به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - فعال حقوق بشر کیست؟

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

فعال حقوق بشر کیست؟

تاریخ:دوشنبه 7 آبان 1397-12:25 ب.ظ

فعال حقوق بشر کیست؟ اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس و فعال حقوق بشر و محیط زیست

بحث حقوق بشر ..قرن بیستم خاصه بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که یکی از اهداف سازمان ملل متحد پیشبرد و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همگان بدون تمایز از حیث ن‍ژاد، جنس، زبان مذهب و … اعلام شد

 

وَإِن كَانَ طَآئِفَةٌ مِّنكُمْ آمَنُواْ بِالَّذِی أُرْسِلْتُ بِهِ وَطَآئِفَةٌ لَّمْ یْؤْمِنُواْ فَاصْبِرُواْ حَتَّى یَحْكُمَ اللّهُ بَیْنَنَا وَهُوَ خَیْرُ الْحَاكِمِینَ ﴿87 اعراف ﴾

( شعیب بمومنان گفت )اگر به آنچه من از طرف خدا مامور بتبلیغ آن شده ام گروهی ایمان آوردند و گروهی ایمان نیاورده و بخصومت برخاستند شما مومنان که ایمان آورده اید صبر پیشه کنید تا خدا میان ما و آنها داوری کند او بهترین دادخواهانست

(ج18 فرهنگ قرآن ، ص250)

گـاهــﮯ نـدانـسـتـﮧ از یــک نـفـر بـتـﮯ درســت مــیـکـنـﮯ

آنــقـدر بـزرگ کـﮧ از دســت ابـراهـیـم نـیـز کــارـﮯ بـر نـمـﮯ آیـد

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری

آن است که بعد از هر زمین خوردن

دوباره برخیزی

من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم.
نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت
و از همه شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود.

 کوروش بزرگ

آستارا نیوز  اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر : اگرچه تبعات ناگوار دو جنگ جهانی و هراس از تکرار آن ملل متحد را به دور هم گرد آورد تا اهرمهایی هرچند ضعیف برای پیشگیری از جنگ طراحی کنند، اما دغدغه ای که از آن زمان به بعد و حتی قبل از آن هم همواره وجود داشته و دارد، تنها توسل به زور و قدرت نمایی دولتها در قبال یکدیگر نبود، بلکه گردنکشی حاکمیت ها در قبال افراد تحت حاکمیتشان نیز مهم می نمود. از اینرو دولتها با اکراه برای تضمین حقوق افراد تحت حاکمیتشان ناگزیر به پذیرش حداقل هایی تحت عنوان حقوق مدنی و سیاسی و یا حقوق اجتماعی و اقتصادی و بعدها منع شکنجه، حقوق زنان و یا حقوق کودکان و امثالهم طی کنوانسیونهای متعدد بین المللی شدند. این سازوکارها برای آن بود که دولتها ملزم به تایید حقوق طبیعی افراد تحت حاکمیتشان شوند به گونه ای که نتوانند هرطور که خواستند با آنها رفتار کنند. هرچند دولتهایی که اساسا اعتقادی به این مهم نداشتند، به این تعهدات تن نداده و به کنوانسیون مربوطه نپیوستند و یا بیکار ننشسته و تا جایی که در توان داشتند، در زمان تدوین و تنظیم این حداقل ها به بهانه هایی چون شرایط متفاوت مذهبی و فرهنگی برای کاهش تعهداتشان در قبال افراد تحت حاکمیتشان تلاش کردند و یا با اعمال حق شرط عدم تعهد خود را نسبت به ماده و موادی پیشاپیش اعلام کردند. نهایتاً اینکه در مواردی برای جلوگیری از شکایت سایر دول و یا اتباع خود، تن به سازوکارهای اجرایی مثل پروتکل اول میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ندادند.

این رویه را به خوبی می توان در پذیرش و قبولی اعلامیه جهانی حقوق بشر و سپس در پیوستن و تصویب کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و پروتکل اول آن و نیز حق شرط هایی که به این کنوانسیون و یا سایر کنوانسیونها از جمله کنوانسیون حقوق کودک وارد شده است، به خوبی مشاهده کرد. میزان گرایش دولتها از پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر تا سایر کنوانسیونها که جنبه الزام آوری داشتند، رفته رفته کاهش می یابد. هرچند اعلامیه هزاره به عنوان معیار مشترک به طور رسمی مورد تاکید قرار می گیرد و با اقبال و پذیرش تمامی کشورها همراه است اما به واقع و در عمل، وقتی اصول آن، جنبه لازم الاجرایی پیدا می کند، نه تنها دولتهای غیرمردمی، تن به آن نمی دهند بلکه در مناسبات سیاسی نیز دولتها هرگز دوستان خود را متهم به نقض حقوق بشر نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند نقض حقوق بشر را در کشورهای غیردوست خود رصد کرده و جار بزنند و نباید نادیده گرفت ایرانیان از زمان باستان قانون مدون داشتند و دارنند و اولین منشور حقوق بشر جهانی توسط ایرانیان بدست كورش كبیر نگاشته شده است و ایرانیان اولین مدافعان حقوق بشر در عالم هستی هستند

خیلی ها فكر می كنند فعال حقوق بشر نباید برای احقاق حق مردم از خشونت یا جنگ حرفی بزند و این در صورتیكه یك اصل قانون اساسی كشور امر به معروف و نهی ازمنكر است یعنی اگر كسی حقوق دیگر مردم را خواست از بین ببرد و با زبان نتوانستی جلوی ظلم را بگیریی می توانی با اعمال زور از حقوق مظلوم دفاع نمود  نمونه بارز مدافعان حقوق بشر در تاریخ اسلام می باشد كه امام حسین برای اجرای امربه معروف و نهی ازمنكر ( همان حقوق بشر ) تسلیم نشد و دراین راه شهید شد و موارد زیادی در تاریخ اسلام می باشد.

اما صرفنظر از عملکرد دولتها در مورد مقوله حقوق بشر که هم مخاطب آنند و هم ناقض آن،‌امروزه به نظر می رسد دفاع از حقوق بشر بیش از آنکه مورد حمایت و یا ترویج قرار بگیرد، اغلب به یک ژست بدل گشته است. امروزه همه دولتمردان دم از حقوق بشر می زنند – البته به مفهومی که خود می خواهند و قبول دارند- و اساساً اکنون هیچ حکومتی نمی تواند صراحتاً حقوق بشری افراد تحت حاکمیت خود را به رسمیت نشناسد بلکه با دستاویزهایی چون نسبت گرایی و شرایط خاص مذهبی و قومی و فرهنگی، نقض این حقوق را توجیه می کنند. به زعم آنها حقوق بشر محدوده جغرافیایی دارد، در حالی که در حقوق بشر، فرد به عنوان جهان شمول بودن مورد نظر قرار می گیرد. با این وصف، نقض حق حیات همان اندازه برای یک کودک مسلمان افغانستانی نارواست که برای یک کودک مسیحی یا یهودی در فلسطین و سرزمینهای اشغالی نارواست. به عبارت دیگر، حقوق بنیادین بشری که ملهم از حقوق طبیعی است یعنی فطرت بشر ایجاب می کند، فارغ از درج در معاهدات و یا فارغ از پذیرش دولت یا دولتهایی لازم الاتباع هستند.

از عملکرد دولتها که بگذریم نوبت به افرادی می رسد که حقوق بشر برایشان ابزاری شده جهت شناساندن خود به جامعه داخلی و جهانی. این اقلیت حظ بسیاری از مطرح شدن به عنوان فعال حقوق بشر می برند. اینان بی آنکه عملکرد یک مدافع حقوق بشر را داشته باشند، به صرف شرکت در کارگاه های آموزشی در مورد حقوق بشر، کنفرانس ها و همایش و یا حتی تحصیل در این رشته، خود را فعال حقوق بشر نامیده و بهتر بگوییم دوست دارند با این وصف نامیده شوند. بعضاً عضویت در گروه، دسته و یا اجزای سازمانی صنفی که متعلق به آنند را حق خود دانسته و گاه با استفاده از منابع مالی صنف، خود در چندین کارگاه آموزشی و امثالهم نیز شرکت می کنند، بی آنکه مفاهیم آموخته شده را در مقام یک فعال حقوق بشر آموزش داده یا ترویج کنند.

این در حالیست که عده ای دیگر در لباس وکیل، دانشجو، استاد و مدافع حقوق بشر  و حتی کارگر به خاطر دغدغه هایی که برای ترویج و احقاق حقوق بشری دارند، همواره به عنوان یک فرد مخالف و یا به زبان امروزی برهم زننده امنیت و امثالهم تحت فشارند. هرچند بسیار تکرار شده که حقوق بشر سیاسی نیست و نباید آنرا سیاسی کرد اما به واقع مگر می شود مطالباتی که افراد از حاکمیت دارند و نسبت به نقض آن معترضند مثل حقوق برابر زن و مرد، انتخابات آزاد و امثالهم از نظر هر حاکمیتی، سیاسی تلقی نشود؟ اقدامات این افراد بی آنکه خود بخواهند و به واقع چنین باشد، «امنیتی» تلقی شده و با همین انگ در تعقیب و به کیفر رساندن آنها حداقل حقوق مندرج در دادرسی عادلانه که برای متهم اعلام شده است نسبت به این عده نقض می شود. شاید از اینروست که در سال 1998 سازمان ملل ناگزیر برای شناساندن و تفکیک «مدافع حقوق بشر» از «مخالف سیاسی» مبادرت به صدور قطعنامه کرد و از آن تاریخ فعالین حقوق بشر بعنوان یك  مسئله حقوقی شناخته شدند و در راستای مدافع حقوق بشر فرد مصون می باشد واین زمان می برد تا این در جهان فرهنگ شود.

سازمان ملل متحد طی این اعلامیه عبارت «مدافع حقوق بشر» را در مورد کسانی که برای حمایت و اجرای حقوق بشر کمک می کنند، به کار برد؛ به گونه ای که حقوق بشر تماماً برای همگی آحاد بشر محقق شود. این افراد می توانند از اقشار مختلف جامعه و با سطح معلومات متفاوتی از قبیل کارمند، محصل، پزشک، معلم، کارگر، وکیل دادگستری، کاسب، قاضی و امثالهم باشند. مطابق این اعلامیه، هرکس که بخواهد می تواند مدافع حقوق بشر باشد. بدیهی است که ذکر هرکس که می خواهد به منزله آن نیست که فقط بخواهد بلکه عملکرد و اقداماتش نیز باید در جهت ترویج حقوق بشر باشد و این اقدامات می تواند در مورد کلیه مصادیق مندرج در هر چهار نسل حقوق بشر باشد.

این اعلامیه، حقوقی نیز برای مدافعان حقوق بشر برشمرده است که می توان به حق دسترسی به اطلاعات مربوط به حقوق بشر، انتقاد و ارائه پیشنهاد به سازمان ها و ارگانهای مربوطه، حضور در محاکم، حق ارتباط با سازمانهای غیردولتی و امثالهم اشاره کرد.

مدافعان حقوق بشر در کشورهای ناقض این حقوق، تحت فشار حاکمیت اند. آنها در قالب فعالین سیاسی و یا امنیتی تحت تعقیب قرار می گیرند و گاه ارتباط با یک رسانه خارجی و حتی سازمانهای غیردولتی خارجی، گزگی به دست حاکمیت داده تا آزادی و امنیت آنها سلب شود. از اینرو آنهایی که جان سالم به در می برند، گاه جلای وطن کرده و برای آزادی عمل خود در مکانی غیر از کشور خود اقامت می کنند.

عده ای بعداز اینكه انترنت به جهان آمد بخصوص ایران  از طریق فضای مجازی سایت و وبلاگ به فعالیت مدافع حقوق بشر پرداختند  و بعنوان شهروند خبرنگار معروف هستند و من اولین كسی بودم كه بعنوان وبلاگ نویس مدافع حقوقبشر و میحط زیست  در فضای مجازی فعالیت كردم و كمتر كسی در جهان است كه نام مرا بعنوان فعال حقوق بشر و محیط زیست نشناخته باشد و بابت این فعالیت وبلاگ نویسی تاوان  زیادی دادم و می دهم..

صرفنظر از آنکه عمل و شغل وکیل دادگستری خواسته و ناخواسته به عنوان مدافع حقوق مردم و یکی از تضمینات دادرسی منصفانه و چه بسا عادلانه، نوعی فعالیت حقوق بشری محسوب می شود، قابل ذکر است که در میان این صنف، بعضاً این تفکر و تصور وجود دارد که حتماً باید برای گرفتن حق موکل به ابزارهای رسانه ای متوسل شد. شکی نیست که گاهی نقض دادرسی عادلانه به قدری مشهود و زننده می نماید که وکیل ناگزیر از توسل به این ابزارهاست، با این وجود، در برخی موارد که لزومی به استفاده از این ابزار، ضروری به نظر نمی رسد، نه تنها زحمات یک وکیل را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه برعکس به ضرر موکل نیز منتهی می شود. این در حالیست که عده ای دیگر از همین صنف، داوطلبانه بدون جاروجنجال و تبلیغات و با تجربه ای که کسب کرده اند، تنها به منافع موکل خود فکر کرده و برای حصول آن، لحظه ای دست از کار نکشیده اند. این عده با آنکه کار و تلاششان کاملاً مصداق فعال حقوق بشر است، نه حظی از مطرح شدن به عنوان حقوق بشر می برند و نه از اینکه به این عنوان شناخته نشوند، نگرانند. اما چه مردم عادی و چه حتی اقلیتی در این صنف، «فعال حقوق بشر» بودن را به شناخته شدن در رسانه ها، آن هم به واسطه پیگیری های پرونده هایی خاص موسوم به امنیتی و یا هر پرونده ای که مجال مطرح شدن آنها را داشته باشند، می دانند. شاید از اینروست که اگر با وصف فعال حقوق بشر مورد خطاب و توجه قرار نگیرند، ناراضی خواهند بود.

شخصاً شاهد نقض حقوق زیادی در پرونده های خانوادگی، ثبتی، حقوقی های ساده و دشوار و حتی چک بلامحل و امثالهم در دادگاه ها و غیردادگاهها بوده ام که هر کدام می توانست به اندازه هر پرونده امنیتی حرفی برای گفتن داشته باشد. حال باید پرسید تا چه اندازه با نگاه نقادانه به این قبیل پرونده ها نیز نگریسته ایم؟! آیا کرامت ذاتی انسان، تنها در آن محاکم نقض می شود؟ آیا حق دفاع به واسطه تبصره ماده 128 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری نقض شده و یا در دادگاههای انتظامی و اداری نیز چنین است؟ آیا آزادی بیان را برای هر رسانه ای قبول داریم و یا تنها برای رسانه های همسو با تفکرات و عقاید خودمان؟ به عنوان یک وکیل دادگستری که خواسته و ناخواسته حداقل در حیطه دادرسی عادلانه، کاری حقوق بشری انجام می دهیم، تا چه اندازه در معرفی و شناساندن نسل های حقوق بشری به مردم کوشا بوده ایم؟ آیا به جز حق حیات، آزادی بیان و عقیده و مذهب و امثالهم، از حق بر محیط زیست سالم، حق بر صلح و توسعه نیز سخنی به میان آورده ایم؟ شاید بگویید که وکیل هستیم و تنها از دستمان همین قسم حوزه دادرسی عادلانه بر می آید. آری، چه اگر غیر از آن بود و یا جامعه به رشدی که برآمده از آگاهی نسبت به حقوق خود باشد، رسیده بود نسبت به حقمان بر محیط زیست هم همان اندازه صدایمان در می آمد که نسبت به سایر حقوق بشری مدعی هستیم. به عنوان فعال حقوق بشر، نباید تک بعدی به آن پرداخت، بلکه اصولاً باید همه جانبه و نسبت به تمامی مردم دنیا، همه حقوق را خواهان باشیم.

تعدادی از وکلای دادگستری با تمامی دشواریهایی که پرونده های امنیتی برایشان در پی خواهد داشت، دلسوزانه پیگیر دفاع از حقوق موکلین خود در این قبیل پرونده ها هستند. عده ای از آنها بی آنکه ادعایی داشته باشند، نه تنها چنین پرونده هایی را قبول می کنند بلکه در مقام یک وکیل که کارش دفاع از حقوق موکلش است، هرجا که حقوق متهمی را در معرض خطر ببینند به میدان آمده و برای دفاع از آن تلاش وافری می کنند. برای این عده، تفاوتی هم نمی کند که فرد متهم به ارتکاب جرایم امنیتی باشد یا کلاهبرداری و یا مواد مخدر و یا قتل عمد، آنها به رسالت خود به عنوان یک وکیل دادگستری می اندیشند .

به هر حال، همانطور که پیشتر دیدیم، از روند پیوستن حاکمیتها به کنوانسیونهای حقوق بشری، چنین بر می آید که اساساً آنها روی خوشی به حقوق بشر و تعهداتشان نسبت به افراد تحت حاکمیتشان نشان نمی دهند. همین امر است که فعالین حقوق بشر را وادار می کند که برای احقاق آن، همواره هشیار بوده و متذکر آن باشند. اگرچه فعالین حقوق بشر به موجب قطعنامه سازمان ملل حق دارند که با سازمانهای مختلف حقوق بشری غیردولتی در ارتباط بوده، برای انجام رسالتشان به هر نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، اما این امر به دشواری صورت می گیرد؛ خاصه در حکومتهای خودکامه، فعالین حقوق بشر بهای سنگینی برای اهداف متعالی خود باید بپردازند.

در این وانفسا، وکلا مدافعان حقوق بشر  در جهان چون رزمنده ای بدون سنگر در برابر دشمنان خودی و  و غیره  که در میدان مین گرفتار آمده اند، برای حفظ حقوق موکلینشان و محروان جامعه ومردم چنان باید سنجیده گام بردارند که نه به خود آسیب برسانند و نه موجبات تضییع حقوق موکلینشان و مردم  را فراهم آورند. آری، می دانم که دست کم در سازوکارهای قضایی کشور ما، این مهم، بعضاً تکلیفی مالایطاق است. در کشور ما وکیل و مدافعان حقوق بشر ( مدافع حقوق بشر مطابق  قانون اساسی طبق اصل ... بعنوان امر به معروف و نهی از منكر شناخته می شود اما در عمل اجرا نمی شود و این اصل ق ا كشور بیشتر نادیده یا تفسیر لاغیر انگاشته  می شود ) از مصونیت لازمه برخوردار نیست، هر لحظه که می خواهد برای حقوق موکل  و مردم خود فریاد بزندو دفاع كند ، باید نیم نگاهی هم به آینده شغلی و موقعیت خود داشته باشد وگرنه سالم از میدان مین بیرون نخواهد آمد. از اینرو وکلایی  و مدافعان حقوق بشر که به واقع بدون ادعایی و جار و جنجالی حتی حاضرند آینده شغلی و زندگی وسر نوشت  خود را نیز به خطر بیندازند که حقی از موکلشان و مردم تضییع نشود را باید ستود.

اسماعیل اسدی دارستانی  کارشناس حقوق بشرو اولین وبلاگ نویس  حقوق بشر و محیط زیست  جهانیastarao@yahoo.com

 dardnews.ir-astaranews.com

ژ"
نظرات() 
ronjaespejord
جمعه 15 آذر 1398 05:33 ب.ظ
<a href="http://www.alminehealing.com/flyknit-lunar-1-rosso-butyg">flyknit lunar 1 rosso</a> <a href="http://www.eightitude.com/parajumpers-selma-woman-sale-twitter-parajumpersb">parajumpers selma woman sale twitter</a> <a href="http://www.salsamonde.com/canada-goose-jacket-not-warm-fronts-canadagooseb">canada goose jacket not warm fronts</a> <a href="http://www.dermiskincare.com/herren-nike-air-max-87-sb-lila-rot-kurpesk">herren nike air max 87 sb lila rot</a> <a href="http://www.ricusiowo.com/pandora-earrings-online-voice-over-pandoraf">pandora earrings online voice over</a> <a href="http://www.okcintergroup.com/louboutin-flat-design-style-louboutine">louboutin flat design style</a>
[url=http://www.ronjaespejord.com/]ronjaespejord[/url]
kinksradio
جمعه 15 آذر 1398 05:32 ب.ظ
<a href="http://www.plunderpuss.com/nike-kd-9-triple-noir-girl-obuvf">nike kd 9 triple noir girl</a> <a href="http://www.crgrentals.com/pandora-necklace-birthstone-vase-template-pandoraj">pandora necklace birthstone vase template</a> <a href="http://www.zszlubanie.com/nike-air-jordan-8-retro-noir-chrome-store-trainersd">nike air jordan 8 retro noir chrome store</a> <a href="http://www.vincentclerc.com/femmes-nike-free-run-5.0-orange-rose-chaussuresm">femmes nike free run 5.0 orange rose</a> <a href="http://www.revenueaco.com/ralph-lauren-pants-gris-bleu-poloa">ralph lauren pants gris bleu</a> <a href="http://www.atouchofyoga.com/jordan-horizon-nero-pelle-scarpek">jordan horizon nero pelle</a>
[url=http://www.kinksradio.com/]kinksradio[/url]
atouchofyoga
جمعه 15 آذر 1398 05:32 ب.ظ
<a href="http://www.plunderpuss.com/air-jordan-8-wolf-gr%C3%A5-kvinners-footc">air jordan 8 wolf gr氓 kvinners</a> <a href="http://www.crgrentals.com/nike-air-max-90-kpu-verde-plata-butym">nike air max 90 kpu verde plata</a> <a href="http://www.zszlubanie.com/parajumpers-anchorage-jacket-ladies-parajumpersb">parajumpers anchorage jacket ladies</a> <a href="http://www.vincentclerc.com/canada-goose-chateau-parka-edmonton-phone-number-canadagooseb">canada goose chateau parka edmonton phone number</a> <a href="http://www.revenueaco.com/air-max-90-em-grigio-bianca-kurpese">air max 90 em grigio bianca</a> <a href="http://www.atouchofyoga.com/pandora-charms-herzen-set-liebe-freundschaft-pandoral">pandora charms herzen set liebe freundschaft</a>
[url=http://www.atouchofyoga.com/]atouchofyoga[/url]
brickpopusa
جمعه 15 آذر 1398 11:42 ق.ظ
<a href="http://www.guntruther.com/parajumpers-womens-long-bear-coat-parajumpersr">parajumpers womens long bear coat</a> <a href="http://www.sobresazucar.com/dam%C3%A4nner-nike-roshe-run-slip-wei%C3%9F-gr%C3%BCn-obuvd">dam盲nner nike roshe run slip wei脽 gr眉n</a> <a href="http://www.texaschambers.com/ralph-lauren-herre-violet-hoodies-bluish-polou">ralph lauren herre violet hoodies bluish</a> <a href="http://www.wensemble.com/jordan-bel-air-rosa-silber-obuvb">jordan bel air rosa silber</a> <a href="http://www.gagnetoo.com/adidas-springblade-drive-arancia-zest-chaussuresb">adidas springblade drive arancia zest</a> <a href="http://www.hardingmarcom.com/ugg-classic-short-ankle-boots-quotes-uggsb">ugg classic short ankle boots quotes</a>
brickpopusa http://www.brickpopusa.com/
talentbschool
جمعه 15 آذر 1398 11:42 ق.ظ
<a href="http://www.malibuj.com/new-york-mets-pom-pom-hat-pattern-hate">new york mets pom pom hat pattern</a> <a href="http://www.noteablepost.com/nike-free-flyknit-3.0-for-vendita-kentucky-butya">nike free flyknit 3.0 for vendita kentucky</a> <a href="http://www.totalterapi.com/hombres-nike-flyknit-roshe-run-naranja-oro-butya">hombres nike flyknit roshe run naranja oro</a> <a href="http://www.csatags.com/mackage-leigh-coat-mackager">mackage leigh coat</a> <a href="http://www.dineet.com/nike-internationalist-gr%C3%A5-and-oransje-butyd">nike internationalist gr氓 and oransje</a> <a href="http://www.drivedetail.com/parajumpers-outlet-canada-parajumpersr">parajumpers outlet canada</a>
talentbschool http://www.talentbschool.com/
alquranschool
جمعه 15 آذر 1398 11:42 ق.ظ
<a href="http://www.ammampart.com/air-jordan-6-retro-infrared-for-sale-kentucky-shoesd">air jordan 6 retro infrared for sale kentucky</a> <a href="http://www.femmedeguinee.com/north-face-1985-sherpa-mountain-jacket-northfacer">north face 1985 sherpa mountain jacket</a> <a href="http://www.maletaboricua.com/new-pandora-rose-ring-pandorar">new pandora rose ring</a> <a href="http://www.manamexports.com/nike-free-run-2-maschio-bianca-and-grigio-scarpea">nike free run 2 maschio bianca and grigio</a> <a href="http://www.reprebates.com/mens-nike-new-orleans-saints-22-mark-ingram-game-black-team-color-nfl-jersey-nflt">mens nike new orleans saints 22 mark ingram game black team color nfl jersey</a> <a href="http://www.visualjobads.com/hermes-wallet-durability-question-hermesa">hermes wallet durability question</a>
alquranschool http://www.alquranschool.com/
extrasklepik
جمعه 15 آذر 1398 11:42 ق.ظ
<a href="http://www.wakunga.com/new-balance-857-mens-white-skos">new balance 857 mens white</a> <a href="http://www.blevemusic.com/nike-air-presto-se-rouge-marron-kurpese">nike air presto se rouge marron</a> <a href="http://www.gridironstats.com/boston-bruins-retro-jersey-nfls">boston bruins retro jersey</a> <a href="http://www.newhousehelp.com/hermes-birkin-bag-value-hermesr">hermes birkin bag value</a> <a href="http://www.abobaday.com/zx-750-bl%C3%A5-gul-chaussuresg">zx 750 bl氓 gul</a> <a href="http://www.pandoraboxhn.com/air-max-men-all-white-sportsf">air max men all white</a>
extrasklepik http://www.extrasklepik.com/
jknets
جمعه 15 آذر 1398 11:41 ق.ظ
<a href="http://www.ammampart.com/hermes-belt-size-conversion-beltr">hermes belt size conversion</a> <a href="http://www.femmedeguinee.com/air-jordan-8-femminile-foote">air jordan 8 femminile</a> <a href="http://www.maletaboricua.com/white-leather-converse-shoesz">white leather converse</a> <a href="http://www.manamexports.com/mens-ralph-lauren-flag-polo-green-black-polow">mens ralph lauren flag polo green black</a> <a href="http://www.reprebates.com/nfl-nike-new-york-jets-73-joe-klecko-ash-backer-t-shirt-nflz">nfl nike new york jets 73 joe klecko ash backer t shirt</a> <a href="http://www.visualjobads.com/nobis-cartel-canada-post-nobisa">nobis cartel canada post</a>
jknets http://www.jknets.com/
conmelior
شنبه 9 آذر 1398 02:40 ب.ظ
<a href="http://www.benchconsult.com/coach-harley-hobo-bag-coachr">coach harley hobo bag</a> <a href="http://www.cocoadancer.com/kvinders-nike-free-5.0-v2-lilla-gr%C3%B8n-chaussuresd">kvinders nike free 5.0 v2 lilla gr酶n</a> <a href="http://www.jishnuguha.com/moncler-jacket-womens-fur-monclerr">moncler jacket womens fur</a> <a href="http://www.pcforecasting.com/north-face-pink-ribbon-half-dome-hoodie-grey-northfacee">north face pink ribbon half dome hoodie grey</a> <a href="http://www.sandeneuhofer.com/denali-fleece-jacket-north-face-womens-northfacer">denali fleece jacket north face womens</a> <a href="http://www.servicioswom.com/mackage-vane-leather-sleeve-jacket-keys-mackaged">mackage vane leather sleeve jacket keys</a>
conmelior http://www.conmelior.com/
tinystorygame
شنبه 9 آذر 1398 02:40 ب.ظ
<a href="http://www.habeshalife.com/free-3.0-v5-gris-corriendo-zapatos-quality-chaussuresg">free 3.0 v5 gris corriendo zapatos quality</a> <a href="http://www.royalwaxqueen.com/nike-kobe-9-purple-yellow-shoese">nike kobe 9 purple yellow</a> <a href="http://www.zendounagota.com/nike-slouch-knit-hat-mens-2016-hate">nike slouch knit hat mens 2016</a> <a href="http://www.faithstarters.com/air-jordan-3-wolf-gr%C3%A5-gs-butya">air jordan 3 wolf gr氓 gs</a> <a href="http://www.kainstory.com/cheap-fake-hermes-belt-beltr">cheap fake hermes belt</a> <a href="http://www.nowosadko.com/mackage-macy-coat-sale-mackager">mackage macy coat sale</a>
tinystorygame http://www.tinystorygame.com/
trulsbakken
شنبه 9 آذر 1398 02:39 ب.ظ
<a href="http://www.lateraline.com/purple-toronto-raptors-nba-hwc-out-of-line-9fifty-snapback-new-era-cap-hatb">purple toronto raptors nba hwc out of line 9fifty snapback new era cap</a> <a href="http://www.naijareward.com/salomon-speedcross-3-methyl-azul-butyf">salomon speedcross 3 methyl azul</a> <a href="http://www.smsteachers.com/hermes-belt-buckle-uk-beltr">hermes belt buckle uk</a> <a href="http://www.alfiekaye.com/canada-goose-jackets-material-edition-canadagooseb">canada goose jackets material edition</a> <a href="http://www.eatisrael.com/white-leather-converse-shoesz">white leather converse</a> <a href="http://www.introtecint.com/nfl-marcus-peters-mens-limited-green-jersey-22-los-angeles-rams-nike-salute-to-service-tank-top-nflt">nfl marcus peters mens limited green jersey 22 los angeles rams nike salute to service tank top</a>
trulsbakken http://www.trulsbakken.com/
seemeonweb
چهارشنبه 6 آذر 1398 06:25 ق.ظ
<a href="http://www.laraguzova.com/nike-hypervenom-vert-and-vert-butya">nike hypervenom vert and vert</a> <a href="http://www.mykariera.com/mackage-jaelle-coat-80-mackagea">mackage jaelle coat 80</a> <a href="http://www.amglawgroup.com/womens-nike-epic-react-flyknit-blue-canada-shoeso">womens nike epic react flyknit blue canada</a> <a href="http://www.ourfamilywebs.com/nike-limited-kj-wright-jersey-50-nfl-seattle-seahawks-rush-realtree-mens-camo-nflt">nike limited kj wright jersey 50 nfl seattle seahawks rush realtree mens camo</a> <a href="http://www.virginiaflyin.com/nike-youth-kellen-winslow-limited-olive-jersey-los-angeles-chargers-nfl-80-2017-salute-to-service-nflz">nike youth kellen winslow limited olive jersey los angeles chargers nfl 80 2017 salute to service</a> <a href="http://www.bandbwhitby.com/parajumpers-buzzard-mann-strikkevarer-navy-parajumpersa">parajumpers buzzard mann strikkevarer navy</a>
seemeonweb http://www.seemeonweb.com/
cafedegino
چهارشنبه 6 آذر 1398 06:24 ق.ظ
<a href="http://www.fintecsales.com/los-angeles-dodgers-7-julio-urias-white-new-cool-base-stitched-baseball-jersey-nflf">los angeles dodgers 7 julio urias white new cool base stitched baseball jersey</a> <a href="http://www.weisseditions.com/mackage-marla-jacket-mackager">mackage marla jacket</a> <a href="http://www.yanginmalzeme.com/michael-kors-jet-set-wallet-hot-pink-jumper-mka">michael kors jet set wallet hot pink jumper</a> <a href="http://www.ascautoparts.com/fendi-bag-red-roof-fendib">fendi bag red roof</a> <a href="http://www.metinmilli.com/parajumpers-coat-model-empire-parajumpersd">parajumpers coat model empire</a> <a href="http://www.monolitcenter.com/nike-free-flyknit-3.0-all-white-room-sneakerf">nike free flyknit 3.0 all white room</a>
cafedegino http://www.cafedegino.com/
illustrateh
چهارشنبه 6 آذر 1398 01:46 ق.ظ
<a href="http://www.finterz.com/gore-tex-the-north-face-northfacer">gore tex the north face</a> <a href="http://www.joalby.com/nike-chicago-bears-j.t.-thomas-limited-jersey-white-97-jerseys-nflf">nike chicago bears j.t. thomas limited jersey white 97 jerseys</a> <a href="http://www.betsydorman.com/nike-kings-8-bogdan-bogdanovic-blue-nba-swingman-city-edition-201819-jersey-nflz">nike kings 8 bogdan bogdanovic blue nba swingman city edition 201819 jersey</a> <a href="http://www.brentography.com/green-yellow-womens-new-balance-77-shoes-skog">green yellow womens new balance 77 shoes</a> <a href="http://www.horecasummit.com/nike-hyperdunk-2013-orange-and-grau-chaussuresd">nike hyperdunk 2013 orange and grau</a> <a href="http://www.nomorbogor.com/red-gold-mens-nike-free-women-shoes-runningb">red gold mens nike free women shoes</a>
illustrateh http://www.illustrateh.com/
aesqmed
چهارشنبه 29 آبان 1398 03:35 ب.ظ
<a href="http://www.lateraline.com/nike-free-run-5.0-neon-green-and-blue-trainersa">nike free run 5.0 neon green and blue</a> <a href="http://www.naijareward.com/14-elite-vincent-brown-indianapolis-colts-youth-jersey-home-royal-blue-nfld">14 elite vincent brown indianapolis colts youth jersey home royal blue</a> <a href="http://www.smsteachers.com/nike-air-max-87-sb-sliver-grau-gr%C3%BCn-chaussuresf">nike air max 87 sb sliver grau gr眉n</a> <a href="http://www.alfiekaye.com/air-jordan-after-game-i-yellow-green-trainerse">air jordan after game i yellow green</a> <a href="http://www.eatisrael.com/tory-burch-striped-bag-toryburchr">tory burch striped bag</a> <a href="http://www.introtecint.com/yeezy-boost-750-rosso-october-build-butye">yeezy boost 750 rosso october build</a>
aesqmed http://www.aesqmed.com/
dandrehobl
چهارشنبه 29 آبان 1398 03:34 ب.ظ
<a href="http://www.lateraline.com/nike-free-run-5.0-neon-green-and-blue-trainersa">nike free run 5.0 neon green and blue</a> <a href="http://www.naijareward.com/14-elite-vincent-brown-indianapolis-colts-youth-jersey-home-royal-blue-nfld">14 elite vincent brown indianapolis colts youth jersey home royal blue</a> <a href="http://www.smsteachers.com/nike-air-max-87-sb-sliver-grau-gr%C3%BCn-chaussuresf">nike air max 87 sb sliver grau gr眉n</a> <a href="http://www.alfiekaye.com/air-jordan-after-game-i-yellow-green-trainerse">air jordan after game i yellow green</a> <a href="http://www.eatisrael.com/tory-burch-striped-bag-toryburchr">tory burch striped bag</a> <a href="http://www.introtecint.com/yeezy-boost-750-rosso-october-build-butye">yeezy boost 750 rosso october build</a>
dandrehobl http://www.dandrehobl.com/
faithstarters
چهارشنبه 29 آبان 1398 03:34 ب.ظ
<a href="http://www.ceeditsesame.com/nike-roshe-two-flyknit-wei%C3%9F-rot-butye">nike roshe two flyknit wei脽 rot</a> <a href="http://www.nikert.com/nike-lebron-12-nero-rosso-bianca-blu-obuvb">nike lebron 12 nero rosso bianca blu</a> <a href="http://www.perlai.com/air-max-95-wei%C3%9F-on-wei%C3%9F-obuvc">air max 95 wei脽 on wei脽</a> <a href="http://www.webgiganten.com/nike-shox-hot-pink-and-gray-runningd">nike shox hot pink and gray</a> <a href="http://www.aesqmed.com/adidas-zx-750-sort-dark-shale-chaussurese">adidas zx 750 sort dark shale</a> <a href="http://www.alloweducates.com/nike-air-max-90-em-womens-red-yellow-shoese">nike air max 90 em womens red yellow</a>
faithstarters http://www.faithstarters.com/
yolohostelrio
چهارشنبه 29 آبان 1398 01:49 ق.ظ
<a href="http://www.powersurefuel.com/men-north-face-colors-vault-northfacee">men north face colors vault</a> <a href="http://www.trendwaching.com/north-face-summit-series-800-fill-down-jacket-northfacer">north face summit series 800 fill down jacket</a> <a href="http://www.unclevirus.com/north-face-recco-avalanche-system-quizlet-northfaceb">north face recco avalanche system quizlet</a> <a href="http://www.salecarvao.com/mens-nike-indianapolis-colts-93-jabaal-sheard-elite-green-salute-to-service-nfl-jersey-nflt">mens nike indianapolis colts 93 jabaal sheard elite green salute to service nfl jersey</a> <a href="http://www.shkcollege.com/nike-chicago-bears-54-brian-urlacher-gray-shadow-kids-jersey-nflf">nike chicago bears 54 brian urlacher gray shadow kids jersey</a> <a href="http://www.trouverhotel.com/parajumper-irene-coat-parajumpersr">parajumper irene coat</a>
yolohostelrio http://www.yolohostelrio.com/
broadbandgeek
چهارشنبه 29 آبان 1398 01:48 ق.ظ
<a href="http://www.designnewsnow.com/air-jordan-retro-9-bambini-arancia-verde-chaussuresb">air jordan retro 9 bambini arancia verde</a> <a href="http://www.baronvelocity.com/nike-lunarglide-6-bleu-lagoon-water-zapatosj">nike lunarglide 6 bleu lagoon water</a> <a href="http://www.diannewright.com/jordan-olympic-6-schwarz-and-gold-obuvf">jordan olympic 6 schwarz and gold</a> <a href="http://www.itsmykarate.com/pandora-beads-mom-mom-pandoraj">pandora beads mom mom</a> <a href="http://www.proseccoshow.com/nike-sb-stefan-janoski-max-schwarz-grau-zar-trainersd">nike sb stefan janoski max schwarz grau zar</a> <a href="http://www.automatiktor.com/nike-air-max-1-infrarouge-blanc-chaussuresm">nike air max 1 infrarouge blanc</a>
broadbandgeek http://www.broadbandgeek.com/
plenty of fish dating site
دوشنبه 20 آبان 1398 01:14 ق.ظ
Yes! Finally someone writes about plenty of fish dating site.
billkace
یکشنبه 19 آبان 1398 09:41 ق.ظ
<a href="http://www.texomatruss.com/jordan-retro-13-noir-and-bleu-footg">jordan retro 13 noir and bleu</a> <a href="http://www.askjms.com/parajumpers-coyote-den-look-parajumpersa">parajumpers coyote den look</a> <a href="http://www.dublinraces.com/moncler-tonal-padded-jacket-ladies-monclera">moncler tonal padded jacket ladies</a> <a href="http://www.denteraserinc.com/huarache-ultra-sort-tie-chaussuresb">huarache ultra sort tie</a> <a href="http://www.bearclawfire.com/air-jordan-son-of-mars-low-hvit-cemennt-zapatosd">air jordan son of mars low hvit cemennt</a> <a href="http://www.broadbandgeek.com/nike-air-max-nm-metalleic-s%C3%B8lv-new-gr%C3%B8n-obuvl">nike air max nm metalleic s酶lv new gr酶n</a>
billkace http://www.billkace.com/
kailuahotel
یکشنبه 19 آبان 1398 09:40 ق.ظ
<a href="http://www.domegutter.com/pandora-heart-enamel-charm-for-sale-pandorad">pandora heart enamel charm for sale</a> <a href="http://www.motykare.com/air-max-90-bleu-jd-trainersi">air max 90 bleu jd</a> <a href="http://www.curlywoodwind.com/nike-shox-footbtutti-cleats-chaussuresg">nike shox footbtutti cleats</a> <a href="http://www.narrateblog.com/ralph-lauren-tees-rosa-marine-poloa">ralph lauren tees rosa marine</a> <a href="http://www.ronjaespejord.com/air-jordan-jumpman-h-rosa-oro-scarpee">air jordan jumpman h rosa oro</a> <a href="http://www.cjcoffrin.com/floral-besticktes-kleid-mango-dresse">floral besticktes kleid mango</a>
kailuahotel http://www.kailuahotel.com/
topshop ditsy floral dress
سه شنبه 2 مهر 1398 05:07 ق.ظ
<a href="http://www.pandoraboxhn.com/floral-print-maternity-maxi-dress-dressh">floral print maternity maxi dress</a> <a href="http://www.yourctt.com/bebe-floral-strapless-dress-dressh">bebe floral strapless dress</a> <a href="http://www.coccodesigns.com/yellow-floral-dress-ralph-lauren-dressh">yellow floral dress ralph lauren</a> <a href="http://www.lucasdow.com/lavender-floral-dresses-dressh">lavender floral dresses</a> <a href="http://www.juliemobley.com/navy-floral-dresses-uk-dressh">navy floral dresses uk</a> <a href="http://www.dgrlcd.com/floral-dresses-for-women-maxi-plus-dressh">floral dresses for women maxi plus</a>
topshop ditsy floral dress http://www.trenditoys.com/topshop-ditsy-floral-dress-dressh
long floral dresses for kids
سه شنبه 2 مهر 1398 05:07 ق.ظ
<a href="http://www.chtalaska.com/floral-dress-peter-pan-collar-dressh">floral dress peter pan collar</a> <a href="http://www.fixlupusnow.com/floral-printed-occasion-dress-dressh">floral printed occasion dress</a> <a href="http://www.freedhamaal.com/red-floral-dress-river-island-dressh">red floral dress river island</a> <a href="http://www.hindikebol.com/contrast-yellow-floral-dress-dressh">contrast yellow floral dress</a> <a href="http://www.icheeta.com/alexa-chung-floral-dress-topshop-dressh">alexa chung floral dress topshop</a> <a href="http://www.matesyconta.com/blue-and-white-floral-dress-uk-dressh">blue and white floral dress uk</a>
long floral dresses for kids http://www.breconpharm.com/long-floral-dresses-for-kids-dressh
tahari floral applique dress
سه شنبه 2 مهر 1398 05:06 ق.ظ
<a href="http://www.brittonoilco.com/floral-dress-adult-dressh">floral dress adult</a> <a href="http://www.cathyrogoff.com/floral-dress-short-casual-dressh">floral dress short casual</a> <a href="http://www.cityfalg.com/beautiful-floral-bodycon-dresses-dressh">beautiful floral bodycon dresses</a> <a href="http://www.drwestergaard.com/floral-prom-dress-uk-dressh">floral prom dress uk</a> <a href="http://www.gameshowhay.com/lace-floral-dress-uk-dressh">lace floral dress uk</a> <a href="http://www.marbacapital.com/flower-dresses-midi-dressh">flower dresses midi</a>
tahari floral applique dress http://www.allysfashions.com/tahari-floral-applique-dress-dressh
glplawyers
سه شنبه 19 شهریور 1398 01:27 ق.ظ
<a href="http://www.athetize.com/lipsy-dark-floral-sweetheart-neck-dress-dressh">lipsy dark floral sweetheart neck dress</a> <a href="http://www.brotherfriend.net/knee-length-floral-dresses-with-sleeves-dressh">knee length floral dresses with sleeves</a> <a href="http://www.stmnetworks.net/lauren-ralph-lauren-petite-floral-jersey-dress-dressh">lauren ralph lauren petite floral jersey dress</a> <a href="http://www.brtec.net/phase-eight-floral-dress-ebay-dressh">phase eight floral dress ebay</a> <a href="http://www.playglenlakes.com/floral-print-cotton-dress-dressh">floral print cotton dress</a> <a href="http://www.stulynn.net/casual-floral-dress-forever-21-dressh">casual floral dress forever 21</a>
glplawyers http://www.glplawyers.com/
orderollie
سه شنبه 19 شهریور 1398 01:26 ق.ظ
<a href="http://www.hopeforcinema.com/pink-floral-dress-with-collar-dressh">pink floral dress with collar</a> <a href="http://www.newbridgebank.net/floral-maxi-dress-backless-dressh">floral maxi dress backless</a> <a href="http://www.shuptrinefineart.net/floral-dresses-fashion-dressh">floral dresses fashion</a> <a href="http://www.newellfirm.net/sherri-hill-long-lace-dresses-dressh">sherri hill long lace dresses</a> <a href="http://www.pusulagelisim.com/ebay-uk-flower-girl-dresses-dressh">ebay uk flower girl dresses</a> <a href="http://www.siragon.net/floral-dress-with-black-tights-dressh">floral dress with black tights</a>
orderollie http://www.orderollie.com/
golfbodyshop
شنبه 9 شهریور 1398 02:34 ب.ظ
<a href="http://www.priverussia.com/cheap-vintage-flower-girl-dresses-dressh">cheap vintage flower girl dresses</a> <a href="http://www.camxl.net/toddler-floral-tutu-dress-dressh">toddler floral tutu dress</a> <a href="http://www.coatsfrance.com/blue-floral-occasion-dress-dressh">blue floral occasion dress</a> <a href="http://www.florantalya.net/floral-dress-shorts-dressh">floral dress shorts</a> <a href="http://www.intoloo.com/floral-dresses-plus-dressh">floral dresses plus</a> <a href="http://www.kinofrost.com/flower-girl-dresses-short-in-front-long-in-back-dressh">flower girl dresses short in front long in back</a>
golfbodyshop http://www.golfbodyshop.com/
tgpmusic
شنبه 9 شهریور 1398 02:34 ب.ظ
<a href="http://www.patrickmbutler.net/plus-size-short-floral-dresses-dressh">plus size short floral dresses</a> <a href="http://www.thebeadpro.com/ebay-vintage-floral-dress-dressh">ebay vintage floral dress</a> <a href="http://www.voilahalla.net/floral-dresses-for-women-with-sleeves-dressh">floral dresses for women with sleeves</a> <a href="http://www.mollynurse.com/topshop-khaki-floral-overlay-dress-dressh">topshop khaki floral overlay dress</a> <a href="http://www.pauloalopes.net/talbots-red-and-white-floral-dress-dressh">talbots red and white floral dress</a> <a href="http://www.walterinsurance.net/flower-girl-tutu-dresses-purple-dressh">flower girl tutu dresses purple</a>
tgpmusic http://www.tgpmusic.com/
associazioneagape
شنبه 9 شهریور 1398 02:34 ب.ظ
<a href="http://www.bigwhiterentals.net/floral-dresses-line-a-women-dressh">floral dresses line a women</a> <a href="http://www.skyarchery.net/j-crew-photo-floral-dress-dressh">j crew photo floral dress</a> <a href="http://www.wheelsongs.com/j-crew-green-and-blue-floral-dress-dressh">j crew green and blue floral dress</a> <a href="http://www.asksohbetim.com/flower-dresses-in-uk-dressh">flower dresses in uk</a> <a href="http://www.bikersradio.net/asos-lace-and-floral-kimono-dress-dressh">asos lace and floral kimono dress</a> <a href="http://www.smartporn.net/flower-dresses-for-women-casual-dressh">flower dresses for women casual</a>
associazioneagape http://www.associazioneagape.net/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو