انسان، نیازی به حذف خدا نیست، بلکه گویا انسان همان خداست که با حذفش به صورت منطقی خدا نیز حذف می‌شود!

ظهور اسماء
اسفندیار رحیم‌مشایی و محمود احمدی‌نژاد معتقد هستند که به دلیل ظهور اسماء الهی در انسان، انسان تجلی آیینه و ظرفِ معرفی و ظهور خدا و جانشین خدا در عالم شده است. از نظر احمدی‌نژاد و مشایی، ظرفیت انسان، ظرفیت خدا است و انسان برای خدا شدن آفریده شده است. آنان در اینباره به کرات سخن گفته‌اند و بر آن تأکید نموده‌اند: «تجلیل انسان یعنی تکریم و تجلیل خداوند. اگر بخواهیم علم خدا را ببینیم باید علم انسان را ببینیم و اگر بخواهیم جمال الهی را زیارت کنیم باید جمال انسان را زیارت کنیم. عظمت خداوند در انسان متجلی شده است.»

«انسان جلوه خداست. تجلی اسماء و صفات اوست. خداوند وقتی انسان را خلق کرد و آن مباحثه معروف با ملائک پیش آمد و فرمان سجده به انسان را داد، این سئوال مطرح شد که مگر به غیر خدا می‌توان سجده کرد. آیا جز این بود که انسان جلوه‌ای از خود خداوند بود که او فرمان داد بر آن سجده شود؟»

«انسان جانشین خداست، یعنی باید علمش علم خدا، فهمش فهم خدا، فضلش فضل خدا و ظرفیتش ظرفیت خدا بشود! باید به آسمان برسد و به خدا وصل بشود.»
«انسان جانشین خداست. یعنی همه اسماء الهی می‌تواند در وجود انسان متجلی شود. خدا عالِم به همه آسمان‌ها و زمین است و انسان هم می‌تواند.»

محمود احمدی‌نژاد حتی معتقد است که انسان می‌تواند همه اسماء الهی را به ظهور و تجلی برساند و از این رو به خدا شباهت کامل دارد! و بخش یا تمام اختیارات خدای متعال را نیز دارا است: «جانشین یعنی اولاً با اصل شباهت دارد و در ثانی دارای بخش یا تمام اختیارات اصل است. یعنی انسان می‌تواند و باید به جایی برسد که جز بر خالق خود همه اسماء الهی را به ظهور و تجلی برساند.»

«همه این عالم خلق شده است برای انسان و انسان مهم‌ترین موجود این عالم است. شریف‌ترین موجود این عالم است. جایگاهی که خداوند متعال برای انسان‌ها در نظر گرفته است بالاترین و رفیع‌ترین جایگاه است. کنار خدا، جوار خدا، خدایی شدن، جلوهٔ خدا شدن، خدایی زندگی کردن. این همان شأن انسان‌هاست. همه انسان‌ها می‌توانند به مرزهای جایگاه پیامبران و صالحان برسند. همه انسان‌ها (می‌توانند)»

از نظر این حلقه با توجه به جایگاه انسان که می‌تواند خدا شود و بخش یا تمام اختیارات خدا را نیز دارا است، این توانایی و شایستگی را دارد که عالم را مسخّر خود گرداند: «انسان خلیفهالله است و با اتکا به قدرت خدادادی این توانایی و شایستگی را دارد که علاوه بر نیروها، استعدادهای عالم را مسخّر خود گرداند.»

بسیاری از علمای بزرگ اسلام معتقدند که خداوند متعال، حقیقت اسماء الهی را به حضرت آدم علیه‌السلام آموخت نه به انسان به صورت عام. درحالی که مشایی و احمدی‌نژاد مدعی ظهور اسماء الهی در انسان‌ها به صورت عام هستند!

در آیات آفرینش مورد اشاره، شخص حضرت آدم علیه السلام محور است و اشاره‌ای به عموم انسان‌ها نشده است. در واقع آیات، ظهوری در خلقت همه انسان‌ها یا نوع انسان به عنوان خلیفهالله ندارند. از سوی دیگر اگر همه انسان‌ها مظهر اسماء الهی و در جایگاه تعظیم و سجود فرشتگان بودند و توانایی رسیدن به مقام خلافت الهی را داشتند، خداوند متعال در قرآن کریم آیه‌های بسیاری در سرزنش انسان و حتی غالب انسانها نازل نمی‌فرمودند. در روایات نیز، احادیث متواتر یا قطعی که اثبات کننده نگرش مشایی باشد، نه تنها وجود ندارد، بلکه از ائمه معصومین علیهم السلام احادیث قطعی در درست است که خلیفه الهی را محدود در انبیا و اهل بیت علیهم السلام می‌دانند.

همچنین در صورتی که همه انسان‌ها، شرایط رسیدن به جایگاه خلافت الهی و جانشینی خدا بر روی زمین را داشتند، بایستی بر روی زمین در یک زمان واحد همه انسان‌ها (یا تعداد بسیاری زیادی از انسان‌ها) به جایگاه جانشینی برسند، حال آن‌که چنین فرضی محال است.

جانشینی انسان در زمین هم، نه به دلیل قصور، غیبت یا نقص خداوند است که ذات حضرت حق، مطلق و عاری از هرگونه نقص است، بلکه به دلیل نقص عمومی انسان‌هاست. همچنین انسان به صورت عام نمی‌تواند بلاواسطه از حضرت حق، فیض، علوم و معارف و احکام الهی را دریافت کند، که اگر چنین نبود و انسان به صورت عام می‌توانست چنین دریافتی داشته باشد اساساً جانشینی خدا بر زمین معنایی نداشت.

همچنین اگر این ادعا مطرح شود که انسان جانشین خداوند شده است تا به کمال برسد، بایستی پرسید چگونه موجودی پر از نقص و خالی از دریافت الهی می‌تواند جانشین خدا شود تا در ادامه مسیرش به کمال برسد؟ بنابراین جایگاه جانشینی و خلافت الهی و ظهور اسماء الهی جز در انسان کامل که همان امام معصوم علیه‌السلام است، نمی‌تواند باشد.

از این رو نگرش عناصر شاخص حلقه انحراف در عمومیت‌انگاری از جانشینی خدا برای همه انسان‌ها، از آموزه‌های مکتب اهل بیت علیهم السلام انحراف داشته و «ولایت خاصه» که یک امر اختصاصی به حضرات معصومین علیهم السلام است را عمومیت بخشیده و همگانی می‌کند.

ژ"
نظرات() 
quest bars cheap
شنبه 2 شهریور 1398 02:16 ق.ظ
Nice blog here! Also your website loads up fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my website loaded up as fast as yours lol
szczybelski
چهارشنبه 16 مرداد 1398 08:58 ب.ظ
<a href="http://www.michalowsky.net/air-jordan-1-og-wei%C3%9F-schwarz-scarpee">air jordan 1 og wei脽 schwarz</a> <a href="http://www.michellany.net/mennns-asics-asics-gel-kayano-17-s%C3%B8lv-butye">mennns asics asics gel kayano 17 s酶lv</a> <a href="http://www.midwestbiblechurch.net/adidas-zx-750-gr%C3%BCn-schwarz-butyf">adidas zx 750 gr眉n schwarz</a> <a href="http://www.minevival.net/air-max-2017-rose-and-noir-belt-schuhea">air max 2017 rose and noir belt</a> <a href="http://www.miotesoro.net/nike-hyperrev-2015-bon-march%C3%A9-queen-chaussuresa">nike hyperrev 2015 bon march茅 queen</a> <a href="http://www.mjdna.net/mennns-asics-gel-hyper-33-himmelen-bl%C3%A5-oransje-obuva">mennns asics gel hyper 33 himmelen bl氓 oransje</a>
szczybelski http://www.szczybelski.net/
floridalighthouse
چهارشنبه 16 مرداد 1398 08:58 ب.ظ
<a href="http://www.thenewfolk.net/nike-air-max-2016-gituttio-light-scarpee">nike air max 2016 gituttio light</a> <a href="http://www.thepathseries.net/femminile-nike-free-3.0-v5-gituttio-led-butye">femminile nike free 3.0 v5 gituttio led</a> <a href="http://www.therailers.net/air-jordan-retro-11-tutti-bianca-butyf">air jordan retro 11 tutti bianca</a> <a href="http://www.thesixwaysofatheism.net/nike-air-huarache-sort-gr%C3%A5-bl%C3%A5-schuhea">nike air huarache sort gr氓 bl氓</a> <a href="http://www.thesmfoundation.net/air-max-95-junior-rojo-and-negro-chaussuresa">air max 95 junior rojo and negro</a> <a href="http://www.tigm.net/adidas-springblade-drive-rouge-fonctionnement-chaussures-nike-obuva">adidas springblade drive rouge fonctionnement chaussures nike</a>
floridalighthouse http://www.floridalighthouse.net/
ourjourneychurch
چهارشنبه 16 مرداد 1398 08:58 ب.ظ
<a href="http://www.spiritriver.net/asics-gel-sendai-2-plata-azul-butyc">asics gel sendai 2 plata azul</a> <a href="http://www.ssrichardmontgomery.net/nike-air-max-griffey-1-grigio-teal-butyd">nike air max griffey 1 grigio teal</a> <a href="http://www.starninedata.net/nike-air-max-classic-bw-negro-rojo-blanco-rice-kurpesc">nike air max classic bw negro rojo blanco rice</a> <a href="http://www.stephandjeff.net/air-jordan-retro-12-rose-and-noir-for-vente-schuhea">air jordan retro 12 rose and noir for vente</a> <a href="http://www.stmnetworks.net/jordan-4-rose-and-gray-kurpesf">jordan 4 rose and gray</a> <a href="http://www.stulynn.net/air-jordan-10-retro-db-sort-r%C3%B8d-zone-chaussuresa">air jordan 10 retro db sort r酶d zone</a>
ourjourneychurch http://www.ourjourneychurch.net/
medicalgenius
چهارشنبه 16 مرداد 1398 08:57 ب.ظ
<a href="http://www.energoprojekt.net/air-max-2015-salg-results-obuva">air max 2015 salg results</a> <a href="http://www.enlighthouse.net/adidas-stan-smith-oro-gris-obuve">adidas stan smith oro gris</a> <a href="http://www.epicharis.net/nike-kyrie-3-bianca-toe-pe-obuvf">nike kyrie 3 bianca toe pe</a> <a href="http://www.erespa.net/kj%C3%B8pe-jordan-retro-4-r%C3%B8d-schuhef">kj酶pe jordan retro 4 r酶d</a> <a href="http://www.ericwinzenried.net/salomon-xt-wings-3-blu-bianca-kurpesd">salomon xt wings 3 blu bianca</a> <a href="http://www.escrowmanager.net/nike-free-run-2-unisex-grau-butyf">nike free run 2 unisex grau</a>
medicalgenius http://www.medicalgenius.net/
how to get help in windows 10
دوشنبه 31 تیر 1398 12:28 ق.ظ
When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox
and now whenever a comment is added I get four emails with the exact same comment.
There has to be an easy method you can remove me from that service?

Cheers!
buy cialis online
یکشنبه 9 تیر 1398 08:41 ب.ظ
After going over a number of the blog articles on your blog, I truly like your technique of writing a blog.

I book marked it to my bookmark site list and will be checking back
soon. Please check out my website as well and tell me how you
feel.
floral dress shoes low heel
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:52 ب.ظ
<a href="http://www.cashfordick.com/yellow-floral-dress-h-m-dressh">yellow floral dress h m</a> <a href="http://www.diveintovideo.com/floral-dresses-australia-online-dressh">floral dresses australia online</a> <a href="http://www.dominiogold.com/asos-floral-dress-dressh">asos floral dress</a> <a href="http://www.myhybridshop.com/gap-white-floral-dress-dressh">gap white floral dress</a> <a href="http://www.nrthofhere.com/phase-eight-kirsten-blue-and-white-floral-dress-dressh">phase eight kirsten blue and white floral dress</a> <a href="http://www.snjguestranch.com/flower-dresses-for-rent-in-chennai-dressh">flower dresses for rent in chennai</a>
floral dress shoes low heel http://www.ahilim.com/floral-dress-shoes-low-heel-dressh
group usa floral dress
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:52 ب.ظ
<a href="http://www.newliveportal.com/long-floral-dresses-nordstrom-dressh">long floral dresses nordstrom</a> <a href="http://www.proximityhome.com/group-usa-floral-dress-dressh">group usa floral dress</a> <a href="http://www.samexllc.com/torrid-floral-chiffon-dress-dressh">torrid floral chiffon dress</a> <a href="http://www.sandeneuhofer.com/michael-kors-gardenia-floral-dress-dressh">michael kors gardenia floral dress</a> <a href="http://www.tekmenu.com/asos-floral-mesh-dress-dressh">asos floral mesh dress</a> <a href="http://www.yaadmentia.com/oasis-floral-2-in-1-dress-dressh">oasis floral 2 in 1 dress</a>
group usa floral dress http://www.mytulsalender.com/group-usa-floral-dress-dressh
debenhams black floral dress
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:51 ب.ظ
<a href="http://www.meghanfresta.com/blue-and-white-floral-dress-uk-dressh">blue and white floral dress uk</a> <a href="http://www.nedshare.com/closet-yellow-floral-v-neck-dress-dressh">closet yellow floral v neck dress</a> <a href="http://www.njbabyboomer.com/floral-dress-youth-dressh">floral dress youth</a> <a href="http://www.swisshomeas.com/navy-red-floral-dress-dressh">navy red floral dress</a> <a href="http://www.aktuelresim.com/flower-dresses-toddler-girls-dressh">flower dresses toddler girls</a> <a href="http://www.chipperradio.com/snidel-light-blue-floral-dress-dressh">snidel light blue floral dress</a>
debenhams black floral dress http://www.bhramarhealth.com/debenhams-black-floral-dress-dressh
viagra senza ricetta medica
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:14 ق.ظ

It's in fact very complex in this busy life to listen news on TV, so I just use world wide web for that purpose, and obtain the most up-to-date news.
real viagra vs generic viagra
شنبه 18 خرداد 1398 12:26 ب.ظ

Normally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great post.
floral dress for girls size 7
دوشنبه 13 خرداد 1398 03:14 ق.ظ
<a href="http://www.cpgjoblist.net/vintage-havana-floral-dress-dressh">vintage havana floral dress</a> <a href="http://www.ukpubs.net/kate-middleton-tight-floral-dress-dressh">kate middleton tight floral dress</a> <a href="http://www.crosswindschurch.net/floral-bridesmaid-dress-designers-dressh">floral bridesmaid dress designers</a> <a href="http://www.uniquewebsitedesign.net/plus-size-floral-cocktail-dresses-dressh">plus size floral cocktail dresses</a> <a href="http://www.cuttingedgeoffers.net/hell-bunny-50-s-honor-vintage-style-floral-dress-dressh">hell bunny 50 s honor vintage style floral dress</a> <a href="http://www.unratedperez.net/long-floral-dresses-2016-dressh">long floral dresses 2016</a>
floral dress for girls size 7 http://www.mfofoundation.net/floral-dress-for-girls-size-7-dressh
uacurryclub
یکشنبه 12 خرداد 1398 06:23 ب.ظ
<a href="http://www.maruldeaur.com/montreal-canadiens-jersey-australia-nfld">montreal canadiens jersey australia</a> <a href="http://www.magaview.com/north-face-resolve-jacket-cool-blue-northfacer">north face resolve jacket cool blue</a> <a href="http://www.izpanno.com/hermes-scarf-group-kids-scarfe">hermes scarf group kids</a> <a href="http://www.dutting.com/adidas-football-shoes-offers-skot">adidas football shoes offers</a> <a href="http://www.paypalwar.com/burberry-scarf-online-sale-website-scarfd">burberry scarf online sale website</a> <a href="http://www.hungrygatorpr.com/nobis-rosco-price-online-nobisa">nobis rosco price online</a>
uacurryclub http://www.uacurryclub.com/
wensemble
یکشنبه 12 خرداد 1398 06:22 ب.ظ
<a href="http://www.milliemummery.com/asics-onitsuka-tiger-mexico-66-skow">asics onitsuka tiger mexico 66</a> <a href="http://www.rwmconnects.com/hermes-constance-necklace-hermesr">hermes constance necklace</a> <a href="http://www.loydartist.com/nike-blazer-mid-premium-sfr-skot">nike blazer mid premium sfr</a> <a href="http://www.sucularmotor.com/giuseppe-zanotti-gold-sandals-louboutinr">giuseppe zanotti gold sandals</a> <a href="http://www.newworkmatrix.com/air-jordan-10-retro-wolf-grey-huarache-sneakerf">air jordan 10 retro wolf grey huarache</a> <a href="http://www.watfashion.com/nike-kyrie-2-red-and-black-yarn-skob">nike kyrie 2 red and black yarn</a>
wensemble http://www.wensemble.com/
sblpodcast
یکشنبه 12 خرداد 1398 10:22 ق.ظ
<a href="http://www.bluesophy.com/nike-free-run-3.0-v6-amarillo-negro-scarpee">nike free run 3.0 v6 amarillo negro</a> <a href="http://www.stylehousestl.com/nike-air-max-95-junior-noir-screen-runningg">nike air max 95 junior noir screen</a> <a href="http://www.byvergara.com/converse-wei%C3%9F-leder-low-top-schuhei">converse wei脽 leder low top</a> <a href="http://www.ruthlesscrew.com/syracuse-orange-new-era-ncaa-heathered-neo-39thirty-cap-hath">syracuse orange new era ncaa heathered neo 39thirty cap</a> <a href="http://www.fullserviceap.com/barato-nike-roshe-run-hyperfuse-trainersce">barato nike roshe run hyperfuse</a> <a href="http://www.idealkizlar.com/wei%C3%9F-nike-shox-schuhe-schuhek">wei脽 nike shox schuhe</a>
sblpodcast http://www.sblpodcast.com/
topshop unique floral dress
شنبه 11 خرداد 1398 06:39 ق.ظ
<a href="http://www.antalyairan.com/old-navy-red-floral-dress-dressh">old navy red floral dress</a> <a href="http://www.beckerny.net/next-floral-dress-baby-dressh">next floral dress baby</a> <a href="http://www.sheftalljewelers.net/lk-bennett-blue-and-white-floral-dress-dressh">lk bennett blue and white floral dress</a> <a href="http://www.avonbeads.com/floral-dresses-song-dressh">floral dresses song</a> <a href="http://www.beckyobrien.net/karen-millen-red-flower-dress-dressh">karen millen red flower dress</a> <a href="http://www.shoesilove.net/rock-your-baby-winter-floral-dress-dressh">rock your baby winter floral dress</a>
topshop unique floral dress http://www.danielbroman.com/topshop-unique-floral-dress-dressh
joules classic womens floral dress in mustard yellow
شنبه 11 خرداد 1398 06:38 ق.ظ
<a href="http://www.dionamago.net/valentino-floral-print-dress-dressh">valentino floral print dress</a> <a href="http://www.webstudioseattle.net/floral-dresses-online-australia-dressh">floral dresses online australia</a> <a href="http://www.disorderedliberty.net/umgee-floral-dress-dressh">umgee floral dress</a> <a href="http://www.weddingstogokeywest.net/flower-girl-dresses-toddler-dressh">flower girl dresses toddler</a> <a href="http://www.dissertationsverlag.net/next-navy-floral-sleeveless-shirt-dress-dressh">next navy floral sleeveless shirt dress</a> <a href="http://www.weheartwebsites.net/flower-girl-dresses-nz-cheap-dressh">flower girl dresses nz cheap</a>
joules classic womens floral dress in mustard yellow http://www.grainchain.net/joules-classic-womens-floral-dress-in-mustard-yellow-dressh
floral dress shirt girls
شنبه 11 خرداد 1398 02:09 ق.ظ
<a href="http://www.glennloovens.com/navy-and-red-floral-dress-dressh">navy and red floral dress</a> <a href="http://www.kamilotomotiv.com/floral-jacquard-dress-kate-spade-dressh">floral jacquard dress kate spade</a> <a href="http://www.mybigrefund.com/floral-dress-xxs-dressh">floral dress xxs</a> <a href="http://www.agichipay.com/purple-and-yellow-floral-dress-dressh">purple and yellow floral dress</a> <a href="http://www.bigreddot.net/pink-sleeveless-floral-crochet-lace-dress-dressh">pink sleeveless floral crochet lace dress</a> <a href="http://www.faithandprosperity.net/white-floral-dress-fitted-long-dressh">white floral dress fitted long</a>
[url=http://www.didaar.net/floral-dress-shirt-girls-dressh]floral dress shirt girls[/url]
floral knee length tea dress
شنبه 11 خرداد 1398 02:09 ق.ظ
<a href="http://www.braceshops.net/flower-girl-dresses-uk-dressh">flower girl dresses uk</a> <a href="http://www.piaojufuwu.com/size-14-women-floral-dresses-knee-length-dressh">size 14 women floral dresses knee length</a> <a href="http://www.starninedata.net/phase-eight-navy-and-white-norma-floral-burnout-dress-dressh">phase eight navy and white norma floral burnout dress</a> <a href="http://www.briteideaenergy.net/floral-dress-style-pinterest-dressh">floral dress style pinterest</a> <a href="http://www.jbmelo.com/river-island-blue-floral-kimono-dress-dressh">river island blue floral kimono dress</a> <a href="http://www.stephandjeff.net/white-house-black-market-blue-floral-dress-dressh">white house black market blue floral dress</a>
[url=http://www.akkordiki.com/floral-knee-length-tea-dress-dressh]floral knee length tea dress[/url]
womens flower dresses amazon
شنبه 11 خرداد 1398 02:09 ق.ظ
<a href="http://www.arcellphones.com/floral-dress-maternity-shoot-dressh">floral dress maternity shoot</a> <a href="http://www.bildungsallianz.net/kimchi-blue-ditsy-floral-dress-dressh">kimchi blue ditsy floral dress</a> <a href="http://www.softballinsider.net/h-m-floral-dress-dressh">h m floral dress</a> <a href="http://www.autimispc.com/red-floral-dress-summer-dressh">red floral dress summer</a> <a href="http://www.bioandfresh.net/floral-bridesmaid-dresses-online-dressh">floral bridesmaid dresses online</a> <a href="http://www.sohoartusa.net/floral-dress-online-shopping-philippines-dressh">floral dress online shopping philippines</a>
[url=http://www.firmenkurier.net/womens-flower-dresses-amazon-dressh]womens flower dresses amazon[/url]
gamefly free trial
جمعه 10 خرداد 1398 07:55 ق.ظ
Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any tips?
hopingforsnow
پنجشنبه 9 خرداد 1398 12:20 ق.ظ
<a href="http://www.royalwaxqueen.com/white-gold-mens-air-jordan-ultra-fly-shoes-sneakere">white gold mens air jordan ultra fly shoes</a> <a href="http://www.faithstarters.com/minnesota-twins-toddler-jersey-nfle">minnesota twins toddler jersey</a> <a href="http://www.valeriewiener.com/air-jordan-13-retro-squadron-blue-version-shoesc">air jordan 13 retro squadron blue version</a> <a href="http://www.smsteachers.com/nike-air-flight-89-grey-green-hornet-skof">nike air flight 89 grey green hornet</a> <a href="http://www.eatisrael.com/air-jordan-3-mocha-og-colorway-sportse">air jordan 3 mocha og colorway</a> <a href="http://www.cutlaroc.com/air-jordan-super-fly-v-red-white-runningd">air jordan super fly v red white</a>
alloweducates
پنجشنبه 9 خرداد 1398 12:19 ق.ظ
<a href="http://www.precisetrades.com/green-womens-air-jordan-12-runninge">green womens air jordan 12</a> <a href="http://www.trionbrain.com/white-black-atlanta-braves-mlb-new-era-patch-59fifty-cap-hatd">white black atlanta braves mlb new era patch 59fifty cap</a> <a href="http://www.funfunkaar.com/lebron-12-grade-school-nike-trainersg">lebron 12 grade school nike</a> <a href="http://www.sandyshands.com/prada-saffiano-belt-men-pradar">prada saffiano belt men</a> <a href="http://www.melbabishop.com/asics-gel-kinsei-4-womens-athletic-running-shoes-lyrics-runningb">asics gel kinsei 4 womens athletic running shoes lyrics</a> <a href="http://www.coberturatic.com/michael-kors-tote-bag-uk-mkr">michael kors tote bag uk</a>
joshuaarens
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 01:33 ق.ظ
<a href="http://www.brickolino.com/56-limited-a.j.-klein-carolina-panthers-youth-jersey-home-black-nflb">56 limited a.j. klein carolina panthers youth jersey home black</a> <a href="http://www.farmsbd.com/limited-akeem-jordan-washington-redskins-jersey-54-grey-shadow-nfle">limited akeem jordan washington redskins jersey 54 grey shadow</a> <a href="http://www.nownessninja.com/34-walter-payton-jersey-vt-nflf">34 walter payton jersey vt</a> <a href="http://www.solarishelp.com/nike-tiempo-legend-v-cleats-skox">nike tiempo legend v cleats</a> <a href="http://www.malibuj.com/oakley-sunglasses-jawbone-station-visitors-sunglassesb">oakley sunglasses jawbone station visitors</a> <a href="http://www.cjcasteel.com/mulberry-handbags-outlet-stores-london-mulberrya">mulberry handbags outlet stores london</a>
joshuaarens http://www.joshuaarens.com/
forautoquotes
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 01:32 ق.ظ
<a href="http://www.janetsher.com/mens-moncler-maya-jacket-monclerr">mens moncler maya jacket</a> <a href="http://www.uffelfinn.com/nike-air-max-90-leather-black-skou">nike air max 90 leather black</a> <a href="http://www.trncizolasyon.com/gread-h2wbllp-hermes-2-fold-wallet-leather-in-peach-hermesb">gread h2wbllp hermes 2 fold wallet leather in peach</a> <a href="http://www.inspiresatis.com/adidas-neo-high-sneaker-kinder-sportsd">adidas neo high sneaker kinder</a> <a href="http://www.billknorr.com/coach-small-kelsey-satchel-bag-black-leather-underwear-coache">coach small kelsey satchel bag black leather underwear</a> <a href="http://www.hoakimcham.com/nobis-yatesy-blue-theme-nobisa">nobis yatesy blue theme</a>
forautoquotes http://www.forautoquotes.com/
biddingstream
جمعه 27 اردیبهشت 1398 03:38 ب.ظ
<a href="http://www.wuxiangtaichi.com/dellin-betances-jersey-nfli">dellin betances jersey</a> <a href="http://www.culdesacmag.com/nike-air-force-one-lunar-hvid-skoq">nike air force one lunar hvid</a> <a href="http://www.livinggreedy.com/cream-ralph-lauren-bag-poloh">cream ralph lauren bag</a> <a href="http://www.clickstroy.com/nike-free-black-sneakers-shoesi">nike free black sneakers</a> <a href="http://www.zotorrent.com/nike-free-huarache-carnivore-black-shoesk">nike free huarache carnivore black</a> <a href="http://www.viptarimas.com/asics-asics-gel-kayano-20-gr%C3%B8nn-obuvq">asics asics gel kayano 20 gr酶nn</a>
biddingstream http://www.biddingstream.com/
cardiachits
جمعه 27 اردیبهشت 1398 03:38 ب.ظ
<a href="http://www.shiftcampus.com/russell-westbrook-jersey-youth-large-nfli">russell westbrook jersey youth large</a> <a href="http://www.fiestanetwork.com/nike-zoom-structure-19-gr%C3%A5-r%C3%B8d-skoq">nike zoom structure 19 gr氓 r酶d</a> <a href="http://www.sunbeltsaves.com/ralph-lauren-rugby-shorts-poloh">ralph lauren rugby shorts</a> <a href="http://www.drmastella.com/air-jordan-retro-14-yellow-pink-shoesi">air jordan retro 14 yellow pink</a> <a href="http://www.khzrubber.com/womens-air-max-90-em-pink-white-shoesk">womens air max 90 em pink white</a> <a href="http://www.jkdeskisehir.com/nike-free-og-14-woven-off-hvit-obuvq">nike free og 14 woven off hvit</a>
cardiachits http://www.cardiachits.com/
blovese
جمعه 27 اردیبهشت 1398 03:38 ب.ظ
<a href="http://www.laketreepress.com/herre-nike-zoom-pegasus-32-sort-gul-skoi">herre nike zoom pegasus 32 sort gul</a> <a href="http://www.prohaarklinik.com/maschio-jordan-flight-23-rosso-scarpeq">maschio jordan flight 23 rosso</a> <a href="http://www.bonfanticare.com/air-jordan-retro-14-sky-blue-yellow-shoesj">air jordan retro 14 sky blue yellow</a> <a href="http://www.antoniopagni.com/michael-kors-bedford-leather-wallet-mkh">michael kors bedford leather wallet</a> <a href="http://www.wcshosting.com/nike-air-huarache-kvinners-r%C3%B8d-gul-obuvi">nike air huarache kvinners r酶d gul</a> <a href="http://www.biddingstream.com/nike-shox-nero-patent-pelle-scarpej">nike shox nero patent pelle</a>
blovese http://www.blovese.com/
drmastella
جمعه 27 اردیبهشت 1398 03:37 ب.ظ
<a href="http://www.findatrans.com/under-armour-curry-one-negro-verde-zapatosk">under armour curry one negro verde</a> <a href="http://www.isabellerigal.com/womens-north-face-half-zip-hoodie-northfaceh">womens north face half zip hoodie</a> <a href="http://www.esnafkocaeli.com/nike-kobe-9-high-gr%C3%BCn-wei%C3%9F-schuhej">nike kobe 9 high gr眉n wei脽</a> <a href="http://www.dkdjabar.com/nike-zoom-structure-20-kvinders-sort-gul-skoh">nike zoom structure 20 kvinders sort gul</a> <a href="http://www.jamiecirillo.com/nike-huarache-utility-bleu-blanc-chaussuresh">nike huarache utility bleu blanc</a> <a href="http://www.xpostshopx.com/boston-celtics-new-era-2018-nba-basic-59fifty-cap-hatl">boston celtics new era 2018 nba basic 59fifty cap</a>
drmastella http://www.drmastella.com/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo