تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - منشور حقوق بشر جهانی - کوروش كبیر

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

منشور حقوق بشر جهانی - کوروش كبیر

تاریخ:شنبه 12 خرداد 1397-10:32 ب.ظ

منشور کوروش

استوانهٔ کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده‌است.

نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود.[۱] این منشور یکی از بزرگترین نشانه‌های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.

پیداسازی منشور کوروش
در سال ۱۲۵۹ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی گروه بریتانیایی در محوطهٔ باستانی بابل در بین‌النهرین (میان‌رودان)، هرمزد رسام، باستان‌شناس بریتانیایی آسوری‌تبار، استوانهٔ گلی‌ای را یافت که شامل نوشته‌هایی به خط میخی بود.

جنس این استوانه کوروش از گل رس است، ۲۲٫۵ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن ۴۵ سطر (به جز بخش‌های تخریب‌شده) به خط و زبان اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. بررسی‌های بعدی نشان داد که نوشته‌های استوانه در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ پس از شکست دادن نبونید و تصرف کشور بابل، نوشته شده‌است.

این اثر در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک) در شهر بابل قرار داده شده بود. در حال حاضر این لوح سفالین استوانه‌ای در بخش «ایران باستان» در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. از سوی دیگر، در سال ۱۳۷۵ آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه‌ای که آن را متعلق به نبونید پادشاه بابل می‌دانستند، در حقیقت پاره‌ای از استوانهٔ کوروش بزرگ، از سطرهای ۳۶ تا ۴۳ است.

پس از این آگاهی، این پاره از لوح استوانه‌ای که در دانشگاه ییل (Yale) در آمریکا نگهداری می‌شد، به موزه بریتانیا در لندن انتقال داده شد و به استوانهٔ اصلی پیوست گردید. پژوهش‌های زبان‌شناسی روی دو قطعه استخوان فسیل شدهٔ اسب که در موزهٔ شهر ممنوعه در چین نگهداری می‌شوند، منجر به شناسایی نسخهٔ چینی منشور کورش شد. قدمت این استخوان‌ها به دورهٔ سلطنت هخامنشیان بازمی‌گردد.

منشور کوروش,استوانهٔ کوروش,منشور حقوق بشر کوروش,متن استوانه کوروش

ساخت منشور کوروش
کوروش بزرگ، بنیان‌گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسلهٔ هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست و ادیان بومی را آزاد اعلام کرد. برای جلب محبت مردم میانرودان (بین‌النهرین)، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت.

او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد. به دستور کوروش، شرح وقایع و دستورهای وی روی یک لوح استوانه‌ای سفالین نگاشته شد و در معبد مردوک قرار گرفت.

استوانه کوروش
استوانه کوروش، استوانه ناقص از جنس خاک رس است که با ۳۵ خط حکاکی شده به زبان آکدی توسط هرمزد رسام در حفاری منطقه معبد مردوک در سال ۱۸۷۹ در بابل کشف گردید. تکه دوم که شامل خط‌های ۳۶ تا ۴۵ می‌شود، در کلکسیون بابلی دانشگاه ییل توسط برگر پیدا شد. حکاکی کلی گرچه در آخر ناکامل ماند، شامل ۴۵ خط شد که سه سطر اول تقریباً به طور کامل شکسته‌اند(قابل خواندن نیستند).
متن حاوی روایتی از فتح بابل توسط کورش در ۵۳۹ پ. م. است و با گفتاری از مردوخ ایزد بابلی در مورد جنایت‌های نبونعید، آخرین پادشاه کلدانی، آغاز می‌شود (سطرهای ۴-۸). در ادامه روایتی از جستجوی مردوخ برای یافتن پادشاه شایسته، انتساب کورش به حکمرانی تمام جهان، و عاملیت او در فتح بابل بدون جنگ آورده می‌شود (سطرهای ۹-۱۹).

سپس کورش، با لحن اول شخص، القاب و نسب خود را برمی‌شمرد (سطرهای ۲۰-۲۲) و اعلام می‌کند که صلح کشور را تضمین کرده (سطرهای ۲۲-۲۶) که به موجب آن او و پسرش کمبوجیه مشمول رحمت مردوخ شده‌اند (سطرهای ۲۶-۳۰). او بازسازی معبد، که در دوران زمامداری نبونعید به فراموشی سپرده شده بود، و اجازه‌اش به تبعیدشدگان مبنی بر بازگشت به میهن‌شان را توصیف می‌کند (سطرهای ۳۰-۳۶). در پایان پادشاه بازسازی دفاع شهر بابل را توصیف کرده (سطرهای ۳۶-۴۳) و گزارش می‌کند که به هنگام بازسازی کتیبه‌ای از آشوربانیپال را دید.(سطرهای ۴۳-۴۵)
در حقیقت متن توسط کاهنان مردوخ با تقلیدی از متون کهن نئو-آشوری، به ویژه کتیبه‌های آشوربانیپال نوشته‌شده در بابل، نوشته‌شده‌است. بنابراین، استوانه ساختی به شیوه معمول کتیبه‌های میانرودان دارد و به‌عنوان پی دیوارهای بابل برای یادبود بازسازی‌های کورش در آنجا گذاشته‌شده‌است.

منشور کوروش,استوانهٔ کوروش,منشور حقوق بشر کوروش,متن استوانه کوروش

نخستین بیانیه حقوق بشر
از طرف بسیاری این سند به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می‌شود در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می‌شود.

موزه بریتانیا یا بریتیش میوزیوم این سند را نخستین بیانیه حقوق بشر می خواندو همینطور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در جریان سفر به تهران، رسما از استوانه کورش به عنوان نخستین بیانیه حقوق بشر یاد کرد و آن را مایه افتخار ایرانیان دانست.

در این لوح استوانه‌ای، کوروش پس از معرفی خود و دودمانش و شرح مختصر فتح بابل، می‌گوید که تمام دستاوردهایش را با کمک و رضایت مردوک خدای بابلی به انجام رسانده‌است. وی سپس بیان می‌کند که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل و سومر و دیگر کشورها به ارمغان آورده، و پیکر خدایانی که نبونید از نیایشگاه‌های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه‌های اصلی آنها برگردانده‌است. پس از آن، کوروش بزرگ می‌گوید که چگونه نیایشگاه‌های ویران‌شده را از نو ساخته و مردمی را که اسیر پادشاه‌های بابل بودند به میهن‌شان برگردانده‌است. در این نوشته اشارهٔ مستقیمی به آزادی قوم یهود از اسارت بابلیان نشده، اما با مطالعه و پژوهش منابع تاریخی مشخص شده‌است که آزادی یهودیان بخشی از سیاست کوروش پس از فتح بابل بوده‌است.

ژ"
نظرات() 
http://tinyurl.com
سه شنبه 28 اسفند 1397 04:03 ق.ظ
This website was... how do I say it? Relevant!!
Finally I have found something that helped me. Thanks!
Klefer
چهارشنبه 22 اسفند 1397 08:03 ب.ظ
Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and include approximately all significant infos.
I would like to look extra posts like this .
Jeff
دوشنبه 13 اسفند 1397 02:23 ق.ظ
Incredible points. Solid arguments. Keep up the great spirit.
Wallace
شنبه 11 اسفند 1397 06:06 ب.ظ
Pretty! This was an extremely wonderful post.
Thanks for providing this info.
Alison
پنجشنبه 9 اسفند 1397 01:37 ب.ظ
Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.

I'm definitely enjoying your blog and look forward to new posts.
Sven
سه شنبه 7 اسفند 1397 01:53 ق.ظ
Link exchange is nothing else however it is simply placing the
other person's blog link on your page at proper place and
other person will also do same in favor of you.
Patti
شنبه 4 اسفند 1397 01:41 ب.ظ
Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up
what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing.
Do you have any points for rookie blog writers? I'd definitely appreciate it.
Greta
شنبه 4 اسفند 1397 11:11 ق.ظ
Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly.

I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the same results.
https://bit.ly/2V6EJpc
پنجشنبه 2 اسفند 1397 01:12 ق.ظ
Hi there all, here every one is sharing such experience, thus it's nice
to read this blog, and I used to pay a visit this weblog everyday.
Jim
سه شنبه 30 بهمن 1397 11:46 ب.ظ
I am regular visitor, how are you everybody?
This post posted at this web site is genuinely good.
https://www.yelp.com/biz/albany-towing-services-albany
دوشنبه 29 بهمن 1397 10:29 ق.ظ
Not all autos are towed using the same method.
coolmath minesweeper
پنجشنبه 25 بهمن 1397 07:18 ق.ظ
I like the post, thank
coolmath minesweeper
پنجشنبه 25 بهمن 1397 07:17 ق.ظ
I like the post, thank
Mark
دوشنبه 22 بهمن 1397 03:22 ق.ظ
A monetary advisor is your planning partner.
Matt Linklater
جمعه 12 بهمن 1397 12:40 ق.ظ
If you are going for most excellent contents like me, only go
to see this website everyday for the reason that it gives quality contents, thanks
cpt. america jordans
پنجشنبه 17 آبان 1397 11:09 ق.ظ
<a href="http://www.franckcards.top/20/jordan-11-retro-mujer ">jordan 11 retro mujer</a><a href="http://www.franckcards.top/21/womens-nike-air-zoom-pegasus-33-black-and-gold ">womens nike air zoom pegasus 33 black and gold</a><a href="http://www.franckcards.top/22/air-max-1-white-gray-peach-black ">air max 1 white gray peach black</a><a href="http://www.franckcards.top/23/air-max-clearance-sale ">air max clearance sale</a>
[url=http://www.constellation-corp.top/35/cpt.-america-jordans]cpt. america jordans[/url]
adidas springblade pro royal blue adidas springblade pro 7 men black royalblue
پنجشنبه 17 آبان 1397 11:09 ق.ظ
<a href="http://www.espatrick.top/1/316317-026-nike-shox-rivalry-black-cool-grey ">316317 026 nike shox rivalry black cool grey</a><a href="http://www.espatrick.top/10/womens-asics-gel-noosa-tri-8-green-blue ">womens asics gel noosa tri 8 green blue</a><a href="http://www.espatrick.top/11/adidas-ultra-boost-white-red-2016-adidas-ultra-boost-2.0-white-multicolor-bb3911-white-multi-red-size-8-13-whats-it-worth ">adidas ultra boost white red 2016 adidas ultra boost 2.0 white multicolor bb3911 white multi red size 8 13 whats it worth</a><a href="http://www.espatrick.top/12/air-jordan-retro-2-university-blue ">air jordan retro 2 university blue</a>
[url=http://www.newloudamericans.top/40/adidas-springblade-pro-royal-blue-adidas-springblade-pro-7-men-black-royalblue]adidas springblade pro royal blue adidas springblade pro 7 men black royalblue[/url]
nike sky force high
پنجشنبه 17 آبان 1397 11:07 ق.ظ
<a href="http://www.drrichardgilsig.top/13/nike-shox-avenue-gold-purple ">nike shox avenue gold purple</a><a href="http://www.drrichardgilsig.top/14/air-jordan-retro-95-sale ">air jordan retro 95 sale</a><a href="http://www.drrichardgilsig.top/15/finish-line-shoes-for-kids ">finish line shoes for kids</a><a href="http://www.drrichardgilsig.top/16/air-jordan-elites-air-jordan-13 ">air jordan elites air jordan 13</a>
[url=http://www.chaliyarresort.top/35/nike-sky-force-high]nike sky force high[/url]
nike air max 2013 mens running shoes nike air max 2013 mens running shoes
پنجشنبه 3 آبان 1397 08:17 ق.ظ
<a href="http://www.4pipelines.net/39/air-max-90-silver-surfer ">air max 90 silver surfer</a><a href="http://www.4pipelines.net/4/blue-air-jordan-6-on-sale ">blue air jordan 6 on sale</a><a href="http://www.4pipelines.net/40/air-max-lebron-x-lows ">air max lebron x lows</a><a href="http://www.4pipelines.net/5/nike-free-5.0-id-designs ">nike free 5.0 id designs</a>
nike air max 2013 mens running shoes nike air max 2013 mens running shoes http://www.annemariehall.net/35/nike-air-max-2013-mens-running-shoes-nike-air-max-2013-mens-running-shoes
penny air max 1 sale
پنجشنبه 3 آبان 1397 08:16 ق.ظ
<a href="http://www.nanotagtechnology.net/13/684-best-images-about-nike-shox-on-pinterest ">684 best images about nike shox on pinterest</a><a href="http://www.nanotagtechnology.net/14/air-max-1-jordan-cement ">air max 1 jordan cement</a><a href="http://www.nanotagtechnology.net/15/jordan-retro-13-yellow ">jordan retro 13 yellow</a><a href="http://www.nanotagtechnology.net/16/nike-shox-current-blue-nike-shox-current-blue ">nike shox current blue nike shox current blue</a>
penny air max 1 sale http://www.jenniferbeals.net/25/penny-air-max-1-sale
air max nike dubai mall air max nike 2015
پنجشنبه 3 آبان 1397 08:16 ق.ظ
<a href="http://www.filmlance.net/35/nike-air-max-black-cyber-white ">nike air max black cyber white</a><a href="http://www.filmlance.net/36/air-jordan-7-j2k-air-jordan-7-retro-j2k-j2k ">air jordan 7 j2k air jordan 7 retro j2k j2k</a><a href="http://www.filmlance.net/37/jordan-13s-cheetah-print-womens ">jordan 13s cheetah print womens</a><a href="http://www.filmlance.net/38/nike-lunar-brassie-golf-shoes ">nike lunar brassie golf shoes</a>
air max nike dubai mall air max nike 2015 http://www.invergest.club/11/air-max-nike-dubai-mall-air-max-nike-2015
nike roshe run mambacurial customs
پنجشنبه 3 آبان 1397 08:16 ق.ظ
<a href="http://www.juz-werlte.net/13/womens-nike-roshe-run-metric-qs ">womens nike roshe run metric qs</a><a href="http://www.juz-werlte.net/14/telstar-soccer-ball ">telstar soccer ball</a><a href="http://www.juz-werlte.net/15/adidas-campus-lifestyle-generalist-white-pink ">adidas campus lifestyle generalist white pink</a><a href="http://www.juz-werlte.net/16/nike-air-max-1-split-pack ">nike air max 1 split pack</a>
nike roshe run mambacurial customs http://www.unsere-hochzeitsfeier.club/13/nike-roshe-run-mambacurial-customs
nike flex experience rn 3
پنجشنبه 3 آبان 1397 08:16 ق.ظ
<a href="http://www.fmrockandpop.net/28/nike-hypershift-black-grey ">nike hypershift black grey</a><a href="http://www.fmrockandpop.net/29/new-air-jordan-dec-2011-air-jordan-2011-performance-review ">new air jordan dec 2011 air jordan 2011 performance review</a><a href="http://www.fmrockandpop.net/3/mens-air-jordan-3-retro-black-yellow ">mens air jordan 3 retro black yellow</a><a href="http://www.fmrockandpop.net/30/air-jordan-retro-10-nike.com ">air jordan retro 10 nike.com</a>
nike flex experience rn 3 http://www.towerwebdesign.club/27/nike-flex-experience-rn-3
new balance 999 sky blue pink
پنجشنبه 3 آبان 1397 08:14 ق.ظ
<a href="http://www.210developers.net/1/nike-kobe-6-blue-white-nike-zoom-kobe-vi-6-basketball-shoes-blue-white-blacknike-free-run-kids ">nike kobe 6 blue white nike zoom kobe vi 6 basketball shoes blue white blacknike free run kids</a><a href="http://www.210developers.net/10/air-jordan-red-cement-10 ">air jordan red cement 10</a><a href="http://www.210developers.net/11/mr.-cartoon-and-kronk-x-nike-dunk-high-ac ">mr. cartoon and kronk x nike dunk high ac</a><a href="http://www.210developers.net/12/zebra-print-jordan-5-jordan-5-laney ">zebra print jordan 5 jordan 5 laney</a>
new balance 999 sky blue pink http://www.cityexpress-siegen.net/17/new-balance-999-sky-blue-pink
viagra sale ireland
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:01 ق.ظ
hard sell the evolution of a viagra salesman plot summary
cheap viagra men
generic cialis yahoo answers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo